Кога луѓе во несвест се обидуваат да ти дефинираат политики

Пишува: НЕНАД ЈОВАНОВИЌ

Кои се нашите теми и политики? Кога велам кои се тоа „наши“ теми и „наши“ политики, нужно се јавува прашањето кои сме тоа „ние“. Е, ние сме луѓе од пристојната демократска јавност, од онаа јавност која разбира дека „јас“ не може без „другоста“, без различноста; ние сме она „јас“ кое сфаќа дека цела политика се конституира преку Другиот – и другиот, а не себе, го афирмираш, комшија!

Што значи, во дополнителен превод, дека уште ние – луѓето од цивилната и демократска јавност – знаеме да ги дефинираме и човековите права. А тоа значи дека човековите права претставуваат капацитет на нас поединците да се лишиме од предрасудите спрема сите други поединци.

Може ли попластично, Јовановиќу? Може, се разбира. Тоа се  инсистирањата за женските права, геј правата, мировните договори, инсистирањето на трипартитност на моќта: извршна, судска и законодавна; онаа власт која работи независно една од друга. Тоа се нашите залагања, тоа се нашите Европски утопии за „вјек и векова“, комшија! Понатаму, еколошките теми, загадувањето, тоа се лево-либерални теми, што значи тоа се теми за граѓанско општество; темите за правата на родилките, правата на животните, правата на Ромите, а против ксенофобија, тоа се теми кои можат да живеат само кога на власт имате демократска Влада. Кога имате политички контекст така што овие теми ќе се возможни прво за детектирање, а потоа и за решавање, туку сте ја погодиле политиката. Понатаму, работничките права, социјалните права… Сите овие политики се наши политики. За овие политики најмногу пишувале и фантастично дефинирале „лево-либерални“ автори. За овие политики се бориме (и се боревме во декадата на магискиот груевизам) од секогаш. Тоа е нашата смисла и идеја-водилка.

Добро, море, Јовановиќу, ако сите овие теми се ваши теми, кои се нашите теми? Ако сега претпоставиме дека во оваа реторичка дихотомија ни се појавува некој десничар, „традиционалист“, оној што не се препознава во ниедна тема од погоре, односно ниедна тема од погоре не е негова тема, тогаш одиме со артикулација на „замислениот десничар“.

Ваша тема би била, односно десничарска тема би била: враќање на монархија, инсистирање на елитизам и индивидуализам, еден Бог, што значи монотеизам, и… насилството. Односно колективистички терор. Како, море, сега теророт, нели ние сме најпитомите „патриоти“ на целиот свет, век, галаксија и Млечен пат? Ех, како не се тоа, итекако се тоа, само кога не се „испентерени“ во извршната власт, потоа радикално контекстот се менува и се создава… „макљажа“, комшија!

Апасење, за уши од дома вадење, пресуди од тефтерче, Комитетот одлучува кој ќе живее, а кој ќе умира; кого ќе оставиме на живот, а кого ќе катапултираме во стратосферата итн. Ако сте ултра имагинативни: масовно прислушување, партијата ќе биде замена за државата, популизам, еден центар ќе одлучува до каде ќе одат медиумските слободи… Така што, ако контекстот се промени, добиваме една популистичка антиутопија зачинета со системско насилство и… масовна корупција. На крајот секогаш ќе ни се појави некоја „мала“ или „голема“ војна, во зависност од „креативната“ манијакалност на властодржецот или монархот.

Да ви дадам уште неколку пластични примери. Ако не бевме ние граѓаните (жалам за моето безобразие, ама ова е вистина), Груевски и ден-денешен пред сите ќе ги толчеше своите вмровци, а за Мицкоски немаше да се зборува како за „лидер на десницата“, туку, најверојатно, ќе си останеше сувопарен и безначаен професорчиќ кој предава на Машински факултет во Скопје.

Што значи, „империјалните граѓани“ и (анархичните?) либерали најпрво ги спасија вмровци од својот најголем курвин син што изминатите години ги тероризираше, а тие кутрите го гласаа како рој пчели забодени во мед. И не само што го гласаа, туку бараа уште терор и уште насилство. Ако, пак, за тоа вмровчињата ни замеруваат, о, света Маријо, грешни сме!

Ако „империјалните“ граѓани (со нивното инсистирање на тие „фамозни човекови права“?) „од Западот“ го решија бесмислениот проблем со Грците, проблем кој не мрцвареше три бесмислени децении, о, света Маријо, и за тоа сме грешни!

Ако „империјалните“ граѓани „од Западот“ – најпрво создавајќи контекст – во кој влезот во НАТО е можен – о, света Маријо, грешни сме!

Ако „империјалните“ граѓани „од Западот“ – најпрво создавајќи контекст – со Францускиот предлог – во кој почетокот на преговорите со Европската унија е возможен, а со тоа останавме верни на тридеценискиот национален пат на оваа држава – о, света Маријо, грешни сме!

Море, знаете што? Вие мене може сега да ме „о-клеветите“ дека јас манипулирам, спинувам или отворено лажам. Најдобро е вака да направиме: да ги отвориме документите и видиме кој што направил за оваа земја – кој најмногу крадеше и се мастеше во наше име, а кој решаваше децениски наталожени и секојдневни проблеми. Па, фино-лепо, ајде да броиме, точка по точка, параграф во параграф, печат по печат, факсимил по факсимил. И броиме, комшија, лист по лист!

Десничарите, тоа признавам, ништо не ги интересира освен колективистички фантазми. Сè што не можат да дефинираат, да објаснат, да го сфатат местото свое и местото на другите, тие гледаат исклучиво преку диоптерот на колективизмот. „Брате, ние кога ќе им појдеме, мамето мамино нивно, тие ли нас ќе ни мочкаат, ние сме бре тоа и секогаш ќе бидеме тоа, така ли е братеее, дај ваму рака да пукнеее“.

И обично пука нечија глава или аркада. А дека така го убиваат дури и колективизмот, јок, батице, за жал, дури и за тоа не се свесни. Лудачки и чудовишно е кога луѓе во несвест се обидуваат да ти кројат политики. И уште на ништо ти бараат власт.

Ти доаѓа да си апнеш од онаа работа.

Текстот е личен став на Авторот. Дозволено е преземање на текстот според лиценцата Creative Commons 4.0. Извор: ФРОНТЛАЈН.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
(ФОТО) Катастрофално повлекување на Преспанското Езеро

За 560 сантиметри висински е намалено Преспанското Езеро за две години, а водата драстично се повлекува и од брегот, тоа се мери во километри. Засега никој нема точен одговор која е причината за значителното повлекување на второто најголемо природно езеро во Македонија. Екологисите и жителите на околните населени места во... Прочитај повеќе...

Николовски: Стапката на невработеност е намалена на 14,3 отсто и продолжува да паѓа

„Во моментов имаме најниска стапка на невработеност во историјата на Македонија – 14,3 проценти. Таа стапка продолжува да паѓа и покрај кризата која го зафати целиот свет“ изјави заменик-министерот за финансии, Филип Николовски во „Детектор“ на Сител ТВ. Тој додаде дека спроед проекциите на сите меѓународни и домашни организации кои... Прочитај повеќе...

Николовски: Буџетот за 2023 е одговор на кризата, имаме над 225 милиони евра само за антикризни мерки

„Буџетот за 2023 година е најголем, но е и одговор на кризата. Во Буџетот за 2023 година има обезбедено 225 милиони евра само за антикризни мерки. Дополнително има 120 милиони евра повеќе за пензионерите, 800 милиони евра за капитални инвестиции, кои ќе дадат поттик за економијата и домашните компании“ рече... Прочитај повеќе...

Гореше стан во Скопје, за среќа нема повредени

На 28.01.2023 во 11.30 часот во Полициска станица Кисела Вода, Д.З.(51) од Скопје пријавил дека на 27.01.2023, во временскиот период од 21.30 часот до 22.00 часот, во неговиот стан на подрачјето на Кисела Вода настанал пожар во кој бил опожарен ентериерот и дел од една просторија во станот. Пожарот е... Прочитај повеќе...

Во центарот на Скопје нападнат чуварот на библиотеката

На 28.01.2023 во 20.00 часот во Полициска станица Центар, Ч.Д.(60) од Скопје пријави дека околу 19.00 часот во просторија од библиотека на подрачјето на Центар, додека бил на своето работно место како чувар во библиотеката, бил физички нападнат од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Николовски: Буџетот за 2023 е одговор на кризата, имаме над 225 милиони евра само за антикризни мерки

„Буџетот за 2023 година е најголем, но е и одговор на кризата. Во Буџетот за 2023 година има обезбедено 225 милиони евра само за антикризни мерки. Дополнително има 120 милиони евра повеќе за пензионерите, 800 милиони евра за капитални инвестиции, кои ќе дадат поттик за економијата и домашните компании“ рече... Прочитај повеќе...

Николовски: Стапката на невработеност е намалена на 14,3 отсто и продолжува да паѓа

„Во моментов имаме најниска стапка на невработеност во историјата на Македонија – 14,3 проценти. Таа стапка продолжува да паѓа и покрај кризата која го зафати целиот свет“ изјави заменик-министерот за финансии, Филип Николовски во „Детектор“ на Сител ТВ. Тој додаде дека спроед проекциите на сите меѓународни и домашни организации кои... Прочитај повеќе...

Ограбена позната обложувалница во Скопје

На 28.01.2023 во 09.25 часот во СВР Скопје е пријавено дека околу 09.20 часот во обложувалница на подрачјето на Аеродром, едно лице со закана од вработената одземало пари. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Девојка искасана од куче скитник

На 28.01.2023 во Полициско одделение Петровец, И.Ј.(33) од с.Марино, скопско, пријавила дека во скопската населба Илинден била касната од куче скитник. Прочитај повеќе...

Десетина физички пресметки низ Македонија – Полицијата со полни раце работа вчера и денес

На 28.01.2023 во 02.15 часот во Полициска станица Аеродром е пријавено дека на подрачјето на Аеродром е нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Д.М.(39) од Скопје и О.Д.(22) од Р.Турција. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок. На 28.01.2023 во 22.20 часот во Полициска... Прочитај повеќе...

Произведени 17.187 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

АД ЕСМ на 25.01.2023 година произведе 17.187 MWh електрична енергија, со што целосно со сопствена произведена енергија ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални држави субјекти. Во Термоелектраните произведени се 11.478 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени […] The post Произведени 17.187 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Следува исплата на пензиите: Ова се датумите кога ќе легнат парите на пензионерските сметки

На денешната седница, на предлог на Министерството за труд и социјална политика, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензиите за месец јануари 2023 година. Задолжен е Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.01.2023 година, […] The post Следува исплата на пензиите: Ова се датумите кога ќе легнат парите на пензионерските сметки appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени

Цените на ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,50 ден/лит, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемуваат за 2,00 ден/лит. Со тоа ова се новите цени кои ќе важат од ноќеска: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,50 (денари/литар); Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги купува – сите се префрлија на инвертери

Пелетите не се атрактивни за македонските граѓани откако нивната цена за вреќа од 15 килограми стигна и до речиси шестотини денари. Високите цени минатата година ги натераа граѓаните да се снаоѓаат како знаат и умеат, па така најголем дел од нив се префрлиле на користење на инвертер клими и дрвја. Според моменталните цени тие се […] The post Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги купува – сите се префрлија на инвертери appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата во Македонија

Регулаторната комисија за енергетика денеска се очекува да ја определи новата цена на бензинот и дизелот во Македонија. Моментално на светските берзи има покачување на суровата нафта, па така барел од типот бренд сега изнесува 84 долари. Во моментов ова се цените на горивата: Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 76,00 (денари/литар); Моторен […] The post Нова цена на горивата во Македонија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy