Ковачевски: Трајно го решаваме проблемот на ранливите граѓани со изградбата на социјалната населба во Струмица

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски присуствуваше на отпочнување на градба на социјална населба во Струмица каде ќе бидат згрижени најранливите категории на граѓани. Во оваа населба ќе бидат сместени околу стотина семејства на кои станбеното прашање не им е решено и живеат во дивоградби, односно импровизирани куќи. Овде во оваа населба ќе добијат дом, свое живеалиште и други ранливи категории граѓани. За развој на општеството, Владата се залага да обезбеди социјална сигурност на граѓаните, затоа во изминатите четири години изградени се или во фаза на изградба се вкупно 853 социјални станови.

Во продолжение е интегралното обраќање на премиерот Ковачевски.

„Економската криза доведе до огромна социјална несигурност, најпогодени од неа се ранливите категории граѓани – социјалните случаи, пензионерите, самохраните родители, граѓаните кои се со привремени вработувања и многу други, на сите нив им треба поддршка.

Затоа како Влада секојдневно одлучно носиме одлуки и мерки кои ќе обезбедат поддршка во овие тешки кризни времиња.

Во Струмица е започната изградба на станбена населба за домување на социјално загрозени семејства од градот. Во оваа населба ќе бидат сместени околу стотина семејства на кои станбеното прашање не им е решено и живеат во дивоградби, односно импровизирани куќи. Овде во оваа населба ќе добијат дом, свое живеалиште и други ранливи категории граѓани.

Оваа Влада се залага да обезбеди социјална сигурност на граѓаните, да обезбеди развој на нашето општество, затоа во изминатите 4 години изградени се или во фаза на изградба се вкупно 853 социјални станови.

Јас сум решителен и одлучен човек, затоа Владата што ја предводам е одговорна.

Мерките што ги носиме, политиките кои ги спроведуваме, грижата за стопанството и граѓаните се со цел да обезбедиме подобар квалитет на живот, сигурност, економски раст, просперитет и развој.

Да го вратиме оптимизмот, вербата на граѓаните во иднината на Северна Македонија.

Сите граѓани во оваа држава имаат подеднакво право на квалитетен и достоинствен живот, затоа како Влада обезбедивме директна финансиска поддршка за околу 200.000 наши сограѓани.

Во следните 4 месеци парична помош од по 3.000 денари месечно ќе добијат над 42.000 наши граѓани од најранливите категории.

Парична помош обезбедивме и за пензионерите кои имаат најмали пензии, од 3.000 до 6.000 денари за период од четири месеци ќе добијат и пензионерите кои имаат пензии до 14.000 денари.

Оваа криза ќе ја пребродиме сите заедно. Со владините антикризни мерки сме потпора и сигурност и за работниците, и за работодавците, и за пензионерите, и за најранливите.

Електричната енергија за сите домаќинства и за 72.000 мали потрошувачи ја субвенционираме со 80% од реалната цена. Оваа струја е обезбедена од 100% домашно производство.

Јас ветив дека никого нема да заборавиме и да оставиме сам да се справува со последиците од кризата. Обезбедивме помош и за училиштата и болниците, со што помагаме и на локалните самоуправи.

Со последниот пакет антикризни мерки, директно го поддржуваме образованието, како врвна обврска на државата. Училиштата добиваат поевтина цена на струјата затоа што образовниот процес мора да е обезбеден и непречено да е одвива.

Повластена цена за струја имаат и болниците, но и претпријатијата кои работат со водоснабдување и со менаџирање на отпадните води, бидејќи виталните функции на општеството мора да се обезбедени.

Работам, работиме како Влада деноноќно за сето ова да функционира, да имаме доволно храна, струја, енергенси.

Успеавме да обезбедиме многу поевтина струја за компаниите кои вршат производство на основните прехранбени производи. Ова како што кажаа компаниите, ќе овозможи најмалку 10% намалување на крајните цени на основните прехранбени производи. Покачени цените, знам, но правиме се да ги ублажиме последиците од глобалната криза.

Нашата должност како Влада е да се справуваме со предизвиците кои ги наметнува кризата и ние нема да отстапиме од грижата и посветеноста за обезбедување на посигурен и квалитетен живот на сите граѓани.

Честитам за напорите за изградба на оваа социјална населба, како и што реков, никој, никако нема да е оставен сам во овие кризни времиња“.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Објавен финансиски хороскоп за март: Eден знак ќе „плива во пари“

Овен (21 март – 19 април): Овен, март 2024 година ветува финансиски изобилство за вас. Вашата смелост и проактивна природа може да доведат до профитабилна можност или неочекувани неочекувани добивки. Останете отворени за нови можности и верувајте во вашата способност да ги искористите. Ова може да биде месец во кој Прочитај повеќе...

Откриен планот: Еве што ќе направи НАСА доколку дојде крајот на светот

Има бројни филмови за тоа како би можел да изгледа крајот на светот, а уште повеќе прикази за тоа како луѓето би реагирале. Додека во некои приказни се мачиме, во други повеќето од нас очигледно само избираат негирање и го чекаат крајот. Што навистина би се случило? Според експертот за Прочитај повеќе...

Ако го исклучите овој мал уред ноќе, сметката за струја ќе ви биде помала

Сметката за струја е секогаш најголемата и најнарушувачка за инаку затегнатата математика на преживување од прв до прв. За среќа, најголемата заштеда обично може да се направи со големите трошоци. Кога размислувате за работите кои трошат многу електрична енергија во вашето домаќинство, веројатно не помислувате на скромниот рутер за поврзување Прочитај повеќе...

Дали знаете што е престапна година?

Што е престапна година? Повеќе од три четвртини од Германците, 76 отсто, го знаат одговорот. Анкетата покажа дека 13 отсто не знаат, додека 11 отсто не одговориле. Луѓето на возраст меѓу 45 и 54 години биле најсигурни во своето знаење, покажува истражувањето на YouGov. Повеќе од една петтина од нив, Прочитај повеќе...

Руското Министерство за внатрешни работи распиша потерница по братот на Алексеј Навални

Руското Министерство за внатрешни работи распиша потерница по братот на Алексеј Навални, кој почина на 16 февруари во затворската колонија „Поларен волк“, пренесуваат медиумите во регионот. Потерницата по брат му е издадена во момент кога семејството на Навални барало да им биде предадено телото на Алексеј за да може да Прочитај повеќе...

Нишчанка преку весник се откажа од снаата, секој збор е полуд од претходниот

Кавгите меѓу членовите на семејството не се ништо ново во Србија, а најдрастична мерка, освен тужбата на суд, отсекогаш била откажувањето преку весниците. Ова е и закана која често се слуша од родителите кога децата не слушаат, но такво нешто ретко се остварува. Меѓутоа, една жена еднаш го направи токму тоа кога во весникот објави […] Прочитај повеќе...

Подгответе се: Еве кога почнува летното сметање на времето

Секоја година летното сметање се случува во последниот викенд во март. Летното сметање во 2024 започнува рано изутрина на 31 март во недела. И тоа во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03 часот. Прочитај повеќе...

Фондот за здравство го одбил барањето на Леонид за лекување во странство иако тој веќе две недели е во Виена

Откако младиот Леонид со специјален хеликоптер беше пренесен во Виена на лекување, Фондот за здравство го одбил неговото барање за лекување во странство. Оваа информација денеска ја соопшти заменик народниот правобранител, Јован Андоновски, велејќи дека државата си игра со човечки живот. -Откако претставници на државни институции се испофалија дека младиот Леонид е транспортиран со специјализираниот […] Прочитај повеќе...

Во моментов има само еден начин да го добиете пасошот за летово

Граѓаните кои закажале да се фотографираат со пасош по редовна постапка ќе мора да чекаат бидејќи за нив нема формулари, но има и за оние кои се подготвени да платат над 6.000 денари за издавање пасоши по итна постапка. Значи, ако сакате да летате надвор од Македонија, има само еден начин да го извадите пасошот, […] Прочитај повеќе...

СЕ БАРААТ РАБОТНИЦИ ЗА РАБОТА ВО ГЕРМАНИЈА: Се работи од дома, а платата оди и до 2.000 евра месечно

На социјалните мрежи преку огласи се бараат работници за работа во Германија во кои се наведува дека за препишување текст од кирилица на латиница и обратно може да заработите и до 2.000 евра месечно. Во Фејсбук групата Работа во Германија – огласи, информации, работа во странство, со една објава се бараат работници. – Нудиме работа […] Прочитај повеќе...

Индекс на страв и алчност: Биткоинот се приближува до 50.000 долари, овие 3 криптовалути забележаа најголем раст

Денеска во 15:00 часот на најголемата светска берза за криптовалути Binance, Биткоинот поскапе за 1,31 отсто на 48.848,19 евра во последните 24 часа. Вкупниот обем на тргување со биткоин во последните 24 часа изнесува 22,98 милијарди евра. Индексот на страв и алчност на Биткоин моментално е на 72 во категоријата... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Курсна листа за 21 февруари 2024 – Колку е доларот, а колку еврото?

Курсна листа на Народната банка на Република Северна Македонија формирана на 20.02.2024 која се применува од 00:00 часот на 21.02.2024 година до почетокот на важење на новата Курсна листа Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат податоците на синдикалната потрошувачка кошничка. Со изнајмен стан од 60 квадрати минималните трошоци во февруари изнесуваат 72.851 денар и се зголемени за 213 денари во споредба со јануари. Според... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Приходите од Суецкиот канал се намалени за половина

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси денеска изјави дека приходите од Суецкиот канал се намалени за половина оваа година поради влијанието на нападите на Хутите врз поморството. Зборувајќи за ефектот од војната меѓу Израел и Хамас и другите прекугранични несогласувања што ги предизвика конфликтот, Ал Сиси рече дека „суецкиот канал, кој... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Кина ја намали каматната стапка

Народната банка на Кина (PBoC) денеска на својата веб-страница објави дека одлучила да ја намали каматната стапка. Кина ќе ја намали каматната стапка на петгодишните заеми, која е поврзана со повеќето хипотеки, од 4,2 отсто на 3,95 отсто. Банката на Кина одлучи да ја намали оваа каматна стапка за прв... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...