КОСОВО СЛАВИ 15 ГОДИНИ НЕЗАВИСНОСТ: „Стабилноста на Приштина е важна за С. Македонија и европскиот Балкан“

Во Приштина денеска се одбележува 15-годишнината од прогласената независност на Косово. Од свечената седница на Владата на Косово, тамошниот премиер Албин Курти им се заблагодари на припадниците на таканаречената ОВК за, како што рече, издвојуваната слобода и нагласил дека денес Косово денес е „пример за демократија на нестабилниот Балкан“. „Вие сте тие што не дозволивте и нема да дозволите злоупотребата на власта да помине неказнето на Косово. Затоа, вие сте тие кои заслужуваат честитки и воедно најсрдечна благодарност за 15-годишнината од оваа демократија. Ако во другите земји институциите даваат модел, а граѓаните се трудат да го следат тој модел, во нашето Косово граѓаните го даваат моделот, а ние институциите сме тие кои треба да се потрудиме да ги следиме“, рекол Курти. Сепак, високата невработеност, корупцијата и несигурноста на луѓето во помалите заедници е секојдневната реалност со која се соочуваат Косоварите. Речиси непостоечката економија е причината поради која најмалку 17 отсто од граѓаните живеат во сиромаштија и зошто секој втор човек до 30 години е невработен.

Дел од експертската јавност на Косово сепак тврдат дека независноста на Косово е од суштинско значење за целиот Балкан. Според колумнистот и политички аналитичар Фадиљ Љепаја, независноста на Косово е важна бидејќи овозможува создавање нови односи во регионот, а особено е важна за независноста на Северна Македонија, за отворениот и европски Балкан.

Тој во разговор за „Локално“ вели дека тоа е модел кој ја промовира идејата дека големите држави и националните држави не се најважна цел за етничките групи, туку дека е важно да се изгради општество во кое владеат граѓаните и каде што создаваме односи на европски потпринципи.

-Секако, важно е за стабилноста и просперитетот на Косово односите со Србија да бидат добри и сите ние и регионот да бидеме фокусирани на соработка во заеднички цели. За среќа, Србија, колку и да се стреми кон доминација и создавање на криза, нема потенцијал да ја спречи или сериозно да ја загрози независноста и суверенитетот на Косово и неговиот европски пат, порачува аналитичарот.

За денешната изјава на албанскиот премиер Еди Рама дека тој и Курти работат на иста цел – обединување на сите Албанци, Љепаја вели дека Рама и Курти се европски ориентирани, а повеќето Албанци обединувањето во рамките на Европската заедница го гледаат како цивилизациска и политичка цел.

-Ниту Албанија, ниту Косово не гледаат перспектива во конфликти со соседите, туку во соработка во регионот. Се разбира, ваквите изјави се наменети за конјунктури кои мислат дека можат да ги постигнат своите цели преку војна или конфликт. Според мене, европскиот пат е можност за сите народи да ги остварат своите аспирации за заеднички живот, без пречки да ги развиваат своите особености каде и да живеат, истакнува колумнистот.

Оценува дека би било добро одлично за сите во регионот Србија што поскоро да се вразуми, да ги спроведе потребните општествени реформи, да се ослободи од средновековните идеологии и да го реформира односот кон црквата и религијата, бидејќи таа идеологија всушност ги попречува односите со соседите, не само Албанците туку и Македонците, Црногорците, Бошњаците, Хрватите итн.

-Мислам дека дојде време Србија да се денацизира, да се демократизира и православието да не стане национална идеологија на Србите, туку да стане тоа што е во целата демократска сфера, одвоена од државна и приватна работа на граѓаните, смета Љепаја.

Косово направи големи чекори кон ЕУ перспективата во овие 15 години, порачува пак косовскиот аналитичар Фатмир Шеноли во разговор за „Локално“. Тој е дециден дека големите реформи во различни области овозможија Косово за 15 години да стане атрактивна земја за странски капитални инвестиции.

-Независноста на Косово не е загрозена од отворените прашања со Србија. Косово ќе се стреми да го реши дијалогот со Србија и заедно да се движиме кон евроатлантските процеси. Америка е гарант за нормализација на односите на Косово со Србија и затоа нема од што да се плашиме, ни рече Шеноли.

Категоричен е соговорникот дека стабилноста на Косово значи создавање стабилност на Балканот и во оваа смисла верува дека ЕУ и Америка вложија многу напор за тоа да се случи.

-Во следните 15 години, Косово го гледам како дел од ЕУ, Обединетите нации, рамноправна држава со сите демократски држави во светот и многу атрактивна мала држава со цел да стане мост за цивилизирани европски текови меѓу држави од поранешна Југославија, објаснува Шеноли.

Н.П.

извор: Lokalno.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
УХМР издаде метео предупредување: Силен дожд, грмежи, ветер, а некаде и снег!

УХМР соопшти дека под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса утре времето ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен југозападен ветер, се вели во издаденото метео предупредување. Според синоптичарите кон крајот на денот и во... Прочитај повеќе...

Инцидент во локал во Кочани: Малолетник претепа друг малолетник од Виница

Како што соопшти полицијата синоќа во 21.20 часот било пријавено дека околу 20 часот во локал во Кочани малолетник од Виница бил физички нападнат од друг малолетник со тврд предмет, велат од МВР. Од полицијата велат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Неколку лица претепаа момче на пазар во Гази баба

Како што објави полицијата вчера во 17.00 часот Џ.М. (45) од Скопје пријавила дека на 24.03.2023 околу 11.00 часот на пазар во Гази Баба, каде нејзиниот внук продавал на пазарот, тој бил физички нападнат од неколку лица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, соопшти полицијата. Прочитај повеќе...

Тихановскаја: Лукашенко мора да биде отстранет или Европа нема да биде безбедна

Белоруската опозициска лидерка Свјетлана Тихановскаја изјави дека претседателот на нејзината земја, Александар Лукашенко, мора да биде „отстранет и изведен пред лицето на правдата“. „Европа нема да биде безбедна додека белорускиот диктатор не биде отстранет и изведен пред лицето на правдата за да се соочи со правдата за злосторствата против нашата... Прочитај повеќе...

Од утре леб ќе се меси со поевтино брашно, а се прават анализи и за евентуално замрзнување на цените на месото

Од утре се очекува да следи дополнително намалување на цената на брашното, од нашите производители, со што дополнително ќе се намали цената на пекарските производи. Владата анализира дали ќе има намалување и замрзнување на цените во месната индустрија, во пресрет на празниците. Со последните мерки на Владата намалени се цените... Прочитај повеќе...

Се токми нова цена на горивата

Денесак РКЕ треба да донесе нови цени на горивата во Македонија. Според моменталните цени, нафтата од типот брент се продава за 75 долари за барел, додека вти круд за 69. Во моментов цените се следни: ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 81,00 ден., ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 83,00 (денари/литар), Дизел... Прочитај повеќе...

Колумна на Фатмир Битиќи: Социјал-демократија. Грижа за сите!

Колумна на Фатмир Битиќи Само социјалдемократски политики носат праведност и правичност, правилна распределба, солидарност и грижа за сите граѓани. Рековме дека никој нема да биде изоставен и тоа и го остваруваме, од почетокот на мандатот и така и ќе продолжиме. Веќе ги постигнавме планираните покачувања на минималната и просечната плата,... Прочитај повеќе...

УХМР издаде метео предупредување – Невреме во Македонија

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса утре времето ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен југозападен ветер. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе започне да дува засилен северен ветер што... Прочитај повеќе...

„Путин се плаши“

Михајло Подољак го обвини Владимир Путин за „прекршување на договорот за неширење нуклеарно оружје“ и прибегнување кон тактики за „заплашување“. „Давајќи изјава за тактичкото нуклеарно оружје во Белорусија, тој признава дека се плаши од пораз и единствено што може да направи е да плаши со тактика…“, напиша помошникот на украинскиот... Прочитај повеќе...

Проверете ги сметките – почнува предвремената исплата на мартовската пензија

Се препорачува на деловните банки да обезбедат пензионерите да може да располагаат со мартовските пензии преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 28.03.2023 година. Се препорачува на деловните банки, преку филијалите и експозитурите на банките, да обезбедат готовинска исплата на пензии за клиентите кои не користат картички, во... Прочитај повеќе...

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни услуги и знаење, грижата за клиентите и на стабилноста на Банката. Со оваа престижна награда, која ѝ се доделува на Банката по 12-ти пат, Комерцијална […] The post Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите според определен редослед. Со одлуката се определуваат највисоките цени во трговијата на мало на свежи јајца од кокошка и ориз […] The post Замрзнати цените на јајцата и оризот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година (понеделник) започнува етапната исплата на пензиите за месец февруари, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата: • За пензии […] The post МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy