Ковачевски – Вучиќ – Рама: Преку Отворен Балкан, заеднички ги освојуваме светските пазари, нашите визии за просперитетен, стабилен и европски Балкан стануваат реалност

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со премиерот на Албанија, Еди Рама и претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ одржаа заедничка прес-конференција во Бардолино, Италија, каде остварија трилатерална средба.

Во продолжение интегралното обраќање на премиерот Димитар Ковачевски од прес-конференцијата во Бардолино, Италија:

„На почетокот сакам да се заблагодарам на медиумите коишто се денеска тука со нас во голем број.

Би сакал да се заблагодарам на нашите домаќини од регионот Венето, како и на домаќините од убавиот град Бардолино и градоначалникот, кој ни овозможи логистика и поддршка за да го одржиме состанокот тука, како и да се заблагодарам на моите пријатели претседателот Вучиќ и премиерот Рама бидејќи денеска заедно сме на еден од најголемите и најважни фестивали на виното овде во Италија „Винитали“, каде настапуваме на заедничкиот штанд „Wine vision of Open Balkan“.

Кога зборуваш трет на иста тема, тогаш има голема можност да ги повторувате повеќето работи, но, како што велат, повторувањето е мајка на знаењето. Ќе ги повторам некои од најважните работи.

Докажано е дека Отворен Балкан дава резултати за луѓето и за бизнисите. Се докажа дека тоа што го повторуваме цело време, дека Отворен Балкан не е политичка иницијатива, напротив, тоа е економска иницијатива, базирана на четирите слободи, на коишто е базирана ЕУ, слободно движење на луѓе, добра, услуги и капитал. И се докажа низ бројки, како Александар и Еди што кажаа, и јас ќе кажам уште бројки, дека трговијата на Северна Македонија со Србија во 2022 година во споредба со 2019 година е зголемена за 53 проценти. Исто така, трговската размена на Србија е зголемена со Северна Македонија.

Четириесет отсто е зголемена трговската размена на Северна Македонија кон Албанија, а зголемена е и размената на Албанија кон Северна Македонија.

Се докажа дека пречките кои ги имавме на границите практично ги стопираа нашите луѓе и бизниси да работат заедно.

Со имплементацијата на зелените линии и само една фитосанитарна контрола ја забрзавме трговијата меѓу земјите.

Мојата изјава која што ја дадов во Белград, која практично беше најголем наслов по прес-конференцијата, заедно со премиерката Ана Брнабиќ, ќе ја повторам уште еднаш – нема поголема глупост од границите на Балканот, бевме земји без граници, а сега сме единствените земји со граници во Европа.

Кога одите на север од Србија сè до Скандинавија, немате граници. Кога одите на запад од Србија до Португалија, нема граници. Единствените граници се на Балканот.

Податоците кои претседателот Вучиќ ги сподели со нас дека 70 отсто од транспортот е поминат на граница, е, исто така, податок споделен од Светската банка.

Нам не ни се потребни граници бидејќи ги спречуваат луѓето да комуницираат меѓу себе.

Овој вински фестивал е, исто така, важен за Северна Македонија затоа што ние сме втор најголем извозник на вино во регионот. По Грција, ние сме најголемиот извозник со 60 милиони евра годишно, извоз на вина. Денеска, 14 висококвалитетни винарии од Северна Македонија, ќе се претстават на истиот штанд со најдобрите винарии на Србија и Албанија.

Ќе покажеме на сите дека оваа регионална соработка која ја имаме не само што помага на нашите граѓани, во нашите држави, туку помага и на сите луѓе во нашите три земји да се позиционираме меѓународно на еден од најголемите саеми во светот.

Ова е, исто така, и можност за привлекување излагачите да дојдат на нашиот вински фестивал на Отворен Балкан во Белград кој ќе се случи во ноември годинава.

Дискутиравме за уште една важна работа. Нашите филмски продуценти, режисери, уметници секогаш одат на важни фестивали. Тие ќе продолжат да одат на важни фестивали низ светот, но се согласивме да направиме и наш филмски фестивал кој ќе биде основан во Скопје и ќе почнеме со подготовките.

Ќе организираме спортски игри за шампионите во средните и основните училишта во нашите држави да се натпреваруваат меѓу себе, бидејќи каде се децата таму се и родителите, со цел да ги зближиме нашите граѓани.

На крајот, ќе заклучам дека оваа иницијатива е нешто навистина органско, автентично, базирано на добра верба, добра волја и добрососедски односи меѓу нашите три земји.

Податоците и бенефитите кои ги споделивме, како и придобивките кои ќе дојдат во блиска иднина со единствениот електронски систем за наплата на патарините меѓу Северна Македонија и Србија и во иднина со Албанија.

Со отворениот идентификациски број на личните карти секој вработен ќе може веднаш да почне да работи од една во друга земја. Нема поголем мотив и поголем доказ за другите земји во регионот да дојдат и да се приклучат на Отворен Балкан поради тоа што заеднички секогаш сме посилни“.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Делегација на Уставниот суд на Република Северна Македонија во студиска посета на Република Хрватска

Петчлена делегација на Уставниот суд на Република Северна Македонија беше дел од студиска посета на Република Хрватска со цел запознавање и размена на најдобрите искуства од уставно-судската пракса на хрватскиот Уставен суд. Во текот на посетата се организираше работилница со фокус на запознавање со хрватскиот модел на уставна жалба, од... Прочитај повеќе...

МАСВА и МЖСПП со меморандум за соработка ќе работат на унапредување на управувањето со отпадот во земјата

Со потпишување на меморандумот за соработка меѓу денес Македонската асоцијација за цврст отпад (МАСВА) и Министерството за животна срдина за просторно планирање, започна годишната конференција на МАСВА, посветена на „Имплементација на кружната економија во управување со цврст отпад“. – Се надевам дека денешната конференција ќе придонесе да се зајакне секторот... Прочитај повеќе...

Ковачевски му ја честита победата на Ердоган: Продолжуваме да го развиваме традиционалното пријателство

Честитки до Реџеп Таип Ердоган за новиот претседателски мандат упати премиерот Димитар Ковачевски на социјалните мрежи. „Големото и традиционално пријателство помеѓу Северна Македонија и Турција продолжуваме да го развиваме на билатерален економски план и во рамките на партнерството во НАТО. Пред нас се предизвиците на глобален план и уверен сум... Прочитај повеќе...

Нема продолжување на замрзнатите цени по 31 мај, ако има поскапувања, Бектеши ќе преземе мерки

Од четврток нема да има производи со замрзнати цени. Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека нема да ја продолжи мерката, чија важност завршува в среда, 31 мај. „Нема да продолжи мерката во делот на земјоделските производи имајќи предвид дека во согласност со податоците што ги имаме како Министерство за... Прочитај повеќе...

Ердоган ќе продолжи со телефонската дипломатија со Русија и Украина по победата на изборите

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе ја продолжи телефонската дипломатија со Русија и Украина по победата на изборите и ќе повика на прекин на огнот, изјави извор од неговата администрација. Турската изборна комисија вчера соопшти дека актуелниот претседател победил во вториот круг од претседателските избори со 52,14 отсто од гласовите.... Прочитај повеќе...

Делегација на Уставниот суд на Република Северна Македонија во студиска посета на Република Хрватска

Петчлена делегација на Уставниот суд на Република Северна Македонија беше дел од студиска посета на Република Хрватска со цел запознавање и размена на најдобрите искуства од уставно-судската пракса на хрватскиот Уставен суд. Во текот на посетата се организираше работилница со фокус на запознавање со хрватскиот модел на уставна жалба, од... Прочитај повеќе...

Проверете ги сметките: Тргна предвремената исплата на пензиите

Според препораките на Владата кон македонските банки парите за пензии со висина до 11.000 денари,ќе легнат денеС. Парите за пензии со висина 11.001-14.000 денари ќе бидат исплатени утре односно на 30.05.2023 година . Во среда исплата следува на пензии со висина 14.001-18.000 денари За пензии со висина над 18.001 денари,... Прочитај повеќе...

Земјотрес ја погоди Албанија, беше почувствуван во Косово и Црна Гора

Земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на Кукеш во Албанија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Епицентарот на земјотресот бил на 26 километри од Кукеш и 56 километри од Призрен во Албанија, на длабочина од 3 километри. Црногорскиот Завод за хидрометеорологија и сеизмологија денеска... Прочитај повеќе...

ЦУК – ПОВРЕДЕН 45-ГОДИШЕН ТУРИСТ ОД ПОЛСКА ОД ПОМАЛ ОДРОН НА ПАТОТ КАЈ МАТКА ПОСЛЕ БРАНАТА

Денеска преку линијата за итни случи 112 во ЦУК од пладне (12.55) па до 14.28 часот, по пријавата за одрон на патот кај Матка после браната, од Секторот за операции и координација на ЦУК, беше спроведена координација за згрижување повреден турист од Полска и за преземање мерки за безбедност, бидејќи... Прочитај повеќе...

Поскапуваат горивата – Ова се новите цени

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), не се менуваат, односно остануваат на исто ниво, како што биле утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 26.05.2023 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува... Прочитај повеќе...

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители […] The post Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за Centar.mk. За овие случаи до ОЈО поднесени се 16 кривични пријави и 24 писмени известувања, при што во рамките на расветлените случаи пријавени се 24 […] The post Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на градежните материјали. Со најава дека цените на становите во Македонија ќе паднат неодамна излезе […] The post Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република Северна Македонија – НАТТА на која се избраа органите и формите на делување. На седницата согласно Правилата за работа на Асоцијацијата, усвоен е предлогот за […] The post Оддржана констутивна седница на НАТТА appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС кон сите мрежи и 2 GB интернет со важност од 30 дена или xtraNEТ S со 3 GB интернет со важност од 7 дена. Промотивниот […] The post Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy