Најубавите крофни, а се прават без млеко и јајца – рецепт за посни крофни (Видео)

Најубвавите крофни, а се прават без млеко и јајца… Можете да ги правите и кога не е време на пост, бидејќи ни малку не се разликуваат од мрсните.

Погледнете го видеото и ќе сфатите колку се добри. Меки, мирисни, се топат во уста…

Состојки: 1 кг брашно, 40 гр квасец, 3 дл млака вода, 2 дл кисела вода, 1 дл масло, 2 лажици шеќер, 2 кесички ванилин шеќер, изрендана кора од лимон, малку изрендана кора од портокал, 1 лажичка сол, масло за пржење

Начинот на подготовка погледнете го во видео рецептот на „Шерпица“: