Сите ќе мислат дека сте врвна домаќинка: Чоколадна торта готова за 20 минути!

Доколку ви треба брз десерт за ненајавени гости, спасот се крие во рецептот за чоколадна торта која можете да ја направите за 20 минути…

Состојки: 2 јајца; 50 гр какао прав; 150 гр брашно; малку сол; 1 лажичка прашок за печиво; 70 гр шеќер; 6 мали лажички кокосово или билно масло; 50 мл млеко; 1/2 лажичка екстракт од ванила

Начин на подготовка:

Измешајте ги сувите состојки. Потоа додајте ги течните и сè добро измешајте. Смесата ставете ја во помал калап за торти и печете 20 минути во рерна на 180 степени.

Доколку сакате, преку тортата можете да растопите чоколадо за готвење или да посипете шеќер во прав.

Уживајте!