Како ќе се одвиваат односите меѓу Скопје и Софија после турбулентниот викенд: Првиот тест ќе биде на 16 февруари

Не стивнуваат реакциите после чествувањето на годишнината од роденденот на најголемиот македонски револуционер Гоце Делчев. Министерството за надворешни работи на Бугарија го оцени како понижувачки и неприфатлив односот на македонските власти кон бугарските граѓани кои дојдоа на границата со цел да оддадат почит на гробот на Гоце Делчев, иако со навреди и понижувачки тонови се однесуваа кон македонската полиција. Претседателот Стево Пендаровски денеска изјави дека односите меѓу двете земји се влошуваат и дека чествувањето на Делчев непотребно е искористено за подигање на тензии. „Сите што сакаа да присуствуваат беа добредојдени, но оние што се обидоа да ја нападнат полицијата заработија прекршочни пријави и депортација. Секоја европска држава тоа го прави на идентичен начин“, рече Пендаровски.

Останува прашањето што понатаму во односите после турбулентниот викенд. Дали се најавува заострување на односите? Поранешниот амбасадор во Бугарија и дипломат од кариера, Марјан Ѓорчев во разговор за „Локално“ изјави дека нашата држава одлучи се справи со безбедноста на 4-ти февруари и покажа зрелост.

-За секоја работа најважна е подготовката. Мислам дека претходните неколку месеци, отворањето на клубовите, тензичната атмосфера, прославата на Мара Бунева, отворањето на новиот бугарски центар во центарот на Скопје, сето тоа допринесе Македонија дека мора да се подготви и да биде енергична и да си ги спроведе законите на земјата согласно Уставот. Оттука активноста на органите на редот и мирот беше на висина на задачата и си ја завршија работата, вели Ѓорче.

Тој е зачуден од реакцијата на бугарските политичари кои што добро знаат дека било која провокација од бугарски граѓани или наши граѓани во Бугарија.

-Се знае дека чуварите на редот и мирот не смеат да бидат навредувани и провоцирани. На крајот на краиштата, тоа е нивната функција. Од моја гледна точка Македонија за првпат покажа зрелост, подготвеност да одговори на задачите. Тоа се големи искушенија и во иднина сите мерки, рече поранешниот амбасадор.

Според него, особено ќе биде важно на 16-ти февруари кога истекува рокот кога треба да се променат имињата на бугарските културни клубови.

-Тука треба Македонија да дејствува енергично, јасно и одговорно согласно Уставот затоа што никако не оди Македонија да биде поврзана со фашизам. Нашата земја е создадена врз антифашистичка борба и основата АСНОМ. Имињата на тие клубови се олицетворение на нацизмот и фашизмот. Ќе биде многу важно Македонија да ја разреши таа противречност на еден брз и ефикасен начин. Да ги извести бугарските органи дека дејствува согласниот нашиот Устав и дека Законот за здруженија и фондации е донесен во Собранието и само така можеме правовремено да оставиме впечаток кај македонските граѓани дека навистина си ја штитиме и браниме татковината, потенцира соговорникот.

На прашањето што понатаму, Ѓорчев вели дека лично познавајќи ги односите долго време, оценува дека таа вековна бугарска стратегија не се менува преку ноќ.

-Секогаш била остра и никогаш не била изменета, само ние сме се залажувале дека во одредени моменти на затишје пред бура, дека тие ќе бидат чувствителни, емоционални и дека ќе ја разберат нашата состојба. Во односот на Бугарија кон Македонија владее сила и интерес. Бугарија е посилна и постара држава и многу понационална определена и во тој контекст ќе има сериозни притисоци ако не се одважиме во преговори со нив и отворено им кажеме „ако нешто е пречка, секој проблем има решение. Ако проблемот нема решение, тогаш нема ни проблем“, ни рече дипломатот.

Нагласува дека главниот проблем е Договорот за добрососедство и пријателство.

-Тој е штетен по нашите интереси, има клаузули за заедничка историја, проблем со непризнавањето на јазикот, асиметрија во основа на фундаменталните човекови права. Таков начин на деградирање на македонската држава не оди во прилог на нив. Мислам дека тоа ќе продолжи. 60 години е така и ништо не се менува. Интензитетот некогаш варира, некогаш е повисок, некогаш е понизок, меѓутоа јасно е дека Бугарија нема да остапи од своите национални интереси. Тестот е колку сме подготвени околу промената на имињата на бугарските клубови. Ние сме држава која е на страна на антифашистичката борба. Сржта на Уставот е АСНОМ, дециден е Ѓорчев.

За самиот ден 4-ти февруари, аналитичарот Ненад Јовановиќ вели дека помина пристојно и нормално, како што личи и како што му прилега на еден Европски народ. Тензиите кои се очекуваа, појаснува тој во разговор за „Локално“, тоа партикуларно хистеризирање, провоцирање, требаше да дојдат од една, поточно од две адреси: бугарското ВМРО во синхронизација со нашето, домашното ВМРО.

Ненад Јовановиќ
-Полицијата, а на сите полиции на светот тоа им е во описот на работните задачи: да го брани и чува јавниот ред и мир. Па, така, само им ги затвори патиштата на пресретнување, таа фонтана на омраза и агресија, и затоа се помина во најдобар ред. А ова го знам, затоа што многу индикативен показател ми беа изјавите на Мицкоски: кога шепка, кога е тивок и депресивен пред микрофон, знаеш батице дека во некоја беља е фатен и разоружан. Десните конзервативни струи се бељаџиски, конфликтни и блокирачки. Ама тоа е сосема друго прашање. Да бидам прецизен: министерот Спасовски заврши одлична работа, порачува Јовановиќ.

Тој очекува да се работи на нормализација во односите, како и до сега.

-Да престанеме да ги користиме нашите различни индентитетски особености за кошкања и провоцирања. На никому тоа нема да донесе добро. Ниту на нам Македонците, а ниту на Бугарите. Имаме многу поважни теми за разговор: инфраструктура, културно, медиумско-граѓанско поврзување, економска соработка, тоа се вистински и важни теми. Од овие теми се живее, овите теми им се единствено важни и корисни на граѓаните на двете земји, оценува соговорникот.

На прашањето дали очекува ново вето од официјална Софија, Јовановиќ се надева и посакува да продолжиме да работиме сите заедно за нормализација во односите.

-Многу е полесно да ги расипеме односите отколку секојдневно да се трудиме и да работиме на подобрување на нашата комуникација. Изгубивме премногу вереме во бесмислени кошкања. Верувам дека и Бугарите разбираат дека овие идентитетски војни се сосема бесмислени и контрапродуктивни за двете земји. Само соработка светот го спасува, анализира аналитичарот.

Н.П.

извор: Локално.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Во ИТ секторот фрчат отпутања: Проценките се дека досега без работа останале до половина милион луѓе

Продолжуваат масовните отпуштања во ИТ секторот, речиси сите големи компании поделија голем број отпуштања од почетокот на годинава. Со тоа го продолжија трендот кој започна на почетокот на минатата година, имено, одамна заврши ерата на голем раст на компаниите, а приспособувањето кон новите услови првенствено се врши преку отпуштања, објави... Прочитај повеќе...

Исклучете ги: овие уреди трошат многу електрична енергија дури и кога не ги користите

Кризата за трошоците на животот продолжува да влијае на домаќинствата, така што луѓето бараат различни начини да заштедат пари каде и да можат. Од паметно користење на греењето до следење на употребата на вашите кујнски апарати, има многу мали промени што можете да ги направите кои би можеле да ви... Прочитај повеќе...

Времето драстично се менува, синоптичарите најавуваат дожд, грмежи, ветер, а некаде и снег – Детална четиридневна прогноза

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса во понеделник на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен југозападен ветер. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе започне да дува засилен северен ветер што ќе услови на планините и на некои повисоки места... Прочитај повеќе...

Полицаец вознемирувал ученички во средно училиште во Скопје

На 24.03.2023 добиена е пријава од средно училиште во Скопје дека полициски службеник вербално вознемирувал неколку ученички. Веднаш се преземени соодветни мерки за расчистување на случајот и известен е јавен обвинител и Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди, а против лицето ќе биде поведена и постапка за... Прочитај повеќе...

Експлодира плинска боца во Карпош, полицаец заврши во болница

На 24.03.2023 во 14.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Разловечко Востание“ во стан сопственост на Д.Ѓ.(60) експлодирала плинска боца, по што настанал пожар. Пожарот е изгаснат од противпожарната единица Скопје. Поради вдишување чад еден полициски службеник бил пренесен во Градската општа болница „8-ми Септември“ за укажување на... Прочитај повеќе...

Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители на селата Враништа, Драслајца и Моришта на возраст од 57, 69 и 17 години. Полицијата соопшти дека нападот го пријавил... Прочитај повеќе...

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на тоа како се „порамниле“ ѕвездите, некои хороскопски знаци имаат поголеми шанси за успех и среќа во одредени периоди. Така, во... Прочитај повеќе...

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на опозициската ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени“. Од денеска сметам дека треба да почнеме со нашите напори, повикувајќи ја... Прочитај повеќе...

СДСМ: Броењето пратеници му е слаба страна на Мицкоски, во ВМРО-ДПМНЕ има пратеници кои го поддржуваат европскиот пат

Соопштение на СДСМ: Броењето пратеници на Христијан Мицкоски му е многу слаба страна. Тоа го покажал неколку пати досега. Исто како што велеше дека има 61 пратеник за распуштање на Собранието и избори во мај. Очајни се овие обиди на Мицкоски, погрешната математика и штанцањето нови измислици ќе му се... Прочитај повеќе...

Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број значително се зголеми од првата година на пандемијата COVID-19, во која 33 отсто од студентите размислуваа да го напуштат студирањето... Прочитај повеќе...

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни услуги и знаење, грижата за клиентите и на стабилноста на Банката. Со оваа престижна награда, која ѝ се доделува на Банката по 12-ти пат, Комерцијална […] The post Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите според определен редослед. Со одлуката се определуваат највисоките цени во трговијата на мало на свежи јајца од кокошка и ориз […] The post Замрзнати цените на јајцата и оризот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година (понеделник) започнува етапната исплата на пензиите за месец февруари, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата: • За пензии […] The post МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy