Меѓу одбиените од култура, проекти за набавка на коњи и храна за нив

Пишува Ана Василевска

По реакциите на некои од конзументите на субвенции од Министерството за култура од резултатите на годинешниот конкурс за проекти, министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска, детално ги изнесе аргументите од одлуките на членовите на Комисиите. На денешниот брифинг со новинарите, таа потенцираше дека ги разбира незадоволните и дека пари за култура никогаш не се доволно, но распределбата на средствата е направена според расположливиот буџет и според бодувањето кое е пропишано кај секоја Комисија поединечно и востановените критериуми.

„Ги повикувам сите кои сметаат дека на било кој начин биле обесправени, откако ќе ги добијат своите решенија и имаат забелешки по однос на одобрени проекти и сума, да поднесат жалба. Комисијата сето тоа добро ќе го разгледа и ќе одлучи по однос на нивните жалби, рече министерката за култура, апелирајќи до сите да го искористат овој правен механизам“.

Рокот за поднесување жалби е 15 дена по објавените резултати а одговор на жалбата, ќе биде испратен исто така по 15 дена од поднесувањето.

Незадоволни писатели, организатори на фестивали, музичари пишувачи на монографии

Меѓу реакциите во јавноста и негодување на некои од апликантите, имаше такви кои не се задоволни затоа што не добиле средства, но и такви на кои средствата им се малку.

Регираа некои писатели, музичари, организатори на фестивали, автори на монографии а особено прашина се крена за поддршката на одбележување на 50 годишнината од кариерата на пејачката Цветанка Ласкова.

По бурните забелешки во јавноста, Ласкова најави дека ќе го повлече проектот и се огради дека тоа не било нејзина идеја, туку на студиото Сити Саунс кое сакало преку нејзиното творештво како интерпретатор да се опфати пет деценискиот развој на македонската фолк и поп музика.

Што се однесува до најавата на организаторот за повлекување на проектот за „Оф фест“, министерката рече дека можат да го искористат правниот механизам за жалба, тоа е нивна одлука и не е прв пат тие да се незадоволни.

Добиваат пари но им се малку: Организаторот на „Офф фест“ повторно е незадоволен и најави дека ќе го откаже фестивалот – ЗЏМ добиле 800.000 денари

Оваа организација низ годините редовно добивала и добива средства од државата за организација на OFF Fest и на Скопскиот Џез фестивал, како манифестации од важно значење за државата. Сепак после повеќедецениско постоење на фестивалите, за очекување е нивното финансирање да стане независно и да може да обезбедува доволно средства од продажба на билети и приватни спонзорства.

Стекнувањето на реноме, какво што имаат „OFF Fest“ и Скопскиот Џез фестивал значат и полесно обезбедување на спонзорства, а дополнително кон финансиска независност на фестивалот придонесуваат и билетите за овие два фестивали, чија цена е значително повисока од останатите манифестации кои добиваат поддршка од Министерството за култура.

Организација која редовно добива најголеми средства од Министерството, да се жали и откажува фестивал поради помала сума од очекувањата е непочитување на останатите културни работници во државата, кои исто така придонесуваат за развојот на културата и културната сцена во земјава.

Костадиновска- Стојчевска рече дека буџетот од 2 милиони денари што го добил фестивалот е ист како оној лани кога повторно се жалеле, па им се дадени дополнителни еден милион денари.

За реакцијата на Здружението на џез мизичари на Македонија, таа рече дека ЗЏМ добиле поддршка од 800.000 денари и дека таа е свесна за значењето и квалитетот на музичарите и не е точно дека не го разбира нивниот квалитет.

За реакцијата на писателот Петар Андоновски и некои други писатели, исто така потенцираше дека секогаш низ годиниве добивале поддршка и за авторски дела и за преводи, и дека не се точни инсинуациите за некаков реваншизам од нејзина страна, и дека за проектите си одлучуваат членовите на Комисиите.

Во однос на заштитата на аудиовизулените добра, и реакцијата на Кинотека, министерката рече дека тие добиваат низ годиниве во просек 6 милиони денари, а годинава добиле 5.900.000 денари.

Има такви кои немаат личен критериум за квалитетот и дали треба да аплицираат на овој конкурс за култура

Извесен проект што конкурирал за проекти од национален интерес во културата, во рамки на одбележување на 120 годишнината од Илинден, всушност бил од сосема поинаква природа.

Апликантот навел дека му се потребни средства за набавка на пет коњи, храна за коњите, средства за гориво итн, и патем дека ќе бидат ангажирани петмина пејачи.

Фестивалот „Макфест“, за кој реакција имаше од градоначалникот на Штип, Костадиновска Стојчевска, рече дека Комисијата одлучила така бидејќи фестивалот е во извесен пад но и дека за него треба да се погрижи и градот Штип, во насока на децентрализирање на поддршката во културата.

И за останатите фестивали како „Златно славејче“ и штипскиот „Макфест“, Комисиите сметаат дека средствата од Министерството за култура им се доволни, како иницијална поддршка, уште повеќе што се одржуваат на плејбек а можат и да најдат дополнителни комерцијални спонзори.

Министерството не одлучува по партиски клуч туку според квалитет

Никогаш повеќе ова Министерство нема да одлучува по партиски клуч, онака како што беше до пред неколку години, како што сите паметиме дека тоа се случуваше, изјави Бисера Костадиновска – Стојчевска по брифингот со медиумите.

Според неа, секој квалитетен проект за кој Комисијата ќе одлучи дека е квалитетен, треба да се поддржи.

„Никогаш да не се гледа на индивидуалност, да не се гледа на партиска припадност, како што сум сигурна дека тоа комисиите ниту за овој повик не го правеа“, нагласи таа.

Костадиновска Стојчевска нагласи дека апликантите треба да се обидат да најдат и други извори за субвенција и дека никаде во светот државата не ги поддржува проектите со вкупната сума која е побарана. Според неа ЕУ фондовите се одлична можност и дека треба да се насочиме кон ползување на средства за културата бидејќи имаме многу квалитетни уметници што би биле препознаени и од овие фондови.

Таа нагласи и дека во подготовка се и Закони за повикување на општествена одговорност во културата од страна на бизнис секторот и мотивирање со даночни олеснувања за влог во културата.

Од вкупниот буџет со кој годишно располага Министерството за култура со 51, 3 отсто го обезбедува одржувањето на институциите, додека останатите се за проекти и друга поддршка на културата како котизации и слично.

извор: Новатв.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
УХМР издаде метео предупредување: Силен дожд, грмежи, ветер, а некаде и снег!

УХМР соопшти дека под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса утре времето ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен југозападен ветер, се вели во издаденото метео предупредување. Според синоптичарите кон крајот на денот и во... Прочитај повеќе...

Инцидент во локал во Кочани: Малолетник претепа друг малолетник од Виница

Како што соопшти полицијата синоќа во 21.20 часот било пријавено дека околу 20 часот во локал во Кочани малолетник од Виница бил физички нападнат од друг малолетник со тврд предмет, велат од МВР. Од полицијата велат дека се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Неколку лица претепаа момче на пазар во Гази баба

Како што објави полицијата вчера во 17.00 часот Џ.М. (45) од Скопје пријавила дека на 24.03.2023 околу 11.00 часот на пазар во Гази Баба, каде нејзиниот внук продавал на пазарот, тој бил физички нападнат од неколку лица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, соопшти полицијата. Прочитај повеќе...

Тихановскаја: Лукашенко мора да биде отстранет или Европа нема да биде безбедна

Белоруската опозициска лидерка Свјетлана Тихановскаја изјави дека претседателот на нејзината земја, Александар Лукашенко, мора да биде „отстранет и изведен пред лицето на правдата“. „Европа нема да биде безбедна додека белорускиот диктатор не биде отстранет и изведен пред лицето на правдата за да се соочи со правдата за злосторствата против нашата... Прочитај повеќе...

Од утре леб ќе се меси со поевтино брашно, а се прават анализи и за евентуално замрзнување на цените на месото

Од утре се очекува да следи дополнително намалување на цената на брашното, од нашите производители, со што дополнително ќе се намали цената на пекарските производи. Владата анализира дали ќе има намалување и замрзнување на цените во месната индустрија, во пресрет на празниците. Со последните мерки на Владата намалени се цените... Прочитај повеќе...

Се токми нова цена на горивата

Денесак РКЕ треба да донесе нови цени на горивата во Македонија. Според моменталните цени, нафтата од типот брент се продава за 75 долари за барел, додека вти круд за 69. Во моментов цените се следни: ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 81,00 ден., ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 83,00 (денари/литар), Дизел... Прочитај повеќе...

Колумна на Фатмир Битиќи: Социјал-демократија. Грижа за сите!

Колумна на Фатмир Битиќи Само социјалдемократски политики носат праведност и правичност, правилна распределба, солидарност и грижа за сите граѓани. Рековме дека никој нема да биде изоставен и тоа и го остваруваме, од почетокот на мандатот и така и ќе продолжиме. Веќе ги постигнавме планираните покачувања на минималната и просечната плата,... Прочитај повеќе...

УХМР издаде метео предупредување – Невреме во Македонија

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса утре времето ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен југозападен ветер. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе започне да дува засилен северен ветер што... Прочитај повеќе...

„Путин се плаши“

Михајло Подољак го обвини Владимир Путин за „прекршување на договорот за неширење нуклеарно оружје“ и прибегнување кон тактики за „заплашување“. „Давајќи изјава за тактичкото нуклеарно оружје во Белорусија, тој признава дека се плаши од пораз и единствено што може да направи е да плаши со тактика…“, напиша помошникот на украинскиот... Прочитај повеќе...

Проверете ги сметките – почнува предвремената исплата на мартовската пензија

Се препорачува на деловните банки да обезбедат пензионерите да може да располагаат со мартовските пензии преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 28.03.2023 година. Се препорачува на деловните банки, преку филијалите и експозитурите на банките, да обезбедат готовинска исплата на пензии за клиентите кои не користат картички, во... Прочитај повеќе...

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни услуги и знаење, грижата за клиентите и на стабилноста на Банката. Со оваа престижна награда, која ѝ се доделува на Банката по 12-ти пат, Комерцијална […] The post Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите според определен редослед. Со одлуката се определуваат највисоките цени во трговијата на мало на свежи јајца од кокошка и ориз […] The post Замрзнати цените на јајцата и оризот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година (понеделник) започнува етапната исплата на пензиите за месец февруари, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата: • За пензии […] The post МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy