Ковачевски: Наш приоритет е реализација на крупни инвестициски проекти за зголемен и одржлив економски раст

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски одговарајќи на пратеничко прашање на денешната собраниска седница, говореше за динамиката на изградбата на поголемите проекти кои нашата држава ја позиционираат на европска мапа. Премиерот потенцираше дека Владата е посветена на остварување на деценискиот сон на граѓаните, во создавање на модерна држава со развиена патна инфраструктура, која Северна Македонија ќе ја зацврсти на светската регионална и европска економска и инвеститорска мапа.
„Вложувањето во инфраструктурата претставува влог во развојот на економијата. Вложуваме во проекти со коишто не само што го стимулираме економскиот развој, а државата ја придвижуваме и ја доближуваме сѐ поблиску до ЕУ и до поврзување со коридорите кои што значат зголемување на трговијата со европските држави и пред сѐ со државите од регионот, туку претставуваат и зголемување на животниот стандард во регионите во државата во кои што до сега немало современа патна инфраструктура во текот на сите изминати три децении од нашата независност. Ова најмногу поради фактот што инвестираме во модерна и безбедна патна мрежа насекаде низ нашата држава, со што создаваме услови за нови бизниси, нови работни места и го менуваме имиџот на нашата држава како место со предвидлив и поволен деловен амбиент за нови инвестиции во различни сектори“, рече Ковачевски.

Од собраниската говорница, премиерот истакна дека Владата почна да реализира проекти кои досега со години стоеле само на хартија и биле заборавени со децении.

„Интензивно се одвива реализацијата на најголемиот инфраструктурен проект досега, а тоа е изградбата на Коридорите 8 и 10-д, кои се паневропски коридори.
Со извршените минирања на делниците од двата Коридори 8 и 10-д во изминатиот период, практично се интензивираше изградбата на околу 110 километри автопатишта преку коишто, за прв пат, по 30 години преку нова и модерна патна инфраструктура ќе се поврземе со исток и запад. Градиме конекции со нови пристаништа во Драч и во Бургас и ги зајакнуваме транспортните врски со регионот, од кои што придобивките ќе бидат огромни. Изградбата на Коридорите 8 и 10-д само на почетната фаза значи нови 8.000 работни места, а целиот проект ќе значи 8.000 работни места во државата, нови инвестиции од 1,3 милијарди евра и номинален раст на БДП од 2% годишно во наредните пет години. Отвораме можности за наши компании и наши работници да бидат ангажирани и да учествуваат во изведбата на овој најголем и најзначаен инфраструктурен проект во нашата држава. Затоа, беа организирани и саеми за вработување со што се упати апел до граѓаните и нашите компании да не ја пропуштат оваа шанса и да се вклучат во изведбата на овој проект, кој е изведуван од страна на едни од најголемите светски конзорциуми од оваа област „Бехтел“ и „Енка“, рече премиерот.

Модерната патна инфраструктура освен што е можност за ширење на друг вид дејности како отворање хотели, бензински пумпи, ресторани, исто така значи и рамномерен регионален развој на државата, можност за ангажман на домашни компании кои работат на овие големи капитални инвестиции. Ковачевски во одговорот на пратеничкото прашање истакна дека се гради низ цела држава.

„Ова е година на историски инвестиции, инвестиции кои ќе се паметат и кои ќе останат за идните генерации. Годинава беше пуштен во употреба и магистралниот пат Куманово -Страцин, инвестиција вредна 12 милиони евра, со што го реализираме зацртаниот проект за реализација на источниот дел на Коридорот 8. Вкупната должина на патната делница Куманово – Страцин е 31 километри и се рехабилитира за прв пат после повеќе од 32 години. Овој пат никогаш досега не бил рехабилитиран, проширен и никогаш не добил нов лик како што е тоа случај денес. Интензивно се извршуваат градежните работи на експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, каде што дополнително со реконструкцијата и проширувањето со дополнителна трета лента до граничниот премин Деве Баир со Бугарија, на источниот крак ќе имаме комплетен патен Коридор 8 каков што никогаш во историјата нашата држава немала. Кога зборуваме за експресниот пат Ранковце- Крива Паланка се работи за една исклучително тешка делница, меѓутоа граѓаните ќе се уверат дека тоа ќе биде една од најмодерните магистрални патишта кои што ги има во нашата држава“, рече претседателот на Владата.

Премиерот додаде дека Владата гради комплетно ново патно решение од Коридорот 10Д, исклучувањето кон Прилеп, Битола и патот кон Меџитлија кон грчка граница.

Го најави пуштањето на патниот правец кон границата со Албанија, кон Ќафасан.

„Од 2017 до 2023 година се вложени преку 1 милијарда евра за изградба и рехабилитација на патишта. Во последните 32 години, во државата се изградени и пуштени во употреба 186 километри автопати или по 5,8 километри автопат годишно. А сега, со изведбата на Коридорите 8 и 10-д, во следните 4 години ќе се градат по 23 километри автопат годишно“, рече Ковачевски.

Изградба на регионален пат Извор-Гарски Мост, треба да се заврши во 2024 година. А премиерот ги наведе и рехабилитациите на патните правци кои се во тек и треба да се завршат во најкраток временски период, како регионален пат Велес-Градско, регионален пат Битола-Меџитилија, Подмоље-Струга -Ќафасан, Скопје-Блаце, Катланово-Велес, Струмица-Дабиле итн.

„Сите овие инфраструктурни инвестиции се траен влог кои што остануваат во наследство на идните генерации и кои што им овозможуваат да имаат полесна комуникација меѓутоа и можности за отворање на нови бизниси и поврзување со земјите од регионот“, рече Ковачевски.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Македонец за претседател на Собранието, пропадна мантрата на ДПМНЕ за наводната албанизација

Како што е случај со ВМРО ДПМНЕ, со години шират само лажни информации, правејќи неболуозни изјави со цел да створат омраза помеѓу граѓаните а притоа градат поени на криминал, шпекулации и невистини. ДПМНЕ со години ја трасира мантрата за албанизација којашто предизвикува само недоразбирање помеѓу граѓаните но за жал повеќе... Прочитај повеќе...

Чупеска: Дали “сознанијата” на Мицкоски му потекнуваат од средбите кои ги имал со Палчо?

Мицковски имал информации и докази, што точно ќе овозможат да се открие вистината за трагичните настани кои се случија во земјава каде се убиени две лица?! И сеуште ќути и не ги споделува со релевантните служби кои се задолжени за спроведување на истрагата, а ќе ги обелоденел за неколку месеци?!?... Прочитај повеќе...

Во сабота го празнуваме Свети великомаченик Георгиј

Житие: Свети великомаченик Георгиј На овој ден се празнува осветувањето на црквата посветена на свети Георгиј Победоносец во Киев. Кај руските кнезови, почнувајќи од рамноапостолниот кнез Владимир, постоел благочестив обичај да основаат цркви во чест на своите ангели чувари, т.е. на светителите чии имиња ги носеле или биле нивни закрилници.... Прочитај повеќе...

Значителна промена на времето, доаѓа и снег: Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

Во недела претежно во западните делови во попладневните часови и кон крајот на денот ќе има локални врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег. Потоа до четврток времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, Дневните температури во овој период ќе бидат во благ... Прочитај повеќе...

Дневен хороскоп за 9 декември

Овен (21 март – 19 април): Овен, денес го разгорува вашиот авантуристички дух! Прифатете ги предизвиците со задоволство и ќе најдете успех. Неочекуваната средба носи возбуда, затоа имајте ги очите отворени за изненадувања. Бик (20 април – 20 мај): Бик, најдете утеха во познатото денес. Препуштете се на животните задоволства... Прочитај повеќе...

Македонец за претседател на Собранието, пропадна мантрата на ДПМНЕ за наводната албанизација

Како што е случај со ВМРО ДПМНЕ, со години шират само лажни информации, правејќи неболуозни изјави со цел да створат омраза помеѓу граѓаните а притоа градат поени на криминал, шпекулации и невистини. ДПМНЕ со години ја трасира мантрата за албанизација којашто предизвикува само недоразбирање помеѓу граѓаните но за жал повеќе и од очигледно е дека […] Прочитај повеќе...

Чупеска: Мицкоски во кратки црти да раскаже каква заедничка платформа договараа со Палчо

Мицковски имал информации и докази, што точно ќе овозможат да се открие вистината за трагичните настани кои се случија во земјава каде се убиени две лица?! И сеуште ќути и не ги споделува со релевантните служби кои се задолжени за спроведување на истрагата, а ќе ги обелоденел за неколку месеци?!? Невероватно што се чоеков може […] Прочитај повеќе...

Во 2028 година Македонија ќе биде членка на ЕУ?

Македонија ќе стане членка на Европската униија во 2028 година. Ова го изјави вчера премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „360 степени“ на МРТ1. Ковачевски рече дека во следниот мандат ќе биед влезот во ЕУ, односно до 2028 година. Тој е убеден дека победник на изборите ќе биде СДСМ и коалицијата. -На претседателските избори на […] Прочитај повеќе...

Оваа идеја ги надминува сите очекувања: Швеѓаните сфатија како бесплатно да ги загреваат куќите

Екологијата се повеќе го стекнува своето заслужено место, а земјите од Скандинавија секако се водечки. Затоа, не треба да чуди што Шведска наскоро би можела да стане број еден еколошка земја. Имено, нивните идеи се иновативни, а нивните трикови за конзервација надминуваат се. Грејната сезона трае долго, некои користат дрва, некои гас, а некои верувале […] Прочитај повеќе...

„Прекумерниот девизен курс ги поскапи швајцарските стоки и услуги во странство“ Франкот најсилен во однос на еврото од 2015 година

Еврото падна на најниско ниво во однос на швајцарскиот франк во повеќе од осум години, бидејќи играчите на пазарот очекуваат Европската централна банка (ЕЦБ) брзо да ги намали каматните стапки по налудничавите коментари на нејзините официјални лица и поповолните економски податоци. Еврото падна на 0,9404 франци, што е најниско ниво откако швајцарската народна банка ја […] Прочитај повеќе...

Годишната стапка на инфлација во Германија во ноември беше потврдена на 3,2 отсто

Годишната стапка на инфлација во Германија падна на 3,2 отсто во ноември од 3,8 отсто во октомври, во согласност со претходната проценка. Ова денеска го потврди германската федерална статистичка служба Дестатис. Инфлацијата во Германија во ноември беше најниска од јуни 2021 година. „Стапката на инфлација ослабе петти месец по ред“,... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Рускиот приход се зголеми

Приходите на рускиот буџет од јануари до ноември, според прелиминарните проценки, се зголемени за 4,8 отсто на годишно ниво на 25,96 трилиони рубљи. Ова денеска го соопшти Министерството за финансии на Русија. Приходите од нафта и гас за првите 11 месеци од оваа година се намалени за 22,8 отсто на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Централната банка на Индија ја задржа референтната каматна стапка

Централната банка на Индија (РБИ) денеска објави дека одлучила да ја задржи референтната каматна стапка на 6,5 отсто, петти пат по ред. Глобалниот раст забавува, но индиската економија покажува отпорност на светските настани бидејќи економијата на земјата порасна за 7,6 отсто на годишно ниво во вториот квартал од фискалната 2023/24... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Во октомври значително зголемување: Зголемена вредноста на увозот на руска стока во Америка

САД во октомври увезле стоки од Русија во вредност од 274,4 милиони долари, што е значително зголемување од 252,3 милиони долари во септември, покажуваат податоците на американското биро за попис, кое собира податоци за населението и економијата на САД. Во извештајот се наведува дека извозот на американски стоки во Русија... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

„Прекумерниот девизен курс ги поскапи швајцарските стоки и услуги во странство“ Франкот најсилен во однос на еврото од 2015 година

Еврото падна на најниско ниво во однос на швајцарскиот франк во повеќе од осум години, бидејќи играчите на пазарот очекуваат Европската централна банка (ЕЦБ) брзо да ги намали каматните стапки по налудничавите коментари на нејзините официјални лица и поповолните економски податоци. Еврото падна на 0,9404 франци, што е најниско ниво... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy