Ковачевски: На 9 Мај гордо ги славиме победата над фашизмот и големата идеја за Европа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски се обрати на свеченоста по повод 9 Мај – Ден на победата над фашизмот и Ден на Европа, што се одржа во дворот на Владата.

Пригодната свеченост по повод 9 Мај, започна со положување венци свежо цвеќе пред споменикот „Ослободители на Скопје“ за чествувањето на празниците – Ден на победата над фашизмот и Денот на Европа, како два историски настани кои се вградени во битието на Република Северна Македонија и кои граѓаните на нашата земја, заедно со народите на нашите сојузнички и партнерски држави во НАТО и ЕУ ги славиме како заеднички вредности.

На свеченоста пред Владата свои обраќања имаа и претседателот на Сојузот на Борците од Народно-ослободителната антифашистичка војна на Македонија д-р Никола Стојановски, амбасадорката на Соединетите Американски Држави  Кејт Мери Брнз и амбасадорот на Европската Унија Дејвид Гир.

Во продолжение на ова соопштение ви го пренесуваме обраќањето на премиерот Димитар Ковачевски во целост.

„Денеска одбележуваме и славиме голем ден – 9 Мај, како Ден на победата над фашизмот и како Ден на Европа.

9 Мај е еден датум за два големи настани во историјата на Европа и на нашата земја.

Денешниот ден е запишан со златни букви во историјата на напредна Европа и на Европејците.

Ова е ден кога ги чествуваме и се поклонуваме пред големото дело на припадниците на партизанските единици од Народно ослободителната војна кои со двете заседанија на АСНОМ ја заокружија вековната борба и стремеж на македонскиот народ за своја самостојна држава.

Дело кое денес го славиме како наша заедничка победа со сојузничките сили над фашизмот и со прогресивните народи на Европа и на Соединетите Американски држави.

Втората светска војна на територијата на Македонија заврши со околу 25.000 загинати борци и други жртви.

Нашите сограѓани од тоа време, припадници на сите етнички заедници, ги дадоа своите животи затоа што избраа да застанат на страната на сојузничките, антифашистички сили, кои решија да се обединат и да им застанат на патот на фашистичките окупатори.

Од денешен аспект, од огромно историско значење е што создавањето на македонската држава се оствари и низ учеството на партизанските единици на страната на антифашистичкиот сојуз. Тоа учество беше и останува вистинската страна на историјата и единствениот и вистински избор.

Изборот на македонскиот народ, заедно со сите други народи беше македонската држава да биде создадена како дом на слободата. Дом на слободата за сите нејзини граѓани без исклучок. Држава на сите и за сите.

Дом каков што е денеска Европската Унија, како што е напредна и прогресивна Европа.

Затоа денеска имаме силни, големи причини да славиме и да бидеме дел од прославите ширум Европа.

Да ја славиме победата над фашизмот и да ја славиме големата идеја за Европа.

Затоа 9 Мај е ден кога чествуваме и еден друг историски настан вграден во темелите на повоената историја на Европа.

Денеска одбележуваме 72 години од денот кога на 9-ти мај 1950 година, после двете катастрофални светски војни што ја фрлија Европа на колена и фашизмот кој го згрози човештвото, францускиот министер за надворешни работи, Роберт Шуман, повика да започне изградбата на нова Европа.

Чувствувајќи одговорност за важноста каква иднина ќе им обезбедат на своите граѓани, европските земји коишто го прифатија овој повик, прифатија и дека споделуваат заедничка историја и влегоа во решавање на разликите меѓу себе.

Седум години подоцна, шест европски земји ја основаа Европската економска заедница со Договорот од Рим и го отпочнаа процесот на европската интеграција кој ќе биде крунисан со она што денеска претставува Европската Унија.

Европа денес не е само географија. ЕУ не се само институциите во Брисел и Стразбур. Европа и Европската Унија се концепт кој е заснован на заедничките основни верувања и убедувања за слободата, за демократијата и човековите права, за пазарна економија, како и за остварување на фер економски можности врз темелите на солидарноста.

Обединети и единствени околу овие вредности можеме да се соочиме со предизвиците на нашето време. Да покажеме заеднички дека сме подготвени да го направиме историскиот исчекор и да започнеме со преговорите за проширување на ЕУ со земјите на Западен Балкан.

Со новите граници, Европската Унија ќе стане уште поголем економски и политички играч на светската сцена зашто Европа научи дека стабилноста на континентот е во стабилноста на неговата целост.

Ние, граѓаните на Република Северна Македонија ја избравме Европа и Европската Унија зашто се изградени на вредностите во кои веруваме и ги практикуваме и ние.

Оттаму, кога велиме дека ЕУ е избор на граѓаните на Северна Македонија, велиме и дека тоа е избор за економски посилна Европа. Избор за поправедна и побезбедна Европа која ни припаѓа на нас, на сите нас.

Затоа сме горди и на овој избор. Ја избравме иднината. Иднината на Европската Унија – иднина што му припаѓа на секој европски граѓанин.

Почитувани,

Со идејата за Европската Унија лидерите на европските земји избраа дека сите разлики ќе ги решаваат на масата, а не на воените боишта. Затоа и сметавме дека нема да има војна повторно на европско тло. Но денес за жал сме сведоци дека правото секоја земја да го чува својот суверенитет и правото слободно да ја избира својата надворешнополитичка ориентација и сопствените безбедносни политики е повредено.

Затоа, заедно со нашите сојузници во НАТО стоиме цврсто на позициите за превенирање на безбедносните кризи кои ги загрозуваат мирот, стабилноста и просперитетот во светот. Ги следиме и се спротивставуваме на операциите кои целат да предизвикаат безбедносна криза која ќе влијае на стабилноста и просперитетот и да создадат дилема околу стратешката улога на НАТО и ЕУ во нашиот регион.

Во таа насока, нашето сојузништво со Соединетите Американски Држави продолжува и понатаму да ја гради нашата успешна приказна на заедништво и на споделување на вредностите на кои е изграден најмоќниот воено-безбедносен сојуз, НАТО.

Со нашето заедничко учество во мисиите на НАТО и со поддршката на другите активности на Алијансата, заедно се справуваме со гео-политичките предизвици и даваме придонес кон намалување на ризиците и заканите кои потенцијално би можеле да донесат нестабилност во нашиот регион или во Северна Македонија.

Во изминатите пет години, после сите премрежија и искушенија, презедовме крупни, храбри чекори да направиме од нашата држава европски дом за сите зашто Северна Македонија била и секогаш ќе биде Европа.

Тоа е нашиот избор за посигурна, безбедна и просперитетна иднина за нашите млади и за сите наши идни генерации.

Обединети и единствени во овој избор околу европските вредности, можеме да се соочиме со предизвиците на нашето време.

Денеска тоа е нашиот патриотизам.

Со такво чувство и со таков пристап, денеска можеме гордо да си ги честитаме Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа.

Нека ни е честит – 9 Мај, Ден на победата над фашизмот и Ден на Европа!“.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk

Во вечерните часови нестабилност проследена со грмежи и пороен дожд имаше претежно во централните делови и на исток, а движењето е претежно кон исток и североисток. Во моментов дел од нестабилната облачна маса од која има грмежи и услови за пороен дожд се движи преку Велешко и преку јужните делови... Прочитај повеќе...

„Секогаш е важно како настапувате пред големите странски инвестиори, а сега ние нема да бидеме пазар со два, туку сме пазар со 12 милиони жители. Што значи потенцијалот на регионот за странско инвестирање станува далеку поатрактивен и поисплатлив и наскоро регионот ќе биде инвестициска дестинација“- ги објасни придобивките од „Отворен... Прочитај повеќе...

„Целта на регионалната иницијтива „Отворен Балкан“ е европеизација на регионот и остварување на стремежот за членство на овие држави во ЕУ. Ова не е замена за ЕУ, туку напротив преставува убрзување на процесот за приближување кон ЕУ, преку развој на економијата и регионалните иницијативи, со ова ја носиме Европа на... Прочитај повеќе...

„Сега сме во фаза на подготвка на софтвер, истото го прават и Србите и Албнците. Секој граѓанин што има потреба да работи во дрга држава, ќе биде исто слободно, ќе паднат работните дозволи и ќе си ги признаваме дипломите без нострификација. Ако некоја албанска фирма има преставништво во Скопје нема... Прочитај повеќе...

„Отворен Балкан“ е регионална иницијатива за соработка за да си го направиме подобар животот, пред се преку слободен проток на луѓе, стоки и услуги. Станува збор за подобри односи помеѓу самите држави. Да илустрирам со пример, камионите кои транспортираат одредена стока не чекаат долго по граници и на контролни пункови,... Прочитај повеќе...

Пет месеци пред годинешниот откуп „Тиквеш“ почна со потпишување на договори со лозарите и има договорен откуп со највисоки цени

Следејќи ја својата долгорочна развојна стратегија која се темели на партнерство со вистинските лозари, винарската визба „Тиквеш“, на пет месеци пред официјалниот старт на годинешната берба, започна со процесот на дефинирање на соработката и потпишување договори со лозарите. На денешната средба со лозарите во винарницата во Кавадарци, раководството на „Тиквеш“... Прочитај повеќе...

Македонската Влада беше прва во регионот која уште пред неколку години создаде и активираше сеопфатен акциски план за справување со дезинформации кој даде соодветни резултати и на ниво на алармирање и кревање свест кај населението и на ниво на системски решенија како што е високото ниво на активна транспарентност и... Прочитај повеќе...

Соопштение на СДСМ: „Наместо да бега од одговори и да ја замајува јавноста, Христијан Мицкоски да излезе и да одговори пред граѓаните каде завршиле украдените пари од сметката на ЕВН Електрани и дали завршиле за финансирање на неговата партија ВМРО-ДПМНЕ? Како што е веќе познато, дури шестмина од седумте осомничени... Прочитај повеќе...

Министерството за внатрешни работи вчера спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на прекршоци што ги прават пешаците. Притоа, санкционирани се 166 пешаци од кои, 155 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин, пет за минување на црвено светло. За време на контролата регистрирани се и 111 останати прекршоци.... Прочитај повеќе...

Прес-конференција на СДСМ, Марија Георгиевска, пратеничка на СДСМ: Сите околности во аферата “Криминални парцели“ во која се проневерени околу 1,6 милиони евра водат до луѓе од ВМРО-ДПМНЕ, Белиот дворец и блиски на Христијан Мицкоски. Шест од седум осомничени во оваа криминална афера се тесно поврзани со ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски. Оттука,... Прочитај повеќе...

VIVO телефоните официјално и во Македонија

Здраво, Македонија: vivo официјално го најавува својот влез на македонскиот пазар   Брендот бр.5 на листата на смарт телефони во светот, ја потврдува својата посветеност кон европските потрошувачи проширувајќи го своето присуство и во Македонија Скопје, мај 2022 година – vivo, бренд бр. 5 на паметни телефони ширум светот[i] и официјално го објави своето присуство […] The post VIVO телефоните официјално и во Македонија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Добра вест: Предвремена исплата на мајската пензија – еве кога ќе започне исплатата

Од 48-та седница на Владата: Утврден текстот на новиот Закон за служба во Армијата со дополнителни погодности; Утврдени измените за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот сектор; Предлогот на Финансиската инспекција во јавниот сектор влегува во Собрание Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 48 седница го утврди текстот на предлог-законот за изменување и […] The post Добра вест: Предвремена исплата на мајската пензија – еве кога ќе започне исплатата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Фероинвест демантира: Анѓушев не е сопственик на ФЕЦ Осломеј

Правната служба на компанијата Фероинвест, во име на Централинвест/РЕС, чиј сопственик е Кочо Анѓушев, ја информира јавноста дека повеќе фирми во Р. Северна Македонија и странски инвеститори се изложени на лажно информирање од порталот ИРЛ. -Фирмите во сопственост на Кочо Анѓушев и Кочо Анѓушев лично, не се сопственици на проектот Фотонапонска електроцентрала во Осломеј. Фирмата […] The post Фероинвест демантира: Анѓушев не е сопственик на ФЕЦ Осломеј appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

ТРИ КЛУЧНИ НАСОКИ: Објавен е план за решавање на кризата со храна во светот, ќе бидат потребни десетици милијарди долари

Соединетите Американски Држави, неколку глобални банки за развој и други финансиски организации открија план од десетици милијарди долари за справување со глобалната криза со храна, влошена од војната во Украина. Американското Министерство за финансии објави дека неколку глобални развојни банки работат забрзано на финансирање, политички ангажман и техничка помош за да се спречи гладот ​​предизвикан […] The post ТРИ КЛУЧНИ НАСОКИ: Објавен е план за решавање на кризата со храна во светот, ќе бидат потребни десетици милијарди долари appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

ОПАСНОСТ ЗА ВОЗАЧИТЕ Форд повлече 39.000 возила поради пожар во моторот

Американскиот производител на автомобили „Форд мотор“ соопшти дека повлекува 39.000 теренски возила, по пријавата за 16 случаи на пожар на моторот. Одлуката се однесува на одредени возила од моделите „Форд експедиција“ и „Линколн навигатор“ од минатата година, а компанијата ги повика сопствениците да ги паркираат возилата надвор и подалеку од објектите додека не се изврши […] The post ОПАСНОСТ ЗА ВОЗАЧИТЕ Форд повлече 39.000 возила поради пожар во моторот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Сексот се менува во триесеттите – Поради овие 9 причини станува УШТЕ ПОДОБАР

Верувајте ни, тоа е точно! 1. Веќе никому не се докажувате Нема повеќе стрес поврзан со врвните перформанси во кревет. Причината за тоа можеби е тоа што вашиот сексуален живот е врзан за една личност или досега сте имале повеќе сексуални партнери и имате самодоверба, но притисокот кој постоел во дваесеттите е намален или целосно... Прочитај повеќе Чланак Сексот се менува во триесеттите – Поради овие 9 причини станува УШТЕ ПОДОБАР се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Хороскопските знаци кои се создадени еден за друг, меѓу нив владее силна хемија

Меѓу нив владее силна хемија и често ги чека светла иднина. Водолија и Вага Овој пар на знаци е синоним за моќ. Урамнотежената Вага одлично оди со идеалистичките и решителни Водолии. Воздушните знаци лесно ќе се разберат, бидејќи имаат вродена способност да читаат и да ги разбираат туѓите чувства. Овен и Близнаци Енергичност и непредвидливост... Прочитај повеќе Чланак Хороскопските знаци кои се создадени еден за друг, меѓу нив владее силна хемија се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ОДРЕДЕТЕ ГО ВАШИОТ РИТАМ – Кое е најдоброто време од денот за вежбање?

Во денот полн со обврски често не наоѓаме доволно време за најважното, а тоа е нашето здравје. Вежбањето е едно од средствата за постигнување здраво тело здрав дух, а понекогаш ни е тешко да одредиме во кој дел од денот би можеле да вклучиме физичка активност. Дали има најдобро време од денот за вежбање? Повеќето... Прочитај повеќе Чланак ОДРЕДЕТЕ ГО ВАШИОТ РИТАМ – Кое е најдоброто време од денот за вежбање? се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Калиопи ослабе 10 килограми за два месеци: Пејачката откри што јаде, од денес многумина ќе почнат да го готват ова (ФОТО)

Нашата поп – дива Калиопи, на својот фесјбук – профил сподели кратко видео со кое откри дека ослабела 10 килограми за два месеца. Преку видеото пејачката открива дел од нејзиното мени на исхрана до кое се придржувала изминатите месеци, а истото било креирано според нејзините потреби од страна на нутриционист. Храната на видеото изгледа превкусно,... Прочитај повеќе Чланак Калиопи ослабе 10 килограми за два месеци: Пејачката откри што јаде, од денес многумина ќе почнат да го готват ова (ФОТО) се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Конечно ќе се радуваат: Многу пари за два хороскопски знаци до 5 април

Близнаци Припадниците на овој хороскопски знак ќе уживаат во прекрасни моменти во првите денови на април. Ги очекува емотивна средба и конечно ќе уживаат во хармоничен љубовен живот. Некои од нив ги очекува и солидна добивка на игрите на среќа. Стрелец Успехот ќе им биде загарантиран, особено на професионален план. Неочекувана добивка им претстои на... Прочитај повеќе Чланак Конечно ќе се радуваат: Многу пари за два хороскопски знаци до 5 април се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...