Колку гласно треба да бијат камбаните за да ги слушне опозицијата?

Пишува Зоран БОЈАРОВСКИ

Во прес центарот на хотел Инекс-Олгица во Охрид некаде доцна попладне во саботата на 18 март се прошири информацијата дека ЕУ тимот Борел и Лајчак го одложиле летот за Брисел и нивните активности наредниот ден, а неколкукратното одлагање на брифингот со Ескобар на кој беа поканети една група новинари на кој требаше американскиот претставник за Западен Балкан да ги коментари резултатите од дијалогот Вучиќ-Курти, само потврди дека и Европјаните и Американците се решени да не си заминат од брегот на Охридското Езеро додека не биде постигната согласност околу Анексот за спроведување на договорот од Брисел од 27 февруари.

Затоа во изјавата на Борел на крајот од разговорите кога го соопшти резултатот од трипартитниот дијалог, реченицата „Им благодариме на домаќините Република Северна Македонија за гостопримството, имавме прекрасен поглед од прозорецот на вилата кон езерото и зајдисонцето“ доби целосна смисла. Очигледно, таа можност и тој детал од разговорите на европските посредници им бил од огромна психолошка поддршка за време на бројните влези-излези на Вучиќ и Курти додека ги правеле консултации со своите тимови и со којзнае уште кој за време на исцрпувачкиот 12 часовен преговарачки маратон.

И кога стрелките на часовникот се закануваа да го донесат наредниот ден настана раздвижување во конференциската сала и низ ходниците на хотелот и ново динамика меѓу новинарите кои се расонија и побрзаа да се позиционираат за снимање и следење на изјавата на високиот претставник за надворешна политика и заменик претседател на Европската Комисија Жозеп Борел.

Најавениот и неколку пати одлаганиот брифинг на Ескобар конечно беше откажан со што јасни ни беше ставено до знаење дека тоа што ќе го каже Борел е доволно и дека нема што да се толкува или моделира. Барем во тој момент.

Што договорија и за што постигнаа согласност Вучиќ и Курти, под покровителство (колку убав збор наместо „притисок“) на ЕУ и со асистенција на САД веќе беше нашироко информирано уште истата ноќ и наредниот ден.

Она на што во оваа анализа обрнуваме внимание е фактот дека лидерите на ЕУ и САД секоја изјава за нормализирањето на односите меѓу Србија и Косово, и претходно и после Охрид, ја ставаат во контекст и на регионот Западен Балкан и на евро-атлантските интеграции на земјите од овој дел на Европа.

Ти зборам ќерко, сети се снао

Борел уште вечерта во Охрид нагласи дека „она што страните го прифатија, што подразбира договорот и неговата имплементација преку анексот, ќе стане составен дел од нивниот пат кон Европската Унија“. Дека „ЕУ ќе бара исполнување на обврските“ и дека не само двете страни, туку и целиот регион, ќе има корист од постигнатиот договор.

Специјалниот пратеник на Стејт департментот за Западен Балкан, Габриел Ескобар, им честиташе на Белград и Приштина „за постигнатиот тежок, но неопходен договор за постигнување мирни и предвидливи односи помеѓу нив“ и дека со постигнатата согласност за Анексот во Охрид „се отвора патот за евроатлантска интеграција на двете земји и за регионот“.„Западен Балкан влегува во нова ера на мирот“, рече Ескобар.

Борел и Ескобар исто така не пропуштија да ѝ се заблагодарат на Северна Македонија и на премиерот Димитар Ковачевски за гостопримството на средбата на високо ниво, која вообичаено се одржува во Брисел.

Премиерот Димитар Ковачевски го поздрави постигнатиот договор, потенцирајќи дека станува збор за значајно остварување и дека мирот, помирувањето и економскиот развој се клучни предуслови за забрзан прогрес за целиот Западен Балкан кон ЕУ.

Тој од Охрид посочи дека за таа цел се потребни тешки одлуки, како што направи земјава со Охридскиот рамковен договор, Преспанскиот договор, Договорот за добрососедство, усвојувањето на преговарачката рамка со ЕУ.

– Покажавме дека со договор, со дипломатија единствено може да се постигне решение за напредок во државата. И веруваме дека тоа е единствениот рецепт и единствениот начин целиот регион низ дијалог и низ разговор да ги реши предизвиците кои што ги имаат државите помеѓу себе и сите заедно еден ден да станеме земји членки на НАТО и на ЕУ, рече Ковачевски.

На овие пораки за домашната јавност доцна во ноќта во Охрид се надоврза и претседателот Стево Пендаровски, кој изјави дека позитивната вест ќе биде добра за целиот регион, не само за оние страни кои се инволвирани во неа.

Коментирајќи ја средбата во Охрид, министерот за надворешни работи Бујар Османи изјави дека очекувањата од неа се големи, бидејќи таков е политичкиот моментум, изразувајќи надеж дека ќе биде постигнат договор, кој ќе гарантира одржлива стабилност за регионот.

Во првото соопштение од американскиот Стејт Департмент во врска со напредокот на дијалогот меѓу Србија и Косово се потенцира дека „Соединетите Држави ќе продолжат да бидат активно ангажирани, во координација со партнерите од ЕУ, да ги поддржуваат Косово и Србија во остварувањето предвидливи и мирни односи. Ќе продолжиме да го поддржуваме унапредувањето на стабилноста и просперитетот на Западен Балкан“.

Министерката за надворешни работи на Словенија Тања Фајон, добра познавачка на регионот, којашто безрезервно ја помага интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ, коментираше дека иако согласноста меѓу Белград и Приштина е постигната со голем притисок, сега е најбитно процесите да влезат во мирна фаза за да не се повторат инцидентите и да не дојде до непотребна ескалација.

„Тоа сега е посебно важно кога ни е потребна стабилност и мир во регионот Западен Балкан во светлина на руската агресија во Украина“, истакнува Фајон во своите коментари за актуелнаѕа ситуација во регионот.

А кога станува збор за „притисокот“ врз Белград и Приштина, доволно зборува пораката на амбасадорот на САД во Приштина после средбата на косовскиот премиер којашто ја одржа уште додека мастилото на анексот не беше засушено. Во пораката Џефри Ховениер истакнува дека сите обврски од договорот од Брисел и од Анексот во Охрид мора да се спроведат, вклучувајќи го и договореното за Заедницата на српските општини за што побарал од Курти во спроведувањето на оваа обврска да учествува и САД.

Сето ова доволно говори дека меѓународната заедница, односно САД, не сакаат ништо да биде препуштено на вообичаената балканска импровизација.

Во интервју за ЦИВИЛ МЕДИА, Игор Бандовиќ од Центарот за безбедносни политики од Белград вели дека исходот од средбата Вучиќ – Курти во Охрид е „добра основа за нормализирање на односите, но не смее да застане тука“ и дека сега, дополнително, бидејќи решенијата за билатерални односи станаа практично голем проблем за натамошното проширување на Европската унија на Балканот, сите земји од Балканот или пошироко во Југоисточна Европа треба да најдат решенија за нивните билатерални спорови, како оние што постојат денес, така и оние кои ќе постојат во иднина.

Имајќи го сето ова предвид, сега кога договорот меѓу Белград и Приштина во Охрид е оценет и како „договор за сигурноста и просперитетот на целиот Западен Балкан“, и кога меѓународната заедница темелно ја реформира Босна и Херцеговина за да биде функционална демократија со институционален систем кој „работи“, може да се случи Северна Македонија повторно да биде земјата што го блокира регионот.

Ако бргу на се спроведат уставните измени и со тоа да се решат две прашања – сопствената евроинтеграција и нормализирањето на односите со Бугарија, може да се случи да се остварат сите предупредувањата на премиерот Ковачевски, на вицепремиерот за европски прашања Маричиќ и на министерот за надворешни работи Бујар Османи, дека Северна Македонија самата на себе ќе си стави „вето“ ако не ги спроведе уставните измени во Собранието.

Без исполнување на таа наша обврска дома, освен внатре, во земјата, негативните последици лесно ќе се прелеат и во другите земји од регионот.

Инаку тој ден, на 18 март во саботата во Охрид, додека во комплексот на државните вили се одвиваше дијалогот за иднината на односите Косово-Србија, а со тоа и на регионот, во градот беше и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Можеби таа активност му била одамна запишанаа во агендата, но и таа негова посета ќе поминеше целосно незабалежена ако не беше онаа несреќна изјава дека тој „нема доволно информации за Отворен Балкан“, па не можел да ја оценува иницијативата.

Што му беше намерата со овој одоговор кој ќе знае !?! Освен можеби да го омаловажи овој процес за обединување на регионот затоа што се одвива целосно без негово учество и затоа што постигнува сериозен успех во поврзувањето на земјите од Западен Балкан наспроти сите напори на неговата партија да ги одолговлекува или блокира овие процеси во Собранието.

Тоа е уште еден аргумент во прилог на тезата дека ВМРО-ДПМНЕ, за Левица веќе нема што да се каже, не гледаат благонаклонето на „средувањето“ и помирувањето во регионот затоа што има се исцрпуваат главните теми на коишто се обидуваат ситно да „ќарат“ кога за повеќе не им стиска.

На сите им е јасно зошто состанокот се одржа во Охрид, а само ВМРО-ДПМНЕ се прават како да се од Струга или „распеани ресенчани“. Ама пак Ресен не сакаат да го есапат зашто тоа е во Преспа, а од Преспанскиот договор имаат кошмари. А во Дојран ВМРО-ДПМНЕ одамна не поминува…

Македонија, езерска земја.

извор: Рацин.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Уапсен надри лекар, пронајдени пари, лекови, медицинска документација и еден предмет

На 08.06.2023 во гостиварско Врапчиште, полициски службеници од ОВР Гостивар го лишиле од слобода М.Ч.(33) од Република Турција. При претрес во куќа во содејство со Државен санитарен и здравствен инспекторат, која ја користел како ординација за надрилекарство, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени поголема количина на таблети, медицинска... Прочитај повеќе...

Вонредна седница во Делчево: се очекува советниците да прогласат елементарна непогода

На пладне е закажана вонредна седница поради големите штети предизвикани од невремето, кое вчера го зафати Делчево. На седницата ќе биде предложена одлука за прогласување елементарна непогода од поплави во Делчево, а ќе биде донесена и одлука за формирање комисија за процена на штети по што ќе се објави и... Прочитај повеќе...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Еве каква е сликата во Делчево по силното невреме

Градоначалникот на Делчево Горан Трајковски објави фотографии од тоа како изгледа Делчево по вчерашната природна катастрофа. Најавена е вонредна седница на советот. Прочитај повеќе...

Вонредна седница во Делчево: се очекува советниците да прогласат елементарна непогода

На пладне е закажана вонредна седница поради големите штети предизвикани од невремето, кое вчера го зафати Делчево. На седницата ќе биде предложена одлука за прогласување елементарна непогода од поплави во Делчево, а ќе биде донесена и одлука за формирање комисија за процена на штети по што ќе се објави и... Прочитај повеќе...

Водата во Делчево може да се пие, дефектот саниран

Дефектите на водоснабидителниот систем во Делчево што настанаа по синоќешното невреме се санирани. Градоначалникот Горан Трајковски рече дека граѓаните може да ја користат водата за пиење. Во невремето поплавени беа десетици објекти, граѓаните пријавуваа поплавени подруми, уништени беа улици. И денес се работи на санирање на штетите. Во моментот советниците... Прочитај повеќе...

Познат идентитетот на загинатата жена – Страотна сообраќајка во тунелот на делницата Гевгелија – Неготино

Денеска (09.06.2023) во 08.40 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на автопатот А1, кај тунелот Т1 на делницата Гевгелија – Неготино, патничко возило „фолксваген“ со неготински регистарски ознаки, управувано од Т.П.П.(47) од Неготино, изгубило контрола и се превртело. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила Т.П.П. и била... Прочитај повеќе...

Трагедија: Утрово загина вработен во Макстил

Денеска во утринските часови се случи несреќа во производствениот погон на Макстил каде животот го загуби вработен во компанијата. Според информациите на Макстил веднаш биле алармирани сите надлежни служби кои направиле записник од настанот и е започната истрага за причините за несреќата.     Прочитај повеќе...

Трамп: Корумпираната администрација на Бајден ме обвини

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп (Трамп) вчера преку социјалните мрежи соопшти дека против него е покренато обвинение, за што неговите адвокати биле информирани од администрацијата на актуелниот претседател Џо Бајден (Џо Бајден). – Корумпираната администрација на Бајден ги извести моите адвокати дека е покренато обвинение против мене – напиша Трамп... Прочитај повеќе...

СДСМ: Нема потреба од нервоза во ВМРО-ДПМНЕ затоа што го променија ставот за уставни измени, да го продолжиме дијалогот

СДСМ: Нема никаква потреба ВМРО-ДПМНЕ да манифестира толку голема нервоза затоа што променија став и прифатија уставни измени, како и учество во широка Влада за европска интеграција. Разбираме дека промената на ставот можеби дојде наеднаш, дека паднаа во вода сите изјави за францускиот предлог и за договорот. Разбираме и тоа... Прочитај повеќе...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, билe пронајдени и одземени пиштол „зораки“, две рамки за пиштол и 48 куршуми. Тој бил задржан во полициска станица и по целосно... Прочитај повеќе...

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 104,14 поени, додека во петокот навечер изнесуваше 104,04 поени. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута […] The post Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при што сајбер криминалците успеале да подигнат кредит во нивно име. Изминатиот период речиси секојдневно полицискиот билтен изобилува и со случаи каде измамници со туѓи лични […] The post Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се случува и кај некои дилери на автомобили кои не ја прикажуваат реалната цена на производите. Нема веќе лажни попусти, а сезонско намалување ќе има само […] The post Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските ризици. Процесот на деглобализација може особено неповолно да делува на малите економии коишто по својата природа се повеќе зависни од надворешна трговија и пристап до […] The post Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите кои ги спроведовме во повеќе од 300 компании и разговорите што ги имавме со повеќе од 100тина значајни личности од бизнисот и науката недвосмислено потврдуваат […] The post Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy