Македонски павилјони на Прашко квадриенале 2023

Добитниците на главната награда „Златна трига“ на претходното издание на Прашкото
квадриенале за перформанс, дизајн и простор, Филип Јовановски и Ивана Васева,
годинава се кураторски тим на изложбата „Градот како сцена“ на Националниот павилјон
на Република Северна Македонија на квадриеналето, кое ќе се одржува од 8 до18 јуни
2023 во Прага, Чешка.

Преку делата на уметниците Алембик (Виктор Танасковски и Ива Дамјановски), Бесфорт
Идризи, Викторија Илиоска и Анастасија Пандиловска, курирани во заедничката изложба
„Градот како сцена“ овој проект го користи градот како текст за препрочитување на
историските настани преку евоцирање на (тектонските) поместувања, судири и
(само)експлоатации во контраст на локалните официјални и неофицијални приказни. Во
Студентскиот павилјон пак, куриран од Кристина Леловац и Филип Јовановски
учествуваат Мартина Пенева, Димитар Милев, Тамара Џерков, Дениз Ајдаревиќ,
Александар Јовановски и Мартина Петреска.

„Претставувањето на РСМ во Прага собра голем тим на учесници/ки и особено сум
среќен и благодарен на довербата која тимот ја вложи изминативе шест месеци во овој
активен и комплексен процес. Добивањето на главната награда Златната Трига на
минатото издание во 2019 година, беше и сеуште е мотив за нас како тим да се обидеме
градот како ресурс („капитал”) да го распределиме и споделиме со пошироката уметничка
заедница и тоа преку национален павилјон и за прв пат студентски павилјон на оваа
голема манифестација“, вели Филип Јовановски, еден од кураторите на националниот
павилјон.

Изведувачката и кореографка Викторија Илиоска, осврнувајќи се на четиримесечната
подготовка на проектот, истакнува дека процесот се одвивал според методологијата на
Јовановски и Васева „читање згради“ – „Секој од нас, Анастасија, Бесфорт, Алембик и јас,
изработивме лично исчитување на таа методологија и изработивме перформативна
инсталација составена од четири дела. Причинува особено задоволство да се работи со
група од заедницата и да се стигне до структура која застапува повеќе форми и
дисциплини. Во мојот дел фокусот го дадов на есенцијалното, нужното, на ресурсот. На
оној што го немаме, но исто така на оној што го имаме, а го експлоатира некој друг.“
Домот на АРМ, Албанскиот театар за деца и младинци во Скопје и Прилепскиот
мермерен комбинат и насилството на звукот создадено во/помеѓу тие места воведуваат
платформа која (повторно) го измислува градот. Градот како сцена има за цел да учи од
градот како ресурс, од трагите на напуштената солидарност и преку ангажман со
локалното население да ја преиспита идејата за тоа како транснационалната
солидарност може повторно да го обликува градот.

Кристина Леловац, актерка, изведувачка и вонредна професорка на ФДУ, која ја има и
улогата на ко-кураторка на студентската изложба, објасни дека покрај истражување на
стручна литература и архиви, се проверуваа изведувачките потенцијали на градот низ
мали перформативни интервенции во јавниот простор, преку кои студентите заедно
дојдоа до 10-те упатства (прототипи) за ретки доживувања на градот како сцена.
„Определбата прототипите да бидат универзални – едноставни, лесно достапни за секој/а
да може да ги „испроба“ во секое време во секој град, како и грижата секое искуство
задолжително да не’ потсети на заборавените (некои за жал и загубени) вредности на
зедничкото живеење и да не’ поттикне одново да ги воспоставиме и негуваме, е клучното
обележје и најдрагоцена вредност на овој проект на студентите од Архитектонскиот
факултет и Факултетот за драмски уметности во Скопје, со кои имавме среќа да го
споделиме овој процес на заедничко откривање, учење и создавање.“- вели Леловац.
Прашкото квадриенале е основано во 1967 и годинава, со цел да да го донесе на едно
место најдоброто од перформансот, сценографијата и театарската архитектура, а
годинава го има своето петнаесетто издание. Македонскиот национален павилјон и
студентскиот павилјон го организира Здружението за уметност и култура „Факултет за
работи што не се учат-ФРУ“, во партнерство со Младинскиот културен центар,
Меѓународниот театарски фестивал МОТ, Факултетот за драмски уметности и
Архитектонскиот факултет од Скопје.

„Јас лично, но и како претставник на Факултетот за драмски уметности Скопје, сум среќен
и горд што наши студенти учествуваат и ја претставуваат нашата земја на Прашкото
Квадриенале. Притоа ме радува и фактот што нив ги предводи тимот кој на минатата
едиција ја освои главната награда, што ми дава дополнителна сигурност дека работата
на нашите студенти ќе биде забележана. Затоа и сакам да ја искажам мојата
благодарност до ФРУ и Архитектонски факултет за соработката, како и до Ректоратот за
поддршката да се оствари ова прво наше учество на студентската програма на Прашкото
Квадриенале.- изјави Бесфорт Идризи, декан на ФДУ и учесник во изложбата „Градот како
сцена“ со кој годинава Северна Македонија ќе се претстави на најголемиот светски
настан од овој вид.
Националниот павилјон на ПК2023 се организира со поддршка на Министерството за
култура, Факултетот за драмски уметности – универзитетот „Св.Кирил и Методиј“-Скопје и
проектот Активен ГРА(Д)/ѓани, финансиран од Европската унија.

Редакција Трн

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на... Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ... Прочитај повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со таканаречениот „солидарен данок“, сака да ги одере фирмите

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ: „Наместо да се бори против сивата економија, владата со новиот данок ќе земе арач од лојалните фирми на државата, кои си ги плаќаат редовно даноците, а со тоа дополнително ќе ја стимулира сивата економија. Ваквата мерка не е солидарност туку арамилук. Со новиот данок, каде е... Прочитај повеќе...

Каква е состојбата на патиштата?

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ: Сообраќајот на патниот правец Кавадарци – Прилеп е нормализиран. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Поради вградување на асфалтен слој (асфалтирање) на Регионален пат Р1102, делницата Велес – Градско до 23.09.2023 г. ќе биде затворена за сообраќај во период од 08:00 – 18:00 часот. СОСТОЈБА: Сообраќајот... Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во... Прочитај повеќе...

Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на Алкалоид влегоа во мечот со […] Прочитај повеќе...

БОНУС ОД МИЛИОН И ПОЛ ДЕНАРИ ВО СПОРТ ЛАЈФ

  Нов милионски тикет во „Sport Life” – Струмица, со помош на големиот Фибоначи бонус на добивката од 610% . Ова шесткратно зголемување на добивката, редовниот играч на „Sport Life“ го остварил со уплатени 50 денари, а освоил неверојатни 1.795.145 денари. Дури 1,5 милион денари се од бонусот на добивката, која инаку би изнесувала 300.000 […] Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ помагаат на државата да напредува. […] Прочитај повеќе...

Возило со дипломатски таблички се запали во движење во Кисела Вода

Возило со италијански дипломатски таблички настрада во пожар вечерва во скопска Кисела Вода. 41-годишен скопјанец возел со возилото марка „џип“ одел кон Сопиште, но забележал чад од хаубата, по што застанал и побарал помош од локалците. -Вечерва во 19.29 час. во СВР Скопје од страна БППЗ пријавено е дека на место викано Теферич -К.Вода гори […] Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме. Пороен дожд […] Прочитај повеќе...

Мексико ја престигна Кина

Кина повеќе не е најважниот надворешно трговски партнер на Америка, туку Мексико е, според американските статистичари. Трговската размена меѓу двете земји достигна 263 милијарди долари во првите четири месеци од оваа година, што претставува 15,4 отсто од надворешната трговија на САД. Кога Кина се приклучи на Светската трговска организација во... The post Мексико ја престигна Кина appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 14.09.2023 година и со тоа малопродажната цена ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 92,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР... The post Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за барел. Меѓународната агенција за енергија (МААЕ) објави дека доброволното продолжување на дневните ограничувања за производство на нафта од страна на Саудиска Арабија и Русија ќе... The post Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании

Руските граѓани имаат основано 6.976 компании во Србија од почетокот на војната во Украина. И покрај оваа бројка, под знак прашалник е дали сите овие компании ќе придонесат за растот на српската економија или се само начин руските граѓани да добијат дозвола за постојан престој во Србија со која дополнително... The post Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ја зголеми каматната стапка 10-ти пат по ред во борбата против постојаната и висока инфлација која ги мачи потрошувачите, иако расте стравот дека повисоките трошоци за задолжување можат да придонесат економијата да влезе во рецесија . Зголемувањето на стапката за четврт процентен поен доаѓа додека... The post Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy