Лажните “бомбардери” во регионот: Србија

Актуелните хибридни закани со лажни бомби кои ги сведочиме имаат неверојатна сличност и многу заеднички карактеристики со заканите со лажни бомби во земјите од Западен Балкан и од поширокиот регион.

Заканите со лажни бомби се интензивираат по инвазијата врз Украина
Во Република Србија, времетраење на заканите е околу девет месеци, од март кога е објавена прва закана, дo 17 декември годинава, кога медиумите известуваа за колапс на Белградскиот аеродром, поради дојава за бомба. Тие започнуваат и се интензивираат со започнувањето на војната во Украина.

Содржината на пораки во заканитe во одреден дел се прикажува како вознемирени индивидуалци со лични проблеми, но праќани се и пораки кои се поклопуваат со истата политичка содржина како во регионот. Една од најспецифичните содржини е копирањето и преведување на пораките кои ги има користено масовниот убиец во универзитетот во Перм во Русија.

Првите закани со бомби се појавуваат кон Air Serbia за летовите Белград – Москва, што ги насочува властите да претпостават дека станува збор за притисок од страна на Украина за да се воведат санкции кон Русија.

После првиот бран на дојави за бомби поврзани со летовите, започнуваат серија на дојави, кои се фокусираат кон објектите кои според безбедносните служби се најтешки за евакуација, како што се трговски центри, училишта, факултети, мостови, градинки, градски водоводи и сл.

Ова проширувње ги проширува и опциите за можните мотиви за вакви закани кон про-руски хакери, кои сакаат да испратат предупредување за српските власти како не би се осмелиле да воведат санкции кон Русија.

Првата мета на заканите е Белград, потота се шират низ цела Србија
Географски, првиот фокус е на Белград, но потоа заканите се прошируват низ цела Србија, односно стигаат и во Крагујевац, Нови Сад, Ниш, Ваљево, Нови Пазар итн.

Поголемиот дел од заканите со лажни бомби стигаат преку и-мејл адреси, но има и закани кои стигаат преку телефонски повици. Заканите кои се преку мејл адреси дојавуваат повеќе локации, тие што се преку телефон пак дојавуваат една конкретна локација.

Заканите кои стигаат на мејл адресите на повеќе локации е речиси невозможно да се проверат во еден ден, на пример на 16 мај биле испратени закани на 173 адреси на училишта, од 258 основни и средни училишта во Белград, што ја прави очигледна целта за обид да се оптоварат сите служби во проверките.

Техниката на праќање на мејловите со закани преку прикривање на реалните IP адреси на испраќачите на мејловите наликува на сите други во регионот, а истите се праќани преку сервисите на Gmail, ProtonMail, Eunet mail, Yandex.

Поголем дел од заканувачите не може да се идентификуваат
За секоја закана за бомба секогаш мора да се постапува по безбедносен протокол и да се изврши проверка, без разлика дали се претпоставува нејзината веродостојност.

Српското МВР има посебни контрадиверзиони единици, кои детално ги проверуваат заканите без разлика дали тие се масовни или не. Во периодот од 1.01.2022 до 7.07.2022 извршиле 1243 проверки за закани со поставени бомби, бројка која е многу повисока ако се земат предвид масовните закани кои се регистрирани од 7 јуни 2023 до денешен ден.

Околу лажните закани со бомби, властите во Србија имаат процесирани но и осудени прекршители. Српското МВР досега има соопштено дека имаат идентификувано граѓани кои праќале закани со лажни бомби. Воедно, преку размена на информации со Интерпол и Европол, но и со МВР на Шведска, Литванија, Швајцарија, Русија, Унгарија и блиска соработка со компанијата Гугл успеале да идентификуваат личности позади заканите.

За разлика од нив, домашните пријави далеку полесно се лоцираат. Приведено е и лице во Гамбија кое го признало делото, и за кое постои сомнеж дека е потпомогнато од студент во Полска за што се води истрага.

Во домашната арена има и граѓани кои се нарекуваат „имитатори“ и кои праќаат слични или исти закани. Постои еден пријавен случај, во кој лицето кое пратило закана, тоа го направило за бомба во ресторан во кој и самиот бил присутен на свадбена прослава.

На поголемиот дел од заканите по пат на мејл е невозможно да им се воспостави трага, бидејќи доаѓаат од сервери во странство кои се наоѓаат во Швајцарија и Русија. Но, српското МВР има јавно објавена информција дека се утврдени 18 адреси кои се наоѓаат во Полска, Гамбија, Иран, Нигерија, Украина, Словенија, Русија. Меѓу домашните граѓани, пак, кои српското МВР полесно ги лоцира, се наоѓаат и деца од 12 години и пензионери.

Власта и експертите сметаат дека заканите со бомби и хакерските напади се дел од специјална војна
Власта и експертската фела сметаат дека заканите се дел од т.н. специјална војна или психолошка војна. Целта е да се исцрпат и граѓаните и системот и да се доведат во состојба на постојана паника, страв и безднадежност, како и да се предизвикаат финансиски импликации по системот.

Србија не е единствена, вакви случаи има регистрирано и во Хрватска и Црна Гора, кои се земји членки на НАТО. Закани има и во Босна и Херецеговина која исто како и Србија не е земја членка на НАТО, но дури и во Индија, каде се таргетираат посебно аеродромите и железниците.

Србија не е мета само на лажни закани со бомби. Земјата се справува и со сајбер напади кои таргетираат дата-бази со јавни податоци. Во време на пандемијата со КОВИД-19, со хакерски напад беше нападната базата со здравствени податоци на здравствена институција во Белград, а имаше и хакерски напад врз комуналниот систем во Нови Сад при што хакерите побарале 400.000 евра за ослободување на јавните податоци, кој според новосадските власти се смета за еден од најголемите хакерски напади во Србија.

Подготви: Истражувачки тим

извор: СМК

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Делегација на Уставниот суд на Република Северна Македонија во студиска посета на Република Хрватска

Петчлена делегација на Уставниот суд на Република Северна Македонија беше дел од студиска посета на Република Хрватска со цел запознавање и размена на најдобрите искуства од уставно-судската пракса на хрватскиот Уставен суд. Во текот на посетата се организираше работилница со фокус на запознавање со хрватскиот модел на уставна жалба, од... Прочитај повеќе...

МАСВА и МЖСПП со меморандум за соработка ќе работат на унапредување на управувањето со отпадот во земјата

Со потпишување на меморандумот за соработка меѓу денес Македонската асоцијација за цврст отпад (МАСВА) и Министерството за животна срдина за просторно планирање, започна годишната конференција на МАСВА, посветена на „Имплементација на кружната економија во управување со цврст отпад“. – Се надевам дека денешната конференција ќе придонесе да се зајакне секторот... Прочитај повеќе...

Ковачевски му ја честита победата на Ердоган: Продолжуваме да го развиваме традиционалното пријателство

Честитки до Реџеп Таип Ердоган за новиот претседателски мандат упати премиерот Димитар Ковачевски на социјалните мрежи. „Големото и традиционално пријателство помеѓу Северна Македонија и Турција продолжуваме да го развиваме на билатерален економски план и во рамките на партнерството во НАТО. Пред нас се предизвиците на глобален план и уверен сум... Прочитај повеќе...

Нема продолжување на замрзнатите цени по 31 мај, ако има поскапувања, Бектеши ќе преземе мерки

Од четврток нема да има производи со замрзнати цени. Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека нема да ја продолжи мерката, чија важност завршува в среда, 31 мај. „Нема да продолжи мерката во делот на земјоделските производи имајќи предвид дека во согласност со податоците што ги имаме како Министерство за... Прочитај повеќе...

Ердоган ќе продолжи со телефонската дипломатија со Русија и Украина по победата на изборите

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе ја продолжи телефонската дипломатија со Русија и Украина по победата на изборите и ќе повика на прекин на огнот, изјави извор од неговата администрација. Турската изборна комисија вчера соопшти дека актуелниот претседател победил во вториот круг од претседателските избори со 52,14 отсто од гласовите.... Прочитај повеќе...

Делегација на Уставниот суд на Република Северна Македонија во студиска посета на Република Хрватска

Петчлена делегација на Уставниот суд на Република Северна Македонија беше дел од студиска посета на Република Хрватска со цел запознавање и размена на најдобрите искуства од уставно-судската пракса на хрватскиот Уставен суд. Во текот на посетата се организираше работилница со фокус на запознавање со хрватскиот модел на уставна жалба, од... Прочитај повеќе...

Проверете ги сметките: Тргна предвремената исплата на пензиите

Според препораките на Владата кон македонските банки парите за пензии со висина до 11.000 денари,ќе легнат денеС. Парите за пензии со висина 11.001-14.000 денари ќе бидат исплатени утре односно на 30.05.2023 година . Во среда исплата следува на пензии со висина 14.001-18.000 денари За пензии со висина над 18.001 денари,... Прочитај повеќе...

Земјотрес ја погоди Албанија, беше почувствуван во Косово и Црна Гора

Земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на Кукеш во Албанија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Епицентарот на земјотресот бил на 26 километри од Кукеш и 56 километри од Призрен во Албанија, на длабочина од 3 километри. Црногорскиот Завод за хидрометеорологија и сеизмологија денеска... Прочитај повеќе...

ЦУК – ПОВРЕДЕН 45-ГОДИШЕН ТУРИСТ ОД ПОЛСКА ОД ПОМАЛ ОДРОН НА ПАТОТ КАЈ МАТКА ПОСЛЕ БРАНАТА

Денеска преку линијата за итни случи 112 во ЦУК од пладне (12.55) па до 14.28 часот, по пријавата за одрон на патот кај Матка после браната, од Секторот за операции и координација на ЦУК, беше спроведена координација за згрижување повреден турист од Полска и за преземање мерки за безбедност, бидејќи... Прочитај повеќе...

Поскапуваат горивата – Ова се новите цени

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), не се менуваат, односно остануваат на исто ниво, како што биле утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 26.05.2023 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува... Прочитај повеќе...

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители […] The post Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за Centar.mk. За овие случаи до ОЈО поднесени се 16 кривични пријави и 24 писмени известувања, при што во рамките на расветлените случаи пријавени се 24 […] The post Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на градежните материјали. Со најава дека цените на становите во Македонија ќе паднат неодамна излезе […] The post Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република Северна Македонија – НАТТА на која се избраа органите и формите на делување. На седницата согласно Правилата за работа на Асоцијацијата, усвоен е предлогот за […] The post Оддржана констутивна седница на НАТТА appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС кон сите мрежи и 2 GB интернет со важност од 30 дена или xtraNEТ S со 3 GB интернет со важност од 7 дена. Промотивниот […] The post Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy