Кои земји го суспендираа финансирањето на Агенцијата на ОН за палестински бегалци – УНРВА и зошто?

Агенцијата на Обединетите нации за палестински бегалци (УНРВА), која се смета за спас за два милиони луѓе во опколената енклава, претрпе кратење на финансирањето откако неколку нејзини вработени беа обвинети од Израел за вмешаност во нападот на Хамас на 7 октомври.

„Девет земји од денес привремено го прекинаа своето финансирање на УНРВА. Овие одлуки ја загрозуваат нашата тековна хуманитарна работа низ целиот регион, вклучително и особено во Појасот Газа, се вели во соопштението од агенцијата.

ОН во саботата соопшти дека отпуштила девет од 12 вработени поради наводите и вети дека ќе ги повика своите вработени на одговорност,

„Израелските власти и дадоа на УНРВА информации за наводната вмешаност на неколку вработени во УНРВА во ужасните напади врз Израел на 7 октомври.

„За да ја заштитам способноста на Агенцијата да испорача хуманитарна помош, донесов одлука веднаш да ги раскинам договорите на овие членови на персоналот и да започнам истрага со цел да се утврди вистината без одлагање. Секој вработен во УНРВА кој бил вклучен во акти на терор ќе биде повикан на одговорност, вклучително и преку кривично гонење,рече Филип Лазарини, генерален комесар на УНРВА.

„УНРВА ја повторува својата најсилна осуда за одвратните напади од 7 октомври и повикува на итно и безусловно ослободување на сите израелски заложници и нивно безбедно враќање кај нивните семејства.

Но истовремено,Лазарини изрази шокираност од брзото намалување на финансирањето од страна на неколку западни земји поради хуманитарната катастрофа во Газа, која е уништена од речиси четири месеци од воздушната и копнената војна на Израел.

„Шокантно е да се види суспензијата на средствата за Агенцијата како реакција на наводите против мала група вработени, особено со оглед на непосредната акција што УНРВА ја презеде со раскинување на нивните договори и барање за транспарентна независна истрага. Канцеларијата на Обединетите нации за внатрешни надзорни служби (OIOS), највисокиот истражен орган во системот на ОН, веќе е запленет за оваа многу сериозна работа, вели Лазерини.

Според него, би било неизмерно неодговорно да се санкционира агенција и цела заедница на која и служи поради наводите за криминални дејствија против некои поединци, особено во време на војна, раселување и политички кризи во регионот.

„УНРВА секоја година го споделува списокот со целиот свој персонал со земјите домаќини, вклучувајќи го и Израел. Агенцијата никогаш не добила загриженост за конкретни членови на персоналот, додава тој.

ОН и палестинските власти повикаа на продолжување на финансирањето за „клучната работа“ на агенцијата од објавувањето на тврдењата во петокот.

„Ги повикувам земјите кои го суспендираа своето финансирање да ги преиспитаат своите одлуки пред УНРВА да биде принудена да го прекине својот хуманитарен одговор. Животите на луѓето во Газа зависат од оваа поддршка, а исто така и регионалната стабилност“, изјави Лазарини.

Што е UNRWA и кој ја финансира?

Акронимот значи Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци на Блискиот Исток. Основана е во 1949 година за да се грижи за десетици илјади Палестинци етнички протерани од нивните домови од страна на еврејските милиции од областите кои моментално се дел од Израел.

Како што пренесува Ал Џезира, агенцијата на ОН работи на окупираниот Западен Брег, Источен Ерусалим и Газа, како и во Јордан, Либан и Сирија – соседните земји каде што палестинските бегалци се засолниле по нивното насилно протерување познато како Накба или катастрофа.

Според нејзината веб-страница, агенцијата на ОН го поддржува помошта и човечкиот развој на палестинските бегалци, работејќи во повеќе области.

Примери за овие области се основното и стручното образование, примарната здравствена заштита, помошта и социјалните услуги, подобрувањето на инфраструктурата и кампот, микрофинансирањето и одговорот во итни случаи.

Агенцијата е речиси целосно финансирана од доброволни придонеси, освен ограничената субвенција од ОН, која се користи исклучиво за административни трошоци, според УНРВА.

Работата на УНРВА не може да се изврши без постојан придонес од земјите ширум светот и Европската унија, кои претставуваа 94,9 отсто од сите придонеси во 2022 година, вели агенцијата.

Во 2022 година, 44,3 отсто од вкупните ветувања на агенцијата, или 1,17 милијарди долари, беа од земјите-членки на ЕУ, кои придонесоа со 520,3 милиони долари, вклучувајќи ги и средствата доделени од институцијата преку Европската комисија.

Соединетите Американски Држави, Германија, ЕУ и Шведска беа најголемите индивидуални донатори во односната година, придонесувајќи со 61,4 отсто од вкупното финансирање на агенцијата.

Крис Ганис, поранешен портпарол на УНРВА, рече дека агенцијата на ОН има само неколку недели пред да остане без пари за нејзината клучна помош за спасување на животите на Палестинците во Газа. Повеќе од 26.000 Палестинци се убиени откако Израел ја започна својата офанзива на 7 октомври.

„Мојата порака до арапскиот свет, особено до Заливот, е каде сте? Затоа што тие заработуваат милијарди секој ден од приходите од нафтата. Мал дел од тие приходи од нафта ќе доведат до исчезнување на финансиските проблеми на УНРВА преку ноќ. Оваа несовесна празнина нанесена од овие западни земји ќе се пополни многу брзо“, изјави Ганис за Ал Џезира.

„Некои од најочајните луѓе на Блискиот Исток сега се соочуваат со глад, тие се соочуваат со глад, а арапските држави треба да се засилат.

Кои се наводите на Израел против персоналот на УНРВА?

УНРВА во петокот соопшти дека израелските власти и доставиле на агенцијата информации за наводната вмешаност на неколку вработени на УНРВА во нападот на 7 октомври.

Лазарини, шефот на УНРВА, рече дека веднаш ги раскинал договорите на овие членови на персоналот и започнал истрага за да се утврди вистината без одлагање.

Стејт департментот на САД соопшти дека е исклучително вознемирен од наводите, за кои рече дека се однесуваат на 12 вработени во УНРВА.

Агенцијата на ОН долго време е на удар од Израел. Во саботата, израелскиот министер за надворешни работи Израел Кац го повика Лазарини да се повлече од функцијата.

„Господине Лазарини, ве молам да поднесете оставка“, напиша Кац на платформата за социјалните медиуми Х како одговор на предупредувањето на шефот на УНРВА за последиците од кратењата на финансирањето.

Ганес, поранешен портпарол на УНРВА, рече дека има „координиран политички напад“ врз агенцијата на ОН за палестинските бегалци.

„Израелците рекоа дека не можат да победат во војната против Газа доколку УНРВА не се распушти. Значи, каков појасен сигнал сакате? изјави тој за Ал Џезира во неделата.

Колку е клучна УНРВА и што рекоа претставниците на ОН?

УНРВА е најголемиот хуманитарен актер во Газа и околу 3.000 од нејзиниот главен персонал од 13.000 во Газа продолжуваат да се пријавуваат на работа и покрај војната, според возраста.

Лазарини од УНРВА рече дека два милиони луѓе од околу 2,3 милиони жители во Газа зависат од хуманитарната операција на агенцијата.

Помошта за спасување животи на УНРВА ќе заврши по одлуките на земјите да го намалат своето финансирање на Агенцијата.
Нашата хуманитарна операција, од која зависат 2 милиони луѓе како спас во Газа, пропаѓа. Шокиран сум дека таквите одлуки се носат врз основа на наводното однесување на неколку поединци и како што војната продолжува, потребите се продлабочуваат и гладот се наѕира.
На Палестинците во Газа не им беше потребна оваа дополнителна колективна казна. Ова нè валка сите нас, напиша Лазарини

Официјалниот претставник на ОН додаде дека агенцијата има засолништа за повеќе од еден милион луѓе и обезбедува храна и примарна здравствена заштита дури и во екот на непријателствата.

Во меѓувреме, шефот на ОН Антонио Гутереш рече дека десетици илјади луѓе кои работат за УНРВА, многумина во некои од најопасните ситуации, не треба да бидат казнети поради неодамнешните обвинувања.

„Мора да се задоволат огромните потреби на очајното население на кое им служат“, рече тој.

Кои нации го намалија финансирањето на УНРВА? А кои не?
Бранот на суспендирање на финансирањето започна со САД во петокот, веднаш по објавувањето на истрагата.

Канада, Австралија, Британија, Германија, Италија, Холандија, Швајцарија и Финска му се приклучија на Вашингтон во последните два дена.

Последна која објави дека го прекинува финансирањето на агенцијата е Јапонија.

Во меѓувреме, француското Министерство за надворешни работи објави дека Франција не планира нова исплата за финансирање на УНРВА во првиот квартал од 2024 година, но ќе одлучи кога ќе дојде време каква акција да преземе во соработка со Обединетите нации и нивните главни донатори.

Ирска и Норвешка, сепак, изразија континуирана поддршка за УНРВА, велејќи дека агенцијата прави клучна работа за да им помогне на Палестинците раселени и на кои очајно им е потребна помош во Газа.

„Треба да направиме разлика помеѓу она што можеби го направиле поединците и она за што се залага УНРВА“, се вели во соопштението на владата на Норвешка, во кое се додава дека десетици илјади вработени во организацијата во Газа, Западниот Брег и регионот играат „клучна улога“. во дистрибуција на помош, спасување животи и заштита на основните потреби и права.

Ирскиот министер за надворешни работи Мајкл Мартин напиша на Икс: „Ирска нема планови да го прекине финансирањето за виталната работа на УНРВА во Газа“.

Драган Мишев

Извор: Civilmedia.mk

 

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Бојмацалиев за ТВ21: МВР не потфрли во нарачката на обрасци, капацитетите на МВР покажаа услуга кон 170.000 граѓани во декември и јануари

Во вестите на ТВ21 дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев беше запрашан за најавената истрага во врска со обрасците за патни исправи во процесот на промена на лични документи на граѓаните. „Истрагата е побарана од новиот технички министер Панче Тошковски. Можам да потврдам дека не се работи за Прочитај повеќе...

Бојмацалиев: Не се работи за никаква саботажа во МВР, пристигнуваат обрасците за пасоши кои ќе ги задоволат потребите на граѓаните

„Не се работи за никаква саботажа во Министерството за внатрешни работи. На самиот ден на примопредавање на функцијата во МВР пристигнаа 50.000 пасоши, минатата недела пристигнаа уште 20.000 пасоши, во четврток или петок треба да добиеме некоја бројка од 100.000 пасоши и наредната недела уште 120.000 пасоши. Со тие обрасци Прочитај повеќе...

Бојмацалиев: Нигде во дописот на Европската Унија не се вели дека граѓаните може да патуваат со пасоши со старото име на државата

„Нигде во дописот на Европската Унија се вели дека граѓаните може да патуваат. Таму пишува дека треба да се изнајде решение, а во моментов сите земји членки да одлучуваат самостојно, бидејќи Република Грција ги има известено, а од нас нема никакво известување. И има прашање до нас, уште колку време Прочитај повеќе...

Бојмацалиев: Препознаено е уште едно лице од инцидентот во кој  полицаец нападна друг колега полицаец во скопски локал

„Во истрагата која е водена од страна на внатрешна контрола и службените белешки од вечерта на инцидентот, две службени лица одбиле да постапат по наредба, односно не сакале да го приведат лицето кое ги нападнало и по истите ќе започне дисциплинска постапка. На снимките од инцидентот е препознаено уште едно Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите објавија четиридневна прогноза

Во следните денови ќе се задржи релативно топло време со умерен, а во петок и за време на викендот наместа засилен ветер од јужен правец. Повремени врнежи од дожд ќе има во недела и во понеделник. Прогноза за 23.02.2024 Минимална температура: 1°C до 7°C Максимална температура: 12°C до 18°C Сончево Прочитај повеќе...

Бојмацалиев: Нигде во дописот на Европската Унија не се вели дека граѓаните може да патуваат со пасоши со старото име на државата

„Нигде во дописот на Европската Унија се вели дека граѓаните може да патуваат. Таму пишува дека треба да се изнајде решение, а во моментов сите земји членки да одлучуваат самостојно, бидејќи Република Грција ги има известено, а од нас нема никакво известување. И има прашање до нас, уште колку време ни е потребно за промена […] Прочитај повеќе...

Бојмацалиев за ТВ21: МВР не потфрли во нарачката на обрасци, капацитетите на МВР покажаа услуга кон 170.000 граѓани во декември и јануари

Во вестите на ТВ21 дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев беше запрашан за најавената истрага во врска со обрасците за патни исправи во процесот на промена на лични документи на граѓаните. „Истрагата е побарана од новиот технички министер Панче Тошковски. Можам да потврдам дека не се работи за никаква саботажа во МВР и […] Прочитај повеќе...

Бојмацалиев: Не се работи за никаква саботажа во МВР, пристигнуваат обрасците за пасоши кои ќе ги задоволат потребите на граѓаните

„Не се работи за никаква саботажа во Министерството за внатрешни работи. На самиот ден на примопредавање на функцијата во МВР пристигнаа 50.000 пасоши, минатата недела пристигнаа уште 20.000 пасоши, во четврток или петок треба да добиеме некоја бројка од 100.000 пасоши и наредната недела уште 120.000 пасоши. Со тие обрасци кои стигнаа и овие кои […] Прочитај повеќе...

Бојмацалиев: Препознаено е уште едно лице од инцидентот во кој  полицаец нападна друг колега полицаец во скопски локал

„Во истрагата која е водена од страна на внатрешна контрола и службените белешки од вечерта на инцидентот, две службени лица одбиле да постапат по наредба, односно не сакале да го приведат лицето кое ги нападнало и по истите ќе започне дисциплинска постапка. На снимките од инцидентот е препознаено уште едно лице кое е во друштво […] Прочитај повеќе...

Костадиновска-Стојчевска: Го враќаме симболот на Скопје – Универзалната сала, објектот треба да биде готов за три години

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска ги најави градежните активности за реконструкција и адаптација на Универзалната сала, откако Министерството за култура со Договор ги презеде правата од Град Скопје. „Ние знаеме што значи развојот на културата, а тој не е можен без овој мултифункционален објект. Оваа сала припаѓа на сите – на уметниците, на културните […] Прочитај повеќе...

Ја надминаа кризата: Европејците трошат се помалку гас

Потрошувачката на природен гас во Европа падна на најниско ниво во последните десет години во 2023 година. Ова го објави Американскиот институт за енергетска економија и финансиска анализа (IEEFA) во нов извештај. За две години од почетокот на војната во Украина, европската побарувачка за гас е намалена за 20 отсто... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Курсна листа за 22 февруари 2024

Курсна листа на Народната банка на Република Северна Македонија формирана на 21.02.2024 која се применува од 00:00 часот на 22.02.2024 година до почетокот на важење на новата Курсна листа. Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Бахамите, Сејшелите, Белизе и двата острови на Карибите повеќе не се даночни оази за ЕУ

Членките на ЕУ ја ажурираа европската црна листа на даночни раеви. Од него се повлекоа Бахамите, Сејшелите, Белизе и карипските острови Туркс и Кајкос. Списокот сега вклучува 12 јурисдикции, објавија Советот на ЕУ и Европската комисија. Црната листа на даночни раеви беше формирана од Унијата во декември 2017 година за... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Во јануари: Годишен раст од 10,0% на вкупните депозити и од 5,7% на вкупната кредитна поддршка

Анализирано на годишно ниво, вкупните депозити се зголемени за 10,0%, како резултат на растот на депозитите на двата сектора, со поголем придонес на секторот домаќинства. На годишна основа, вкупните кредити бележат раст од 5,7%, којшто се должи на повисоките кредити на двата сектора, со поизразен придонес на секторот домаќинства. Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Народната банка и ЕИБ ќе соработуваат за поддршка на зелените финансии

Народната банка и Европската инвестициска банка (ЕИБ), денеска, потпишаа Договор за соработка, со кој се обезбедува поддршка на напорите на Народната банка во сферата на зелените финансии. Договорот беше потпишан од страна на гувернерката, Анита Ангеловска-Бежоска и претставникот на ЕИБ во земјава, Бјорн Габриел, додека на средбата присуствуваше амбасадорот на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...