Ковачевски: Нема враќање од патот кон Европската Унија

Премиерот Димитар Ковачевски, во вестите на Канал 5 посочи дека Северна Македонија е земја која ги надмина конфликтите и прерасна во просперитетна, напредна држава и оди напред кон Европската Унија која почива на добрососедски односи, каде држави кои меѓу себе војувале, кои не можеле жртвите да ги пребројат меѓу себе, се обединиле и ги надминале разликите и заедно со Соединетите Американски Држави се место каде има економски просперитет, демократија и критично размислување и социјална правда.

„Тоа е начинот на кој треба да се градат добрососедските односи. Јас верувам дека со текот на времето сè поголем број граѓани и тука мислам на оние кои веруваат во европската идеја, кои што веруваат во просперитетна и напредна држава ќе се приклучат на овој процес на преговори со Европската Унија“, рече премиерот Ковачевски кој повтори дека нема враќање од патот кон ЕУ.

„Од тој процес нема назад. Единаесет години оваа држава беше држена во заложништво. Единаесет години некој креираше само споменици во центарот на Скопје. Единаесет години некој се обидуваше да не раскара со соседите. Единаесет години бевме скарани внатре. Единаесет години гледавме тензии кои што беа на етничка основа во државата. Тоа денес го немаме’’, истакна Ковачевски кој подвлече дека покрај добрососедските односи, имаме изградено еднакво општество за сите каде што нема никакви тензии.

Тој потенцираше дека и при гласањето за заклучоците на европскиот предлог од Европскиот совет за отпочнувањето на преговорите на државата со Европската Унија секој пратеник ја изрази слободно својата волја.

„Истото треба да биде и со уставните измени, бидејќи се работи за вклучување на дополнителни делови од други народи во преамбулата во нашиот Устав. Тоа ја зголемува хомогеноста, го зголемува капацитетот на државата. Сметам дека секој пратеник без разлика на неговата политичка, верска припадност има обврска спрема граѓаните да носи одлуки кои значат подобра иднина за оваа генерација и идните генерации на државата“, заклучи Ковачевски кој повтори дека што побрзото пристапување кон ЕУ, значи и побрз економски развој, поголема социјална правда и поголем развој на сите други сегменти на општеството по примерот на европските држави.

Истовремено тој изрази уверување дека пратениците препознавајќи ја европската идеја ќе гласаат за сите потребни измени кои треба да бидат направени, во однос на законите и уште уставни измени во однос на прилагодувањето на нашиот Устав при самото влегување во ЕУ, со пренесување на надлежностите, како што прават сите држави членки на ЕУ од националните институции на институции од ЕУ.

„Затоа сметам дека ова е процес кој е неповратен, кој оди напред, кој што државата ја носи напред и од кој процес нема назад. Нема ни лево ни десно“, истакна премиерот Ковачевски кој подвлече дека во времето пред нас и опозицијата и сите граѓани се убедија во исправноста на тоа што го зборуваше Владата и тој како премиер, дека имаме чист македонски јазик во преговарачката рамка, заштитен македонски идентитет по сите основи во ЕУ, дека историските прашања се дел од работата на Историската комисија, а не дел од скрининг процесот во ЕУ.

„Јас сметам дека ние во моментов треба да разговараме како треба да изгледаат преговарачките тимови, како поефикасно да функционира Собранието. Доста беа блокади, доста беше бојкотирање во Собранието“, рече претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk

Раководителот на Одделот за сузбивање на општ криминал во Секторот за борба против криминалот Александар Бошковиќ денеска даде изјави за големата трагедијата во Цетиње, посочувајќи дека обдукцијата на телата е завршена, не давајќи повеќе детали. – Н.К. од Цетиње кој вчера пукаше во Вук Бориловиќ, во моментов е недостапен за... Прочитај повеќе...

Без вода вечерва ќе бидат дел од корисниците лоцирани на улиците „Стрмашево”, „Пржино” и „Милан Мијалковиќ” во населба Пржино. Како што информира ЈП „Водовод и канализација” – Скопје, прекинот е поради скината цевка Ф-80 мм од странка/фирма на улица „Стрмашево” бр.5 А во населба Пржино. Жителите ќе бидат без вода... Прочитај повеќе...

До крајот на денот времето ќе биде променливо облачно, на места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Како што информира УХМР, процесите локално, особено во ноќните часови ќе бидат поинтензивни со пообилен пороен дожд, засилен ветер, електрични празнења и услови за појава на град. Прочитај повеќе...

Министерството за внатрешни работи информираше дека вчера во 11.40 часот во Полициска станица Бит Пазар е пријавено дека во близина на трговски центар на подрачјето на Бит Пазар, по претходна расправија околу сообраќајот, едно лице кое управувало патничко возило „бмв“, со скопски регистарски ознаки, физички го нападнало Р.Д.(36) и испукало... Прочитај повеќе...

Силно невреме зафати делови од соседна Хрватска. Циклон се движи преку Јадранот, а најголем дел од врнежите во раните попладневни часови ја погодија централна Далмација. Локално наврнале над 30 литри дожд пренесуваат медиумите. Првиот силен дожд ова лето го зафати и Сплит. Големите врнежи за кратко време предизвикале порои во... Прочитај повеќе...

Соопштение на СДСМ: Рамковниот договор, потпишан на денешен ден пред 21 година во Охрид, стави крај на конфликтот од 2001 година и отвори почеток на ново поглавје во политичкиот живот на Македонија. Охридскиот рамковен договор е важен документ, неиздвоив дел од историјата на државата, договор, кој донесе мир, правична застапеност... Прочитај повеќе...

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е околу половина час. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на... Прочитај повеќе...

Од страна на СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал во координација со полициски службеници од СВР Скопје, по преземени мерки и активности, лишени се од слобода И.Ј.(40) од Струмица и Ф.С.(36) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично... Прочитај повеќе...

Во текот на изминатата вечер (11.08.2022) во периодот од 22.00 до 03.00 часот Министерството за внатрешни работи со посебно опремен радар за снимање во ноќни услови, спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што... Прочитај повеќе...

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (11.08.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 195 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 32 санкции, 12 мерки за возење без возачка дозвола, 50 санкции за прекршоци... Прочитај повеќе...

Граѓаните се ослободуваат од печките на пелети, огласниците полни – цената стигна над 380 денари за вреќа

Се повеќе граѓани се откажуваат од камините на пелети, а огласниците се преполни со огласи каде граѓаните ги продаваат по багателни цени со цел да се ослободат од нив. Овие скапи камини кои нови чинат над 700 евра станаа буквално прескапи за користење со оглед дека една вреќа пелети од 150-160 денари за вреќа сега […] The post Граѓаните се ослободуваат од печките на пелети, огласниците полни – цената стигна над 380 денари за вреќа appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Анѓушев по средбата со министерот Бектеши: Да се набави мазут за ТЕЦ “Неготино“ и да се овозможи ТЕ-ТО да работи во текот на зимата за спас од високите цени на струјата

Проф. д-р Кочо Анѓушев и претседател на Македонската енергетска асоцијација денеска ги презентираше барањата на асоцијацијата пред министерот за економија, Кресник Бектеши и претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимовски кои што треба да помогнат во справувањето со високите цени на електричната енергија и начините на обезбедување на доволно количини на енергија за домаќинствата […] The post Анѓушев по средбата со министерот Бектеши: Да се набави мазут за ТЕЦ “Неготино“ и да се овозможи ТЕ-ТО да работи во текот на зимата за спас од високите цени на струјата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Бектеши: Со прогласување на кризна состојба во енергетскиот сектор веднаш почнуваме со мерки за стопанството и домаќинствата за излез од енергетската криза

“Како Влада, но и како Министерство за економија, секојдневно сме во комуникација со сите претставници на енергетскиот сектор во нашата земја, се со цел да се креираат мерки кои ќе ја ублажат енергетската криза, не само во секторот домаќинства, туку и во дел од индустријата. Индустријата е многу важен дел во економијата имајќи ги во […] The post Бектеши: Со прогласување на кризна состојба во енергетскиот сектор веднаш почнуваме со мерки за стопанството и домаќинствата за излез од енергетската криза appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Убава вест: Ново значително намалување на цената на дизелот

Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,42% во однос на одлуката од 25.07.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 1,645%, кај дизелот за 2,347%, кај екстра лесното […] The post Убава вест: Ново значително намалување на цената на дизелот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Пет илјади странци подготвени за македонска плата да ги пополнат празните работни места

Туристичко-угостителската комора при Сојузот на стопански комори во соработка со организациите од Турција може да обезбеди 5.000 квалификувани работници кои веднаш ќе почнат да работата во домашните капацитети доколку надлежните институции овозможат нивно вработување под условите кои важат и за македонските државјани. Поради одливот на кадар во европските држави, секторот се соочува со сериозен недостиг […] The post Пет илјади странци подготвени за македонска плата да ги пополнат празните работни места appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

МИТОВИ ЗА СЛАБЕЊЕТО – Теориите за слабеење се едно, а практиката е сосема друго

Слабеењето е честа тема за која се пишува многу и може да се изгубиме во сите тие теории. И покрај се што знаеме за оваа тема, се чини дека сепак веруваме во митови кои се далеку од вистината. Ќе се обидеме да ви ги објасниме четирите најчести митови и да ја претставиме вистината и со... Прочитај повеќе Чланак МИТОВИ ЗА СЛАБЕЊЕТО – Теориите за слабеење се едно, а практиката е сосема друго се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Три хороскопски знаци кои се плашат од љубовни врски

Некои луѓе се плашат од партнерства и не сакаат да влезат во трајна врска, а причините за тоа можат да бидат различни и да се движат од желба да не бидат повредени до несакање да се откажат од својата слобода. Сепак, некои хороскопски знаци се повеќе склони кон такво однесување од другите. Стрелец Стрелците се... Прочитај повеќе Чланак Три хороскопски знаци кои се плашат од љубовни врски се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Совршено јадење за викенд: Најмеки и највкусни кифлички со свежо сирење

Одлична идеја за јадење за време на викендите. Со едноставни намирници и малку ангажман, сè уште не сте го пробале. Вие и вашето семејство ќе уживате во овие кифлички. Состојки за тесто: 250 гр мазно брашно 3 лажички прашок за пециво 125 гр урда 50 мл млеко 50 мл масло 1 лажица сол 1 белка... Прочитај повеќе Чланак Совршено јадење за викенд: Најмеки и највкусни кифлички со свежо сирење се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Начинот на кој се тушираш е прв знак КАКВА СИ ВО КРЕВЕТ

Делот од телото што прво го миете при туширање наводно кажува многу за тоа какви сте во кревет. Ако не сте сигурни или не се осмелувате да го прашате партнерот за вашите сексуални вештини, сега можете да проверите. Градите Ако прво го измиете овој дел од телото, вие сте практична и многу директна личност. Удобноста... Прочитај повеќе Чланак Начинот на кој се тушираш е прв знак КАКВА СИ ВО КРЕВЕТ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ЅВЕЗДА НА МНОГУ ДИЕТИ – Пиперката е полна со витамин Ц, многу е хранлива и ви помага брзо да ги видите првите резултати

Ригорозните диети и режими можат да бидат исцрпувачки, ризични за здравјето, но и да даваат само краткорочни резултати кога станува збор за слабеење. нутриционистите советуваат урамнотежена и разновидна исхрана со многу свежо овошје и зеленчук, а еден зеленчук е ѕвезда на многу диети. Тоа е пиперка! Зеленчук кој содржи висока содржина на вода, но и... Прочитај повеќе Чланак ЅВЕЗДА НА МНОГУ ДИЕТИ – Пиперката е полна со витамин Ц, многу е хранлива и ви помага брзо да ги видите првите резултати се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...