Мајмунски бизнис

Пишува: НЕНАД ЈОВАНОВИЌ

Ја прочитав веста која вели дека осуммина главни знаменосци на ВМРО-ДПМНЕ, вклучително и Александар Николовски, не ја прифатиле амнестијата за „уставобранителите“ или како и да се нарекуваат овие денови тие насилници од времето на пучот во Собранието на тој фамозен 27 април 2017 година.

Па сега човек се прашува, зошто толкава лудница за нивна заштита предизвикуваше Мицкоски мината година? Зошто таква помпезност, аздис и глупирање? Што им се порачува: не заболе Црвениот бан за вас, вие бевте наш обичен параван, вие сте нули, вие сте индуцирана багра? Но, на овие прашања ќе си одговори Мицкоски и неговата поблиска и подалечна котерија. Ние овде ќе се позанимаваме со едно друго прашање.

Имено, не го намалува човечкото достоинство тоа што е „настанат од мајмун“, туку што многу двоножни сонародници со десничарско однесување инсистираат на тоа – да останат мајмуни. Од друга страна, своето еволутивно „полутанство“ треба да го претставиме за единствена мера, за тоа какви треба да бидеме ако не сме измамници.

Тие нивни браќа, чичковци и вујковци кои денес скапуваат во затвори, не љубат да се експонираат ако не се во чопор, во орда, во колектив, ако не се во ситуација без страв од казна да ја исполнат својата sверска намера, својот крвожеден инстинкт на банални силеџии, својата нарцистичка потреба за мајмунисување. А кога се сами, тогаш се питоми: се копаат во носот, вртат со прстите „цуфки“, се sверат во празни точки од својата соба. Не се пентерат по дрва, немаат вишок на сајли, бананата најпрво ја лупат, а потоа ја јадат. Од дистанца гледано, би се рекло дека се комплетно очовечени, ги распознаваат зборовите и речениците – неретко со мака и отпор, додуша – понекогаш и произведуваат релативно артикулирани гласови од некој од постоечките јазици; застануваат на црвено светло, управуваат со моторни возила; во последно време богами се и компјутеризирани, море, дури и сајбер светот стана најмила утопија и прибежиште на мајмунскиот човек, ене го, секој момент лупа по безбројните тастатури, заштитен со анонимност во која само кукавици и битанги бесконечно уживаат, па од своите ментални „брлози“ изливаат тони и тони фекална омраза, со збор, со слика, со звук, со знак, со секакви достапни средства ни обзнануваат како се горди на својата sверска природа, како и понатаму не планираат да еволуираат во луѓе, затоа што им е убаво баш такви какви што се.

А како да не им биде убаво, кога во суштина им се може да прават сè што им се ќефне?

Се дигна пред неколку дена малку повардарска прашина за тие еволутивни „полутани“ кои се наречени, слушај, „уставобранители“ (?), тие кои влечеа, тепаа и на крајот за влакно ќе убиеја. Имаа и перформанс со главата на Албанецот Села кој, денес, од оваа дистанца, сосема релевантно може да го наречеме – „Шиптарите летаат на небо“. Го видовме и тоа со свои очи. И такво нешто може да го прават само безумни луѓе. Луѓе со ум тоа не го прават. Не луѓе. Луѓе со ум тоа никогаш нема да го прават.

Па, видоа-невидоа, присобраа некоја временска дистанца, и веројатно разбираат дека тоа што го направија е неверојатно срање, сфатија, веројатно не се до толку глупави да бранат индуцирани човекомајмуни кои беа во тоа време страшно горди на својот полу-човечки чин; можеш да ги замислиш како себе се гледаат на Јутјуб, и тоа токму онака како што велеше еден врвен поет: „Сè што прави човек се брука со друг човек: се гледа мајмунот себе во огледало“. Се гледа така, па му е некако топло околу срцето, се разнежил кутриот над самиот себе, на убавината на својата мајмунска егзистенција, посветен на таквиот ритуално спремен да се помоча и маркира територија, да му се посере на сето човечко во себе, без разлика каде се наоѓа.

А за изговор потребено му е злосторство: цела една индустрија на лага, пакост и бесмисла работеше само на тој организиран мајмун на сите меридијани на светот му нуди изговор, се разбира, во склад со локалните контексти и прилики.

Се разбира, овој денешен десничар-мајмун кој е дигитализиран, размислува, сфаќа, чувствува и разбира за било каква смисла на планетата Земја. Затоа тој, мајмунот на тастатура, бирајќи ги кратките патишта во животот, најчесто се фаќа за дегенерични пароли, после кои најчесто му следи кретенска „акција“.

И сè додека е таков, никогаш нема да може да ја рипне својата сопствена сенка, нема да може да го трансцендира своето постоење, и погледне во огледало барајќи го својот човечки лик, оној кој вистински е достоен за идејата на Бога и идејата за Правда.

Monkey business.
извор: Frontline.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
НЕВИДЕН ХАОС: Нови детали за невремето – Поплавени подруми во куќи во Прилеп, една се очекува да падне во секој момент

Регионалниот ЦУК Битола известува дека во врска со настанот од 112 за пријавена поплава предизвикана од пороен дожд што го зафати градот Прилеп, дошло до излевање на реката и на ул.,, Дабничка“ бр.39 Б ( нас.Тризла во Прилеп) и се поплавиле подрумските простории. Во 20.55 часот Раководителот на РЦУК Прилеп... Прочитај повеќе...

Град со големина на орев го погоди охридскиот регион

Град со големина на орев го погоди југоисточниот дел на Охрид. Невремето се случило попладнево, а според првичните информации невремето направило одрон на патот Охрид – Свети Наум, лак љубаништа, при што патот е затворен. Прочитај повеќе...

Силно невреме го погоди и Охридскиот регион, ова се првите детали

Рргионалниот ЦУК Охрид изведти дека поради невремето што го зафати југоисточниот дел на Општина Охрид во реонот на с.Трпејца и с.Љубаништа проследено со големи врнежи дојде до формирање на буични води што предизвикаа излевање на вода, земја, чакал и поситни камења на регионалниот патен правец Охрид – Св. Наум во... Прочитај повеќе...

Неколку знаци ги очекуваат прекрасни вести – Дневен хорскоп за 4 јуни

Дневен хороскоп за 4 јуни 2023 Овен (21 март – 19 април): Вашата енергија и ентузијазам ќе бидат на врвот денес, Овене. Ќе се чувствувате мотивирани да преземете нови предизвици и да ги надминете сите пречки што ќе ви се најдат на патот. Одличен ден за започнување нови проекти или... Прочитај повеќе...

Ново невреме во најава, метеоролозите со вонредна прогноза: Детално метео за следните 4 дена

Денес и утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме проследени со интензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и изолирана појава на град. Во текот на следната седмица претпладне времето ќе биде сончево со... Прочитај повеќе...

(ФОТО) Излеана река, поплавени улици, пожар – Хаос по невремето во Прилеп

Вечерва околу 18 часот регионот на Прилеп бил зафатен од поројни врнежи дожд. Поголемиот дел улици низ градот се поплавени и тешко проодни за сообраќај. Засега се знае дека пријавено е едно целосно поплавување на најмалку една куќа. На социјалните мрежи се шират податоци дека се поплавени и други објекти... Прочитај повеќе...

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе...

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако го направат тоа во Северна Македонија, каде што дизелот е 1,21 евро или во Босна и Херцеговина, каде литар дизел... Прочитај повеќе...

Фатмир и Генти: Ден за рекреација и за промоција на македонскиот туризам

Фејсбук статус на Фатмир Битики, вицепремиер: Ден за одмор од рутината за да поминам квалитетно време со синот Генти во активности на отворено, едно вистинско освежувачко искуство. Прекрасно си поминавме во Андреланскиот парк во Скопје, и посебно се радувам што овој парк реализиран во рамки на проектот за „Локална и... Прочитај повеќе...

Сè што треба да знаете за телесната температура: Што е нормално, а кога е време за аларм

Температурата на телото е еден од четирите клучни витални знаци на кои лекарите обрнуваат внимание. Инфекцијата може да предизвика треска, но температурата на телото исто така варира во зависност од возраста и полот, па дури и кога кажувате лаги. Просечната нормална телесна температура генерално се смета за 37 степени Целзиусови.... Прочитај повеќе...

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители […] The post Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за Centar.mk. За овие случаи до ОЈО поднесени се 16 кривични пријави и 24 писмени известувања, при што во рамките на расветлените случаи пријавени се 24 […] The post Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на градежните материјали. Со најава дека цените на становите во Македонија ќе паднат неодамна излезе […] The post Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република Северна Македонија – НАТТА на која се избраа органите и формите на делување. На седницата согласно Правилата за работа на Асоцијацијата, усвоен е предлогот за […] The post Оддржана констутивна седница на НАТТА appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС кон сите мрежи и 2 GB интернет со важност од 30 дена или xtraNEТ S со 3 GB интернет со важност од 7 дена. Промотивниот […] The post Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy