Ковачевски: Со координацијата меѓу институциите, борбата против корупцијата и криминалот ќе даде резултат

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска имаше обраќање на тркалезната маса на тема „Култура на интегритет – Пат до успех во борбата против корупцијата“.

На настанот, кој е дел од проектот „Промовирање на транспарентност и одговорност во јавната администрација на Северна Македонија“, учествуваа и заменик-претседателката во Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот за правда Никола Тупанчески, министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити, министерот за локална самоуправа Горан Милевски, директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска, други претставници на владините институции, претседателката на Државната комисија за спречување корупција Билјана Ивановска и заменик шефот на Делегацијата на ЕУ во нашата земја Јулијан Васало.

Проектот „Промовирање на транспарентност и одговорност во јавната администрација на Северна Македонија“ има за цел да ги постави темелите и заложбите на сите институции во насока на целосно воведување на системот на интегритет, правилна имплементација на Законот за заштита на укажувачите и успешно исполнување на препораките од ГРЕКО, во насока на откривање и управување со судирот на интересите на претставниците на извршната власт.

Во продолжение на ова соопштение, ви го пренесуваме обраќањето на премиерот Ковачевски во целост:

„Почитувани гости и учесници на тркалезна маса на тема „Култура на интегритет – Пат до успех во борбата против корупцијата“

Дозволете ми да ви посакам добредојде во Владата на Република Северна Македонија.

Ви посакувам успешна дебата на тркалезна маса на тема „Култура на интегритет – Пат до успех во борбата против корупцијата“, која е дел од проектот „Промовирање на транспарентност и одговорност во јавната администрација на Северна Македонија“.

Од овој клучен состав на експерти и креатори на политики врзани со борбата против корупцијата очекувам продлабочена дебата и препораки кои ќе ни бидат од исклучителна полза за еден од нашите врвни приоритети – спречувањето и борбата против корупцијата.

Корупцијата на сите нивоа е една од најподмолните закани за општеството и за сите граѓани. Општеството, институциите, особено оние институции и поединци кои се најодговорни и најповикани, мораат да ги препознаат, спречат и казнат сите форми на корупција. Ако за тоа нема волја или ако тие механизми се попречени на било кој начин, оваа општествена болест ќе ги опфати сите витални делови на заедницата и ќе го спречи нејзиниот развој.

Нашата заложба е креирање општество во кое инсистираме на еднаков пристап до правдата, ефикасно владеење на правото на сите нивоа, како и транспарентни, ефективни и одговорни институции.

Од досегашното искуство, но и согласно препораките, ние мора без одлагање да ги удвоиме напорите за препознавање, спречување и решавање на коруптивните дејствија кои создадоа ситуации на раширена перцепција за корупцијата.

Од една страна, заедничкиот чекор кој треба да го направиме е да се спротивставиме на создавање на амбиент каде кој било ќе се почувствува привилегиран. Од друга страна пак, наша задача е да создадеме услови во кои ќе се осигураме дека правдата и казната за дела од корупцијата, нема да заобиколи никој.

Остварувањето на оваа цел, која е идентична со целта на граѓаните на Република Северна Македонија, ќе се оствари со заложбата на Владата и нејзините политики и стратегии за борба против корупцијата.

Ист таков пристап очекуваме и од народните избраници во Парламентот, како и од сите функционери во извршната и во судската власт. Да се отстрани корупцијата во сите нејзини форми и во сите структури на општеството.

За да го постигнеме тоа, мора да се обезбеди одговорно, инклузивно и транспарентно носење одлуки на сите нивоа. Да се развијат ефективни, одговорни и транспарентни институции и да бидеме единствени и заедно во бескомпромисната борба против корупцијата и криминалот на сите нивоа.

Тоа треба да биде наш заеднички влог за оправдување на довербата што ни ја дадоа граѓаните затоа што во нашите изборни програми борбата против корупцијата има видно место.

Минатата година извештајот на ГРЕКО за Република Северна Македонија со препораките од петтиот круг на евалуација, на тема „Превенција од корупција и промовирање на интегритет на централната власт“ нотираше напредок во делот на препораките за борба против корупција.

Тоа е показател за јасно изразената политичка волја, за спречување и крајно искоренување на корупцијата.

Во Извештајот позитивно е оценето донесувањето на новиот Кодекс за етичко однесување, а особено е потенцирано, дека се постапува согласно одредбите од Кодексот, односно дека веќе нема случаи на неразрешени функционери.

Беше поздравено и тоа што транспарентното се објавени имињата и висината на приходите на сите советници во Владата и министерствата на нивните веб-страници.

Она што е мошне значајно е дека ГРЕКО потврди дека Владата обезбедила значителни финансиски, материјални и човечки ресурси за работа на Државната комисија за спречување на корупцијата.

Во меѓувреме беше решено и просторното сместување на Комисијата во современ објект за непречено извршување на нивната исклучително значајна работа.

За оваа Влада секоја пристигната иницијатива од Државната комисија за спречување на корупцијата внимателно и детално се разгледува и се постапува по истите. Во целиот процес на борбата против корупцијата исклучително важна е соработката со сите надлежни антикорупциски институции, со независните тела, невладиниот сектор, бизнис заедницата.

Како Влада имаме комплетна насоченост и почитување кон сите независни тела во државата, а пред се кон Државната комисија за спречување корупција, како една од клучните институции во откривањето и спречувањето корупција.

Имаме Закон за заштита на укажувачите, но она што имаме силна определба да го направиме е да го усовршиме функционирањето на системот на укажувачи за да ги извлечеме максималните можности од законските можности.

Сите органи на државната управа, самостојните органи, управни организации и единици на локална самоуправа ќе треба да назначат овластено лице за прием на пријави доставени заради заштитено внатрешно пријавување кое ќе работи според многу јасен протокол за заштита на „свиркачите“.

Со законот се опфатени сите мерки за заштита на укажувачите, но со дополнителни подзаконски акти ќе ја зајакнеме сигурноста и заштитата на овие граѓани за да охрабриме поголем број граѓани да се осмелат и безбедно да учествуваат во борбата против корупцијата како наша заедничка.

Согласно препораките на ГРЕКО во напредна фаза е дигитализацијата на судовите и обвинителствата.

Успешно се исполнети препораките за јавно објавување на сите претставки и предлози покренати за дисциплинска и кривична одговорност на полициските службеници.

Назначени се посебни лица за интегритет во рамки на МВР. Континуирано се спроведуваат обуки на сите политички службеници во врска со јакнењето на нивниот интегритет и спречувањето на конфликтот на интереси.

Министерството за внатрешни работи го дополни и Етичкиот кодекс на полициските службеници, со што сега се регулирани прашањата за конфликт на интереси, решавањето на случаите на корупција и примањето дарови од страна на полициските службеници.

Почитувани,

Борбата против корупцијата е процес за којшто ни треба единство. Ни треба соработка и придонес од секого. Затоа, уште повеќе ќе ја зајакнеме координацијата меѓу надлежните институции, министерствата, независните институции како што се Државната комисија за спречување корупција и судовите, невладиниот и приватниот сектор.

Само така бескомпромисната борба против корупцијата и криминалот на сите нивоа ќе даде резултати. Тоа е нашиот влог за довербата што ни ја дадоа граѓаните.

Секој да го дадеме сопствениот придонес корупцијата да стане приказна од минатото.

Нула толеранција за корупцијата за општество еднакво за сите.

Благодарам.“

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Каква е состојбата на патиштата утринава?

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започната е законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2023 година. Повеќе информации може да прочитате овде. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива... Прочитај повеќе...

Снег ќе натрупа во овие делови од Македонија – Синоптичарите издадоа метео предупредување

Под влијание на влажна и студена воздушна маса денес ќе биде претежно облачно и студено со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Врнежите ќе бидат пообилни попладне и во вечерните часови, кога заради заладувањето ќе преминуваат во снег на повисоките и во некои од пониските места. На... Прочитај повеќе...

Новородено бебе самo си ја држи главата, цел свет зборува за неверојатното видео

Познато е дека бебињата не можат самостојно да ја држат главата нагоре. За тоа им треба време и вежбање. Бебињата имаат целосна контрола врз држењето на главата од шест месеци, па не е чудно што вистинското изненадување е новороденото момче кое може целосно самостојно да ја држи главата. Неговата мајка... Прочитај повеќе...

Дали е можно: Стаорци обвинети дека изеле половина тон марихуана

Стаорците во северна Индија се „обвинети“ дека изеле стотици килограми марихуана складирана во полициските магацини, јавува Си-Ен-Ен. Стаорците се мали животни и не се плашат од полицијата, изјави судот во Матура, Утар Прадеш, откако им беше кажано дека локалната полиција не пронашла речиси 200 килограми запленет канабис што требаше да... Прочитај повеќе...

Драма во Англија: Автомобил влета во толпа каде имало 800 луѓе ФОТО

Автомобил управуван од непознат возач влетал во толпа од 800 луѓе во англискиот град Конглтон, на улицата каде што се одржува божиќниот пазар. Според соопштението на локалната полиција, уапсени се три лица, а автомобилот подоцна бил пронајден напуштен. Стив Браун, сопственик на продавницата на Хај Стрит, рече дека штотуку се... Прочитај повеќе...

Спасовски: И во Пробиштип СДСМ е силно и одлучно

Фејсбук статус на Оливер Спасовски, потпретседател на СДСМ: И во Пробиштип #СДСМ е силно и одлучно – заедно со граѓаните на трибина ги потврдивме заедничките заложби што како Влада ги исполнуваме во континуитет. Ветив реконструкција на Одделение за внатрешни работи Пробиштип, денес тоа е реалност. Од 2021 полицијата во Пробиштип... Прочитај повеќе...

Ковачевски од Штип: Текстилците знаат што значи двојно зголемена минимална плата

„Минималната плата ја покачивме двојно, од 8.000 денари во време на ВМРО-ДПМНЕ, на 18.000 денари. Штип е работнички град. Ние парите ги насочуваме кон работниците, а ВМРО-ДПМНЕ ги смешате за евтина работна рака која треба да се искористи. Знам дека работниците по македонските конфекции најдобро знаат што значи оваа разлика,... Прочитај повеќе...

Ковачевски од Штип: Владата на СДСМ ги обнови речиси сите патни врски во источниот регион

„Штип и македонскиот исток многу добро знаат колку е значајно инвестирањето во патната инфраструктура. Речиси и да нема патна врска која не е обновена во источниот регион благодарение на развојните политики на СДСМ“ изјави премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски на граѓанската трибина во Штип. Тој додаде дека е... Прочитај повеќе...

Ковачевски од Штип: По 10 месеци ја спасивме економијата и ги поддржавме граѓаните и компаниите

„Резултатот од изминатите 10 месеци ми дава полно право да ви кажам дека следната година ќе биде подобро. По само 10 месеци можеме да кажеме дека ја спасивме македонската економија со антикризни мерки вредни 760 милиони евра и економски политики. Го поддржавме стандардот на граѓаните, компаниите, ранливите граѓани кога беше... Прочитај повеќе...

Ковачевски дочекан спектакуларно во Штип: Премиер – 2024-2028 (ФОТО)

– Димитар Ковачевски во Штип дочекан спектакуларно, со преполна сала. А и транспарентот е погоден!, објавува фан страницата “Криминалите на ВМРО ДПМНЕ”: Прочитај повеќе...

Илон Маск: Ако Apple го отстрани Twitter од App Store, ќе изградам нов телефон

Илон Маск одговори на шпекулациите дека Твитер би можел да биде отстранет од Apple Store поради „безбедносни“ грижи, сугерирајќи дека може да направи „алтернативен паметен телефон“ доколку тоа се случи. Како и секогаш со најбогатиот човек на светот, не е јасно дали се шегува или е сериозен. На крајот на краиштата, ова е човекот кој […] The post Илон Маск: Ако Apple го отстрани Twitter од App Store, ќе изградам нов телефон appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Германските компании очајно бараат ИТ експерти, платите високи

Криминалците сè повеќе ги напаѓаат компјутерските системи на германските компании, а тие се очајни да ангажираат експерти и да се заштитат. Мнозинството не успева, соопшти во петокот Федералното биро за статистика, како што пренесе агенцијата ДПА. Имено, минатата година се интензивираа проблемите со регрутирањето на специјалисти. Повеќе од три четвртини од компаниите кои барале таканаречени […] The post Германските компании очајно бараат ИТ експерти, платите високи appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

СЛЕДУВА ЦЕНОВЕН ШОК: Германија ја поскапува струјата до 130% од 1 јануари

Германската влада донесе одлука за ограничување на цената на струјата и гасот, која ќе важи од јануари 2023 година до април 2024 година, пишува Дојче Веле. Претходно над 7 милиони домаќинства беа информирани за огромни поскапувања на струјата од Нова година. Германците и онака имаат најскапа струја во ЕУ. А деновиве милиони домаќинства добија известување […] The post СЛЕДУВА ЦЕНОВЕН ШОК: Германија ја поскапува струјата до 130% од 1 јануари appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Новини во платежната сфера од 01 јануари – Советот на Народната банка донесе 12 подзаконски акти

Народната банка ги усвои подзаконските акти кои овозможуваат ефикасна примена на новините во платежната сфера Советот на Народната банка усвои сет подзаконски акти со кои се операционализира новата правна рамка во платежната сфера која ја поставува Законот за платежни услуги и платни системи, чија примена ќе започне од 1 јануари 2023 година. Примената на новата […] The post Новини во платежната сфера од 01 јануари – Советот на Народната банка донесе 12 подзаконски акти appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Изминатите 24 часа произведени 10.489 MWh електрична енергија

А.Д. ЕСМ на 25.11.2022 година произведе 10.489 MWh електрична енергија. Во Термоелектраните произведени се 7.881 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 2.608 MWh. Во изминатото деноноќие ЕСМ набави 4.580 MWh електрична енергија. * Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 25.11.2022 година. The post Изминатите 24 часа произведени 10.489 MWh електрична енергија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy