Кој е Дерек Шоле, кого сите го чекаат во Македонија

Неговото доаѓање во Македонија доби речиси митски статус, откако мораше да ја одложи посетата на Скопје, Белград и Приштина во декември поради тоа што беше заболен од ковид. Дерек Шоле има има функција во американскиот Стејт департмент едноставно наречена – советник. Но нејзината моќ е многу поголема од она што можеби изгледа однадвор. Американски „Политико“ го нарече Шоле – „Човек во увото на Блинкен“, за со неколку збора да нагласи колку е тој важен за државниот секретар при конципирањето на американската политика, особено додека тече војната во Украина.

Како што напиша „Политико“ во март годинава: „Кога ќе ги погледнете главните дипломатски настани во последните триесет години, Дерек Шоле ги доживеа сите. Работеше со американски дипломатски легенди како Џејмс Бејкер, Строуб Талбот и Ричард Холбрук и служеше во некои од највисоките ешалони на Белата куќа, Пентагон и Стејт департментот. Од Босна до Сирија – а сега и Русија – Шоле помогна да се обликуваат американските пристапи кон нејзината политика во странство“.

Во Скопје, како што соопшти Стејт департментот, тој ќе се сретне со владини преставници и ќе разговара за низа прашања, вклучително енергетиката, економијата и борбата против корупцијата. Во Белград и Приштина ќе се обиде да помогне за нормализација на односите меѓу Србија и Косово.

Дерек Шоле ја почна својата кариера во Вашингтон во 1993 година како асистент за истражување на поранешниот државен секретар Џемс Бејкер за неговата книга „Политиката на дипломатијата“. Бејкер на овие простори е познат од времето кога доаѓаше во Југославија да се обиде ја спречи дисолуцијата на поранешната федерација. Таа работа со Бејкер му помогна да ја добие нарачката од Стејт департментот да напише сеопфатна историја на Дејтонскиот мировен процес. Шоле потоа му асистираше и на наследникот на Бејкер на местотот државен секретар, Ворен Кристофер, во пишувањето на неговите книги „Во потокот на историјата“ и „Животни шанси“. Беше помошник на Ричард Холбрук во пишувањето на неговата славна книга „Да се заврши војната“.

Во 1999 година ѝ се приклучи на администрицијата на Бил Клинтон како главен пишувач на говори на Холбрук кога беше амбасадор на САД во ОН. Од него тој научи уште повеќе за овој регион, за тоа како течеа југословенските војни, како дојде до Привремената спогодба меѓу Македонија и Грција, затоа што Холбрук беше најважниот американски актер во овие процеси. Потоа му беше специјален советник на уште една легенда на американската дипломатија, тогашниот заменик државен секретар Строуб Талбот.

Кога стапи на должност администрацијата на Барак Обама, од 2009 до 2011 година, беше главен заменик-директор на персоналот за планирање политика на државниот секретар Хилари Клинтон. Од 2011 до 2012 година, Шоле служеше во Белата куќа како специјален асистент на претседателот и виш директор за стратешко планирање во Советот за национална безбедност на Соединетите Држави. Од 2012 до 2015 година беше помошник на секретарот за одбрана за меѓународни безбедносни работи, каде ја менаџираше американската одбранбена политика спрема Европа, Блискиот Исток, Африка и западната хемисфера.

Служеше и како член на транзицискиот тим во Стејт департментот во периодот кога администрацијата на Џо Бајден се подготвуваше за преземање на власта. Слична улога имаше и во транзицискиот тим на Обама во 2008.

Во времето на претседателствувањето на Доналд Трамп тој се повлече од администрацијата. Од 2016-2020 служеше како извршен потпретседател и виш советник за безбедносна и одбранбена политика во Германскиот Маршалов фонд на Соединетите Американски Држави, и како визитинг соработник во повеќе други институции, како Брукингс институтот, Центарот за глобални прашања Кисинџер при Џонс Хопкинс универзитетот и Американската академија во Берлин. Напиша повеќе книги и има добиени медали и од Стејт департментот и од Пентагон.

Кога Ентони Блинкен стана државен секретар Дерек Шоле ја доби функцијата советник во Стејт департментот. Неговата функција има ранг на потсекретар како висок советник за политика на Блинкен за широк спектар на прашања и врши специјални дипломатски задачи по задача на државниот секретар. Како што напиша американски „Политико“ – „Човек во увото на Блинкен“.

Затоа, неговите пораки во Скопје треба внимателно да ги слушнат сите поради повеќе работи: САД се најпостојаниот и најпосветениот сојузник на Македонија не само во нејзините години на независност; потоа, соработката меѓу двете земји е на нов колосек со потпишувањето на Стратешкиот дијалог; а двете земји како членки на НАТО ги координираат своите политики особено околу војната во Украина. (Љ.П.)

извор: Nezavisen.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Северна Македонија сепак не е сама, 100-те милиони евра од ЕУ ќе ја помогнат економијата во следните две години

Откако само пред само неколку дена Европската комисија одобри на 50.000 евра за проекти во Северна Македонија, Европската комисија вчера предложи да се обезбедат до 100 милиони евра макрофинансиска помош за Северна Македонија. Со овој предлог, како што истакна претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен и еврокомесарот за проширување... Прочитај повеќе...

Зошто Ада првиот дигитален асистент базиран на вештачка интелигенција се вика Ада?

АДА е првиот дигитален асистент базиран на вештачка интелигенција во јавниот сектор во регионот ќе биде промовирана во текот на следниот месец и ќе ги нуди сите информации за финансиска поддршка по Планот за економски раст, а секако понатаму овој асистент ќе биде надограден и на други услуги кои се... Прочитај повеќе...

Не се приватниците, скопјани се колатерална штета од хаосот во превозот

Иако првиот чекор во решавање на проблемот со приватните превозници е направен по вчерашната нивна средба со градоначалничката Данела Арсовска, скопјани и понатаму се жалат на малиот број на автобуси, пишува 24инфо.мк. Во зависност од дестинацијата и делот од градот чекањето може да трае од 20-ина минути па до еден... Прочитај повеќе...

Зошто земјотресот во Турција беше толку разорен: Научниците стравуваат од едно сценарио

Повеќе од 5.000 луѓе загинаа, а илјадници се повредени во силниот земјотрес што во понеделникот рано наутро го погоди Газиантеп, град во југоисточна Турција во близина на границата со Сирија. Дополнителни последователни потреси, вклучително и еден речиси исто толку силен како првичниот, го направија особено катастрофален настан. Регистрирајќи се како... Прочитај повеќе...

Лажни се пријавите за наводно поставени експлозивни направи во училишта во Скопје, завршија сите потребни проверки

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од 38 основни и 9 средни училишта во Скопје по добиените пораки на електронски адреси со закана за поставена експлозивна направа, и утврдено е дека станува збор за лажни пријави. Веднаш по... Прочитај повеќе...

Казината и игрите на среќи ќе бидат забранети во близина на училиштата, предлага Владата – Сите одлуки од денешната седница

Од 127-ма владина седница: се динамизира соработката со САД во рамки на Стратешкиот дијалог со САД; за прв пат досега, жените земјоделки добиваат платено отсуство за мајчинство; во поддршката за микро земјоделски производители се додаваат и малите дестилерии; предлог измени со коишто уплатно-исплатните места за игрите на среќа се предвидуваат... Прочитај повеќе...

Со Планот за активности за Стратешкиот дијалог ја зацврстуваме соработката меѓу Северна Македонија и САД, ги промовираме нашите стратешки интереси и на глобален план

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска, одржаа прес-конференција, на која информираа за активностите во врска со Стратешкиот дијалог меѓу Република Северна Македонија и САД. Премиерот Ковачевски информираше дека Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница го прифати текстот на Планот за активности во рамките... Прочитај повеќе...

Дојави за поставени бомби во 33 училишта во Скопје

Денеска (07.02.2023) околу 12.30 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на 33 основни училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна нaправа. Веднаш по добиената пријава, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштето и во тек се антитерористички проверки и се... Прочитај повеќе...

Серија апсења на повеќе локации низ Македонија

На 06.02.2023 во 11.05 часот, полициски службеници од СВР Куманово ги лишиле од слобода З.А.(28) и С.М.(26), двајцата од Куманово. Тие се сомничат дека на 11.01.2023 одзеле повеќе предмети од приватен имот на улицата „Благоја Думановски“. Двајцата биле приведени во полициска станица и по целосно документирање на случајот против нив... Прочитај повеќе...

Уште двајца искасани од кучиња скитници

На 06.02.2023 во 15.30 часот во Полициската станица Карпош, М.Т.(30) од Скопје пријавила дека на ул.„Лондонска“ била касната од куче скитник. На 06.02.2023 во 12.30 часот во Полициската станица Гази Баба, Т.С.(57) од Скопје пријавил дека на ул.„Финска“ бил каснат од куче скитник. Прочитај повеќе...

Повторно големо поевтинување на горивата – ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,67% во однос на одлуката од 3.2.2023 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за […] The post Повторно големо поевтинување на горивата – ова се новите цени appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Лукаревска: Воведуваме „е-фактура“ во борбата против сивата економија

Во поглед на сивата економија имаме предизвици, што значи дека ќе имаме и нови проекти во оваа насока, рече директорката на УЈП Сања Лукаревска за време на годишната конференција „Година на нови можности“. -Еден од најголемите проект е „е-фактура“, што е ризик фактор кај најголемите даночни обврзинии. Тоа ќе значи намалување на фиктивните фактури и […] The post Лукаревска: Воведуваме „е-фактура“ во борбата против сивата економија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Бежовска: Инфлацијата почна да се намалува, очекувам да биде едноцифрена

Инфлацијата не доведе до класичен ценовен шок, но таа резултираше со покачување на каматните стапки, рече гувернерката на Народната банка, Анита Бежовска. Таа посочи дека минатиов период на светско ниво се случил најсинхронизиран циклус на затегнување на монетарните политики. -Ние одговоривме преку стабилен девизен курс на домашната валута, рече Бежовска. Таа додаде дека клучни аспекти […] The post Бежовска: Инфлацијата почна да се намалува, очекувам да биде едноцифрена appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Бишев: Буџетот е стабилен, капиталната сила ги апсорбираше ризиците

Бакарството е циклична индустрија, вели владиниот советник Глигор Бишев за време на годишната конференција „Година на нови можности“. Тј кажа дека во добри периоди на економијата има и добри профити кај банките и тоа ја јакне капиталната сила, додека пак во лоши времиња се апсорбираат ризиците токму преку капиталната сила. -Од тој аспект македонската банкарска […] The post Бишев: Буџетот е стабилен, капиталната сила ги апсорбираше ризиците appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

МТСП: Во тек е етапната исплата на јануарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на 30.1.2023 година (понеделник) почнува етапната исплата на пензиите за јануари, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите што не користат картички ќе се реализира во четири групи, и тоа според висината на пензијата: – за пензии […] The post МТСП: Во тек е етапната исплата на јануарските пензии appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy