Ковачевски: Над 760 милиони евра за антикризни мерки во 2022, никој нема сам да се справува со кризата

Никого нема да оставиме сам да се справува со последиците од економско-енергетската криза, оваа криза ќе ја пребродиме сите заедно затоа што Владата одговорно и навремено интервенира со потребната поддршка за граѓаните и компаниите и продолжуваме будно да ја следиме состојбата. Во оваа насока се и неодамна донесениот нов пакет антикризни мерки во вредност од над 360,2 милиони евра. Со претходниот сет мерки кој се спроведуваше од првите месеци во годината вкупната вредност на таргетирани мерки до сега достигна над 760 милиони евра.

Ова го истакна денеска како одговор на пратеничко прашање на седница во Собранието, премиерот Димитар Ковачевски.

Премиерот посочи дека новиот сет мерки е донесен по сериозни и долги консултации со експертите, со претставници на работодавачи, на здруженија на пензионери, со претставници на Стопански комори со цел сите да бидат опфатени.

Од една страна, нашата, мојата цел за оваа зима е да ги искористиме максимално ресурсите со кои располагаме, контактите со нашите пријатели од Европа, од регионот, контактите со најблиските соседи и да го исполнуваме нашиот план за обезбедување ресурси и пред се електрична енергија од домашните капацитети. Од друга страна, усвоивме таргетирани мерки кои ќе бидат поддршка за најранливите граѓани, што од друга страна е и препорака на меѓународните финансиски институции. Ние се наоѓаме во тежок период во кој што нема простор за изобилие, туку има простор за солидарност и поддршка на оние кои што се најранливи категории во општеството. Во исто време, се трудиме да изнајдеме начин како она што веќе е поддршка за граѓаните и компаниите, да го продолжиме и понатаму за да обезбедиме сеопфатен пристап“, рече премиерот Ковачевски.

Премиерот Ковачевски посочи дека со ребаланс на Буџетот кој што беше усвоен во изминатиот период, се осигуравме дека ќе се продолжи со мерките како што е повластената даночна стапка од 5% за прометот со електричната енергија кон домаќинствата за да се ублажи ценовниот удар од растечката цена на електрична енергија на светските берзи.

Продолжуваме и со програмата на енергетска сиромаштија со која што парично и директно помагаме 4.000 семејства во државата на кои што им обезбедуваме намалени сметки за електрична енергија или финансиски средства за друг огревен материјал кој што го користат. Со оваа мерка секое семејство поединечно е потпомогнато со скоро 200 евра во текот на годината.

Продолжува и финансирањето на општините заради зголемување на енергетската ефикасност со проектот од Министерството за финансии преку Светска банка во износ од 10,5 милиони што ќе можат да ги искористат за воведување на нови обновливи извори на енергија или да ги искористат за подобра енергетска ефикасност на нивните објекти.

Компаниите ги ослободивме од плаќање на ДДВ при увоз на природен гас и електрична енергија, топлинска енергија или енергија за разладување и ова вкупно се 26 милиони евра кои што остануваат на располагање за оптег во стопанството, продолжува финансирањето на општините за проекти за енергетска ефикасност со 10,5 милиони евра преку Министерството за финансии.

Дополнително рече премиерот се одложува воведувањето еколошката такса, која во стопанството ќе сочува 25 милиони евра. Компаниите се ослободуваат од плаќање ДДВ при увоз на природен гас и електрична енергија, топлинска енергија или енергија за разладување и од ова ослободување над 26 милиони евра остануваат во оптег во стопанството.

„Обезбедуваме поддршка со поволни кредити за инвестиции во енергетска ефикасност и обновливи извори на енергија на компаниите, во вредност од 100 милиони евра преку Развојна Банка на Република Северна Македонија по принципот 1+2 продолжува. Од април до сега ја субвенционираме пазарната цена на струјата и тоа со 80%, 611.000 домаќинства и 72.000 мали потрошувачи и има пет пати помала сметка за струја од она што би ја платиле без субвенцијата на државата“, рече премиерот Ковачевски.

„Со ребалансот продолжуваме на мерката за субвенционирање на цената на електричната енергија за што со ребалансот издвоивме дополнителни средства за да може сметките на граѓаните да останат на исто ниво до крајот на годината, односно 80% субвенционирани и на малите потрошувачи. За да може сето ова да се случи, одвоени за целата година ќе се вкупно над 222 милиони евра“, рече премиерот Ковачевски.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Претседателот Пендаровски и претседателот Штајнмајер положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Во рамки на официјалната посета на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер на Република Северна Македонија, денеска претседателот Пендаровски и претседателот Штајнмајер положија венци на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје. Двајцата претседатели, по завршувањето на церемонијата на положување венци, ги разгледаа иконостасот,... Прочитај повеќе...

Тешка сообраќајка Плетвар меѓу лада и камион

На 28.11.2022 во 18.20 часот Полициската станица Прилеп било пријавено дека на патот Градско-Прилеп се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „лада нива“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Т.Р.(53) од с.Бузалково, велешко, и товарно возило „даф“ со битолски регистарски ознаки, управувано од З.С.(53) од Битола. Во несреќата возачот Т.Р.... Прочитај повеќе...

Драма во Аеродром: Малолетна ќерка ја нападнала и повредила мајка си

На 28.11.2022 во 19.00 часот во Полициската станица Аеродром било пријавено дека околу 18.30 часот во дом на подрачјето на Аеродром, по претходна расправија, малолетничка со остар предмет ја нападнала својата 38-годишна мајка и ѝ нанела повреди. Полициски службеници и претставници на Меѓуопштинскиот центар за социјални работи, во координација со... Прочитај повеќе...

Крвав инцидент во скопски локал, еден ранет

На 28.11.2022 околу 11.45 часот во СВР Скопје било пријавено дека во угостителски објект на ул.„Лондонска“ во Скопје настанала физичка пресметка помеѓу три лица, од една страна, и Д.Ј.(30) од Скопје и уште едно лице, од друга страна. При пресметката бил употребен и остар предмет, од кој со повреди се... Прочитај повеќе...

Кличко: Нема да дозволиме Путин да ни го украде Божиќ, ќе поставиме новогодишни елки во Киев

Киев планира да постави новогодишни елки, без светилки, во оштетениот град и покрај нападите на руската инфраструктура, кои оставија делови од градот без струја, соопштија властите. „Никој нема да ги откаже Нова година и Божиќ, треба да има атмосфера на добредојде во градот“, изјави градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, во... Прочитај повеќе...

Почина неврохирургот Јовица Угриновски

По тешко боледување на 77-годишна возраст утрово почина неврохирургот Јовица Угриновски, соопштија од приватната болница „Неуромедика“, каде Угриновски беше основач и претседател на управниот одбор. Угриновски беше роден на 2 октомври во 1945 година. Специјализирал неврохирургија во Скопје во 1975 година и завршил три постдипломски курса по неврохирургија во Монпелје,... Прочитај повеќе...

Следната недела ќе уживаме во неработен ден

Согласно Законот за празниците на Република Македонија, идниот месец ќе има еден неработен ден. Неработен ден за сите граѓани ќе биде 8 декември (четврток). На овој ден се чествува споменот за Св. Климент Охридски, најдаровитиот ученик на рамноапостолните сесловенски браќа Кирил и Методиј. Прочитај повеќе...

Што треба да направите за да бидете корисник на земјоделски субвенции

Земјоделското производство последниве години станува се поактуелно и атрактивно за инвестирање или започнување на семеен бизнис. Случувањата со пандемијата и војната во Украина уште повеќе ја потенцираa важноста на оваа стопанска гранка, бидејќи се работи за храната на граѓаните. За нашата држава земјоделското производство е стратешка стопанска гранка која има... Прочитај повеќе...

ПОЧИВАЈ ВО МИР – Починал легендарниот актер Давор Јањиќ, имал 53 години

Босанскиот актер Давор Јањиќ починал синоќа на 53-годишна возраст во Белград. Оваа информација ја потврдија и неговите пријатели. Давор Јањиќ е роден на 18. ноември 1969. година во Тузла. Тој беше босански филмски и телевизиски актер, најпознат по улогите во некои од значајните филмови на крајот на југословенската кинематографија, меѓу... Прочитај повеќе...

Започна официјалната посета: Претседателот Пендаровски го пречека германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер

На церемонија со највисоки државни и воени почести претседателот Стево Пендаровски денеска го пречека претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. https://youtu.be/hrOC5FwqMAQ+ Претседателот Пендаровски и претседателот Штајнмајер одржаа тет-а-тет средба, по што следуваше пленарен состанок на двете делегации. Во фокусот на... Прочитај повеќе...

Почнува исплатата на пензиите – еве по кој редослед

Предвремената исплата ја најавија банките и ќе се одвива во следниот редослед: До 11.000 денари 29.11 (вторник); 11.001-14.000 денари 30.11 (среда); 14.001-18.000 денари 01.12 (четврток); Над 18.001 денари 02.12 (петок). Да потсетиме дека пензиите се зголемени од септември 2022. The post Почнува исплатата на пензиите – еве по кој редослед appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Доаѓаат пари: До крајот на декември по најмалку 12.740 денари на сметката на секој вработен во приватниот сектор

Вработените во приватниот сектор, до крајот на годината ќе добијат регрес за годишен одмор попознат како К-15. Регресот за годишен одмор годинава ќе биде во износ од минимални 12.740 денари. Според податоците за движењето на нето/бруто платата по вработен, К-15 за оваа година ќе се движи од минимални 12.740 денари па нагоре. Пресметките се прават […] The post Доаѓаат пари: До крајот на декември по најмалку 12.740 денари на сметката на секој вработен во приватниот сектор appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Драстичен пад на цените на нафтата на светските берзи

Драстичен пад на цените на нафтата е забележан на светските берзи. Цената на барелот на лондонските берзи е 81,48 долари, односно за речиси 3 отсто помалку од вчера. Пад од 2,8 отсто е забележан и на американската берза каде барел се продава за 74,15 долари. The post Драстичен пад на цените на нафтата на светските берзи appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Намалување на висината на месечниот надомест што го наплатува Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување од пензиските друштва за 2023 година

Соопштение до јавноста за намалување на висината на месечниот надомест што го наплатува Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување од пензиските друштва за 2023 година Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување – МАПАС ја известува пошироката јавност дека е добиена согласност од страна на Собранието на Република Северна Македонија за намалување […] The post Намалување на висината на месечниот надомест што го наплатува Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување од пензиските друштва за 2023 година appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy