Мицкоски си игра политички руски рулет

Зоран БОЈАРОВСКИ

Интервјуто на амбасадорката на САД во нашата земја Анџела Прајс Агелер сѐ уште ја бранува македонската јавност, особено меѓу опозицијата и предизвика лавина од коментари меѓу експертите и аналитичарите.

За Исмет Рамадани, претседател на Евро-Атлантскиот совет на Македонија, во интервјуто на амбасадорката на САД Анџела Агелер, уште еднаш, експлицитно и многу јасно ни се дава до знаење дека измените во уставот се неопходни и недвосмислен императив кон патот за членство во ЕУ. Таа со јасни дипломатски ставови ни докажува колку сериозно американската администрација е инволвирана во намерата нашата земја да успее да ја совлада и оваа пречка и конечно да го потврди ставот на огромното мнозинство на граѓаните дека евростлантската интеграција е без алтернатива.

– Пораките на амбасадорката на САД Анџела Агелер се адресирани до пратениците, избрани од народот, како најкомпетентни и најодговорни, бидејки нивното гласање е одлучувачко, за продолжување на преговорите со ЕУ. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски, треба да застане, добро да ги прочита пораките, да размисли од кого и за кого тие се однесуваат и која е силата негова да опонира на вакви и слични пораки кои му се упатуваат. Неговите лажни т.н.патриотски флоскули и ветувања дека ќе преговара подобра рамка за преговори, јасно ги открива и амбасадорката Агелер. Таа со нејзина извонредна дипломатска пристојност, освен што му го пренесува ставот на САД, јасно го упатува и до ставот на ЕУ искажан од амбасадорот Дејвид Гир, категоричен е искусниот политичар и аналитичар Исмет Рамадани.

Рускиот рулет на Мицкоски
Рамадани укажува дека како што се доближува денот на одлуката, Мицкоски ќе се најде во ситуација која ќе наликува на политички руски рулет или Шекспировото,,To be or not to be”.

– Jасно е дека ,,човекот” е турнат, или сам влезен, во жешка желба да стане премиер, но такво нешто не се остварува со опонирање кон стратешка цел на земјата да припаѓа на евроатлантската опција, зацртана и афирмирана од осамостојувањето, и од тогашното ВМРО-ДПМНЕ, барем така ни се чинеше, посочува претседателот на Евро-Атлантскиот совет на Македонија Рамадани.

Во разговорот за Рацин.мк, Рамадани вели дека во пораките на амбасадорката Агелер има искрена намера да му се помогне на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

– Треба да му се помогне, а и јас се вклучувам во тоа, да најде некакво алиби и да се извлече од овој жив песок на политичко самоубиство. Амбасадорката на САД и сега, и многу пати досега, укажува како и каде се води политичка битка за функционирање на една правна и демократска држава, со посебен осврт кон некомпромисната борба против криминалот и корупцијата, вели Исмет Рамадани.

Тој вели дека амбасадорката Агелер испрати јасна порака и до пратениците кои одлучуваат со политичка одговорност кон народот што ги гласал. Другите чинители во политиката и слободноумните интелектуалци имаат право на мислење, вели Рамадани, н тука престанува нивната одговорност, а оние кои се одговорни за носење одлуки, доколку направат евентуална стратешка и геополитичка утка, нема да бидат амнестирани пред граѓаните и во пошироката јавност.

– Да се приклучиме кон добронамерните пораки на амбасадорката Гелер која ни потврдува дека нејзината земја САД цврсто стои зад нас како стратешки партнер. Политичка лудост е да се одбие ваква подршка. Дали има некој против? Нема!!!, потенцира претседателот на Евро-Атлантскиот совет на Македонија Рамадани.

Нано Ружин – универзитетски професор и поранешен амбасадор на Македонија во НАТО за Рацин.мк вели дека амбасадорката Агелер уште еднаш укажа дека е илузија дека е можно поништување или репреговарање на преговарачката рамка со ЕУ и дека отстапувањето од тоа што сте го потпишале е неприфатливо во меѓународните односи и во меѓународното јавно право, бидејќи самиот акти е потпишан со знаење на целата меѓународна и домашна политичка јавност и воедно потпишан е договор со ЕУ.

– Лажни и „пукањето во празно“ се опциите на одредени експерти и политичари дека тие ќе го поништеле и ќе постигнеле нов договор, нова преговарачка рамка со ЕУ. Такво нешто нема да прифати ниту ЕУ, ниту меѓународната заедница и затоа сметам дека ова е завршена работа, истакнува Нано Ружин.

Ружин дополнува дека таквото залагање служи само за подигање на рејтингот и ја држи во неизвесност иднината на земјата со лажните ветувања дека кога ќе дојдат на власт ќе постигнат подобар договор

– Она што можат да го направат е едноставо да не го исполнат договорот, но тогаш ќе следуваат одредени санкции и перманентното одолговлкеување и отстапување на од нашите европски амбиции, посочува универзитетскиот професор и поранешен амбасадор на Македонија во НАТО Нано Ружин.

Македонија не може да си дозволи да го руши фронтот во борбата против авторитаризмот
Со Ружин го разгледавме и прашањето дали одбивањето да се прифатат уставните измени е, всушност, опструирањето на утврдената геополитика на нашите партнери, во чие донесување учествуваме и ние како членка на НАТО или како кандидат во преговори за членство во ЕУ, и дека тоа може да има далекусежни последици за земјата и за регионот?

– Како што знаеме во источна Европа се води војна и целокупната меѓународна заедница, ЕУ, НАТО и држави кои не се во овие сојузи, но се раководат од демократски и либерални принципи, практично се свесни дека се работи за битка за помеѓу авторитаризмот, односно помеѓу оние кои што го посакуваат авторитарзимот и демократијата. Тоа е битка којашто е стратешка, повеќе валентна и којашто се одвива во Украина, но и пошироко. Во тој контекст отстапувањето од договорот ќе значи и отстапување од геополитичката целост на ЕУ и се руши фронтот на солидарност, взаемност и на заедницата на демократските општества коишто се профилирани и во соработката на Северна Македонија со ЕУ, со САД и секако НАТО, категоричен е поранешниот амбасадор во НАТО Ружин.

Ружин смета дека доколку Северна Македонија не ги усвои уставните амандмани ќе предизвика голем гап во регионот бидејќи ќе се „наруши“ двојката Албанија Северна Македонија. Од друга страна се следат и ризиците од лавирањето на Србија, како и политичката криза во Црна Гора и Босна и Херцеговина.

– Затоа од Македонија се очекува најмногу и секое оспорување на договорот и запирање на преговорите ќе претставува отстапување од геостратегиските интереси на прогресивниот дел од светот каде што припаѓа и нашата земја. Укажувањата на амабасадорката на САД Гелер предупредуваат дека отстапувањето од оваа коалиција во овој момент на меѓународна политичка тензија, ќе претставува удар кон оние сили коишто посакуваат да дојде победа на демократските субјекти во Европа и во светот. Македнија тоа не смее да си го дозволи, рече во разговорот за Рацин.мк универзитетскиот професор и поранешен амбасадор на Македонија во НАТО Нано Ружин.

извор Рацин.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на... Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ... Прочитај повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со таканаречениот „солидарен данок“, сака да ги одере фирмите

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ: „Наместо да се бори против сивата економија, владата со новиот данок ќе земе арач од лојалните фирми на државата, кои си ги плаќаат редовно даноците, а со тоа дополнително ќе ја стимулира сивата економија. Ваквата мерка не е солидарност туку арамилук. Со новиот данок, каде е... Прочитај повеќе...

Каква е состојбата на патиштата?

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ: Сообраќајот на патниот правец Кавадарци – Прилеп е нормализиран. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Поради вградување на асфалтен слој (асфалтирање) на Регионален пат Р1102, делницата Велес – Градско до 23.09.2023 г. ќе биде затворена за сообраќај во период од 08:00 – 18:00 часот. СОСТОЈБА: Сообраќајот... Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во... Прочитај повеќе...

Шаховското дерби на Алкалоид и САД со многу заплети до нерешен резултат

Светското екипно првенство за шахисти над 50 годишна возраст во Струга веќе во третото коло го донесе дерби мечот на највисоко рангираната екипа, репрезентацијата на САД, со шахистите на Алкалоид кои се четврти носители на турнирот. Мечот заврши нерешено, 2:2, но самите партии ни оддалеку не беа мирољубиви. Шахистите на Алкалоид влегоа во мечот со […] Прочитај повеќе...

БОНУС ОД МИЛИОН И ПОЛ ДЕНАРИ ВО СПОРТ ЛАЈФ

  Нов милионски тикет во „Sport Life” – Струмица, со помош на големиот Фибоначи бонус на добивката од 610% . Ова шесткратно зголемување на добивката, редовниот играч на „Sport Life“ го остварил со уплатени 50 денари, а освоил неверојатни 1.795.145 денари. Дури 1,5 милион денари се од бонусот на добивката, која инаку би изнесувала 300.000 […] Прочитај повеќе...

Спасовски за Фронтлајн и Цивил Медиа: СДСМ е стожер на проевропскиот фронт, за мене е важно тој проевропски фронт да ја добие довербата на граѓаните

Во интервјуто за Фронтлајн и Цивил медиа, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски запрашан за приклучувањето на СДСМ на проевропскиот фронт, рече: „Еднаш и засекогаш мора да се одвојат прогресивните сили во државата визави сите оние кои што ја влечат државата назад, оние ретроградни сили, оние сили коишто не ѝ помагаат на државата да напредува. […] Прочитај повеќе...

Возило со дипломатски таблички се запали во движење во Кисела Вода

Возило со италијански дипломатски таблички настрада во пожар вечерва во скопска Кисела Вода. 41-годишен скопјанец возел со возилото марка „џип“ одел кон Сопиште, но забележал чад од хаубата, по што застанал и побарал помош од локалците. -Вечерва во 19.29 час. во СВР Скопје од страна БППЗ пријавено е дека на место викано Теферич -К.Вода гори […] Прочитај повеќе...

Времето се менува – Синоптичарите ја објавија најновата прогноза

Сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со умерен југоисточен ветер. Утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме. Пороен дожд […] Прочитај повеќе...

Мексико ја престигна Кина

Кина повеќе не е најважниот надворешно трговски партнер на Америка, туку Мексико е, според американските статистичари. Трговската размена меѓу двете земји достигна 263 милијарди долари во првите четири месеци од оваа година, што претставува 15,4 отсто од надворешната трговија на САД. Кога Кина се приклучи на Светската трговска организација во... The post Мексико ја престигна Кина appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 14.09.2023 година и со тоа малопродажната цена ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 92,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР... The post Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за барел. Меѓународната агенција за енергија (МААЕ) објави дека доброволното продолжување на дневните ограничувања за производство на нафта од страна на Саудиска Арабија и Русија ќе... The post Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании

Руските граѓани имаат основано 6.976 компании во Србија од почетокот на војната во Украина. И покрај оваа бројка, под знак прашалник е дали сите овие компании ќе придонесат за растот на српската економија или се само начин руските граѓани да добијат дозвола за постојан престој во Србија со која дополнително... The post Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ја зголеми каматната стапка 10-ти пат по ред во борбата против постојаната и висока инфлација која ги мачи потрошувачите, иако расте стравот дека повисоките трошоци за задолжување можат да придонесат економијата да влезе во рецесија . Зголемувањето на стапката за четврт процентен поен доаѓа додека... The post Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy