Мислата на Делчев „Нема друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови како македонскиот“ како да е искажана денес

Ацо ЛУКАРОСКИ

Откако договорот меѓу Белград и Приштина во Охрид беше оценет и како „договор за сигурноста и просперитетот на целиот Западен Балкан“, и откако меѓународната заедница темелно ја преиспитува дејтонска Босна и Херцеговина во потрага по решение за функционална демократија и институционален систем за оваа држава, многу лесно може да се случи Северна Македонија повторно да биде кочничар за регионот ако бргу на ги спроведе уставните измени и со тоа да реши две прашања – сопствената евроинтеграција и нормализирањето на односите со Бугарија.

Сега предупредувањата на премиерот Ковачевски, на вицепремиерот за европски прашања Маричиќ и на министерот за надворешни работи Османи, дека може да се случи Северна Македонија самата на себе си да си стави „вето“ ако не ги поминеме уставните измени во Собранието.

Ако не си ја средиме таа наша домашна задача, освен внатре, во земјата, тоа ќе има сериозни ризични импликации и за Западен Балкан.

Бугарија од Европа бараше да не дозволи отпочнување наши преговори со ЕУ. Ние од Европа и САД баравме да ја вразумат Бугарија. И што се случи? Целата работа сега се сведе на внесување на Бугарите во нашиот Устав. Политичка кусогледост е да не се видат историските и гео-стратешки бенефиции од ваквата разврска. Внесувањето на Бугарите во македонскиот Устав и особено фактот што тој чин го оправдуваат и Бугарите, би бил силен удар врз теоријата дека Македонците и Бугарите се една нација. Со тоа и официјално се затвора прашањето за ‘еден народ во две држави’.

Европа и САД го направија своето. Без многу кревање галама. Официјална Бугарија си легна на брашното. За жал, сето тоа го вклучи алармот на оние политички сили кај нас, коишто не сакаат успешна разврска за Македонија. Со помош на своите МАНУ-мегафони, предводени од Коцарев и Ќулавкова, почнаа да бараат да се откажеме од уставни промени и од членство во ЕУ, со тврдење дека „со достоинствено откажување од членство во ЕУ, побрзо ќе сме влегле во ЕУ“. Истовремено ширејќи параноја, со едно тотално бесмислена теорија дека „со внесување на Бугарите во Уставот ќе исчезнат Македонците и македонскиот јазик“.

ВМРО-ДПМНЕ и Левица се борат жестоко да спречат наш влез во ЕУ. Таа борба им почна со вувузелите во Собранието. Па продолжија со наводни отворања на бугарски клубови, иако истите и претходно постоеа на други локации. Па организираа протести против тие клубови, а што е најсмешно, или можеби најтажно, на протестите бил забележан и еден од сопствениците на тие клубови. Потоа глупостите продолжија со тоа што двајца ‘вмровци’ со бугарско државјанство тепаа трет ‘вмровец’. Којшто не е Бугарин, ама кажал дека се чувствува Бугарин. Па бидејќи таа борба за спречување влез на Македонија во ЕУ цело време оди синхронизирано со некои бугарски политичари, се случи од Бугарија да дојдат нивни пратеници за да провоцираат и да се ‘кошкаат’ со наши полицајци. За потоа во јавноста да излезат фотографии од коишто може да се види дека тие бугарски пратеници претходно имале средби и со тепачите и со тепаниот.

ВМРО-ДПМНЕ и Левица за Македонија се како внатрешно крварење за еден организам. Многупати цитираната мисла од Гоце Делчев „Јас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови – изроди како македонскиот“ како да била искажана за овој момент сега. Овие политички партии во континуитет работат против Македонија. Борбата за спас на Македонија две децении им се сведуваше на барање за референдум, за на крај истиот да го бојкотираат. И никогаш не одговорија на прашањето зошто бојкотираа, наместо да излезат на референдум и да гласаат против. Бојкотираа, затоа што знаеа дека на референдумот опцијата „ЗА“ ќе имаше многу повеќе гласови од опцијата „ПРОТИВ“. За членството во НАТО исто така не дадоа поддршка. Потоа заговараа седење зад затворени врати при попис, па кукавички избегаа од гласање за ратификација на Договорот со Фронтекс. Македонската опозиција блокира сè што е добро за Македонија и за македонските граѓани. Блокираа секакви реформи. Блокираа зголемување на минималната плата. Блокираа раст на пензиите. Блокираа грантови од пријателски држави. Ги блокираа сите договори со соседите и со други субјекти од меѓународната заедница.

Сега на ред е блокада на уставни промени коишто широко би ги отвориле портите за наше полноправно членство ЕУ. Сите нивни блокади ги правдаат со една иста приказна дека тоа го прават за спас на Македонија. Бедна приказна којашто, за жал, ја „голтаат“ и многу граѓани во државата. Членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ и Левица, овојпат во ‘коалиција’ со т.н. „разочарани“. Да се надеваме дека во моментот кога ќе се носи одлуката, сепак ќе им проработат свеста и совеста и дека ќе дадат поддршка за уставните промени. Потребна е поддршка од сите. Ова е голема шанса за Македонија.

извор Рацин.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Уапсен надри лекар, пронајдени пари, лекови, медицинска документација и еден предмет

На 08.06.2023 во гостиварско Врапчиште, полициски службеници од ОВР Гостивар го лишиле од слобода М.Ч.(33) од Република Турција. При претрес во куќа во содејство со Државен санитарен и здравствен инспекторат, која ја користел како ординација за надрилекарство, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени поголема количина на таблети, медицинска... Прочитај повеќе...

Вонредна седница во Делчево: се очекува советниците да прогласат елементарна непогода

На пладне е закажана вонредна седница поради големите штети предизвикани од невремето, кое вчера го зафати Делчево. На седницата ќе биде предложена одлука за прогласување елементарна непогода од поплави во Делчево, а ќе биде донесена и одлука за формирање комисија за процена на штети по што ќе се објави и... Прочитај повеќе...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Еве каква е сликата во Делчево по силното невреме

Градоначалникот на Делчево Горан Трајковски објави фотографии од тоа како изгледа Делчево по вчерашната природна катастрофа. Најавена е вонредна седница на советот. Прочитај повеќе...

Вонредна седница во Делчево: се очекува советниците да прогласат елементарна непогода

На пладне е закажана вонредна седница поради големите штети предизвикани од невремето, кое вчера го зафати Делчево. На седницата ќе биде предложена одлука за прогласување елементарна непогода од поплави во Делчево, а ќе биде донесена и одлука за формирање комисија за процена на штети по што ќе се објави и... Прочитај повеќе...

Водата во Делчево може да се пие, дефектот саниран

Дефектите на водоснабидителниот систем во Делчево што настанаа по синоќешното невреме се санирани. Градоначалникот Горан Трајковски рече дека граѓаните може да ја користат водата за пиење. Во невремето поплавени беа десетици објекти, граѓаните пријавуваа поплавени подруми, уништени беа улици. И денес се работи на санирање на штетите. Во моментот советниците... Прочитај повеќе...

Познат идентитетот на загинатата жена – Страотна сообраќајка во тунелот на делницата Гевгелија – Неготино

Денеска (09.06.2023) во 08.40 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на автопатот А1, кај тунелот Т1 на делницата Гевгелија – Неготино, патничко возило „фолксваген“ со неготински регистарски ознаки, управувано од Т.П.П.(47) од Неготино, изгубило контрола и се превртело. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила Т.П.П. и била... Прочитај повеќе...

Трагедија: Утрово загина вработен во Макстил

Денеска во утринските часови се случи несреќа во производствениот погон на Макстил каде животот го загуби вработен во компанијата. Според информациите на Макстил веднаш биле алармирани сите надлежни служби кои направиле записник од настанот и е започната истрага за причините за несреќата.     Прочитај повеќе...

Трамп: Корумпираната администрација на Бајден ме обвини

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп (Трамп) вчера преку социјалните мрежи соопшти дека против него е покренато обвинение, за што неговите адвокати биле информирани од администрацијата на актуелниот претседател Џо Бајден (Џо Бајден). – Корумпираната администрација на Бајден ги извести моите адвокати дека е покренато обвинение против мене – напиша Трамп... Прочитај повеќе...

СДСМ: Нема потреба од нервоза во ВМРО-ДПМНЕ затоа што го променија ставот за уставни измени, да го продолжиме дијалогот

СДСМ: Нема никаква потреба ВМРО-ДПМНЕ да манифестира толку голема нервоза затоа што променија став и прифатија уставни измени, како и учество во широка Влада за европска интеграција. Разбираме дека промената на ставот можеби дојде наеднаш, дека паднаа во вода сите изјави за францускиот предлог и за договорот. Разбираме и тоа... Прочитај повеќе...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, билe пронајдени и одземени пиштол „зораки“, две рамки за пиштол и 48 куршуми. Тој бил задржан во полициска станица и по целосно... Прочитај повеќе...

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 104,14 поени, додека во петокот навечер изнесуваше 104,04 поени. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута […] The post Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при што сајбер криминалците успеале да подигнат кредит во нивно име. Изминатиот период речиси секојдневно полицискиот билтен изобилува и со случаи каде измамници со туѓи лични […] The post Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се случува и кај некои дилери на автомобили кои не ја прикажуваат реалната цена на производите. Нема веќе лажни попусти, а сезонско намалување ќе има само […] The post Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските ризици. Процесот на деглобализација може особено неповолно да делува на малите економии коишто по својата природа се повеќе зависни од надворешна трговија и пристап до […] The post Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите кои ги спроведовме во повеќе од 300 компании и разговорите што ги имавме со повеќе од 100тина значајни личности од бизнисот и науката недвосмислено потврдуваат […] The post Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy