Ковачевски во ОН: Од држава корисник на меѓународна мировна помош денес Северна Македоника е членка на НАТО, со отпочнати преговори со ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, даде изјава во ОН, по учеството на отворената дебата на високо ниво на Советот за безбедност.

Во продолжение ви ја пренесуваме изјавата во целост:

„ Драго ми е што денеска ја имав честа да сум прв македонски премиер кој говорел пред Советот за безбедност на Обединетите Нации.

Во оваа прилика сакам да упатам честитки на Швајцарија за првото претседавање со Советот за безбедност на ОН и да исто така да упатам честитка до сите наши граѓани по повод 30 години членство во организацијата на Обединетите Нации.

Како држава ние во сите овие изминати декади, имаме постојан позитивен и активен однос и придонес во работењето на ОН бидејќи сме држава која што е и европски и реформски оринетирана и која што секогаш работела и работи на афирмација на мирољубива политика и активно ангажирана членка на ОН во меѓународните односи.

Од своето осамостојување, принципите по кои се води нашата држава и по кои и се уште се води, е сите отворени прашања со соседите да се решаваат на мирен и демократски начин, преку дијалог, со цел напредок, подобра иднина и подобар животен стандард на граѓаните.

Сите ние се сеќаваме дека во нашето најблиско соседство при осамостојувањето на државата ние имавме сопствена национална агенда за мир која нужно подразбираше внатрешен консензус, инклузија на сите во општеството и градење на сопствена демократска држава, која што благодарение на визијата, на лидерството на првиот претседател на нашата држава, г.Глигоров на кого што денес му е и 106 години од роденденот, имаме држава која што денес од корисник на првата мисија на ОН мировна мисија, станавме држава која е членка на НАТО, која што има отпочнато преговори со ЕУ.

Тоа е благодарение на стратешките, големи одлуки кои што нашата држава ги донесе во минатато благодарение на кои изградивме држава пример за стабилност на Балканот. Од државата која што пред 30 години беше корисник на меѓународна мировна помош денес сме држава во која други држави преговараат за подобрување на своите односи.

Ние сме држава во која се депонирани договорите од Берлинскиот процес помеѓу земјите од Западен Балкан и држава која претседава со ОБСЕ во најтешката година за европскиот континент по Втората Светска војна.

Нема поголема потврда од тоа за демократските процеси и за напредокот кој го имаме направено во изминатите 30 години. Потврди за тоа доаѓаат и од голем број на меѓународни реномирани организации како што денес беше потврдата за унапредувањето на демократијата во медиумите.

Сега сме веќе држава која се наоѓа помеѓу првите 40 држави во светот според слободата на медиумите и тоа е благодарение на демократскиот капацитет кој Владата и парламентарното мнозинство го имаат во нашата држава и кои ја водат државата напред.

Сакам да повторам во име на Северна Македеонија дека сите земји членки на ОН, треба да бидеме водени пред се од принципите на Повелбата на ОН, мирното решавање на конфликтите, како и солидарноста, од потребата од активен и постојан ангажман за намалување на страдањата, секаде каде што е тоа потребно. Република Северна Македонија како членка на ОН, изразува крајна загриженост од кризата која се надвиснува врз ОН, предизвикана од бруталната воената агресија на Русија врз Украина, со што е прекршен меѓународниот правен поредок, светскиот мир и стабилност.

Наша заедничка одговорност, на сите земји членки на ОН е да ја чуваме Повелбата на ОН и затоа нашата заложба треба да биде за што побрзо враќање на мирот и заштита на меѓународниот поредок.

Повелбата на ОН е неспорна гаранција за независност интегритет и суверенитет на земјите членки и ние не треба да отстапиме од тие принципи, бидејќи одговорноста е поденднакво на сите нас.

Сакам да се заблагодарам на швајцарското претседателство со Советот за безбедност кои што упатија покана денес во име на нашата Влада и нашите граѓани да се обратам пред Советот за безбедност во ОН.

Сакам да се заблагодарам на членовите на нашата делегација и сакам да истакнам дека дел од нашата делегација денес е и првиот министер за надворешни работи и прв постојан претставник на нашата држава во ОН, професорот Денко Малески. Навистина е убаво кога ќе се погледне низ призма на некој којшто бил современик на создавањето на современата независна македонска држава, прв од нејзините почетоци се до денес.

Јас имам и своја лична димензија во овој денешен ден, бидејќи во 1992 година како ученик во САД ја имав можноста да бидам еден од првите кои ќе го видат развиорено МК знаме пред зградата на ОН а денес ја имам можноста да бидам прв премиер на македонска Влада кој се обрати пред Советот за безбедност на ОН.

Таа чест не припаѓа на еден човек, туку таа чест припаѓа на сите генерации политичари, на сите генерации на дипломати, на сите наши академци, работници, граѓани што успеавме да изградиме држава базирана на демократски принципи која негува добрососедски односи со своите соседи и која што има меѓуетнички, граѓански односи уредени на највисоко ниво, пример за сите држави во Европа.“

Албум со фотографии од работната посета на САД

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија во Европската Унија. Германскиот канцелар дал поддршка и за следните чекори кои земајва треба да ги направи на патот кон... Прочитај повеќе...

Ковачевски од Молдавија: Само заеднички може да се справивме со безбедносните, економските и енергетските предизвици

„Изминатава година и руската брутална инвазија врз суверена и независна Украина многу јасно ни покажа дека земјите од слободниот демократски свет имаат заеднички безбедносни, економски и енергетски предизвици. Но исто така и дека само заеднички и обединето можеме да се справуваме со истите, доколку сакаме да имаме успех“ изјави премиерот... Прочитај повеќе...

Трагедија: Пронајдена почината млада скопјанка

На 31.05.2023 во 06.50 часот во СВР Скопје било пријавено дека во семејниот дом била пронајдена почината И.Р.К.(33). Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт без видливи траги на насилство, а по наредба на јавен обвинител телото на починатата било предадено за обдукција. Прочитај повеќе...

Каракачанов: Бујар Османи во Брисел лобираше за Македонија на штета на Бугарија

Македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи, во Брисел посетуваше различни институции и лобираше за неговата држава. Контроверзниот бугарски политичар и поранешен функционер, Красимир Каракачанов, со остра критика кон бугарските власти и „восхитување“ за лобирањата од страна на македонската Влада. „Се работи за тотално лобирање од страна на македонската Влада... Прочитај повеќе...

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки во надлеженост на Судскиот Совет во кои се оценува или одлучува за судии, претседатели на судови, иако тие судии или... Прочитај повеќе...

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија во Европската Унија. Германскиот канцелар дал поддршка и за следните чекори кои земајва треба да ги направи на патот кон... Прочитај повеќе...

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки во надлеженост на Судскиот Совет во кои се оценува или одлучува за судии, претседатели на судови, иако тие судии или... Прочитај повеќе...

СДСМ Битола изразува благодарност до сите советници што го поддржаа предлогот на советничката група на СДСМ и коалицијата во Советот на Општина Битола за разрешување на членовите на Управните и Надзорните одбори во шесте битолски јавни претпријатија кои работат недомаќински

Соопштение на СДСМ Битола: СДСМ Битола изразува благодарност до сите советници што го поддржаа предлогот на советничката група на СДСМ и коалицијата во Советот на Општина Битола за разрешување на членовите на Управните и Надзорните одбори во шесте битолски јавни претпријатија кои работат недомаќински или со загуба или, пак, не... Прочитај повеќе...

СДСМ: Доста беа врти-сучи изјави, Мицкоски пред лидерска да каже: ЕУ или Левица

Соопштение на СДСМ: По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. Потребно е да го продолжиме европскиот пат и да реализираме уште една стратешка цел. Откако скрининг процесот што се води на официјален македонски јазик, наскоро ќе заврши,... Прочитај повеќе...

Илон Маск повторно е најбогатиот човек на светот

Илон Маск (Елон Маск), сопственикот на Tesla, SpaceX и Twitter, ја врати својата позиција на најбогат човек во светот. Ова го покажуваат податоците на Блумберг, кој проценува дека нето вредноста на директорот на Тесла сега е околу 192 милијарди долари, наспроти 187 милијарди долари на извршниот директор на LVMH, Бернард... Прочитај повеќе...

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители […] The post Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за Centar.mk. За овие случаи до ОЈО поднесени се 16 кривични пријави и 24 писмени известувања, при што во рамките на расветлените случаи пријавени се 24 […] The post Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на градежните материјали. Со најава дека цените на становите во Македонија ќе паднат неодамна излезе […] The post Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република Северна Македонија – НАТТА на која се избраа органите и формите на делување. На седницата согласно Правилата за работа на Асоцијацијата, усвоен е предлогот за […] The post Оддржана констутивна седница на НАТТА appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС кон сите мрежи и 2 GB интернет со важност од 30 дена или xtraNEТ S со 3 GB интернет со важност од 7 дена. Промотивниот […] The post Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy