Мицкоски ги прашува граѓаните за проекти: „Гласот на народот е полн со незадоволство од неработењето на локалните функционери на ВМРО-ДПМНЕ“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ги повикаа граѓаните да предложат свои идеи и проекти во следните две недели за време на отворените денови во општините каде што градоначалниците се од нивната партија.

Според последните информации од партијата, собрани се 845 идеи кои ќе бидат разгледани и добар дел преточени во буџетски проекти, и за истите ќе бидат предвидени средства за нивна реализација.

Од таму додаваат дека овој принцип на работа, на отвореност, отчетност и транспарентност изминатите 365 дена ја промени сликата во многу општини и ќе продолжи и во иднина.

Јавноста ги анализира овие потези на најголемата опозициска партија и добар дел од неа сметаат дека ова не е ништо ново кога се работи за локалната самоуправа.

Според поранешниот градоначалник на општина Велес, Аце Коцевски по завршувањето на локалните избори, секој градоначалник треба да се однесува како градоначалник на сите граѓани и општината да биде отворена за сите и што помалку да се меша политиката на партиите во работата на општините.

-Тоа што го предлагаат не измислиле топла вода, тоа се случува во добар дел македонски општини долги години наназад. Во општина Велес додека јас бев градоначалник, ние бевме прва општина во земјава кога почнавме со јавни расправи на нацрт-програмите и нацрт-буџетот на општината во присуство на различни целни групи. Врз основа на тие јавни расправи потоа нацрт-текстовите ги претворавме предлог-текстови на програми за работи на општината за наредната година и предлог-буџет на општината, кој се носеше во двофазна постапка, вели Коцевски за „Локално“.

Екс-градоначалникот смета дека не е добро штом тоа го прави политичка партија, како што сега го прави ВМРО-ДПМНЕ.

-Тоа треба да го прават општините, Советот и градоначалниците. Не е добро мешањето на политичките партии во работата на локалната самоуправа, потенцира Коцевски.

Тој истакнува дека не му е прифатливо ваквото однесување, како и присуството на Мицкоски на промовирање на проектите на општините.

-Тој нема никаква државна функција, ниту некакво право да се појавува на презентација на проекти на било која општина. Може да се појави премиер или министер ако Владата го поддржува проектот, но лидер на политичка партија не е етички да се појавува на проекти на градоначалници. Не е добра таа пракса. Сум за транспарентност да учествуваат граѓаните и да се измислуваат нови форми и начини, но не на предлог на политичка партија, без разлика која партија станува збор. Политиката што понастрана, едно се изборните кампањи, а друго е однесувањето после завршувањето на изборите. Мораме да го промениме начинот, порачува Коцевски.

Од друга страна, политичкиот аналитичар и професор Тони Науновски, оваа иницијатива е само уште еден мошне провиден маркетиншки трик за замајување на помалку информираните членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ „демек тие нешто работат и им се битни мислењата и интереситена луѓето во доменот на ингеренциите на локалната самоуправа“.

-Колку е очајно раководството на партијата во битката за зачувување на нивните партиски фотељи и функции среде се поголемото незадоволство на членството и народот од оваа гарнитура околу Мицкоски се огледува токму во трошење на народни, буџетски пари по хотели за „панаѓури“ за нешто што е фундаментална обврска на секоја единица на локалната самоправа. Па, затоа и се нарекува локална самоуправа, локалните жители на секоја општина мора да учествваат во одлките за инфраструктурните и друи проекти на конкретната единица на локална самоправа, тоа е суштината и смислата воопшто на самиот израз локална самоуправа. Таа максимална партиципативност на граѓаните, на луѓето во процесот на донесување на одлуки за местата во кои живеат е основна дејност и императив на општинските раководства, но може оние нивните градоначалници и советници не го знаеле тоа па морале нивните „експерти“ а ла Конрад Аденауер да ги потсетат. Штета за потрошените буџетски пари среде економска криза за нешто што и студент од било која општествена наука од прва година го знае, оценува Науновски.

Аналитичарот истакнува дека реалноста и фактите на теренот се недвосмислени, со ретки исклучоци.

-Катастрофално е работењето на градоначалниците на Мицкоски и општинските советници. Прошетајте низ државата и ќе видите колку се раскопани улиците низ градовите и селата, тротоарите, осветлување нема или е расипано, културни настани има се помалку, инфраструктурни проекти или нема или се лошо изведени, итн. Но затоа има високи трошоци за угостителски услуги по кафеани, како што можеме да прочитаме во ретките објективни медиуми бидејќи постои доминација во медиумскиот дискурс на апологети на мицковистичкото дпмне, за жал. Додуше, медиумските пропагандни ефтини трикови и кампањи не можат да го фалсификуваат објективниот факт дека гласот на народот е полн со незадоволство од неработењето на локалните функционери на ВМРО-ДПМНЕ, вели Науновски.

Соговорникот истакнува дека апсурдно е да се прави компарација во врска со владењето на локално ниво од ВМРО-ДПМНЕ до 2016/2017 година и после тоа, бидејќи според него, „е просто различно како небо и земја“.

-Пред ова раководство на чело со „шпицниот градоначалник“ Мицкоски да ги запоседне фотељите во партијата ВМРО-ДПМНЕ, имаше неспоредливо подобри резултати во секој аспект од дејствувањето и владеењето. Конкретно, во сферата на локалната самоуправа, во тие времиња имаше оромни, капитални инвестициски проекти, водоводи, израдба на локална патна инфраструктра итн. кои повеќекратно ги надминуваат сегашните; имаше концепции и визии за развој, за разлика од сега, во време на локалните самоуправи на Мицкоски, освен ако за визија не ги третирате богатите кафански софри кои народот и плаќа и апсурдните локални коалиции со оние од левица кои светот то замислуваат како сталиново село за диктатура, и слично. Инаку, Скопје 2014 како проект е најграндиозниот проект на современата македонска држава, настрана индициите за криминални тендери и слично, тоа не ме интересира, за тоа има институции, посочи Науновски.

Н.П.

извор Локално.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Османи: Да подвлечеме црта и да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протесна нота по демолирањето на новоотворениот Македонски клуб во Благоевград „Никола Вапцаров“. Османи појасни дека Р. Северна Македонија ги кажала сите ставови во однос на случувањата во двете... Прочитај повеќе...

Турски новинар за време на директен пренос сними нов земјотрес

Катастрофален земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала ја опустоши јужна Турција и соседните Либан и Сирија. Земјотресот беше почувствуван во многу градови на југот на Турција, особено во провинциите Кахраманмарас, Хатај, Османије, Адијаман, Газиантеп, Шанлиурфа, Дијарбакир, Малатија и Адана. Телевизиската екипа Ахабер известувала од градот Малатија во... Прочитај повеќе...

Земјотрес во Турција: Ангажирани повеќе од 300 руски војници

Сириското Министерство за одбрана денеска соопшти дека повеќе од 300 руски војници помагаат за отстранување на последиците од земјотресот во таа земја. Според Си-Ен-Ен, десет единици на руската армија со вкупно повеќе од 300 војници се вклучени во расчистување на урнатините и помагање во операциите за пребарување и спасување во... Прочитај повеќе...

Рестрикциите за струја останаа неостварена желба на опозицијата, домашните капацитети ги задоволија потребите на граѓаните

Зимскиот период, односно грејната сезона во земјава изминува без рестрикции за електрична енергија. Најавите за можен недостаток на струја започнаа уште летото, откако беа воведени санкции за енергенси поради руската агресија во Украина. Сепак, ситуацијата сега резултира со зголемено домашно производство на електрична енергија и нема зголемување на цената на... Прочитај повеќе...

Аанлиза: Од „љубовта“ на Москва и кон Делчев и санстефанска Бугарија настрадаа македонско-бугарските односи

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Северна Македонија ѝ ги расипа плановите на Москва и не дозволи растечките тензии меѓу Скопје и Софија да се претворат во отворен конфликт, иако беа доведени многу блиску до таа граница, откако чествувањето на годишнината од раѓањето на идеологот и организаторот на македонското револуционерно дело Гоце Делчев беше... Прочитај повеќе...

Европската комисија ќе одвои 100 милиони евра за Македонија

Европската комисија денеска предложи да се обезбедат до 100 милиони евра макрофинансиска помош за Македонија. Оттаму велат дека со овој предлог, се покажува дека Комисијата стои до Северна Македонија во тешки времиња, потенцирајќи ја енергетската криза. Според Комисијата, предложената помош ќе придонесе за покривање на финансиските потреби на Северна Македонија... Прочитај повеќе...

Аанлиза: Од „љубовта“ на Москва и кон Делчев и санстефанска Бугарија настрадаа македонско-бугарските односи

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Северна Македонија ѝ ги расипа плановите на Москва и не дозволи растечките тензии меѓу Скопје и Софија да се претворат во отворен конфликт, иако беа доведени многу блиску до таа граница, откако чествувањето на годишнината од раѓањето на идеологот и организаторот на македонското револуционерно дело Гоце Делчев беше... Прочитај повеќе...

Рестрикциите за струја останаа неостварена желба на опозицијата, домашните капацитети ги задоволија потребите на граѓаните

Зимскиот период, односно грејната сезона во земјава изминува без рестрикции за електрична енергија. Најавите за можен недостаток на струја започнаа уште летото, откако беа воведени санкции за енергенси поради руската агресија во Украина. Сепак, ситуацијата сега резултира со зголемено домашно производство на електрична енергија и нема зголемување на цената на... Прочитај повеќе...

МКЦ може да биде самоодржлив само ако стане јавна куќа или обложувалница

Пишува: АНА ВАСИЛЕВСКА Ана Василевска Имено, во Амстердам дошла десница на власт и градоначалникот донел одлука театрите да работат пазарно. Директорот на еден од покултните театри во градот, рекол ок, ќе работиме пазарно. Поставил претстава во која има секс на две проститутки и едно магаре. Притисокот од јавноста и пораката... Прочитај повеќе...

Како ќе се одвиваат односите меѓу Скопје и Софија после турбулентниот викенд: Првиот тест ќе биде на 16 февруари

Не стивнуваат реакциите после чествувањето на годишнината од роденденот на најголемиот македонски револуционер Гоце Делчев. Министерството за надворешни работи на Бугарија го оцени како понижувачки и неприфатлив односот на македонските власти кон бугарските граѓани кои дојдоа на границата со цел да оддадат почит на гробот на Гоце Делчев, иако со... Прочитај повеќе...

Повторно големо поевтинување на горивата – ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,67% во однос на одлуката од 3.2.2023 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за […] The post Повторно големо поевтинување на горивата – ова се новите цени appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Лукаревска: Воведуваме „е-фактура“ во борбата против сивата економија

Во поглед на сивата економија имаме предизвици, што значи дека ќе имаме и нови проекти во оваа насока, рече директорката на УЈП Сања Лукаревска за време на годишната конференција „Година на нови можности“. -Еден од најголемите проект е „е-фактура“, што е ризик фактор кај најголемите даночни обврзинии. Тоа ќе значи намалување на фиктивните фактури и […] The post Лукаревска: Воведуваме „е-фактура“ во борбата против сивата економија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Бежовска: Инфлацијата почна да се намалува, очекувам да биде едноцифрена

Инфлацијата не доведе до класичен ценовен шок, но таа резултираше со покачување на каматните стапки, рече гувернерката на Народната банка, Анита Бежовска. Таа посочи дека минатиов период на светско ниво се случил најсинхронизиран циклус на затегнување на монетарните политики. -Ние одговоривме преку стабилен девизен курс на домашната валута, рече Бежовска. Таа додаде дека клучни аспекти […] The post Бежовска: Инфлацијата почна да се намалува, очекувам да биде едноцифрена appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Бишев: Буџетот е стабилен, капиталната сила ги апсорбираше ризиците

Бакарството е циклична индустрија, вели владиниот советник Глигор Бишев за време на годишната конференција „Година на нови можности“. Тј кажа дека во добри периоди на економијата има и добри профити кај банките и тоа ја јакне капиталната сила, додека пак во лоши времиња се апсорбираат ризиците токму преку капиталната сила. -Од тој аспект македонската банкарска […] The post Бишев: Буџетот е стабилен, капиталната сила ги апсорбираше ризиците appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

МТСП: Во тек е етапната исплата на јануарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на 30.1.2023 година (понеделник) почнува етапната исплата на пензиите за јануари, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите што не користат картички ќе се реализира во четири групи, и тоа според висината на пензијата: – за пензии […] The post МТСП: Во тек е етапната исплата на јануарските пензии appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy