Македонската „куќа“ може да стане најубавa во европското „маало”

Трн: Europe House ти стана втор дом. Како те примија таму, со кафе и колачиња, или со куп документи на работната маса?
Ваљон: Првото зачекорување во Europe House ми беше како да скокам на подвижна лента, слична на тие кои ги поминуваме низ аеродромите – возбудливо и брзо! Мојот почеток тука се совпадна со најактивниот дел од годината – веселиот месец мај, полн со настани и активности. Судејќи од претходните работни транзиции, наместо новата работа да ме дочека со досадни канцелариски рутини, тука влегов во виорот на активностите. Празничниот жар на Денот на Европа и свеченото отворање на новите простории низ други градови беа само црешата на врвот на тортата. Но, ако ништо друго, овие предизвици послужија како уникатно добредојде кое ми овозможи да го прескокнам досадниот дел на уходувањето во новата работа.

Трн: Деновиве те има низ целата земја, секаде каде што се отвораат нови простории на Europe House, што им кажуваш на луѓето кои ги среќаваш на тие места, а што тие ти зборуваат тебе?
Ваљон: Периодов, од еден Europe House во друг, од една општина во друга, изнашетав поголем дел од земјава отколку што сум шетал и видел до сега. Тоа што ми ги прави овие работни прошетки интересни се интеракцијата со младите и нивниот ентузијазам за промена. Оваа енергија и овој дух, е основната суштина на Europe House, енергија која сакаме целосно да ја изложиме во сите простории кои ги имаме од Скопје до Битола, а се надеваме дека наскоро ќе можеме тој дух да го проследиме и во други градови како Тетово и Струга.

Разговорите со младите ми се секогаш интересни. Тие се полни со иновативни идеи и ентузијазам. Во нив го гледам одразот на Европската младина – амбициозни, креативни и подготвени за секакви предизвици. Разговорите обично се мешавина од размена на идеи, давање насоки и совети за кариера и слично.

Трн: На тие службени патувања дали си носиш сендвич направен дома и дали сам си го правиш?
Ваљон: Јас сум гурман во душа, а овие патувања за мене претставуваат можност за уживање во нови вкусови и рецепти. Ја користам секоја прилика за да пробам од локалната храна. И покрај тоа што кујната во нашата земја не се разликува многу од град во град, сепак секој град има свој различен начин на подготвување храна. Инаку едноставно е, секој пат побрзо ќе одберам да пробам локален рецепт, отколку да пакувам сендвич од дома.

Обожавам да правам тостови и сендвичи, но да појаснам – моите кујнски вештини се повеќе ентузијастички отколку стручни. За тоа кој готви дома, круната несомнено оди кај мојата сопруга. Таа е главниот готвач на нашето домаќинство, а јас и моите ќерки, ние сме среќните консументи. Нејзината храна е секогаш највкусна, а кога таа готви ресторанот никогаш не е опција.

Трн: Колку ни е далеку Европската Унија и како да се приближиме до неа?
Ваљон: Гледајќи низ географска гледна точка, ние веќе сме на истата мата со сите граѓани од Европската Унија. А кога зборуваме за други аспекти, секако дека ни преостанува уште, но не сме и многу далеку. Земете ја нашата младина на пример – секој ден го гледам нивниот дух, нивната решителност и нивните европски настроени идеи што е позитивен и оптимистички знак за она што ни претстои во иднина. Секако дека има уште многу да се работи, но со ваков младешки ентузијазам и нагон, убеден сум дека сме поблиску до ЕУ отколку што мислиме.

Трн: Каков е погледот од прозорецот на Europe House кон Македонија и како да го разбистриме?
Ваљон: Погледот е сличен како да гледате во градина која внимателно ја обработувате секојдневно и едвај чекате да видите како ќе изгледа истата кога ќе дојде се на свое место. Видовме многу инвестиции и ангажман од ЕУ низ годините, а тоа го гледам и во секојдневна работа во Europe House. Лично добивам чувство на посветеност кон иднината на нашата земја.

Трн: Има ли место во Europe House за младите од земјава? Дали тие подобро ја сфаќаат перспекитвата од возразните?
Ваљон: Искрено, мислам дека квалитетот на нашата младина, особено младите кои ги сретнувам низ ангажманите со Europe House, не разликува многу од квалитетот на европската младина. Единствената разлика која ја гледам помеѓу младите од ЕУ и нашите, е фактот што тие имаат повеќе можности. Но, кога станува збор за посветеноста и квалитетот, слободно можам да кажам дека нашата младина комотно може да се натпреварува со најдобрите, во секоја сфера. Тука има многу потенцијал и се надевам дека наскоро ќе влеземе во ЕУ, и на тој начин, нашите млади ќе имаат иста шанса како младите од во земјите членки на ЕУ.

Трн: Како ти изгледа македонската „куќа“ која треба да стане дел од европската архитектура, до каде сме со нејзината градба?
Ваљон: Ако ја замислуваме Македонија како градежен проект, можам да кажам дека темелот ни е доста силен. Тоа што нас ни преостанува е да го изградиме остатокот од куќата. Дури имаме и одличен пројект, направен од врвни архитекти. Треба само да го следиме истиот и да работиме според него. Ако работиме според него, македонската „куќа“ би можела да стане една од најубавите куќи во европското „маало”. Имаме потенцијал да ја изградиме куќата која секој сосед би сакал да ја гледа од својот прозор или тераса.

Трн: Дали ти недостасуваат бараките на Град Скопје, по што го паметиш тој период и дали можеш да издвпоиш некој проект?
Ваљон: Иако Град Скопје е препознатлив по старите бараки и не толку сјајните канцеларии, тоа никогаш не ми беше пречка да уживам таму. Влегов со јасна цел и тоа ми создаде едно незаборавно искуство. Секој ден бев дел од нешто значајно, носејќи ја промената што отсекогаш ја сакав во градот. Беше возбудливо време, исполнето со амбициозни проекти.

Секој ден градевме нови велосипедски патеки. Заборавените депонии ги направивме зелени паркови. Се залагавме за еко-пријателски иницијативи, градејќи зелени покриви на неколку места низ градот. Создадовме нови простории за трчање низ Градски Парк а и посебни стази за велосипедизам на неколку места низ Скопје. Градот ечеше секое лето од ритамот на културата и музиката. Искрено, беа извонредни четири години, кои за жал беа премалку за многуте значајни промени кои се обидовме да ги донесеме во градот. Не би нагласил некој посебен проект кои ми стои во срце, затоа што скоро сите ми беа драги, но она што ме прави особено горд, е фокусот кој го ставивме во делови од градот кои беа тотално запоставени со години наназад. Беше убав период од мојот живот, од кој не би сменил ништо доколку би ми било дадено шанса да го живеам уште еднаш.

Трн: Летување на море, на планина, или дома? Каде ти не најубаво?
Ваљон: Јас сум летен човек, роден во јуни, а кога сум до морето секогаш се чувствувам најприродно. Можеби во претходниот живот сум живеел покрај море. Крајбрежјето секогаш ми буди некоја посебна привлечност – брановите, бескрајното синило – едноставно неодоливо.

Не ме разбирајте погрешно, ги обожавам и планините и се што е природа, но ако треба да одберам, секогаш би го одбрал морето пред се друго. Ако некогаш би ми се дала можност да останатиот дел од животот го живеам покрај море, не би размислувал двапати!

Трн: Градски парк, или парк шума Гази баба? Каде си почесто?
Ваљон: Градски Парк си има посебно место во моето срце. Парк е местото каде што сме поминале долг период од животот со пријателите, уживавме ноќниот живот од кои ден денес имам прекрасни спомени. За мене, Градскиот Парк не е само уште едно убаво место во Скопје, туку можеби е нај енергичното место каде што се вродиле многу пријателства. Така да, дефинитивно би рекол дека Градски Парк ми е едно од најомилените места во градот.

Васко Лазаревски

извор ТРН.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на... Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ... Прочитај повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со таканаречениот „солидарен данок“, сака да ги одере фирмите

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ: „Наместо да се бори против сивата економија, владата со новиот данок ќе земе арач од лојалните фирми на државата, кои си ги плаќаат редовно даноците, а со тоа дополнително ќе ја стимулира сивата економија. Ваквата мерка не е солидарност туку арамилук. Со новиот данок, каде е... Прочитај повеќе...

Каква е состојбата на патиштата?

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ: Сообраќајот на патниот правец Кавадарци – Прилеп е нормализиран. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Поради вградување на асфалтен слој (асфалтирање) на Регионален пат Р1102, делницата Велес – Градско до 23.09.2023 г. ќе биде затворена за сообраќај во период од 08:00 – 18:00 часот. СОСТОЈБА: Сообраќајот... Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во... Прочитај повеќе...

Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на Алкалоид влегоа во мечот со […] Прочитај повеќе...

БОНУС ОД МИЛИОН И ПОЛ ДЕНАРИ ВО СПОРТ ЛАЈФ

  Нов милионски тикет во „Sport Life” – Струмица, со помош на големиот Фибоначи бонус на добивката од 610% . Ова шесткратно зголемување на добивката, редовниот играч на „Sport Life“ го остварил со уплатени 50 денари, а освоил неверојатни 1.795.145 денари. Дури 1,5 милион денари се од бонусот на добивката, која инаку би изнесувала 300.000 […] Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ помагаат на државата да напредува. […] Прочитај повеќе...

Возило со дипломатски таблички се запали во движење во Кисела Вода

Возило со италијански дипломатски таблички настрада во пожар вечерва во скопска Кисела Вода. 41-годишен скопјанец возел со возилото марка „џип“ одел кон Сопиште, но забележал чад од хаубата, по што застанал и побарал помош од локалците. -Вечерва во 19.29 час. во СВР Скопје од страна БППЗ пријавено е дека на место викано Теферич -К.Вода гори […] Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме. Пороен дожд […] Прочитај повеќе...

Мексико ја престигна Кина

Кина повеќе не е најважниот надворешно трговски партнер на Америка, туку Мексико е, според американските статистичари. Трговската размена меѓу двете земји достигна 263 милијарди долари во првите четири месеци од оваа година, што претставува 15,4 отсто од надворешната трговија на САД. Кога Кина се приклучи на Светската трговска организација во... The post Мексико ја престигна Кина appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 14.09.2023 година и со тоа малопродажната цена ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 92,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР... The post Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за барел. Меѓународната агенција за енергија (МААЕ) објави дека доброволното продолжување на дневните ограничувања за производство на нафта од страна на Саудиска Арабија и Русија ќе... The post Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании

Руските граѓани имаат основано 6.976 компании во Србија од почетокот на војната во Украина. И покрај оваа бројка, под знак прашалник е дали сите овие компании ќе придонесат за растот на српската економија или се само начин руските граѓани да добијат дозвола за постојан престој во Србија со која дополнително... The post Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ја зголеми каматната стапка 10-ти пат по ред во борбата против постојаната и висока инфлација која ги мачи потрошувачите, иако расте стравот дека повисоките трошоци за задолжување можат да придонесат економијата да влезе во рецесија . Зголемувањето на стапката за четврт процентен поен доаѓа додека... The post Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy