Ковачевски: Со отворањето на новата Поликлиника, жителите на Сарај за прв пат добиваат примарна здравствена заштита, здравјето на граѓаните е наш врвен приоритет

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска, заедно со првиот заменик на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби и министерот за здравство, Фатмир Меџити присуствуваше и се обрати на отворањето на новата Поликлиника Сарај во Скопје.

Во продолжение го пренесуваме интегралното обраќање на премиерот Димитар Ковачевски:

„После 50 години утрово, се консултирав со пратеникот од Сарај, со бившиот градоначалник на Карпош, бидејќи оваа општина беше порано дел од Карпош. Уште од тогаш датираат потребите на граѓаните и барањето да се направи Поликлиника во Сарај и денес на огромно задоволство на сите ја имаме една од најмодерните и најубавите поликлиники, би рекол во државата и заслужено за граѓаните кои што сега веќе нема да мора да патуваат до Ѓорче Петров, Карпош и.т.н за да добијат здравствени услуги.

Здравјето на граѓаните од ова се гледа дека е наш врвен приоритет.

Денеска со големо задоволство го поздравувам отворањето на новата Поликлиника „Сарај“, овде во истоимената општина, со што ги исполнуваме долгогодишните очекувања и потреби на граѓаните да имаме во овој дел од Скопје модерен поликлинички центар.

За прв пат жителите на Сарај добиваат примарна здравствена грижа во нивното место за живеење. Со новата поликлиника, се олеснува пристапот до здравствените услуги кои што ќе бидат на врвно, квалитетно ниво бидејќи самите медиуми можеа да се уверат дека покрај тоа што се работи за нов објект се работи и за комплетно нова апаратура која ќе биде тука користена во сите оддели како и за кадар здравствен кој ќе работи и поискусен меѓутоа и помлад кој е вработен тука.

Инвестицијата е вредна близу 1,3 милиони евра, буџетски средства, обезбедуваме современи услови за лекување. Морам да се заблагодарам и на Општина Сарај, на градоначалникот кои успеаа да ги завршат навремено сите потребни инфраструктурни и имотно-правни активности заедно со нивните колеги. Да се заблагодарам и на граѓаните на Сарај кои отстапија дел од свој имот практично, за да може да биде комплетирано се ова. Тука е пратеникот. Семејството мислам дека се вика Салиу кое има отстапено дел од свој имот практично да може ова да се комплетира и навистина и тие заслужуваат една голема благодарност и на здравството и на пред се граѓаните кои тука ќе се лекуваат.

Веќе се вработени нови 26 нови вработувања од разни профили во оваа Поликлиника.

Она што го истакнаа раководителите овде дека ќе бидат потребни уште 26 дополнително за да може да работи со поголем интензитет и тоа ќе биде направено.

Веќе имаме процес на 1.117 нови вработени кои ќе дојдат, кои практично работеа во здравствениот систем и убеден сум дека дел од нив ќе бидат тука во оваа Поликлиника „Сарај“.

Во текот на изминатиот период навистина беа направени голем број на реновирања, пуштање во употреба во здравствениот систем во државата. Можам да истакнам голем дел од нив како што е отворањето на новата Клиника веќе во Козле, голем број на нови апаратури во клиниката за гастроентерохепатологија со комплетно реновиран нов оддел кој беше правен заедно со Амбасадата на САД, потоа одделот ендокринологија, потоа Клиниката за токсикологија, како и Одделот за педијатрија во Општа Болница Гостивар, но и повеќе други здравствени установи кои беа опремени со нова опрема и со комплетно реновирани објекти.

Што се однесува до буџетот оваа година, тој во голем дел на ставките е зголемен. Го зголемивме буџетот за ретки болести на 878 милиони денари или околу 15 милиони евра со кои се обезбедуваа лекови за оние кои немаа во текот на изминатите години. Знаете дека веќе и „трикафта“ се испорачува до пациентите согласно со планот кој го прават докторите на соодветните клиники. Со тоа покажуваме дека навистина се грижиме за здравјето на граѓаните.

Посакувам успешна работа на Поликлиниката „Сарај“ и на здравствените работници кои ќе работат овде сакам да им порачам да се водат од принципите на Хипократовата заклетва-секогаш да се ставаат во служба на хуманоста во што сум сигурен дека тоа и сега го прават. Сакам да се заблагодарам на сите и да посакам успешно работење и како што се вели – Што помал број на пациенти.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Приведен криминалец од радовишко, осуден на казна затвор од осум години и два месеци

Денеска (28.02.2024) во 06.00 во село Дамјан, радовишко, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш го лишиле од слобода А.П.(37) од село Дамјан. Тој бил баран по централна потерница врз основа на наредба од Казнено – поправната установа Затвор Куманово поради бегство од установата. А.П. бил осуден на казна Прочитај повеќе...

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука со која се укинува делот националност во три члена од матичната книга на родените, венчаните и матичната книга на умрените. Портпаролката на Уставниот суд, Христина Беловска образложи на прес-конференција дека Уставниот суд оценил дека овој податок од граѓаните е во спротивност со вредноста Прочитај повеќе...

Навални бил малтретиран по неговата смрт? Вдовицата на рускиот опозициски лидер со шокантни тврдења

Јулија Навални денеска изјави дека телото на нејзиниот покоен сопруг Алексеј Навални било злоставувано и дека не е сигурна дали неговиот погреб во петок ќе биде мирен настан или полицијата ќе мора да реагира. Вдовицата на Алексеј Навални пред Европскиот парламент изјави дека телото на нејзиниот сопруг било злоставувано по Прочитај повеќе...

Арсовска го промовира новото биокомпостиште: решение за справување со органскиот отпад

Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска, заедно со екипи од скопските јавните претпријатија го промовира новото биокомпостиште за ефикасно компостирање органскиот отпад. Kомпостиштето е дел од системските решенија за третирање на биоразградливот отпад и произведување природно ѓубриво за зелените површини во градот. Истовремено, со биокомпостиштето се овозможува ефикасно решение за Прочитај повеќе...

Четири експлозии одекнаа во Амстердам во текот на ноќта

Во Амстердам во текот на ноќта одекнаа експлозии во четири згради, на најмалку две од нив бил испишан зборот „војна“, а полицијата уапсила двајца осомничени, јави локалната телевизија АТ5. Првата експлозија се случила околу 23 часот и 45 минути во станбениот комплекс и неколку прозорци се искршени, а полицијата набрзо Прочитај повеќе...

„Емоцијата има своја боја“ – нов проект на Халкбанк за едукација на најмладите

Халкбанк започнува нова активност за поддршка, едукација и забава на најмладите. „Емоцијата има своја боја“ е проект во кој преку видео приказни ќе се едуцираат децата како да ги препознаваат и изразуваат емоциите и да ги поврзуваат со одредени бои. Станува збор за серија видеа во кои покрај штедливото слонче Халки, главен лик ќе биде […] Прочитај повеќе...

Пензиите ќе пораснат за 5 проценти, нова корекција ќе има во септември

За 5 проценти ќе пораснат пензиите, а притоа ќе тече и помошта до 3000 денари со новата методологија според која пензиите се корегираат два пати годишно. Корекцијата се врши еднаш во март и другиот пат во септември системски согласно просечната плата, инфлацијата и други параметри. Прочитај повеќе...

АЛКАЛОИД со рекорден извоз од 183,9 милиони евра, инвестиции од 28,3 милиони евра и со 232 нови вработувања во земјава за 2023

АЛКАЛОИД со рекорден извоз од 183,9 милиони евра, инвестиции од 28,3 милиони евра и со 232 нови вработувања во земјава во периодот јануари – декември 2023 г. Приходи од продажби Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – декември 2023 година продажбите достигнуваат 12.261.902.275 денари, што е за 16 % повеќе во споредба со […] Прочитај повеќе...

Галеника: Стратешко проширување ма портфолиото и раст на меѓународното деловно работење

Компанијата Галеника во текот на 2023 година забележа значително проширување на портфолиото на производи, раст на бројот на меѓународни сертификати за квалитет и натамошна интернационализација на работењето. Во текот на претходната година, во Србија и на регионалните пазари каде што работи, Галеника регистрираше 129 производи, а 77 беа пуштени во оптек. Компанијата го зголеми бројот […] Прочитај повеќе...

47 санкции за недавање првенство на минување

Во текот на вчерашниот ден (27.02.2024) во периодот од 07.00 до 12.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе сообраќајна контрола за санкционирање на возила кои не даваат првенство на минување на крстосница на територијата на Република Северна Македонија, при што санкционирани се 47 возачи. Од нив, 14 на територијата на СВР Тетово, по седум на […] Прочитај повеќе...

Министрите за финансии на ЕУ ги поддржуваат амбициозната стратегија за надградба на силните страни на Групацијата ЕИБ, фокусирањето на осумте приоритети

Претседателката на Европската инвестициска банка Надја Калвињо сподели минатата недела со министрите за финансии на ЕУ амбициозна стратегија за надградба на силните страни на Групацијата ЕИБ, фокусирање на осум основни политички приоритети и искористување на целосниот потенцијал на институцијата за зајакнување на растот и општествената и територијалната кохезија и поддршка... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

„Емоцијата има своја боја“ – нов проект на Халкбанк за едукација на најмладите

Халкбанк започнува нова активност за поддршка, едукација и забава на најмладите. „Емоцијата има своја боја“ е проект во кој преку видео приказни ќе се едуцираат децата како да ги препознаваат и изразуваат емоциите и да ги поврзуваат со одредени бои. Станува збор за серија видеа во кои покрај штедливото слонче... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Ново покачување на пензиите за 5 проценти од март!

Пензиите ќе пораснат за 5 проценти, нова корекција ќе има во септември. За 5 проценти ќе пораснат пензиите, а притоа ќе тече и помошта до 3000 денари со новата методологија според која пензиите се корегираат два пати годишно. Корекцијата се врши еднаш во март и другиот пат во септември системски... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

АЛКАЛОИД со рекорден извоз од 183,9 милиони евра, инвестиции од 28,3 милиони евра и со 232 нови вработувања во земјава за 2023

АЛКАЛОИД со рекорден извоз од 183,9 милиони евра, инвестиции од 28,3 милиони евра и со 232 нови вработувања во земјава во периодот јануари – декември 2023 г. Приходи од продажби Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – декември 2023 година продажбите достигнуваат 12.261.902.275 денари, што е за 16... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Галеника: Стратешко проширување ма портфолиото и раст на меѓународното деловно работење

Компанијата Галеника во текот на 2023 година забележа значително проширување на портфолиото на производи, раст на бројот на меѓународни сертификати за квалитет и натамошна интернационализација на работењето. Во текот на претходната година, во Србија и на регионалните пазари каде што работи, Галеника регистрираше 129 производи, а 77 беа пуштени во... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

ЖЕНИТЕ ВО ПРЕДНОСТ: Научниците открија максимален број години колку луѓето можат да живеат

Ако сте загрижени за брзината со која се приближувате до следниот „голем“ роденден, тогаш имаме добри вести за вас. Се разбира, да наполните 25, 30 или 40 години изгледа страшно, но научниците тврдат дека ја откриле максималната возраст до која човек може да живее, а ве чекаат уште убави години. Заклучоците доаѓаат од студијата спроведена... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Пари ќе “паѓаат од небо”: Најдобриот руски астролог вели дека овие два знака во март ќе пливаат ВО ПАРИ

Познатиот руски астролог Павел Глоба тврди дека двата знака од Зодијакот во март ќе имаат повеќе среќа од сите други кога се во прашање финансиите и парите. Имено, тој истакнува дека материјалниот аспект од нивниот живот ќе биде многу нагласен, а во позитивна смисла, во текот на првиот пролетен месец и дека може да очекуваат... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ОГАН ВО КРЕВЕТ: Топ 10 работи кои откриваат голем љубовник

Можеби мислите дека ви е жешко во кревет, но можеби не ви оди баш најдобро. Што го прави добар љубовник? 10 карактеристики на личност која може самоуверено да каже дека е добра во кревет. Доколку се пронајдете во овие 10 работи, немате причина за грижа, пишува Крстарица. 1. Сакате да учите нови работи 2. Разигран... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Трите хороскопски знаци кои најмногу изневеруваат на ергенски и момински забави

Жените често се повозбудени од мажите за денот на нивната венчавка. Тие му придаваат важност на секој детал, дури и на чиновите што доаѓаат пред самиот ден на свадбата. При нивното организирање се одлучува дали тоа ќе биде помирна опција или на пример одење во клуб, изнајмување простор и слично, а често на овие прослави... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Четири хороскопски знаци кои ќе пливаат во пари овој март!

Еве четири хороскопски знаци со оптимистички финансиски изгледи за март 2024 година: Бик: Поединците Бик може да најдат профитабилни можности во стабилни инвестиции или потфати со недвижнини во текот на март 2024 година. Нивната практична природа и решителност може да доведат до значителни финансиски придобивки. Лав: Лавовите може силно да блеснат во нивните кариери во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...