Москва подготвува услови за дестабилизација на Молдавија додека рускиот прокси лидер во окупираниот регион Придњестровје повикува на воена подготвеност

Официјални лица и гласноговорници на Кремљ продолжуваат да поставуваат услови за дестабилизација на Молдавија, најверојатно како дел од напорите да ја попречи нејзината интеграција во ЕУ, меѓу другите цели, напиша американската тинк-тенк организација Институт за проучување на војната (ISW) во својата проценка од 28 јануари.

Алексеј Полчук, директорот на Вториот оддел на земјите од Заедницата на независни држави (ЗНД) при руското Министерство за надворешни работи, во интервју на 28 јануари за рускиот државен медиум ТАСС тврди дека Молдавија почнала да ги „уништува своите врски “ со организацијата на ЗНД предводена од Русија, бидејќи се шират гласини за напуштање на Молдавија од ЗНД до крајот на 2024 година.

ЗНД е основана по распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година, а во моментов групира девет поранешни советски републики. Молдавија формално не ја напушти ЗНД, но практично го суспендираше своето учество во организацијата во 2022 година.

Полишчук тврдеше дека напуштањето на ЗНД нема да биде од корист за граѓаните или за молдавската економија. Тој, исто така, спомена дека решавањето на прашањето за Придњестровје во Молдавија е во „длабока криза“, а Русија би можела да ги поправи влошените односи меѓу Молдавија и Придњестровје како „посредник и гарант“ во ова прашање.

Придњестровје е отцепен регион меѓународно признат како дел од Молдавија. Руските трупи го окупираа Придњестровје од раните 1990-ти кога Русија го нападна регионот под изговор дека ги штити етничките Руси.

Молдавскиот вицепремиер Олег Серебријан на 28 јануари на националното радио објави дека Молдавија нема да се врати на преговарачкиот процес 5+2 за Придњестровје, во кој беше вклучена Русија, додека руската инвазија на Украина продолжува со целосни размери.

Говорејќи на прес-конференција на 29 јануари, Серебријан рече дека Кишињев е решен да го реши проблемот со Придњестровје „исклучиво“ преку мирни средства.

„Овој став е поддржан од нашите колеги во Кијив. Нема планови за воен или друг вид притисок врз Придњестровје“, рече претставникот.

Според ISW, Русија би можела даспроведе слично сценарио за Молдавија како и за Украина, осврнувајќи се на обвинувањата на Русија за „напуштање“ на Украина од Минските договори, користени како дел од оправдувањето за целосната инвазија.

Во претходната проценка, ISW утврди дека Русија полека го обликува информативниот простор насочен кон дестабилизирање на Молдавија и оправдување на какви било идни кампањи со врамување на Русија како заштитник на „загрозените говорители на руски јазик“ во Молдавија.

Овој пристап е речиси идентичен со наративите што ги конструираше Русија за да ја оправда целосната инвазија на Украина.

Во јануари, руските државни медиуми продолжија да ги охрабруваат проруските сепаратисти во Молдавија, веројатно во обид да сеат политичка нестабилност и поделба, објави ISW.

Како што пренесува Кијив индипендент, Вадим Красноселски, рускиот прокси лидер во Придњестровје, регионот Молдавија окупиран од Русија, во обраќањето на 22 јануари повика на зголемени воени вежби и зголемена подготвеност.

Помеѓу Молдавија и Придњестровје има зголемени тензии од почетокот на руската целосна инвазија на Украина кога се стравуваше дека во Молдавија може да избие вооружен конфликт.

Иако првичната закана изгледа помина, односите меѓу Молдавија и окупираното Придњестровје повторно се заладија откако Молдавија воведе царинска тарифа за увоз и извоз на 1 јануари.

Приходите од тарифите се насочени кон буџетот на Молдавија, за што руските полномошници во Придњестровје протестираа и рекоа дека им штети на локалните бизниси.

Молдавија, пак, рече дека политиката едноставно е воспоставена подеднакво низ целата земја и дека нема причина Придњестровје, кое во голема мера зависи од економската и воената поддршка од Русија, да биде изземена.

Красноселски рече дека потезите за зголемување на воената готовност се одговор на наводните провокации од Молдавија.

Тој и други полномошници во Приднестровје претходно ја обвинија Молдавија за други наводни акти на агресија.

Официјални лица на Приднестровје претходно во јануари тврдеа дека Молдавија обучува војници, вклучително и Украинци, да извршат „терористички акции“ на територијата на Придњестровје.

Министерството за одбрана на Молдавија категорично ги отфрли обвинувањата и ги окарактеризира тврдењата како „провокативни“ и „пропаганда“.

Институтот за проучување на војната (ISW) во неколку наврати во последните недели предупреди дека Русија настојува дополнително да ги овласти своите полномошници во Молдавија и Придњестровје.

ISW на 21 јануари напиша дека Молдавија ги обвини руските војници стационирани во Придњестровје за кршење на прописите за прекин на огнот и вклучување во различни непријателски активности.

Извор: Civilmedia.mk

 

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Приведен криминалец од радовишко, осуден на казна затвор од осум години и два месеци

Денеска (28.02.2024) во 06.00 во село Дамјан, радовишко, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш го лишиле од слобода А.П.(37) од село Дамјан. Тој бил баран по централна потерница врз основа на наредба од Казнено – поправната установа Затвор Куманово поради бегство од установата. А.П. бил осуден на казна Прочитај повеќе...

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука со која се укинува делот националност во три члена од матичната книга на родените, венчаните и матичната книга на умрените. Портпаролката на Уставниот суд, Христина Беловска образложи на прес-конференција дека Уставниот суд оценил дека овој податок од граѓаните е во спротивност со вредноста Прочитај повеќе...

Навални бил малтретиран по неговата смрт? Вдовицата на рускиот опозициски лидер со шокантни тврдења

Јулија Навални денеска изјави дека телото на нејзиниот покоен сопруг Алексеј Навални било злоставувано и дека не е сигурна дали неговиот погреб во петок ќе биде мирен настан или полицијата ќе мора да реагира. Вдовицата на Алексеј Навални пред Европскиот парламент изјави дека телото на нејзиниот сопруг било злоставувано по Прочитај повеќе...

Арсовска го промовира новото биокомпостиште: решение за справување со органскиот отпад

Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска, заедно со екипи од скопските јавните претпријатија го промовира новото биокомпостиште за ефикасно компостирање органскиот отпад. Kомпостиштето е дел од системските решенија за третирање на биоразградливот отпад и произведување природно ѓубриво за зелените површини во градот. Истовремено, со биокомпостиштето се овозможува ефикасно решение за Прочитај повеќе...

Четири експлозии одекнаа во Амстердам во текот на ноќта

Во Амстердам во текот на ноќта одекнаа експлозии во четири згради, на најмалку две од нив бил испишан зборот „војна“, а полицијата уапсила двајца осомничени, јави локалната телевизија АТ5. Првата експлозија се случила околу 23 часот и 45 минути во станбениот комплекс и неколку прозорци се искршени, а полицијата набрзо Прочитај повеќе...

„Емоцијата има своја боја“ – нов проект на Халкбанк за едукација на најмладите

Халкбанк започнува нова активност за поддршка, едукација и забава на најмладите. „Емоцијата има своја боја“ е проект во кој преку видео приказни ќе се едуцираат децата како да ги препознаваат и изразуваат емоциите и да ги поврзуваат со одредени бои. Станува збор за серија видеа во кои покрај штедливото слонче Халки, главен лик ќе биде […] Прочитај повеќе...

Пензиите ќе пораснат за 5 проценти, нова корекција ќе има во септември

За 5 проценти ќе пораснат пензиите, а притоа ќе тече и помошта до 3000 денари со новата методологија според која пензиите се корегираат два пати годишно. Корекцијата се врши еднаш во март и другиот пат во септември системски согласно просечната плата, инфлацијата и други параметри. Прочитај повеќе...

АЛКАЛОИД со рекорден извоз од 183,9 милиони евра, инвестиции од 28,3 милиони евра и со 232 нови вработувања во земјава за 2023

АЛКАЛОИД со рекорден извоз од 183,9 милиони евра, инвестиции од 28,3 милиони евра и со 232 нови вработувања во земјава во периодот јануари – декември 2023 г. Приходи од продажби Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – декември 2023 година продажбите достигнуваат 12.261.902.275 денари, што е за 16 % повеќе во споредба со […] Прочитај повеќе...

Галеника: Стратешко проширување ма портфолиото и раст на меѓународното деловно работење

Компанијата Галеника во текот на 2023 година забележа значително проширување на портфолиото на производи, раст на бројот на меѓународни сертификати за квалитет и натамошна интернационализација на работењето. Во текот на претходната година, во Србија и на регионалните пазари каде што работи, Галеника регистрираше 129 производи, а 77 беа пуштени во оптек. Компанијата го зголеми бројот […] Прочитај повеќе...

47 санкции за недавање првенство на минување

Во текот на вчерашниот ден (27.02.2024) во периодот од 07.00 до 12.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе сообраќајна контрола за санкционирање на возила кои не даваат првенство на минување на крстосница на територијата на Република Северна Македонија, при што санкционирани се 47 возачи. Од нив, 14 на територијата на СВР Тетово, по седум на […] Прочитај повеќе...

Министрите за финансии на ЕУ ги поддржуваат амбициозната стратегија за надградба на силните страни на Групацијата ЕИБ, фокусирањето на осумте приоритети

Претседателката на Европската инвестициска банка Надја Калвињо сподели минатата недела со министрите за финансии на ЕУ амбициозна стратегија за надградба на силните страни на Групацијата ЕИБ, фокусирање на осум основни политички приоритети и искористување на целосниот потенцијал на институцијата за зајакнување на растот и општествената и територијалната кохезија и поддршка... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

„Емоцијата има своја боја“ – нов проект на Халкбанк за едукација на најмладите

Халкбанк започнува нова активност за поддршка, едукација и забава на најмладите. „Емоцијата има своја боја“ е проект во кој преку видео приказни ќе се едуцираат децата како да ги препознаваат и изразуваат емоциите и да ги поврзуваат со одредени бои. Станува збор за серија видеа во кои покрај штедливото слонче... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Ново покачување на пензиите за 5 проценти од март!

Пензиите ќе пораснат за 5 проценти, нова корекција ќе има во септември. За 5 проценти ќе пораснат пензиите, а притоа ќе тече и помошта до 3000 денари со новата методологија според која пензиите се корегираат два пати годишно. Корекцијата се врши еднаш во март и другиот пат во септември системски... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

АЛКАЛОИД со рекорден извоз од 183,9 милиони евра, инвестиции од 28,3 милиони евра и со 232 нови вработувања во земјава за 2023

АЛКАЛОИД со рекорден извоз од 183,9 милиони евра, инвестиции од 28,3 милиони евра и со 232 нови вработувања во земјава во периодот јануари – декември 2023 г. Приходи од продажби Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – декември 2023 година продажбите достигнуваат 12.261.902.275 денари, што е за 16... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Галеника: Стратешко проширување ма портфолиото и раст на меѓународното деловно работење

Компанијата Галеника во текот на 2023 година забележа значително проширување на портфолиото на производи, раст на бројот на меѓународни сертификати за квалитет и натамошна интернационализација на работењето. Во текот на претходната година, во Србија и на регионалните пазари каде што работи, Галеника регистрираше 129 производи, а 77 беа пуштени во... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

ЖЕНИТЕ ВО ПРЕДНОСТ: Научниците открија максимален број години колку луѓето можат да живеат

Ако сте загрижени за брзината со која се приближувате до следниот „голем“ роденден, тогаш имаме добри вести за вас. Се разбира, да наполните 25, 30 или 40 години изгледа страшно, но научниците тврдат дека ја откриле максималната возраст до која човек може да живее, а ве чекаат уште убави години. Заклучоците доаѓаат од студијата спроведена... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Пари ќе “паѓаат од небо”: Најдобриот руски астролог вели дека овие два знака во март ќе пливаат ВО ПАРИ

Познатиот руски астролог Павел Глоба тврди дека двата знака од Зодијакот во март ќе имаат повеќе среќа од сите други кога се во прашање финансиите и парите. Имено, тој истакнува дека материјалниот аспект од нивниот живот ќе биде многу нагласен, а во позитивна смисла, во текот на првиот пролетен месец и дека може да очекуваат... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ОГАН ВО КРЕВЕТ: Топ 10 работи кои откриваат голем љубовник

Можеби мислите дека ви е жешко во кревет, но можеби не ви оди баш најдобро. Што го прави добар љубовник? 10 карактеристики на личност која може самоуверено да каже дека е добра во кревет. Доколку се пронајдете во овие 10 работи, немате причина за грижа, пишува Крстарица. 1. Сакате да учите нови работи 2. Разигран... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Трите хороскопски знаци кои најмногу изневеруваат на ергенски и момински забави

Жените често се повозбудени од мажите за денот на нивната венчавка. Тие му придаваат важност на секој детал, дури и на чиновите што доаѓаат пред самиот ден на свадбата. При нивното организирање се одлучува дали тоа ќе биде помирна опција или на пример одење во клуб, изнајмување простор и слично, а често на овие прослави... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Четири хороскопски знаци кои ќе пливаат во пари овој март!

Еве четири хороскопски знаци со оптимистички финансиски изгледи за март 2024 година: Бик: Поединците Бик може да најдат профитабилни можности во стабилни инвестиции или потфати со недвижнини во текот на март 2024 година. Нивната практична природа и решителност може да доведат до значителни финансиски придобивки. Лав: Лавовите може силно да блеснат во нивните кариери во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...