Комунална збирштина глумеше Тиенанмен

Партија вчера објави војна на државата. И тоа не една, туку повеќе. Си ги мереа силите и се пресметуваа преку собирањето ѓубре, покажувајќи до кое дно се стигнати во практикувањето на моќта и разбирањето на демократијата. Збирштина од партиски кадри, меѓу кои и провокатори надвор од скопска „Комунална хигиена“ лежеа пред влезот на јавното претпријатие божем се на Тиенанмен и се борат против репресија и за слобода.

Нив, пак, ги поддржа Сојузот на синдикатите на Македонија, кој се претвора во скандалозна работничка организација која не штити права туку неработење, протест против јавен интерес, партиски насилници и политиканство. На крајот се појавија градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ кои, од страв дека Горан Герасимовски од Центар ќе им ја земе славата и ќе им ја прекине забавата, се фатија за метла и ги преплавија со пи-ар медиумите.

Па, излезе лидерот на оваа партија, Христијан Мицкоски, со апел да се надминат недоразбирањата и сите да се вклучат во решавањето на ситуацијата, иако од месечината се гледаше партискиот печат на ВМРО-ДПМНЕ на овој циркус насочен против Данела Арсовска.

И така, сапунската опера траеше сѐ додека Оливер Спасовски не реши да ги растера борците за права од комуналниот Тиенанмен и да приведе неколкумина, а Јавното обвинителство да отвори истрага за загрозувањето на јавното здравје. Невидливи останаа само ДУИ чија креација очигледно е ова монструм јавно претпријатие во кое владее самоволие и кое очигледно им служело со децении да ги вработуваат своите партиски членови, кои еден момент загубиле чувство кај се и што се, па се однесуваат како да им е лична сопственост дадена на злоупотребување.

Партијата, и тоа не една, вчера покажа дека ја ставила на нишан државата и дека малку им е тоа што ги наполниле претпријатијата и институциите со кадри кои не си ги исполнуваат обврските а земаат плата, туку сакаат да ги поседуваат и нив самите, претворајќи ги во партиски дувла преку кои ја контролираат државата.

Само тоа го објаснува вчерашното претепување на вработен од „Комунална хигиена“ кој се дрзнал, место да протестира, да си ја заврши работата за тој ден. Само тоа го објаснува молкот на ДУИ и на двата негови градоначалници од Сарај и од Чаир, како кај нив да нема проблем со собирањето ѓубре. Само тоа го објаснува застрашувачкото самоорганизирање на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ за два часа за да го исчистат Скопје откако нивни структури (пред се ССМ) направија хаос во „Комунална хигиена“ покажувајќи на најдиректен начин дека се партија поорганизирана од државата, дека државата сакаат да ја претворат во партија и дека тие ќе решаваат кога ќе се расфрла ѓубре, а кога ќе се расчистува, а граѓаните за тоа ќе плаќаат. Само тоа го објаснува и фактот што Данела Арсовска им ја затвори вратата на „Дрисла“ за да не можат да фрлат ѓубре и да се сликаат како го исчистиле Скопје, бидејќи пи-арот е поважен од тоа како функционира Скопје.

Тоа што 50 луѓе во име на некаква демократија и синдикални права (биле понижени од директорката!) си дозволија анархија и дрско и ги спореа овластувањата, сепак беше највознемирувачкиот момент во оваа сапунска серија во „Комунална хигиена“. Тоа беше слика на една повампирена јавна администрација која се користи со сите средства, дозволени и недозволени, за да заштити личен интерес, која се става над законите и ингеренциите на раководството, која рекетира со безобразни барања како тоа за бенефициран стаж, која е толку занесена во својата улога како партиска гласачка машинерија што мисли дека само господ е над неа.

Таа административна ламја, собрана според политичка а не професионална селекција, сега си игра со државата, па и со партиите што ја гоеја досега, барајќи со недозволени притисоци екстремна заштита за вработувањата и привилегиите. Единствено што покажаа всушност со протестот вработените, невработените и неработниците во „Комунална хигиена“ е дека станува збор за заробено претпријатие од партиски или мафијашки структури кои се борат за статус-кво позиција не водејќи сметка ни за основната вредност на ова претпријатие – да го држи градот чист од отпад. Тие покажаа зошто всушсност „Комунална хигиена“ нема механизација и не си ја врши работата за која е платена и дека само багер (како што наводно се изразил Коце Трајановски додека беше градоначалник) може да ја расчисти одвнатре. Протестот, исто така, покажа дека Државниот завод за ревизија треба да под итно да почне со ревизија на вработувањата во јавната администрација бидејќи, ако макар и приближно се слични состојбите во другите јавни претпријатија – на Македонија ѝ нема спас до шестто колено.

Партијата вчера сепак не успеја да ја победи државата. Камионите излегоа да го собираат ѓубрето, а вработениот што се фатил за метла и беше натепан треба да добие зголемување на личниот доход, како признание за посветеност и одговорност и како добар пример. Јавното обвинителство треба да покрене кривични пријави за сите што го загрозија јавното здравје и ја посрамија државата пред туристите што во огромен број доаѓаат кај нас, а не организираме „ѓубре туризам“. МВР прати порака дека ваквите драми по јавните претпријатија ќе се расчистуваат со интервенција на полицијата и дека пи-арот кратко ќе трае и на штета на тие што го организираат. Владата, пак, треба да ја преразгледа законската регулатива која ги направи заштитени како мечки вработените во јавната администрација и да им ги изедначи правата со тие во јавниот сектор.

Притоа, барањето да се подели механизацијата на „Комунална хигиена“ на општините, а таа да се укине нема смисла, бидејќи тогаш ќе имаме циркуси со „комунални хигиени“ во повеќе општини во Скопје. Дури не е ни проблем ако 40 членови на семејството Дарлишта работат во ова претпријатије ако навистина работат, но во спротивно треба да им се врачат откази. И по сите овие циркузи едно прашање останува несфатливо – зар е толку тешко да се донесе регулатива ѓубрето во градот да се фрла исклучиво во кеси наменети за ваков отпад и затворено, за да не се шири барем смрдеа кога ќе се случи партиско дивеење во претпријатието?

СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА
извор Независен.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на... Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ... Прочитај повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со таканаречениот „солидарен данок“, сака да ги одере фирмите

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ: „Наместо да се бори против сивата економија, владата со новиот данок ќе земе арач од лојалните фирми на државата, кои си ги плаќаат редовно даноците, а со тоа дополнително ќе ја стимулира сивата економија. Ваквата мерка не е солидарност туку арамилук. Со новиот данок, каде е... Прочитај повеќе...

Каква е состојбата на патиштата?

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ: Сообраќајот на патниот правец Кавадарци – Прилеп е нормализиран. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Поради вградување на асфалтен слој (асфалтирање) на Регионален пат Р1102, делницата Велес – Градско до 23.09.2023 г. ќе биде затворена за сообраќај во период од 08:00 – 18:00 часот. СОСТОЈБА: Сообраќајот... Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во... Прочитај повеќе...

Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на Алкалоид влегоа во мечот со […] Прочитај повеќе...

БОНУС ОД МИЛИОН И ПОЛ ДЕНАРИ ВО СПОРТ ЛАЈФ

  Нов милионски тикет во „Sport Life” – Струмица, со помош на големиот Фибоначи бонус на добивката од 610% . Ова шесткратно зголемување на добивката, редовниот играч на „Sport Life“ го остварил со уплатени 50 денари, а освоил неверојатни 1.795.145 денари. Дури 1,5 милион денари се од бонусот на добивката, која инаку би изнесувала 300.000 […] Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ помагаат на државата да напредува. […] Прочитај повеќе...

Возило со дипломатски таблички се запали во движење во Кисела Вода

Возило со италијански дипломатски таблички настрада во пожар вечерва во скопска Кисела Вода. 41-годишен скопјанец возел со возилото марка „џип“ одел кон Сопиште, но забележал чад од хаубата, по што застанал и побарал помош од локалците. -Вечерва во 19.29 час. во СВР Скопје од страна БППЗ пријавено е дека на место викано Теферич -К.Вода гори […] Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме. Пороен дожд […] Прочитај повеќе...

Мексико ја престигна Кина

Кина повеќе не е најважниот надворешно трговски партнер на Америка, туку Мексико е, според американските статистичари. Трговската размена меѓу двете земји достигна 263 милијарди долари во првите четири месеци од оваа година, што претставува 15,4 отсто од надворешната трговија на САД. Кога Кина се приклучи на Светската трговска организација во... The post Мексико ја престигна Кина appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 14.09.2023 година и со тоа малопродажната цена ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 92,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР... The post Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за барел. Меѓународната агенција за енергија (МААЕ) објави дека доброволното продолжување на дневните ограничувања за производство на нафта од страна на Саудиска Арабија и Русија ќе... The post Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании

Руските граѓани имаат основано 6.976 компании во Србија од почетокот на војната во Украина. И покрај оваа бројка, под знак прашалник е дали сите овие компании ќе придонесат за растот на српската економија или се само начин руските граѓани да добијат дозвола за постојан престој во Србија со која дополнително... The post Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ја зголеми каматната стапка 10-ти пат по ред во борбата против постојаната и висока инфлација која ги мачи потрошувачите, иако расте стравот дека повисоките трошоци за задолжување можат да придонесат економијата да влезе во рецесија . Зголемувањето на стапката за четврт процентен поен доаѓа додека... The post Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy