Ковачевски: Успеавме да воспоставиме систем што функционира, апелирам до сите на работа во интерес на граѓаните и државата, пред нас е европска иднина

Досегашниот претседател на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, по примопредавањето на претседателската функција на новоизбраниот претседател на преодната Влада, Талат Џафери, даде изјава за медиумите, заедно со премиерот Џафери.

Во продолжение е интегрален текст од изјавата на премиерот Ковачевски.

„Почитувани граѓани,

Почитувани претставници на медиумите,

Денеска го реализиравме примопредавањето на функцијата Претседател на Владата на Република Северна Македонија, согласно законските обврски за формирање техничка Влада, чија што основна задача е да организира и спроведе слободни, фер и демократски редовни претседателски и парламентарни избори.

На г-динот Талат Џафери му посакувам успешна работа како претседател на преодната Влада, како и на сите министри и заменици министри. Верувам дека Владата ќе остане цврсто посветена на граѓанските и на државните приоритети, согласно законските надлежности.

Новата Влада, во претстојните 100 дена, треба да организира двојни, претседателски и парламентарни избори. Истовремено, нашата држава, како и светот, сè уште е исправена пред многу предизвици.

Треба да се удвојат напорите и согласно законите да се одговори на тековните потреби на граѓаните и на обврските што следат. Сите започнати политики, базирани на солидарноста, грижата за сите, поддршката на животниот стандард и бизнисот, мора целосно и континуирано да продолжат и да се реализираат. Очекувам посветеност во работата и концентрацијата на сите во Владата, и во оваа насока сметам дека работата ќе биде на највисоко ниво

Апелирам, до сите политички субјекти, коишто од денеска партиципираат во Владата – да го имаат предвид целиот актуелен контекст. Барам и повикувам Владата и сите во неа, без разлика на партиската припадност да работат само во интерес на граѓаните, на економијата, на безбедноста и стабилноста, на вкупниот државен и граѓански интерес.

Владата успеа да воспостави систем кој функционира во време на криза и кој дава резултати. Политиките се поставени, мерките се јасни, тие се целосно во интерес на граѓаните и економијата. Очекувам сите да покажат јасна политичка волја, за да се продолжи и одржи економската и политичката стабилност и да се спроведат мирни, фер и демократски избори, како што доликува на држава членка на НАТО и држава со отпочнати преговори со Европската Унија.

Изминативе две години не беа воопшто лесни. Ова беа години на исклучително голема европска па и светска економска и енергетска криза, но и покрај кризата успеавме да направиме многу. И во оваа прилика сакам да се заблагодарам на членовите на Владата во мојот мандат за успешно завршената работа и успешното справување со предизвиците.

Во овие две години, никого не оставивме сам, се посветивме на економијата, на платите и пензиите, на поддршка на компаниите, на енергетскиот развој, на зголемување на вработеноста.

Уште во првиот месец преку отворен дијалог успеавме да направиме историски исчекор и веднаш да ја зголемиме минималната плата, но и да воспоставивме методологија за континуиран раст. Застанавме на страната на работниците и конечно системски го решивме тој проблем, еднаш засекогаш. Резултатите се видливи!

Просечната плата денес е над 630 евра, и ќе расте. Многу повеќе од ветувањето за 500 евра до 2023 година. И најважно, со воведеното системско решение, платите ќе продолжат да растат.

Пензиите исто системски ги решивме, а пензионерите ги заштитивме и покажавме почит кон нив, затоа што тоа и го заслужуваат. Минималната пензија е за 50% повисока од онаа во 2016, а пензионерите денес добиваат во просек по 6.000 денари повеќе. Во неизборна година ја донесовме методологијата за раст на пензиите и тој проблем е веќе решен. Дополнително, за пензионерите со пониски пензии, воведовме систем за поддршка. И ќе продолжиме со таа политика и понатаму!

Невработеноста континуирано се намалува, а вработеноста расте. Само во 2023 година имавме 10.000 нови вработувања.

Поддршката за домашните компании исто така континуирано расте, а странските директни инвестиции се удвоија и се на рекордно ниво од над 750 милиони евра во 2023.

Енергетската криза ја претворивме во можност. За многу кратко време ги ставивме во функција сите енергетски капацитети и го зголемивме домашно производство на електрична енергија во 2023 година. Во последните две години ја интензивиравме енергетската трансформација на земјата и денес имаме над 600 издадени лиценци, инсталиран капацитет од 600 МВ чиста енергија од обновливи извори за над 166 илјади домаќинства во земјата. Исклучително сум горд на овој факт кој претставува најголема енергетска трансформација во целиот регион споредено со капацитетот претходно.

Исто така, ја вративме евтината тарифа на електрична енергија од 13 до 15 часот со што домаќинствата заштедуваат 1.000 денари месечно.

Со антикризните мерки успеавме да го заштитиме стандардот на граѓаните и ликвидноста на компаниите. Прво со 760 милиони евра и сега последно со 662 милиони евра. Над 2 милијарди евра само во изминатите 3 години се насочија кон граѓаните и компаниите. Како никогаш досега се спроведува вака висока финансиска поддршка од државата, а толку вратени финансиски средства кај граѓаните и кај стопанството никогаш немало досега.

Во делот на инфраструктурата, како врвен приоритет почнавме со изградбата на Коридорот 8 и Коридорот 10Д. Земјава нема веќе да е обиколница, туку развиена раскрсница на Балканот, како што доликува на држава која се наоѓа во самото срце на Балканскиот Полуостров.

Во земјоделството направивме важни чекори и го стабилизиравме и рекордно го зголемивме домашното производство на храна. Го сменивме и системот на субвенционирање и сега земјоделците добиваат авансна исплата на субвенциите која веќе им е исплатен на крајот на 2023 година за 2024 година. Ние сме во моментов прва земја корисничка на ИПАРД која ја има започнато ИПАРД 3 програмата со зголемени средства за модернизација и развој на земјоделството. Тоа е огромен успех и показател дека напорната и посветена работа во интерес на граѓаните носи резултати.

Го направивме и најголемиот пробив во евроинтеграциите. По 17 години чекање, ги отпочнавме преговорите со Европската Унија. И тоа го направивме со заштитен и потврден македонски јазик и идентитет. Го започнавме и успешно го завршивме скринингот. Го потпишавме и договорот за ФРОНТЕКС со кој и дејуре потврдивме дека македонскиот јазик е заштитен и е официјален јазик во Унијата, и сега кога преговараме, и најважно кога ќе бидеме полноправна членка. Во овој контекст, ги зацврстивме стратешките партнерства со САД, со Велика Британија и со Европската Унија. Денес сме буквално пред вратите на ЕУ и само од нас дома, зависи реализацијата на полноправното членство во Европската Унија, во следните неколку години.

По нашето убедување, со досегашната и идна работа, во 2030 година Северна Македонија треба да стане земја членка на ЕУ.

Сето ова следува по остварената повеќедецениската стратешка цел, членството во НАТО со која обезбедивме мир стабилност и сигурна иднина за нашите деца. Денес сме препознаени како фактор на стабилност во регионот.

Проевропската владина коалиција, на којашто се темели и новата Влада, покажа и докажа дека има и политичка волја и човечки капацитети да одговори на сите предизвици и одговорности. Воедно, покажавме политичка зрелост и докажавме коалициски капацитети, коишто се неопходни за една влада да биде стабилна и функционална. Организиравме и неколку изборни циклуси, оценети – и дома и од меѓународната заедница, како слободни, фер и демократски. И знам дека така ќе биде и на претстојните избори.

Искуството ни покажа дека обединети, можеме да го изодиме правиот и вистинскиот пат и да се постигнат сите цели базирани на вредности и принципи.

Денес е друго време. Денес не е време на поделби, туку време на заедништво. Денес е подобро време.

Време во кое дебатираме, време во кое се слушаат аргументите, време во кое заробеното минато е историја.

Денес е време кога никој не треба да шепоти и никој не мора да се крие за да го каже своето мислење. Тоа заврши во 2016 година.

Сега е време во кое се зависи од нас самите дома, бидејќи обезбедивме многу сојузници и многу пријатели и во регионот и во светот.

Денес е време за оптимизам, за верба и самодоверба.

Денес е време за меѓусебна поддршка, за заедничка работа, за државен договор не за дали, туку за тоа како и колку брзо ќе се движиме кон Европската Унија.

Европската коалиција и во оваа Влада ќе биде столб на европската сегашност и на европската иднина на сите граѓани. Во тоа име и дадовме рака и бараме поддршка од сите прогресивни сили за да се продолжи на тој пат!

За да биде подобро за сите, да биде подобро пред се за младите и за идните генерации! А ќе успееме сите како држава, бидете сигурни во тоа!

Имаме знаење, имаме енергија, имаме разбирање, имаме пријатели, имаме соработка и имаме решенија!

Ви благодарам за досегашната доверба! Да се заблагодарам за напорната работа на членовите на мојот кабинет, да се заблагодарам на вас медиумите за разбирањето, за коректната соработка која ја имавме во текот на овие изминати 2 години и скоро 1 месец. И да посакам многу среќа и успех и успешна работа.

Сакам на новиот претседател на Владата на Талат Џафери и сите членови на неговиот кабинет, да им посакам успешна работа, успешно справување со предизвиците а јас ќе продолжам да се борам за европска Македонија, за вистинска европска држава која ќе биде европски дом за сите граѓани на Република Северна Македонија!“

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Уште еден земјотрес во Македонија

Прилично слаб земјотрес со епицентеар близу Кичево, а јачината била од 2 степени според рихтер. Според ЕМСЦ земјотресот бил на длабочина од десет километри. Прочитај повеќе...

Загина српскиот репрезентативец, освојувач на медали од Светско првенство

Стефан Савиќ, репрезентативецот на Србија во ММА, беше убиен претходната вечер во Белград, на 23-годишна возраст. Информацијата дека загина овој млад ММА борец ја објави Арена Спорт, која воедно изрази сочувство до семејството. Се испостави дека тој настрадал во инцидент што се случил во текот на ноќта на аголот од Прочитај повеќе...

Повеќемина скопјани искасани од кучиња скитници

На 24.02.2024 во 19.40 часот во Полициската станица Центар М.С.(48) од Скопје пријавила дека на ул.„Светиниколска“ во Скопје била касната од куче скитник. На 24.02.2024 во 19.45 часот во Полициската станица Карпош, М.М.(23) од Скопје пријавил дека на бул.„Илинден“ во Скопје бил каснат од куче скитник. На 24.02.2024 во 15.25 Прочитај повеќе...

Полицијата во Скопје направи парче со казни: Дури 167 граѓани ќе треба да платат казнен налог, некои ќе останат и без возачка

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (24.02.2024) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 167 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 42 санкции, 10 мерки за возење без возачка дозвола, 17 санкции за возење под Прочитај повеќе...

Прегазено младо момче во Скопје

Денеска (25.02.2024) во 03.10 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Скопје на крстосницата од ул.„Железничка“ и ул.„Димче Мирчев“ патничко моторно возило „ауди“ со скопски регистарски ознаки, управувано од лице(40) од Скопје, удрило во пешак (26) од Скопје. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил пешакот, констатирани во Прочитај повеќе...

Нов земјотрес во Македонија

Слаб земјотрес со епицентеар близу Кичево, а јачината била од 2 степени според рихтер. Според ЕМСЦ земјотресот бил на длабочина од десет километри. Прочитај повеќе...

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

Туризмот во Бугарија забележа значителен пораст во последните месеци од 2023 година, при што вкупниот приход од ноќевањата е зголемен за 19,8 отсто, што изнесува неверојатни 89,7 милиони бугарски лева или 45.808.353 милиони евра. Ова зголемување е поттикнато од значителниот придонес на нерезидентите, кои сочинуваат речиси 14,5 милиони евра од вкупниот приход, објави веб-страницата БНН. […] Прочитај повеќе...

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените

Девојка од Балканот со име Марија, која се нашла во еден од финските супермаркети и снимила на лице место кои се цените на производите и објавила на својот „Тикток“, шокираше со скапотијата што владее таму. Таа напиша „тука ќе умре човек без 2.000 евра месечно“. „Не знам кој ме излажа дека Финска не е толку […] Прочитај повеќе...

Скопјанец се преврте со четирицикл, итно е пренесен во градска

На 24.02.2024 во 11.14 часот во СВР Скопје било пријавено дека на место викано „Душановац“, атар на с.Бањани-скопско, лице(65) од Скопје додека управувал четирицикл, се превртел и бил потиснат од четирициклот. Лицето се здобило со тешки телесни повреди, констатирани во Градската општа болница „8-ми Септември“. Излезено било на местото на настанот од полициски службеници од […] Прочитај повеќе...

Тешка сообраќајка на автопатот Скопје-Гостивар, има повредени

На 24.02.2024 во 11.45 часот било пријавено дека на автопатот Тетово-Гостивар, во близина на наплатна станица во Гостивар, товарно возило „ивеко“ со гостиварски регистарски ознаки, управувано од лице(47) од Гостивар, удрило во заштитна ограда и метална канделабра. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот, констатирани во Општата болница Гостивар. Извршен бил увид од […] Прочитај повеќе...

Работната недела трајно скратена на 4 дена, платата иста: Синдикатите во Европа бараат од работодавците и властите да се огледаат на Британците

Одредени британски компании трајно воведоа четиридневна работна недела, по најголемиот светски тест, кој потврди дека овој тип на работна организација ја зголемува продуктивноста и задоволството на работниците. Всушност, повеќето од компаниите кои учествуваа на тестот трајно ја воведоа четиридневната работна недела, додека сите менаџери рекоа дека четиридневната работна недела има... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Цените на недвижностите „дивеат“: Воведуваат нов данок

Канадската провинција Британска Колумбија сака да воведе данок до 20 отсто на приходите од продажба на станбени недвижности во рок од две години од купувањето, покажа буџетот за 2024 година. Продавачите би платиле данок од 20 отсто доколку го продадат имотот во рок од 365 дена од купувањето. Во втората... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Бундесбанка: Никогаш поголем минус, за прв пат во историјата

Бундесбанката забележа негативни приходи од камати. Загубите што ги направи германската централна банка во милијарди евра во текот на 2023 година се резултат на повисоките каматни стапки, кои ја принудија Бундесбанката да ги повлече сите свои резерви. Бундесбанк објави нулта годишна распределба на добивката во петокот, откако ослободи 19,2 милијарди... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата во Македонија – Нафтата на светските берзи паѓа

Нафтата од типот брент изнесува 81 долари од барел и забележа пад од 2,5 проценти во изминатото деноноќие. Утре Регулаторната комисијата за енергетика се очекува да ги објави новите цени на горивата во Македонија, па така се очекува нова корекција согласно тековите на светските берзи. Во моментов цените на горивата... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Владата воведе забрана, Хрватите возвратија

Владата во Хрватска забрани работа во недела, а компанијата Регинекс излезе со нова деловна идеја – поставување машини за леб. Во населбите Помер, Бањоле и Медулин во Хрватска беа поставени првите авто-сервисни машини за леб, а наскоро свеж леб од машината ќе се нуди и во Винтијан. Продавниците за леб... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...