Мицкоски и неговиот „јас па јас“ систем

Пишува: НЕНАД ЈОВАНОВИЌ

Ако Мицкоски вели дека ќе оди на средба со Ковачевски, а попатно таквата средба од старт ја осуетува велејќи дека ќе има слабо фајде ако се бара од него поддршка за Уставните измени, тогаш тоа мене ми кажува две работи: прво, Мицкоски се стреми да биде „нов“ Груевски, и второ, Мицкоски покажува и јасен презир према парламентаризмот во земјата. Поточно, го презира Собранието и верува во нов апсолутизам во кој целата нација ќе се конституира во неговото лично „јас“.

После сите сигнали, отворени изјави и чисти насоки дека во ноември треба да се случат Уставните измени за продолжување на Европската интеграција на државата, Мицкоски, се чини, не дава пет пари за тоа. Забрефтан во своите кампањи на кои се случува само тој лично: никој не е поважен и поголем од него. Единствено нешто кое него го интересира е сувопарна власт за која, ни самиот не знае како до неа; од друга страна, дури ни тоа не му е важно се додека на сцената се случува само тој лично.

Никој не го мава по уши за да разбере дека тоа не е работа на лични кариери, партии, моќ и пари, туку тоа е работа за перспективата на граѓаните на оваа земја. Стануваат и беспредметни изјавите од типот – кога ВМРО-ДПМНЕ ќе дојде на власт ќе се избореле за нов „Француско-германски договор“, со нови позиции за земјата, и најдраматично е уште тоа кога вели, „не е ништо итно сега да се направат Уставните измени“.

Знам многу добро што Мицкоски прави: ја растура земјата со наративите кои се штетни за сите, дополнително општеството го фрла во очај, не нуди ништо, најдобрите енергии во земјата ги претвора во ентропија и, цело време игра на негативни селекции. Тој е даскал, па верува дека неговиот „просветен апсолутизам“ е единствениот пат за Македонија. Сè ќе стави на карта на која само тој е важен и единствено возможен, верувајќи дека тоа ќе го донесе на власт.

Сомнителни се тоа позиции на „даскалот“: презирот према парламентаризмот – пратениците за него се обично тесто за месење – и опозициониот „јас па јас“ систем во кој нема да има место за ниеден мајчин син освен него. Гледам, некои „опозиционери“ уште сега почнаa да ги соблекуваат гаќите пред „налетот“ на Мицкоски: очекуваат дека тоj е златна рипка што на сите ќе им исполни три желби. Толку е предвидлив во пресликување на системот „јас па јас“ на Груевски што, искрен да бидам, претставува патолошка состојба.

Нивото во парламентот е очајно, дискусиите се катастрофални, ама него тоа не го интересира. Не го интересира ниту дискусијата за Уставните измени. Важно му е само рејтингот за кој, со сигурност знам, е лажен. Ама во неговите очи тоа не е така: народот него го барал за да му ја исправел кичмата? Човек што никогаш ништо не сработил, сега ќе не убедува дека тој е „вистинскиот“ за исправување на кичми.

Да тргнеме од оваа хипотеза: доаѓа месец ноември, Европјаните ќе ни речат, извинете, ама немате Уставни измени – се гледаме следна прилика. Што ќе биде кога сè ќе застане? Ќе молчиме сите? Ќе чекаме избори 2024 година? Што ќе биде со иднината на оваа земја? Ако не направиме ништо во ноември, што ќе биде потоа?

До кога ќе чекаме? До кога ќе калкулираме како некакви бедници? Ако ништо не направиме, односно ако Мицкоски и неговата партија не помогнат за Уставни измени, тоа значи дека ќе молчат „пред дворот“, тоа значи дека ќе продолжат Византиските игри, и тоа значи дека ќе се инсистира на рушење на власта, и тоа значи ново насилство? Што ќе биде после ноември ако не направиме ништо?

Од друга страна, Ковачевски мора да знае на што сè е спремен илузионистот Мицкоски. Ако инсистира на неприфаќање на Уставни измени, дали тоа значи дека ќе инсистира на драматични бунтовништва во земјата после ноември?

Сè она кое ни претстои за да го направиме, можеме да го направиме сами. Имаме пратеници, имаме знаење и имаме шанса за да ја завршиме работата. Време е Мицкоски да покаже еднаш фер-плеј, спортска, човечка, па дури и ако сакате граѓанска одговорност: нека земе малку терет на своите плеќи за Уставните измени, малку нека се извалка, во интерес на Европската иднина, а после ноември ајде да се делиме на сите возможни и невозможни линии.

Ако ништо повеќе и ништо помалку, таквиот гест им го должи на граѓаните од кои следната година ќе бара мандат.

Нека докаже дека е човек. И граѓанин. Нека помогне денес, затоа што цената, во конечноста, нема да ја плати Мицкоски и Ковачевски, ќе ја платиме сите ние.

Текстот е личен став на Авторот. Дозволено е преземање на текстот според лиценцата Creative Commons 4.0. | Извор: Frontline

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Само Државна лотарија може да биде гарант за одговорно и контролирано приредување игри на среќа

Соопштение на Државна лотарија: Државна лотарија, согласно Законот за игри на среќа, претставува единствено трговско друштво за приредување на игрите на среќа во коешто Република Северна Македонија е основач или акционер со 51 % од основната главнина. Само Државна лотарија може да ги приредува електронските и интернет игрите на среќа,... Прочитај повеќе...

Николоски фатен во нова лага – тврдеше дека Груевски „збор нема кажано“ за „францускиот предлог“

Во гостување на 360 на 25.09.2023 потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски изјави дека во објавите на Никола Груевски немало збор за францускиот предлог до обзнанувањето на тоа што се случува зад сцената од актуелниот претседател на партијата Христијан Мицкоски: „Некој нека направи анализа, затоа што тој извади дури и книга... Прочитај повеќе...

Груевски за ВМРО-ДПМНЕ: Треба да смислат квалитетна програма, а не ако СДСМ вика А ние да викаме Б

Со внатрепартиски препукувања не може да се привлечат независни гласачи, тие се привлекуваат со квалитетна понуда на проекти, порача екс премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во вечерашното вклучување во живо. „Треба многу конкретна понуда, многу квалитетна понуда, не како досега ако СДСМ вика А ние да викаме Б.... Прочитај повеќе...

Груевски: Ако им одговорам на Мицкоски и Николовски ќе се чудат што ги снашло

„Се трудам да се воздржам да не кажам некои работи што ќе им направат голема штета. Јас иммам многу информации но сум незадоволен од многу работи“ – рече Никола Груевски во вонредното вклучување во емисија во живо на порталот Инфомакс. „Јас со многу нивните политики не се согласував и сега... Прочитај повеќе...

Невреме во Македонија

Променливо облачно и посвежо, наместа нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално ќе има појава на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и појава на град. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен и северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 23 до 29 степени. Времето... Прочитај повеќе...

Само Државна лотарија може да биде гарант за одговорно и контролирано приредување игри на среќа

Соопштение на Државна лотарија: Државна лотарија, согласно Законот за игри на среќа, претставува единствено трговско друштво за приредување на игрите на среќа во коешто Република Северна Македонија е основач или акционер со 51 % од основната главнина. Само Државна лотарија може да ги приредува електронските и интернет игрите на среќа, самостојно или заедно со други […] Прочитај повеќе...

Николоски фатен во нова лага – тврдеше дека Груевски „збор нема кажано“ за „францускиот предлог“

Во гостување на ТВ21 на 25.09.2023 потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски изјави дека во објавите на Никола Груевски немало збор за францускиот предлог до обзнанувањето на тоа што се случува зад сцената од актуелниот претседател на партијата Христијан Мицкоски: „Некој нека направи анализа, затоа што тој извади дури и книга од фејсбук-статуси, дали од објавувањето […] Прочитај повеќе...

Груевски за ВМРО-ДПМНЕ: Треба да смислат квалитетна програма, а не ако СДСМ вика А ние да викаме Б

Со внатрепартиски препукувања не може да се привлечат независни гласачи, тие се привлекуваат со квалитетна понуда на проекти, порача екс премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во вечерашното вклучување во живо. „Треба многу конкретна понуда, многу квалитетна понуда, не како досега ако СДСМ вика А ние да викаме Б. Треба обмислени проекти, со пресметка. […] Прочитај повеќе...

Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на Алкалоид влегоа во мечот со […] Прочитај повеќе...

БОНУС ОД МИЛИОН И ПОЛ ДЕНАРИ ВО СПОРТ ЛАЈФ

  Нов милионски тикет во „Sport Life” – Струмица, со помош на големиот Фибоначи бонус на добивката од 610% . Ова шесткратно зголемување на добивката, редовниот играч на „Sport Life“ го остварил со уплатени 50 денари, а освоил неверојатни 1.795.145 денари. Дури 1,5 милион денари се од бонусот на добивката, која инаку би изнесувала 300.000 […] Прочитај повеќе...

Мексико ја престигна Кина

Кина повеќе не е најважниот надворешно трговски партнер на Америка, туку Мексико е, според американските статистичари. Трговската размена меѓу двете земји достигна 263 милијарди долари во првите четири месеци од оваа година, што претставува 15,4 отсто од надворешната трговија на САД. Кога Кина се приклучи на Светската трговска организација во... The post Мексико ја престигна Кина appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 14.09.2023 година и со тоа малопродажната цена ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 92,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР... The post Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за барел. Меѓународната агенција за енергија (МААЕ) објави дека доброволното продолжување на дневните ограничувања за производство на нафта од страна на Саудиска Арабија и Русија ќе... The post Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании

Руските граѓани имаат основано 6.976 компании во Србија од почетокот на војната во Украина. И покрај оваа бројка, под знак прашалник е дали сите овие компании ќе придонесат за растот на српската економија или се само начин руските граѓани да добијат дозвола за постојан престој во Србија со која дополнително... The post Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ја зголеми каматната стапка 10-ти пат по ред во борбата против постојаната и висока инфлација која ги мачи потрошувачите, иако расте стравот дека повисоките трошоци за задолжување можат да придонесат економијата да влезе во рецесија . Зголемувањето на стапката за четврт процентен поен доаѓа додека... The post Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy