Мицко против Мицкоски

Тој што најмногу плука на бугарската полтика, работи во нејзин интерес. А, кој плука најмногу против Бугарите?

Оние кои лажат дека го штитат македонскиот идентитет, од наводен бугарски диктат. Тие, исто така лажат дека Преговарачката рамка е бугарски моделирана рамка. Истите тие, се уште на пресови тврат дека Преспанскиот договор не и донел ништо добро на земјава, туку напротив, донел корупција и криминал – господе боже, каква безочна лага? Дали не ги гледаат придобивките од Преспанскиот, или не им се допаѓаат? Еве, јасно да биде: најдиректната придобивката од Преспа е членство на РСМ во НАТО.

Зошто лажете бе, толку ли е тешко да ја изговорите вистината? НАТО ли не го гледате? Или, несакате да го видите? Можеби, не Ви се допаѓа и не сте најсреќни со нашето членство во НАТО?

Но, и тоа не е страшно, секој има право на сопствено мислење – но, кажете го тоа јасно и гласно, за да може да Ве разбереме. Вака, сомнително е сè што се случува во најголемата опозициска партија – која по сила на Устав има особена одговорност за демократска активност во секоја една парламентарна демократија – па дури и во нашата!

И бидејќи не постои разумно и логично објаснување за потезите кои ги преземате, почнувам да стравувам дека најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ е окупирана од дијаболични ликови кои како да имаат зла тендеција да го истрошат политички Мицко Војводата и намерно го туркаат во лузерај. Следствено, да се запраша човек, кој би можел да има такви амбиции?

Во последниов период со намера суштински да го разберам политичкото дејствување на ВМРО ДПМНЕ околу клучните приоритети на државата, редовно почнав да ги следам пресовите и дебатите. И освен што повторуваат 3 едни исти тези – бугарски диктат, немате мнозинство и има криминал, ништо друго не прават. Се навратив наназад, и сега дозволете да споделам со Вас една екстремно индикативна колумна на Бранко Героски од 2010 година објавена на порталот ОКНО под наслов “Кој јазик го браните, министре Милошоски?.”.. https://okno.mk/node/8339

Малку се подисплашив, мора да признаам, ама па од друга страна ми се отворија и перспективите за толкување. Потоа се обидов и да ги пронајдам одговорите на посочениот, но не ги најдов. Се на се, поентата е дека овие прашања на Геро, ми поставија дополнителни дилеми во врска со толку очигледното антибугарското расположение во ДПМНЕ?

Мислам, луѓе мои: која е оваа конрадикторност на сцената?!

Па сите знаеме дека господинот е сеу ште особено влијателен врз Мицко а и генерално во ДПМПНЕ, ако не е и главен креатор на актуелните нивни политики, и секако се уште најгласен во “демек одбраната на македонскиот јазик, македонскиот идентитет” итн, Затоа и се плашам дека Мицко е малку заплеткан во пајакова мрежа, сплетена од некои негови блиски соработници.

Па сега, што ни преостанува? После се? После сите неконзистентности, идеолошки, политички, безбедносни, демократски и човечки, на крајот на денот?!

Дито и Родригез, кои се занимааат со социјалната психологија на популизмот, кај “Оштетените луѓе” (и групи) забележале зголемена тенденција минатите неправди да ги третираат како оправдувачки и легитимно морално засновани за релативизација на идни неморални и недемократски пракси, па дури и неморални одмазди. Оштетените, во вмровската приказна се “македонците” кои претпеле траума во контекст на меѓународните текови, историја и тралалајки од најразличен вид. Кукање, плачење, и ретрауматизација на македонците како да е единствената нивна песна – која со ама баш ништо не му помага на “напатениот и вековно обесправен македонски народ”, и затоа тој мора да се одмазди со недемократските методи и анти-нато-зликовци и антиеу пропаганда.

Стварно, плитко – a ла тепсија, a реално ни се презентира.

Но, другарчиња, замката тука е дека, со текот на времето, ваквите популистички политички стратегии засновани на кукање, плачење и консеквентна одмазда, имаат тенденција да го ескалираат конфликтот преку создавање на зголемена толеранција и нормализација на се она што се смета како неморално однесување! Тука е кваката! А, со тоа оди и зголемување на веројатноста за морално сомнително однесување и во иднина, и особено во предизвикување само-зајакнувачки циклус на непропорционално реагирање.

На пример како на 27-ми април!

Е за да не дојде до повторувачка и осакатувачка ескалација, (во случај на ЕУ дисоцијација, и Албанија напред, Македонија назад), стварно, ама најстварно, дајте ги тие работни групи и договорете се како понатаму. Па самите велите дека е криза. Решете ја!

Не заборавајте дпмнеовци, џабе ви е популизмот сосе илиберална и антидемократска пракса, кога не сте антиципирале дека во определени услови (како нашиве актуелни) ризиот од ескалација на конфликт е неговата следна станица. Избегнете ја- разговарајте!

Оттука, и јас навивам во ВМРО да победи “разумниот Мицкоски”, кој според својот бекраунд и професионален, и политички, не гледам дека би имал некоја посебна генеза за “навидум националистички калкулации” кои сериозно можат да и наштетат на државата, за разлика од оној Мицко Војводата – моделиран од Милошоски и неговиот оркестар, чие што минато ја проблематизира малку повеќе нивната наводна сегашност.

Aна Чупеска за Либертас.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Владата го решава деценскиот проблем со лицата без документи

Со донесувањето на измените на законите за престојувалиште и живеалиште и за лична карта со отвора патот за целосно решавање на бездржавјанството во Република Северна Македонија. Овие лица поради непоседувањето на имот и неможноста да обезбедат докази за сопственоста на имотот или договор за закуп практично остануваа без пријавена адреса... Прочитај повеќе...

Каевски: Станува Мицкоски сабајле и вели што ќе блокираме денеска, така функционира ДПМНЕ

Станува Мицкоски сабајле и вели ајде денеска што ќе блокираме и тоа е став на опозицијата, што го гледаме во континуитет, така функционира ДПМНЕ, истакна пратеникот на СДСМ Дарко Каевски за „Студио 10“ на телевизија 24. Каевски нагласи дека законското решение на законот за амнестија има за цел да се... Прочитај повеќе...

МФ: Нов закон за решавање банки за зајакнување на финансиската стабилност

Собранието на РС Македонија го усвои Законот за решавање банки, предложен од Министерството за финансии, а со кој земјава воспоставува регулаторна рамка за зајакнување на финансиската стабилност во земјава и навремена интервенција во кредитна инститиуија која е во проблем. Станува збор за сосема нов закон кој има за цел воспоставување... Прочитај повеќе...

Мисија за директен контакт помеѓу Комитетот за примена на стандардите на МОТ и претставници од Министерството за труд и социјална политика

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и претставници од министерството денеска се сретнаа со тим експерти на Меѓународната организација на трудот и експерт за слобода на здружување кои се во неколку дневна посета на земјава со цел реализација на Мисија за директен контакт помеѓу Комитетот за примена на... Прочитај повеќе...

Грковска на јавна расправа за нацрт Стратегијата за транспарентност 2023-2026: Целиме кон уште повисоко ниво на транспарентност и одржлива свест за нејзината важност

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, се обрати на втората јавна расправа за нацрт Стратегијата за транспарентност 2023-2026, која денеска се одржува во Велес, организирана од Кабинетот за политики за добро владеење, во соработка со Фондацијата Метаморфозис. „Ако корупцијата е болест, транспарентноста е... Прочитај повеќе...

Владата го решава деценскиот проблем со лицата без документи

Со донесувањето на измените на законите за престојувалиште и живеалиште и за лична карта со отвора патот за целосно решавање на бездржавјанството во Република Северна Македонија. Овие лица поради непоседувањето на имот и неможноста да обезбедат докази за сопственоста на имотот или договор за закуп практично остануваа без пријавена адреса за живеење а со тоа […] Прочитај повеќе...

Каевски: Станува Мицкоски сабајле и вели што ќе блокираме денеска, така функционира ДПМНЕ

Станува Мицкоски сабајле и вели ајде денеска што ќе блокираме и тоа е став на опозицијата, што го гледаме во континуитет, така функционира ДПМНЕ, истакна пратеникот на СДСМ Дарко Каевски за „Студио 10“ на телевизија 24. Каевски нагласи дека законското решение на законот за амнестија има за цел да се растеретат затворите, во него нема […] Прочитај повеќе...

МФ: Нов закон за решавање банки за зајакнување на финансиската стабилност

Собранието на РС Македонија го усвои Законот за решавање банки, предложен од Министерството за финансии, а со кој земјава воспоставува регулаторна рамка за зајакнување на финансиската стабилност во земјава и навремена интервенција во кредитна инститиуија која е во проблем. Станува збор за сосема нов закон кој има за цел воспоставување инструменти за ефикасно решавање на […] Прочитај повеќе...

Мисија за директен контакт помеѓу Комитетот за примена на стандардите на МОТ и претставници од Министерството за труд и социјална политика

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и претставници од министерството денеска се сретнаа со тим експерти на Меѓународната организација на трудот и експерт за слобода на здружување кои се во неколку дневна посета на земјава со цел реализација на Мисија за директен контакт помеѓу Комитетот за примена на стандардите на Меѓународната конференција на […] Прочитај повеќе...

Грковска на јавна расправа за нацрт Стратегијата за транспарентност 2023-2026: Целиме кон уште повисоко ниво на транспарентност и одржлива свест за нејзината важност

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, се обрати на втората јавна расправа за нацрт Стратегијата за транспарентност 2023-2026, која денеска се одржува во Велес, организирана од Кабинетот за политики за добро владеење, во соработка со Фондацијата Метаморфозис. „Ако корупцијата е болест, транспарентноста е централен дел во нејзиното лекување“. […] Прочитај повеќе...

5,8 отсто повисоки пензии – Парите легнаа на сметките на пензионерите

Повисоката септемвриска пензија беше исплатена во редовниот рок. Некои банки веќе ја ставија пензијата на располагање и предвремено. Начинот на исплата на пензијата се врати редовниот начин на исплата наместо предвремената исплата на пензијата воведена поради прогласувањето на пандемија во државата и донесените мерки за заштита од корона вирусот. The post 5,8 отсто повисоки пензии – Парите легнаа на сметките на пензионерите appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нови цени на горивата во Македонија

Од денес горивата се точат по следните цени: моторен бензин „евросупер БС-95“ – 86,00 (денари/литар) моторен бензин „евросупер БС-98“ – 88,50 (денари/литар) дизел-гориво „евродизел БС (Д-Е V)“ – 86,00 (денари/литар) масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 85,00 (денари/литар) „мазут М-1 НС“ – 48,660 (денари/килограм) The post Нови цени на горивата во Македонија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Мексико ја престигна Кина

Кина повеќе не е најважниот надворешно трговски партнер на Америка, туку Мексико е, според американските статистичари. Трговската размена меѓу двете земји достигна 263 милијарди долари во првите четири месеци од оваа година, што претставува 15,4 отсто од надворешната трговија на САД. Кога Кина се приклучи на Светската трговска организација во... The post Мексико ја престигна Кина appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 14.09.2023 година и со тоа малопродажната цена ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 92,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР... The post Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за барел. Меѓународната агенција за енергија (МААЕ) објави дека доброволното продолжување на дневните ограничувања за производство на нафта од страна на Саудиска Арабија и Русија ќе... The post Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy