ЛИДЕРОТ НА ВМРО-ДПМНЕ ОСТРО КОН ЕУ: „Мицкоски сака да ја искористи разочараноста од Западот, за од позиција на нова власт да се врати на старата реторика“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа повторно упати порака во однос на евроинтеграциите на земјава. Тој го повтори и својот претходен став дека се потребни предвремени парламентарни избори. „Лажни ветувања наспроти националните отстапки на штета на идентитетот, потребни се предвремени парламентарни избори на кои македонските граѓани ќе имаат можност да се изјаснат и на кои, несомнено, ВМРО-ДПМНЕ убедливо ќе победи затоа што народот бара промени“, рече претседателот на опозицијата во гостувањето на МТВ.

За дел од експертската јавност сосема е неважно што мисли Мицкоски за Европската Унија. Политичкиот аналитичар Ненад Јовановиќ за „Локално“ вели дека Мицкоски, води партија која е радикална десница и оттука, неговите ставови од една страна се очекувани, а од друга воопшто не се релевантни.

-Не се релевантни затоа што Мицкоски не ја разбира Европа, самиот тој е конфузна појава во македонската политика: за Европа се информира од неговите партиски портали, од википедија или од опскурните фејсбук профили. Сакам да кажам, внимавајте добро: Мицкоски не работи за луѓето и „работите на луѓето кои им се преку глава“, не му е грижа ниту за Европската унија и нејзините ветувања, не му е грижа ниту за „националните отстапки на штета на идентитетот“, не му е грижа дури ниту за парламентарните избори, во конечноста, на Мицкоски единствено што му е грижа, а за тоа не треба да сте многу паментни па да откриете – како перманентно да ја растура Северна Македонија. А ја растура така што ја кочи, ја блокира и секојдневно создава атмосфера на страв, оценува Јовановиќ.

Според него, стравот, а не надежта, е најголемиот адут на Мицкоски.

-А знаеме добро до само пред пет години што правеа неговите со оваа земја. И тоа ви е секогаш така: проектот на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ е расипан и поган, тоа е проект на растурање на земјата, и за тоа растурање вие секогаш ќе најдете оправдување и ќе предизвикувате страв, а за разлика од СДСМ, таа демократската левица, која води политика на надеж, десницата е политика на страв, порачува аналитичарот.

За анкетата на ИРИ и предноста на ВМРО-ДПМНЕ во однос на другите политички партии, Јовановиќ вели дека доколку ВМРО-ДПМНЕ дојде на власт, „нема концепт за иднината и дека ја презира иднината, поточно се плаши од неа“.

Мицкоски својата шанса ја бара во минатото, во историјата. Искрен да бидам, не верувам во анкети. На анкети не се верува. Па дури биле тие и американски. Анкета секаде и засекогаш е најдолното известување, најманипулативното известување/анкетирање/прашување. Секој што има некое искуство со избори знае: до затварање на гласачките кутии ништо не се знае. Другото е дување, пумпање и хистеризирање. Ама ете, за жал, повторно голтаме популистички приказни. Што значи, тешко учиме работи кои ни се сто пати до сега видени, слушнати, преживеани, а некако одново и одново ги повторуваме кога се работи за анкети, смета соговорникот.

Од друга страна, потенцира Јовановиќ дека СДСМ е најважна политичка партија и ‘рбет на ова општество.

-СДСМ е демократскиот баланс и прогресот во општеството, без разлика кој што мислел. Без СДСМ како јака и општествено најрелевантна политичка партија, оваа земја ќе влезе во авторитаризам и диктатура за нецели 6 месеци. СДСМ е силна и важна партија, таа е балансот лудилото да не’ преземе целосна контрола, ни истакна аналитичарот.

Мицкоски го поддржува ориентализмот, го поддржува истокот? , прашува Јовановиќ и вели дека „неверојатна конфузија се случува во неговата глава“.

-Од друга страна, гледате и сами: прави дефокус од настаните на Руската инвазија во Украина. Прави класичен спин, ги спомнува Турција и Кина. Се’ прави само да го избегне ставот за страдањето на Украинците. Тоа, ќе ми простите, не е лидер. Тоа е некој човек што работи не за македонските, туку за нечии други интереси. А таквите луѓе кои немаат став за сегашната војна на среде Европа, пласираат тези за Турција и Кина, моето скромно мислење е дека треба да бидат повикани на информативен разговор од соодветни служби во државата. Замислете сега: 30 години оваа земја има државен и национален интерес, а тоа е полноправна интеграција во Европската Унија; Мицкоски, на „пули очи“, ја заговара Турција и Кина? Мислам, ако тој човек има настинка, би го посоветувал да се консултира со доктор, ако пак е совршено здрав, а ја заговара Турција и Кина, тогаш тој човек ќе мора да одговори што мисли со тоа многу поконкретно. Ако, реков и погоре, воопшто нешто мисли за оваа земја. Но, јас се сомневам дека нешто мисли и се сомневам дека работи за македонските интереси. За чии интереси работи не знам, ама тие интереси за кои Мицкоски работи македонски интереси не се, категоричен е Јовановиќ.

Од друга страна, политичкиот аналитичар Бесим Небиу смета дека Мицкоски со ваквите изјави „сака да добие политички поени и подршка кај делот од гласачите кои се заситени и разочарани во ЕУ, а кој опфаќа и сегменти кои се надвор од традиционалните евро-скептични гласачи, односно луѓе кои порано силно верувале и ја подржувале европската агенда на Македонија“.

Анкетите покажуваат историски висока разочараност од Европската Унија и во однос на нашата ЕУ перпективата. Тој видлив, опиплив пад на вербата и ентузијазмот за ЕУ може да се констатира не само кај нас туку и во соседните земји. Поминавме низ две блокади (француската и бугарската, која беше посебно болна) а кои не чинеа 3-4 години и јавноста е заситена од декларациите на ЕУ лидерите, кои во пракса не носат никаков опиплив бенефит за граѓаните и се повеќе цени дека ЕУ не покажува суштинска и искрена посветеност кон евроинтеграциите во Западен Балкан, надвор од тие декларативни нивоа. Ова и самата ЕУ го знае, вели Небиу за „Локално“.

Според него, Мицкоски „игра на картата народот со добро око гледа кон Турција и Кина за да привлече гласови“.

-Велам тактика, затоа што сите опции освен евроинтеграциите не можат да бидат стратегиски за Македонија. Македонија и Западниот Балкан всушност и немаат стратегиски опции надвор од евроинтеграцииските! Тоа го знае и ВМРО-ДПМНЕ! Оттука, ценам дека е ова дел од предизборна реторика која, како што објаснив претходно има примарна цел на следнтите парламентрани избори да ја искористи разочараноста од Западот и ЕУ, за да потоа после изборите на кои има предност – од позиција на нова власт сепак се смири „топката“ и се направи еден „ресет“, односно враќање на старата реторика за незаменливоста на ЕУ, посочува Небиу.

Аналитичарот порачува и дека ваквиот политички дриблинг се разбира дека може на опозицијата да и се удри од глава.

-Доколку западот процени дека опозиционата реторика ги загрозува стратешките определби на земјата, па преземе мерки на дистанцирање и изолирање на опозиционата партија, заклучува Небиу.

Н.П.

извор Локално.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
(ФОТО) Катастрофално повлекување на Преспанското Езеро

За 560 сантиметри висински е намалено Преспанското Езеро за две години, а водата драстично се повлекува и од брегот, тоа се мери во километри. Засега никој нема точен одговор која е причината за значителното повлекување на второто најголемо природно езеро во Македонија. Екологисите и жителите на околните населени места во... Прочитај повеќе...

Николовски: Стапката на невработеност е намалена на 14,3 отсто и продолжува да паѓа

„Во моментов имаме најниска стапка на невработеност во историјата на Македонија – 14,3 проценти. Таа стапка продолжува да паѓа и покрај кризата која го зафати целиот свет“ изјави заменик-министерот за финансии, Филип Николовски во „Детектор“ на Сител ТВ. Тој додаде дека спроед проекциите на сите меѓународни и домашни организации кои... Прочитај повеќе...

Николовски: Буџетот за 2023 е одговор на кризата, имаме над 225 милиони евра само за антикризни мерки

„Буџетот за 2023 година е најголем, но е и одговор на кризата. Во Буџетот за 2023 година има обезбедено 225 милиони евра само за антикризни мерки. Дополнително има 120 милиони евра повеќе за пензионерите, 800 милиони евра за капитални инвестиции, кои ќе дадат поттик за економијата и домашните компании“ рече... Прочитај повеќе...

Гореше стан во Скопје, за среќа нема повредени

На 28.01.2023 во 11.30 часот во Полициска станица Кисела Вода, Д.З.(51) од Скопје пријавил дека на 27.01.2023, во временскиот период од 21.30 часот до 22.00 часот, во неговиот стан на подрачјето на Кисела Вода настанал пожар во кој бил опожарен ентериерот и дел од една просторија во станот. Пожарот е... Прочитај повеќе...

Во центарот на Скопје нападнат чуварот на библиотеката

На 28.01.2023 во 20.00 часот во Полициска станица Центар, Ч.Д.(60) од Скопје пријави дека околу 19.00 часот во просторија од библиотека на подрачјето на Центар, додека бил на своето работно место како чувар во библиотеката, бил физички нападнат од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Николовски: Буџетот за 2023 е одговор на кризата, имаме над 225 милиони евра само за антикризни мерки

„Буџетот за 2023 година е најголем, но е и одговор на кризата. Во Буџетот за 2023 година има обезбедено 225 милиони евра само за антикризни мерки. Дополнително има 120 милиони евра повеќе за пензионерите, 800 милиони евра за капитални инвестиции, кои ќе дадат поттик за економијата и домашните компании“ рече... Прочитај повеќе...

Николовски: Стапката на невработеност е намалена на 14,3 отсто и продолжува да паѓа

„Во моментов имаме најниска стапка на невработеност во историјата на Македонија – 14,3 проценти. Таа стапка продолжува да паѓа и покрај кризата која го зафати целиот свет“ изјави заменик-министерот за финансии, Филип Николовски во „Детектор“ на Сител ТВ. Тој додаде дека спроед проекциите на сите меѓународни и домашни организации кои... Прочитај повеќе...

Ограбена позната обложувалница во Скопје

На 28.01.2023 во 09.25 часот во СВР Скопје е пријавено дека околу 09.20 часот во обложувалница на подрачјето на Аеродром, едно лице со закана од вработената одземало пари. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Девојка искасана од куче скитник

На 28.01.2023 во Полициско одделение Петровец, И.Ј.(33) од с.Марино, скопско, пријавила дека во скопската населба Илинден била касната од куче скитник. Прочитај повеќе...

Десетина физички пресметки низ Македонија – Полицијата со полни раце работа вчера и денес

На 28.01.2023 во 02.15 часот во Полициска станица Аеродром е пријавено дека на подрачјето на Аеродром е нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу Д.М.(39) од Скопје и О.Д.(22) од Р.Турција. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок. На 28.01.2023 во 22.20 часот во Полициска... Прочитај повеќе...

Произведени 17.187 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

АД ЕСМ на 25.01.2023 година произведе 17.187 MWh електрична енергија, со што целосно со сопствена произведена енергија ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални држави субјекти. Во Термоелектраните произведени се 11.478 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени […] The post Произведени 17.187 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Следува исплата на пензиите: Ова се датумите кога ќе легнат парите на пензионерските сметки

На денешната седница, на предлог на Министерството за труд и социјална политика, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензиите за месец јануари 2023 година. Задолжен е Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.01.2023 година, […] The post Следува исплата на пензиите: Ова се датумите кога ќе легнат парите на пензионерските сметки appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени

Цените на ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,50 ден/лит, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се зголемуваат за 2,00 ден/лит. Со тоа ова се новите цени кои ќе важат од ноќеска: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,50 (денари/литар); Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Големо поскапување на горивата – Ова се новите цени appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги купува – сите се префрлија на инвертери

Пелетите не се атрактивни за македонските граѓани откако нивната цена за вреќа од 15 килограми стигна и до речиси шестотини денари. Високите цени минатата година ги натераа граѓаните да се снаоѓаат како знаат и умеат, па така најголем дел од нив се префрлиле на користење на инвертер клими и дрвја. Според моменталните цени тие се […] The post Паѓаат цените на пелетите, но никој веќе не ги купува – сите се префрлија на инвертери appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата во Македонија

Регулаторната комисија за енергетика денеска се очекува да ја определи новата цена на бензинот и дизелот во Македонија. Моментално на светските берзи има покачување на суровата нафта, па така барел од типот бренд сега изнесува 84 долари. Во моментов ова се цените на горивата: Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 76,00 (денари/литар); Моторен […] The post Нова цена на горивата во Македонија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy