Ковачевски на Лидерскиот состанок: Планот за раст го отвора патот кон Единствениот европски пазар, кон просперитет и полноправно членство во ЕУ до 2030 година

Претседатетелот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на Лидерскиот состанок посветен на Планот за раст за Западен Балкан, усвоен од Евроската комисија.

Во продолжение е интегрален текст од обраќањето на премиерот Ковачевски, на состанокот:

„Почитувани екселенции, дами и господа, лидери на земјите од Западен Балкан,

Претседателе Александар Вучиќ,

Премиери и колеги, Еди Рама, Албин Курти и Милојко Спајиќ и Почитуван генерален директор Копман,

Почитуван помошник државен секретар О’Брајен,

Почитуван директор Маковец,

Почитувани високи претставници на клучните партнерски институции и пријатели на нашиот регион,

Дами и господа,

Ви посакувам топло добредојде во Скопје и ви благодарам што ни се приклучивте на оваа Конференција насловена: Планот за раст за Западен Балкан, усвоен од Европската Унија.

Пред два месеци министрите за финансии и главните преговарачи за ЕУ имаа средба исто така во Скопје за детално да разговараат за Планот за раст на ЕУ усвоен за Западен Балкан.

Тој план претставува повеќестран инструмент ги надминува економските стратегии. Тој претставува реална движечка сила и го осветлува патот кон меѓуповрзана и просперитетна иднина на Западен Балкан, бидејќи се стреми кон заедништво со Европското семејство. Овде би сакал да им се заблагодарам на вицепремиерот Маричиќ и на министерот за финансии Бесими што ја организираа и што беа домаќини на дискусијата затоа што тогаш се покренаа многу активности и планови што ќе постават нова динамика во спроведувањето на инструментот.

Денес ја креваме таа суштинска дискусија на ниво на лидери. Жал ми е што премиерката на Бих, Борјана Кришто, денес не можеше да ни се придружи лично, бидејќи е домаќин на претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лејен. Таа ќе ни се приклучи преку видео порака во текот на денот.

Би сакал да ја искористам оваа прилика да се заблагодарам на Генералниот директор Копман кој ја согледа важноста од спојувањето на материјалните резултати, испорачаните работи и реформите со нашиот процес на преговори. Овој докажан пристап се покажал како ефективен во минатото и денес само го надградуваме тој успех.

Исто така, оддавајќи признание за стратешкото партнерство што САД го има со ЕУ, би сакал да се заблагодарам и на помошник државниот секретар О’Брајен за неговата непрекината поддршка и за тоа што се наш сигурен сојузник. Неговиот постојан влог на нашиот европски пат придонесува кон нашата заедничка цел насочена кон унапредување на мирот и стабилноста во свет оптоварен со конфликти.

Драги пријатели,

Планот за раст за Западен Балкан е вистински приказ за нашата филозофија „амбицијата заедно со дејствувањето!”

Овој инструмент за нас е момент на пробив. Нема да навлегувам во техничкиот дел од овој план, но со цел да ја илустрирам важната улога на планот, дозволете ми накусо да ги споделам моите перспективи за иновативните и значителните придобивки што земјите од Западен Балкан ќе ги добијат преку спроведувањето на овој план.

Во контекст на ЕУ аспирациите, Планот за раст претставува моќен симбол за непоколебливата посветеност на реформите на Западен Балкан. Исто така претставува решителен чекор за трансформација, усогласување на националните економии со високите стандарди на земјите- членки на ЕУ. Оваа посветеност не е само декларативна; тоа е ветување, зацврстено со значителна финансиска поддршка во форма на грантови и меки заеми.

Со Планот за раст, земјите од Западен Балкан ќе ги забрза фундаменталните реформи, создавајќи притоа врска меѓу заедничкиот регионален пазар. Во тој процес, пристапот до дополнителна финансиска помош станува клучен елемент. Инструментот за реформи и раст во овој случај дејствува како финансиски столб со кој се поддржуваат реформите, додека истовремено се воспоставува сеопфатна структура што е подготвена за европска интеграција.

Во таа насока, го гледам планот за раст на ЕУ како олеснувач кој го отвора патот кон европскиот единствен пазар и кон слободниот проток на стоки, услуги, капитал и луѓе. Оваа структурирана рамка, засилена со финансиска поддршка, станува клуч за беспрекорна интеграција. Таа го охрабрува усвојувањето на регулативите и стандардите на ЕУ, промовирајќи интеграција и во регионот и во ЕУ. Оваа стратегија за двојна интеграција не само што го забрзува пристапниот процес кон ЕУ, туку носи и брзи придобивки, како што се зголемена трговија и инвестиции, подобрена конкурентност и подобрена регионална поврзаност. Тој претставува мост кој ги поврзува аспирациите со реалноста.

Тука би сакал накусо да позборувам и за Заедничкиот регионален пазар како еден од столбовите на Планот за раст. Воспоставувањето на Заедничкиот регионален пазар е од витално значење поради две причини. Прво, игра клучна улога во ослободувањето на економскиот потенцијал на регионот, отворањето на вратите за локалните бизниси и работниците, како и во тоа да го направи попривлечен регионот за европските инвеститори.

Второ, овој пазар е исчекор кон единствениот пазар на ЕУ, затоа што ги прифаќа и применува стандардите на ЕУ. Со тоа, битно е да се потенцираат неколку битни области на кои треба да им обрнеме внимание и да ги забрзаме. Тие вклучуваат олеснување на трговијата, намалување на нетарифните мерки, отворање на услужниот сектор, особено електронската трговија, и олеснување на движењето на работниците преку взаемно признавање на квалификациите.

Усогласувањето и можната интеграција на Единствениот пазар нуди големи можности за економски раст, иновација и зголемена конкурентност. Не само што го поттикнува економскиот развој, туку обезбедува и политичка стабилност, затоа што ги усогласува нашите земји со демократските вредности и заедничките принципи на добро владеење. Затоа, тоа е повеќе од само пристап до пазарот, а придобивките не се само економски; тие се и зацврстување на дипломатските врски, поттикнување регионална стабилност и обезбедување поветувачки изгледи за Западен Балкан во ЕУ.

Со оглед на тоа дека ние бевме прва земја што ја потпиша Спогодбата за стабилизација и асоцијација, Северна Македонија покажа неверојатна посветеност во изминативе три децении преку фактот дека постигна усогласување на националното законодавство со она на ЕУ. Степенот на усогласеност достигна 50%, а во некои поглавја и повеќе, што е одлична основа за натамошна хармонизација, особено во седумте приоритетни области на европскиот заеднички пазар.

Спроведувањето на реформите онакво какво што го знаеме е предуслов за финансиска поддршка според Планот за раст. Исто така е клучно за градењето отпорна економија и напреден пазарен механизам на патот на Северна Македонија кон ЕУ.

Од друга страна, пристапниот процес е нешто повеќе од административни и владини процедури. Тоа е сеопфатно патување на трансформација кое ги вклучува сите аспекти на општеството. Согледувајќи го ова, ние инициравме проактивни мерки во соработка со стопанските комори за да ја забрзаме нашата интеграција на заедничкиот пазар на ЕУ. Препознавајќи ја нивната експертиза, ние баравме да идентификуваме области за забрзана интеграција. Одлуката да се воспостави структура за преговори со која се потенцира клучната улога за стопанските комори како значајни партнери во поширокиот процес на преговори.

Пред крај, би сакал да го изразам моето задоволство што на крајот на оваа конференција ние ќе донесеме Заедничка изјава од лидерите во која ќе ја подвлечеме важноста од регионалната соработка и стратешкиот сојуз меѓу нашите држави, на нашите поединечни патишта кон заедничката цел – полноправно членство на Западен Балкан во Европската Унија.

Би сакал да ја повторам посветеноста на нашата Влада кон начелата кои го поткрепуваат Планот за раст со зацврстување на колективната решителност да напредуваме кон трансформативното патување на Северна Македонија кон нејзино полноправно членство во семејството на ЕУ до 2030 година.“

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Ковачевски: Јасен е ставот на ЕУ, Северна Македонија  треба да го заврши процесот со промена на документите преземен како меѓународна обврска

„Јас веќе сум кажал комплетно ги разбирам граѓаните и го разбирам незадоволството на дел од граѓаните бидејќи се работи за дел од граѓаните, 1,3 милиони пасоши ние веќе имаме со новото уставно име на државата. Но исто така треба да се изрази благодарност и до тие кои напорно работеа за Прочитај повеќе...

Полска преговара со Украина за привремено затворање на границата

Полска преговара со Украина за привремено затворање на границата меѓу двете земји поради протестите на фармерите, изјави денеска полскиот премиер Доналд Туск. Полските земјоделци повеќе од седум дена ги прекинуваат прекуграничните пратки, тврдејќи дека евтините украински производи го преплавуваат полскиот пазар. – Сакаме да и помогнеме на Украина, но не Прочитај повеќе...

Почина актерот Ричард Луис

Актерот Ричард Луис почина на 76-годишна возраст. Луис имаше одлична кариера во Холивуд како актер, писател и комичар. Пред неполна година тој објави дека се бори со Паркинсоновата болест. Неговата најзабележителна улога беше во хумористичната серија „Curb Your Enthusiasm“, но и во филмот „Робин Худ“ од 1993 година и многу Прочитај повеќе...

Скенирате фискални? Сумата за поврат на ДДВ ќе се зголеми на 3.000 денари – најави Ковачевски

Сумата за поврат на ДДВ преку проектот Мој ДДВ ќе се зголеми на 3.000 денари за едно тромесечие, најави лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски вечерва на настан на СДСМ во Штип. Во моментов речиси половина милион граѓани скенираат фискални и имаат можност за поврат на ДДВ од 2.100 денари за Прочитај повеќе...

Ковачевски: СДСМ ја одбра страната на работниците, платите денеска се поголеми за 300 евра во просек

Со концептот на СДСМ, граѓаните ќе имаат повисоки плати и пензии, повеќе инвестиции, подобро платени работни места, повеќе пари назад кај граѓаните, порача претседателот на СДСМ, вечерва во Штип. „Ветивме дека просечната плата ќе биде 500 евра, до 2024, тоа ветување го надминавме, денес просечната плата изнесува 650 евра. Тоа Прочитај повеќе...

Ковачевски: Јасен е ставот на ЕУ, Северна Македонија  треба да го заврши процесот со промена на документите преземен како меѓународна обврска

„Јас веќе сум кажал комплетно ги разбирам граѓаните и го разбирам незадоволството на дел од граѓаните бидејќи се работи за дел од граѓаните, 1,3 милиони пасоши ние веќе имаме со новото уставно име на државата. Но исто така треба да се изрази благодарност и до тие кои напорно работеа за тоа да се направи и […] Прочитај повеќе...

Почина актерот Ричард Луис

Актерот Ричард Луис почина на 76-годишна возраст. Луис имаше одлична кариера во Холивуд како актер, писател и комичар. Пред неполна година тој објави дека се бори со Паркинсоновата болест. Неговата најзабележителна улога беше во хумористичната серија „Curb Your Enthusiasm“, но и во филмот „Робин Худ“ од 1993 година и многу други. Прочитај повеќе...

Дали знаете што значи овој сообраќаен знак? Збунува многумина

Дури и ако возите секој ден, невозможно е да знаете што значи секој сообраќаен знак. Па, ако некогаш сте виделе празен кружен знак со црвена граница и сте се чувствувале навистина збунети, не сте сами. За среќа, значењето е многу едноставно и покрај тоа што е еден од знаците што многумина го забораваат со текот […] Прочитај повеќе...

Ковачевски: СДСМ ја одбра страната на работниците, платите денеска се поголеми за 300 евра во просек

Со концептот на СДСМ, граѓаните ќе имаат повисоки плати и пензии, повеќе инвестиции, подобро платени работни места, повеќе пари назад кај граѓаните, порача претседателот на СДСМ, вечерва во Штип. „Ветивме дека просечната плата ќе биде 500 евра, до 2024, тоа ветување го надминавме, денес просечната плата изнесува 650 евра. Тоа е за речиси 300 евра […] Прочитај повеќе...

Ковачевски: Јас ќе ја предводам следната про-европската Влада со која до 2030 година ќе влеземе во ЕУ

СДСМ и коалицијата ќе имаат повеќе пратеници на изборите од ВМРО – ДПМНЕ и јас ќе ја предводам следната про-европската Влада со која до 2030 година ќе влеземе во ЕУ, порача претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, во вечерашното интервју во Тема на денот на телевизија Сител. „Постојат многу анекти во текот на изминатиот период, анкети […] Прочитај повеќе...

Пензионери подгответе се: Објавено е кога ќе легнат парите од февруарската пензија, а од март следува ново покачување!

Пензијата се очекува да биде исплатена во редовниот термин на први март 2024 година во петок. Согласно новата методологија пензиите ќе пораснат за 5 проценти. Ова покачување ќе дојде од следниот месец. Вакви покачувања има секој шест месеци, согласно новиот закон. Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Значително пораснале трошоците за градење – пораснале трошоците за вработените, но има голем пад кај градежните материјали

Индексите на трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се наменети за преиспитување или мониторирање на трошоците направени од градежните претпријатија при изведувањето на процесот на изградба на нови објекти за индивидуално домување. Главни корисници на податоците за индексите на трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

НЕГАТИВЕН ПРИРОРЕД ПРИРАСТ: За 4,5 проценти помалку родени деца во последниот квартал од 2023 – се родиле 4.185 деца, а починале 5.028 лица, меѓу кои 9  доенчиња

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во четвртото тримесечје од 2023 година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 4.5 % и изнесува 4 185 живородени деца. Бројот на умрените лица во четвртото тримесечје од 2023 година бележи намалување од 1.5... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Колку чини доларот, а колку еврото – Курсна листа за 29. февруари 2024

Biznispro ја објавува најновата курсна листа на Народната банка на Република Северна Македонија формирана на 28.02.2024 која се применува од 00:00 часот на 29.02.2024 година до почетокот на важење на новата Курсна листа. Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Дизни планира спојување од 8,5 милијарди долари со индиска медиумска компанија

ДЕЛХИ – Дизни објави денеска дека има намера да ја спои својата подружница „Стар Индија“ со медиумската компанија „Виаком18“ поддржана од Мукеш Амбани, „Рилијанс индустрис“, во зделка вреден 8,5 милијарди долари. Reliance ќе го води новиот бизнис, а партнерството би можело да прерасне во една од најголемите медиумски империи во... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

ЖЕНИТЕ ВО ПРЕДНОСТ: Научниците открија максимален број години колку луѓето можат да живеат

Ако сте загрижени за брзината со која се приближувате до следниот „голем“ роденден, тогаш имаме добри вести за вас. Се разбира, да наполните 25, 30 или 40 години изгледа страшно, но научниците тврдат дека ја откриле максималната возраст до која човек може да живее, а ве чекаат уште убави години. Заклучоците доаѓаат од студијата спроведена... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Пари ќе “паѓаат од небо”: Најдобриот руски астролог вели дека овие два знака во март ќе пливаат ВО ПАРИ

Познатиот руски астролог Павел Глоба тврди дека двата знака од Зодијакот во март ќе имаат повеќе среќа од сите други кога се во прашање финансиите и парите. Имено, тој истакнува дека материјалниот аспект од нивниот живот ќе биде многу нагласен, а во позитивна смисла, во текот на првиот пролетен месец и дека може да очекуваат... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ОГАН ВО КРЕВЕТ: Топ 10 работи кои откриваат голем љубовник

Можеби мислите дека ви е жешко во кревет, но можеби не ви оди баш најдобро. Што го прави добар љубовник? 10 карактеристики на личност која може самоуверено да каже дека е добра во кревет. Доколку се пронајдете во овие 10 работи, немате причина за грижа, пишува Крстарица. 1. Сакате да учите нови работи 2. Разигран... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Трите хороскопски знаци кои најмногу изневеруваат на ергенски и момински забави

Жените често се повозбудени од мажите за денот на нивната венчавка. Тие му придаваат важност на секој детал, дури и на чиновите што доаѓаат пред самиот ден на свадбата. При нивното организирање се одлучува дали тоа ќе биде помирна опција или на пример одење во клуб, изнајмување простор и слично, а често на овие прослави... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Четири хороскопски знаци кои ќе пливаат во пари овој март!

Еве четири хороскопски знаци со оптимистички финансиски изгледи за март 2024 година: Бик: Поединците Бик може да најдат профитабилни можности во стабилни инвестиции или потфати со недвижнини во текот на март 2024 година. Нивната практична природа и решителност може да доведат до значителни финансиски придобивки. Лав: Лавовите може силно да блеснат во нивните кариери во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...