Министерот Оливер Спасовски на средба со австрискиот колега Герхард Карнер: Ја продлабочуваме традиционално добрата полициска соработка со Австрија

Денеска, (23.11.2022), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за време на работниот престој во Виена, во австриското Сојузно Министерство за внатрешни работи, оствари билатерална средба со Сојузниот министер за внатрешни работи на Република Австрија, Герхард Карнер.

На средбата, министерот Спасовски се заблагодари за поканата и истакна дека денешнава средба е уште една потврда за традиционално добрата соработка помеѓу двете министерства и двете земји, особено по стапувањето на сила на Договорот за полициска соработка меѓу двете Влади.

„Полициската соработка редовно се реализира преку размена на информации, експертски средби, заедничка реализација на проекти и оперативни акции, во рамки на оперативната соработка со Frontex, како и во рамки на неколку меѓународни иницијативи, платформи и партнерства”, рече министерот Спасовски, потсетувајќи дека во насока на справување со илегалната миграција на 26 октомври оваа година беше потпишан Договорот со FRONTEX, кој има оперативно и политичко значење и за Република Северна Македонија и за Европската Унија.

Министерот Спасовски упати благодарност до австрискиот колега Карнер за учеството на австриските полициски службеници во заедничките операции на нашата јужна граница, што значително придонесоа во зајакнување на капацитетите на нашата гранична полиција и секако во борбата против илегалната миграција и криумчарењето мигранти.

„Во досегашното отсуство на Договорот со Фронтекс, Заедничката операција беше од огромна помош и поддршка, а се покажа и како една од најуспешните операции од ваков тип, со оглед на фактот дека на национално ниво годишно се спречуваат над 20.000 обиди за илегално минување од кои речиси 90% се спречени на јужната граница”, истакна министерот Спасовски, додавајќи дека во Северна Македонија, спречени се 22.806 обиди за илегално преминување на границите или речиси пет илјади обиди повеќе во споредба со истиот период лани.

Спасовски изрази благодарност за заложбите на Сојузното Министерство за внатрешни работи на Република Австрија за спроведување на иницијативата за „Заедничка координативна платформа“ која има голем потенцијал да преземе водечка улога во координацијата на активностите за ефикасно справување со илегалната миграција.

„Иницијативата ги идентификува и ги сублимира во себе потребите во клучните области – гранично управување, азил, враќање и борба против трговијата со луѓе. Таа, воедно го препознава регионалниот пристап и развојот на односите со земјите на потекло како неопходни за воспоставување одржливо враќање, а посветува внимание на различните форми на враќање – доброволно и присилно, како и на различните фази при враќањето, односно активности во подготвителна фаза – пред враќање, враќање, како и активности по враќањето”, рече министерот Спасовски.

Во однос на билатералната соработка, министерот Спасовски рече дека истата многу често се рефлектира и во заедничкото дејствување во меѓународните организации во кои што членуваат и двете земји односно двете Министерства за внатрешни работи. Тука е и соработката во рамки на Меѓународниот центар за развој на миграциска политика со седиште токму овде во Виена во рамки на кој задоволство ми е да информирам дека во зачеток е спроведувањето на инцијативата на Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија за воспоставување соработка со земјите на потекло на мигранти”, информираше министерот Спасовски, при што додаде дека како транзит земја Република Северна Македонија и земјите од регионот на Западен Балкан имаат потреба од формализирање на соработката со земјите од Патот на свилата заради осигурување ефективен механизам на враќање на мигранти како еден од клучните предуслови за ефикасен систем за гранична безбедност.

„Тоа за нас претставува еден од најголемите предизвици со оглед на фактот дека главен проблем е немањето на договори за реадмисија со најголем дел од земјите на потекло, поради непостоење ма дипломатска мрежа во критичните региони и фактот што најголем дел од земјите од потекло се претставени со нерезидентни дипломатско – конзуларни претставништва. Се надевам дека по првичното воспоставување на контакти и презентирање на проблемите со кои се соочуваат и земјите на потекло и земјите на транзит, ќе најдеме заедничко решение и ќе успееме во преговарање и потпишување на договори за реадмисија”, истакна министерот Спасовски.

На крајот од средбата, министерот Спасовски ја изрази својата лична и искрена благодарност за поддршката на Република Австрија во сите досегашни напори на Република Северна Македонија и на политичко и на оперативно ниво, со надеж дека со меѓусебна поддршка, истрајност и меѓусебна соработка ќе се победи во борбата против организираниот криминал и сите останати видови криминал со кои се соочуваме.

Министерот Герхард Карнер му посака добредојде на министерот Спасовски поздравувајќи ја одличната соработка помеѓу нашите две министерства и изразувајќи уверување за нејзино интензивирање и во наредниот период. Австрискиот министер Карнер упати посебна благодарност и почит кон нашите заеднички тимови полициски службеници задолжени за граничната контрола на границата со Република Грција за нивниот ангажман и посветеност во заштитата од илегалната миграција и криумчарењето на мигранти, ценејќи и вреднувајќи ги сите овие заеднички активности со цел зачувување на границите а со тоа и безбедноста и сигурноста на граѓаните.

По завршување на средбата, министерот Оливер Спасовски и неговиот австриски колега, Сојузниот министер Герхард Карнер имаа изјави за австриските медиуми при што уште еднаш ја потврдија традиционално добрата соработка помеѓу двете министерства и двете земји, како и заложбите за продлабочување на истата, со уверување дека ќе продолжи во континуитет со несмален интензитет.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Драма во светиниколско: Зел дрвен предмет и претепал сограѓанин

На 30.11.2022, полициски службеници од Полициската станица Свети Николе го привеле А.Ѓ.(18) од с.Немањици, светиниколско, затоа што околу 15.00 часот на место викано „Тоољ“, атар на с.Мечкуевци, светиниколско, по претходна расправија и меѓусебна физичка пресметка, со дрвен предмет го нападнал Л.Ј.(66) од Пробиштип и му нанел тешки телесни повреди, констатирани... Прочитај повеќе...

Полицијата му затропа на врата на велешанка откако напишала фејсбук статус со кој повикува на омраза

СВР Велес поднесе кривична пријава против С.П.(35) од Велес поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „загрозување на сигурноста“ и „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. Пријавената, објавила статус на нејзиниот профил на социјалната мрежа „Фејсбук“ со кој повикувала и ширела омраза. Прочитај повеќе...

Тешка сообраќајка меѓу полициско возило и голф, има повредени полицајци

На 30.11.2022 во СВР Скопје било пријавено дека во 15.45 часот на бул.„Крсте Мисирков“ се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „фолксваген голф“ со скопски регистарски ознаки, управувано од А.М.(36) од Скопје и патничко возило „шкода“, сопственост на МВР. Во незгодата со телесни повреди се здобиле двајца полициски службеници од... Прочитај повеќе...

Семејна драма пред трговски центар во Аеродром: 18 годишен син ја нападна својата мајка

На 01.12.2022 во 00.40 часот во Полициската станица Аеродром, 46-годишна жена од Скопје пријавила дека околу 00.15 часот пред трговски центар на подрачјето на Аеродром била физички нападната од нејзиниот син. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Во Брисел денес започна дводневниот билатерален скрининг за Поглавјето 23, „Правосудство и фундаментални права“, на кој заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, рече дека континуирано расте напредокот во правосудството, што е потврдено и последниот Извештај на ЕК за 2022. –... Прочитај повеќе...

Во Брисел денес започна дводневниот билатерален скрининг за Поглавјето 23, „Правосудство и фундаментални права“, на кој заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, рече дека континуирано расте напредокот во правосудството, што е потврдено и последниот Извештај на ЕК за 2022. –... Прочитај повеќе...

Семејна драма пред трговски центар во Аеродром: 18 годишен син ја нападна својата мајка

На 01.12.2022 во 00.40 часот во Полициската станица Аеродром, 46-годишна жена од Скопје пријавила дека околу 00.15 часот пред трговски центар на подрачјето на Аеродром била физички нападната од нејзиниот син. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Алиу: Зелените вештини значат грижа за природните ресурси и добробит за граѓаните

За таканаречените зелени вештини особено се говори во последниов период со настанувањето на енергетската криза не само во земјава, туку и во светот. Тие значат грижа кон природните ресурси и обезбедување благосостојба на граѓаните и затоа образовните установи треба да го овозможат нивното стекнување. Така ќе се овозможи зелен раст,... Прочитај повеќе...

Ковачевски: Со новата праведна даночна реформа нема нови даноци, нема зголемени даноци и се укинува прогресивното оданочување

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и министерот за финансии, Фатмир Бесими го презентираа новиот Концепт на даночна реформа. Новата даночна реформа е дел од Стратегијата за реформа на даночниот систем (2021-2025), каде се утврдени главните цели на даночните реформи, поставени во пет приоритети. Целта на новиот... Прочитај повеќе...

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен доход останува со единствена стапка од 10 проценти и нема да се оданочуваат каматите на депозитите на штедни влогови, изјави премиерот Димитар Ковачевски. Тој рече дека почнува да се имплементуира даночната реформа од 1 јануари. – Зборот праведност... Прочитај повеќе...

Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок

Се укинува прогресивното оданочувања, не се предвидуваат нови даноци, данокот на личен доход останува со единствена стапка од 10 проценти и нема да се оданочуваат каматите на депозитите на штедни влогови, изјави премиерот Димитар Ковачевски. Тој рече дека почнува да се имплементуира даночната реформа од 1 јануари. – Зборот праведност е клучен во даночната реформа. […] The post Се укинува прогресивното оданочувања, Хонорарците нема да плаќаат повеќе од 10% данок appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници

Владата на прес конференција поврзана со новата даночна политика најави враќање на мерката Викенд без ДДВ која успешно помина за време на корона кризата. Според министерот Бесими оваа мерка би се вовела неколку пати годишно за време на празници и би важела за прехранбени производи. The post Викенд без ддв за прехранбени производи за време на празници appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки…

Со новите даночни решенија Владата одлучи на луксузните прехранбени производи да им го зголеми данокот од 5 на 10 проценти. 5 проценти е данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки, соопшти министерот Бесими и најави зголемување на данокот за овие луксузни производи. Сепак, нема да има зголемување на […] The post Ќе се зголеми данокот за ајкулски перки, кит, месо од делфин, тартуфи, морски кучиња и морски мачки… appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Недела останува неработен ден

Уставниот суд на седница одлучи неделата да остане неработен ден. – За Уставниот суд неосновани се наводите на Стопанската комора која бараше да се запре спроведувањето на законот. Оваа одлука е конечна и секој мора да ја почитува, рекоа ид Уставниот суд. Иницијативата беше поднесена од Стопанската комора на Македонија, а Уставниот суд одлучил за […] The post Недела останува неработен ден appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави

АД ЕСМ е производител на електрична енергија и со сопствената произведена енергија го снабдува „ЕВН хоме“ за потребите на домаќинствата и малите потрошувачи. Снабдувањето се врши 100-процентно по задолжение добиено од Владата наместо 60 % како што е по законот, а сè со цел да се обезбеди електрична енергија по пониска цена и да се […] The post ЕСМ: Ако некој има сознанија за фирма што продава струја, а не ја наплаќа авансно, да ја пријави appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy