Кацарска: Уставот често се менува, апелирам до сите партии да се заангажираат да се смени за воведување на „уставна тужба”

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска синоќа даде интервју за емисијата Топ Тема на Телма во која одговараше на повеќе прашања поврзани со работата на Уставниот суд.

„Mногу често се менува Уставот во нашата држава, а никогаш всушност прашањето што е најважно за граѓаните-уставната тужба никој, ама баш никој не ја споменал. И доколку се отвора Уставот еве мој апел до сите политички партии да се заангажираат околу надлежностите на Уставниот суд, воведувањето на уставната тужба, нешто што е навистина од важно значење за животот на граѓаните, рече Кацарска и нагласи дека Северна Македонија е една од ретките држави кои не го овозможила ова право на своите граѓани. Едно од тие права кои се позначајни за граѓаните е и право на здрава животна средина за кое Уставниот суд би можел да ги прошири надлежностите.

„Ние веќе имаме поведено постапки и имаме укинато одлуки на општините таму каде што не се запазува постапката за животна средина. Тоа се нашите надлежности. Но, за жал ние сме можеби единствената земја која што немаме уставна тужба или некаде ја нарекуваат уставна жалба. Кога тоа би било вметнато во Уставот и ние би имале таква надлежност би одлучувале за сите права на граѓаните. За жал тука сме веќе немоќни да направиме нешто повеќе од нашата реакција во ДУП-овите на општините, изјави Кацарска.
Претседателката на Уставниот суд ја објасни и актуелната надлежност на уставните судии, посочувајќи дека надлежноста за слободите и правата на граѓаните ја црпат од членот 110, алинеја 3 од Уставот. За овој дел таа наведе дека се ограничени и не можат да постапуваат за сите слободи и права на граѓаните.

„Затоа во Уставниот суд направивме нов Акт, наместо Деловникот кој што е од 1992 година, бараме начин како можеме, а да не го прекршиме Уставот, а во интерес на граѓаните да можеме да постапуваме и за повеќе слободи и права од она што е предвидено во членот 110. Имаме консултации со експерти, професори и чекаме да се пополни бројот на судии и ќе видиме што можеме ние да направиме во интерес на граѓаните, истакна Кацарска.
Според претседателката Кацарска воведувањето на уставната тужба ќе даде подобра слика и пред судот во Стразбур.

„Битно е дека Уставниот суд ќе биде последна инстанца пред граѓаните да се обратат пред Судот во Стразбур. Со самото тоа и државата добива. Ние да одлучиме, па макар и во пет предмети кој што нема да одат пред Судот во Стразбур, е во интерес и на самата држава, а пред се на граѓаните, рече Кацарска.

На прашањето што значи одлуката да се поведе постапка за член 12 од Законот кој ја опфаќа изградбата на Коридорите 8 и 10, Кацарска одговори:

„Одлучувавме по иницијатива на синдикатите и Гласен текстилец за тој закон за изградба на коридорите во кој е предвидено работниците да може да работат „во просек по 60 часа неделно”, што е навистина неуставна одредба затоа што просек значи дека ќе има можеби недели кога работниците ќе работат и по 80 или 90 часови. Јас лично сметам дека воопшто не ни треба таква одредба да постои во тој закон со определување на работно време, затоа што Уставот е многу јасен и во него точно е наведено дека работникот има право на дневен,неделен и годишен одмор,а сите права се регулирани со закон или колективни договори. Токму во Законот за работни односи е утврдено дека работните часови не можат да бидат повеќе од 40 часа неделно, изјави во интервјуто за Топ Тема претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска

На темата за избор на уставните судии и пополнување на сите судиски места во Судот како што предвидува Уставот, претседателката одговори:

„Срамно е за државата ако до декември, кога судијката Вангелина Маркудова ќе оди во пензија, да не можеме да избереме и ќе немаме нови судии. Тогаш државата нека каже дека Уставен суд не треба да има, не сакам ниту да мислам на тоа…што би работеле тогаш, не сакам да прифатам, но можам да очекувам. Еве и во јуни требаше да се изберат, јас дури и тогите ги дадов на хемиско чистење, но ете не се случи изборот на нoвите судии, изјави Кацарска.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Холандскиот амбасадор Коп: Ќе ѝ помогнеме на Северна Македонија да ги донесе неопходните одлуки

„Цела оваа опседнатост со уставните измени само дефокусира од неопходните реформи. Уставните измени се билатерален договор меѓу Северна Македонија и Бугарија и нема ништо со нас. Единственото нешто што Европскиот совет кажа е дека кога измените ќе се случат ќе продолжите со преговорите“ рече холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп во... Прочитај повеќе...

Холандскиот амбасадор Коп: На некои интересни групи не им одговараат реформите, но тие се добри за граѓаните

Во интервју објавено во емисијата “360 степени” холандскиот амбасадор Коп изнесе низа критики за работата на судството и наведе дека Холандија инвестирала милиони во реформите, но дека резултатот не е задоволителен. Амбасадорот потенцираше дека состојбите во судството мора да се променат и дека тие се добри за граѓаните, но дека... Прочитај повеќе...

Коп: Треба навистина да сакате да станете членка на ЕУ, ние ве очекуваме и ви помагаме

„Земјата навистина треба да сака да стане членка на ЕУ, навистина мора да е справи со корупцијата. Без тоа напредок во која било област е невозможен“ рече холандскиот амбасадор во земјава Дирк Јан Коп во интервју за „360 степени“. Тој додаде дека земјава треба да работи на зачувувањето на својата... Прочитај повеќе...

Коп: Тоа што го зборува ВМРО-ДПМНЕ не е можно – не се можни промени во преговарачката рамка, го имате најдобриот договор што можевте да го добиете

„Рамката е испреговарана, не може да се промени и ако г. Мицкоски вели дека по изборите ќе издејствува подобар договор не мислам дека тоа воопшто е реалистично, дури и возможно. Северна Македонија го има најдобриот договор што може да го добие“ рече холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп во интервју за... Прочитај повеќе...

Холандскиот амбасадор Коп: Најитната потребна работа во Македонија е да се промени менталитетот

Холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп во интервју за „360 степени“ изнесе критики и порача дека на патот кон ЕУ потребни се реформи во судството и владеењето на правото истакнувајќи дека тие промени „можеби се проблематични за некои одредени интересни групи, но би биле многу добро за граѓаните ако тие одлуки... Прочитај повеќе...

Холандскиот амбасадор Коп: Ќе ѝ помогнеме на Северна Македонија да ги донесе неопходните одлуки

„Цела оваа опседнатост со уставните измени само дефокусира од неопходните реформи. Уставните измени се билатерален договор меѓу Северна Македонија и Бугарија и нема ништо со нас. Единственото нешто што Европскиот совет кажа е дека кога измените ќе се случат ќе продолжите со преговорите“ рече холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп во интервју за „360 степени“. Тој […] Прочитај повеќе...

Холандскиот амбасадор Коп: На некои интересни групи не им одговараат реформите, но тие се добри за граѓаните

Во интервју објавено во емисијата “360 степени” холандскиот амбасадор Коп изнесе низа критики за работата на судството и наведе дека Холандија инвестирала милиони во реформите, но дека резултатот не е задоволителен. Амбасадорот потенцираше дека состојбите во судството мора да се променат и дека тие се добри за граѓаните, но дека тоа може да не им […] Прочитај повеќе...

Холандскиот амбасадор Коп: Најитната потребна работа во Македонија е да се промени менталитетот

Холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп во интервју за „360 степени“ изнесе критики и порача дека на патот кон ЕУ потребни се реформи во судството и владеењето на правото истакнувајќи дека тие промени „можеби се проблематични за некои одредени интересни групи, но би биле многу добро за граѓаните ако тие одлуки се донесат“. „Најитната работа која […] Прочитај повеќе...

Доаѓаат празници, доаѓаат пораки: 5 практични совети како да се заштитите од спам пораки на Вибер

Зголемувањето на онлајн активноста и користењето на апликации за разговор за време на празничниот период со себе носи и испраќање на голема количина на различни спам, со кои треба да знаете како да се справите. За време на празниците, кои ги има во изобилство во неделите што следат, има уште многу честитки што ги испраќаме […] Прочитај повеќе...

Доаѓа продолжен викенд, познати сите неработни денови за 2024

Се стеснува листата на неработни денови за 2023, но следува уште еден продолжен викенд – Објавена е листата на неработни денови за цела 2024-та година. Списокот на останати неработни денови се стеснува, а последниот неработен ден е 8 декември (четврток), “Св. Климент Охридски”, кој е неработен за сите. Програма на неработни денови за 2024 година […] Прочитај повеќе...

Доаѓа продолжен викенд, познати сите неработни денови за 2024

Се стеснува листата на неработни денови за 2023, но следува уште еден продолжен викенд – Објавена е листата на неработни денови за цела 2024-та година. Списокот на останати неработни денови се стеснува, а последниот неработен ден е 8 декември (четврток), “Св. Климент Охридски”, кој е неработен за сите. Програма на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Доаѓаат празници, доаѓаат пораки: 5 практични совети како да се заштитите од спам пораки на Вибер

Зголемувањето на онлајн активноста и користењето на апликации за разговор за време на празничниот период со себе носи и испраќање на голема количина на различни спам, со кои треба да знаете како да се справите. За време на празниците, кои ги има во изобилство во неделите што следат, има уште... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Комерцијална банка прогласена за „Банка на годината во 2023“ од магазинот The Banker

Комерцијална банка АД Скопје е прогласена за „Банка на годината во 2023 година во Република Северна Македонија“ од угледниот финансиски магазин The Banker. Оваа престижна награда ѝ е доделена на Комерцијална банка по јубилеен 10-ти пат. Наградата е признание за силните финансиски перформанси што ги испорача Комерцијална банка, а кои... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Волстрит ја има најголемата месечна добивка за повеќе од една година

На Волстрит, S&P 500 и Dow Jones индексот пораснаа во четвртокот, завршувајќи го ноември со најголем месечен раст за повеќе од една година. Dow Jones вчера зајакна 1,47 отсто, на 35.950 поени, додека S&P 500 порасна за 0,38 отсто, на 4.567 поени. Индексот Nasdaq ослабе, пак, за 0,23 отсто, на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Итно ажурирајте го Google Chrome, откриен е сериозен проблем

Секое ажурирање со себе носи шанса да се искористи ранливоста на Zero Day, и тоа е нешто што треба да го заштитите по секоја цена. Неодамна, ранливоста Zero Day беше забележана и за Google Chrome, па Google објави важна безбедносна надградба за оние со оперативни системи Windows, Mac и Linux.... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy