НАТО ги привршува подготовките за најголемата воена вежба од крајот на Студената војна

Вежбата Steadfast Defender 2024 доаѓа и како дел од брзиот притисок на НАТО да се трансформира како одговор на светската безбедносна криза предизвикан од инвазијата Руската Федерација на Украина

Оваа пролет НАТО ќе ја одржи најголемата воена вежба од крајот на Студената војна. Според плановите таа ќе започне на крајот на април и ќе собере повеќе од 40.000 војници на територија која се протега од Балтикот до Полска и Германија.

Според адмирал Роб Бауер, воен началник на НАТО, Steadfast Defender 2024 ќе биде полигон за тестирање за практикување на испреплетени планови на НАТО и на националните одбранбени планови.

„Новата ера на колективна одбрана е пред нас“, рече Бауер по состанокот на шефовите за одбрана на НАТО, кога овие најавени вежби ги нарече најголеми по Студената војна.

Вежбата Steadfast Defender 2024 доаѓа и како дел од брзиот притисок на НАТО да се трансформира како одговор на светската безбедносна криза предизвикан од инвазијата Руската Федерација на Украина.

Се очекува вежбата да вклучи меѓу 500 и 700 воздушни борбени мисии, повеќе од 50 бродови и околу 41.000 војници.

Британското Министерство за одбрана соопшти дека 20.000 припадници на британската војска ширум Европа ќе учествуваат во оваа голема вежба на НАТО, како и ударна група носачи на авиони, нападни авиони Ф35Б и авиони за набљудување.

Шведска, чија кандидатура за НАТО допрва треба да биде ратификувана од Турција и Унгарија, исто така ќе биде вклучена, со што вкупниот број на вклучени земји ќе достигне 32.

Вежбата е дел од новата стратегија за обука со која воената алијанса ќе спроведува две големи вежби секоја година, наместо една. НАТО, исто така, ќе тренира за спротивставување на терористичките закани надвор од нејзините непосредни граници.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во јуни минатата година изјави дека Алијансата ќе го зголеми бројот на своите сили со висока готовност од 40.000 на „многу над 300.000“. Тоа е дел од историскиот ремонт за пренасочување на алијансата кон тешки воени капацитети наспроти лесните и мобилните сили распоредени на Балканот и Авганистан.

По таа изјава, лидерите на НАТО на самитот во литванската престолнина Вилнус во јули се согласија со новите регионални одбранбени планови и создавањето на таканаречените сојузнички сили за реакција, мултинационални сили способни брзо да одговорат на заканите.

Балтичките земји беа особено гласни во повикот до НАТО да го зајакне своето источно крило со концетрација на силите на границата со Белорусија, кога рускиот претседател Владимир Путин рече дека нуклеарното оружје ќе биде пренесено во Белорусија на почетокот на јули.

Во меѓувреме, НАТО постави мултинационални баталјони во балтичките земји за да го забави напредокот на кој било агресор во случај на инвазија. Германија во јуни соопшти дека трајно ќе задржи 4.000 војници во Литванија.

Вежбата Steadfast Defender 2024, исто така, се гледа како клучен дел за демонстрирање пред Москва дека Алијансата е подготвена да се бори, рекоа претставници на НАТО.

На Steadfast Defender 2024 ќе и претходи најголемата вежба што досега се одржала во нордиските земји досега, Nordic Response, која опфаќа пет нордиски земји вклучително и новата членка Финска, со фокус на нивно интегрирање во ревидираните одбранбени планови на НАТО.

Во последниве денови, НАТО, исто така, го изврши својот прв надзорен лет со беспилотни летала над Финска, додека сојузниците ги засилуваат извидувачките мисии на источниот раб на блокот.

Во 2023 година, сојузниците учествуваа во вежбата „Воздушен бранител“ предводена од Германија, која беше прогласена за најголема изложба на воздушната моќ на НАТО, а во моментот, околу 30 воени бродови на НАТО се вклучени во вежбите на Балтичкото Море, за кои алијансата рече дека се фокусирани за прв пат на „војување од висока класа“ што е потребно за одбрана на сојузниците во регионот.

„Руската агресивна војна против Украина радикално ја промени безбедносната ситуација во Балтичкото Море, а НАТО значително го зголеми своето одбранбено присуство во регионот на море, на копно и на воздух“, рече портпаролот на НАТО Дилан Вајт на почетокот на двонеделна вежба на северниот брег, која започна на 9 септември.

З. Б.

Извор: Racin.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Детали за земјотресот кој вечерва е почуствуван во Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, на сеизмолошките станици инсталирани ширум нашата територија, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва 27.02.2024 година во 23 часот и 37 минути регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа 127 km југозападно од Скопје, во соседна Република Албанија, со Рихтерова локална Прочитај повеќе...

Земјотрес почуствуван вечерва во Македонија

Нешто пред 23 часот и 40 минути земјотресо со јачина од 3,2 степени според рихтер е почуствуван во западниот дел на Македонија. Земјотресот бил со епицентар во Елбасан, Албанија. Прочитај повеќе...

НЕ МОЖАТ ДА ГИ ПОДНЕСАТ: Змиите нема да ви се приближат на дворот ако имате 3 растенија во него

Змиите често се непожелни гости на нашите имоти. Уредувањето на самиот терен, односно живеалиштето е релативно едноставен начин да ја намалите можноста за населување во вашата градина. Повеќето змии избираат ладни, влажни и темни живеалишта, како што се купишта дрва, даски или густа четка или висока трева. Имено, глувците и Прочитај повеќе...

Цената на оваа намирница вртоглаво расте

Цената на маслиновото масло во Европската унија се зголеми за 50 отсто во јануари во однос на истиот месец лани, објави денеска Евростат на својата веб-страница. Маслиновото масло во Европската унија нагло порасна во втората половина на 2023 година, а цените во август 2023 година беа за 37 отсто повисоки Прочитај повеќе...

Се буди вулканот Попокатепетл, жителите на Мексико Сити предупредени да носат маски

Интензивната активност на вулканот Попокатепетл, во централно Мексико, ја загрижува мексиканската влада, а локалните власти издадоа предупредување. Издадено е предупредување поради континуираното исфрлање на пепел и водена пареа од кратерот и на жителите на Мексико Сити им е препорачано да носат маски. Препораката е да се остане дома и да Прочитај повеќе...

Детали за земјотресот кој вечерва е почуствуван во Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, на сеизмолошките станици инсталирани ширум нашата територија, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва 27.02.2024 година во 23 часот и 37 минути регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа 127 km југозападно од Скопје, во соседна Република Албанија, со Рихтерова локална магнитуда ML3.2. Според досегашните податоци […] Прочитај повеќе...

Земјотрес почуствуван во Македонија: Еве со колкава јачина и каде беше епицентарот

Нешто пред 23 часот и 37 минути земјотресо со јачина од 3,2 степени според рихтер е почуствуван во западниот дел на Македонија. Земјотресот бил со епицентар во Елбасан, Албанија. Прочитај повеќе...

Пари ќе “паѓаат од небо”: Најдобриот руски астролог вели дека овие два знака во март ќе пливаат ВО ПАРИ

Познатиот руски астролог Павел Глоба тврди дека двата знака од Зодијакот во март ќе имаат повеќе среќа од сите други кога се во прашање финансиите и парите. Имено, тој истакнува дека материјалниот аспект од нивниот живот ќе биде многу нагласен, а во позитивна смисла, во текот на првиот пролетен месец и дека може да очекуваат […] Прочитај повеќе...

Генијален трик за одбивање стршлени и оси: Нема да ги видите оваа сезона ако направите една работа

Иако температурите во моментов не се високи, многу брзо ќе се појават проблеми со инсектите. Ова е генијален трик за одбивање стршлени. Ти треба: 2 лимони 2 лимети неколку гранчиња рузмарин 8 до 10 капки есенцијално масло од еукалиптус малку вода лебдечка свеќа Подготовка Во мала чаша ставете вода, лимон, лимета и рузмарин. Додадете еукалиптус […] Прочитај повеќе...

ОГАН ВО КРЕВЕТ: Топ 10 работи кои откриваат голем љубовник

Можеби мислите дека ви е жешко во кревет, но можеби не ви оди баш најдобро. Што го прави добар љубовник? 10 карактеристики на личност која може самоуверено да каже дека е добра во кревет. Доколку се пронајдете во овие 10 работи, немате причина за грижа, пишува Крстарица. 1. Сакате да учите нови работи 2. Разигран […] Прочитај повеќе...

Хрватска повлекува популарно чоколадо

Како мерка на претпазливост, компанијата „Mondelēz International“ го повлекува својот производ Milka Oreo Bar (37g) од хрватскиот пазар поради можно присуство на мало парче пластика. Како што се наведува понатаму, ниту еден друг производ на споменатата компанија, ниту некој друг производ од палетата на брендовите Милка и ОРЕО, не бил... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Дали треба да побрзате во менувачница? – Курсна листа за 28.02.2024

Курсна листа на Народната банка на Република Северна Македонија формирана на 27.02.2024 која се применува од 00:00 часот на 28.02.2024 година до почетокот на важење на новата Курсна листа Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Биткоинот достигна највисоко ниво во последните две години: Неверојатен пораст на пазарот на криптовалути

Биткоинот, најголемата светска криптовалута по пазарна капитализација, денеска достигна највисоко ниво во последните две години од 56.000 долари, подигајќи го поширокиот крипто пазар. Цената на биткоинот порасна за повеќе од 10 отсто за два дена, според податоците на CoinMarketCap, откако фирмата за крипто инвестиции и софтвер MicroStrategy објави дека во... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Куќите ќе поскапат на глобално ниво

Распространетиот пад на глобалните цени на куќите што ги погоди развиените економии во голема мера се ублажува, според анализата на податоците на ОЕЦД, што ги поттикна економистите да предвидат дека најдлабокиот пад на станбените објекти во последните 10 години достигнал точка на превртување. Во 37 индустриски развиени земји на ОЕЦД,... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Контејнерите се трипати поскапи поради Хутите

Британските фирми рекоа дека се соочуваат со повисоки трошоци за испорака и одложувања до четири недели поради нападите на Хутите врз транспортните бродови во Црвеното Море. Повеќе од една третина од компаниите анкетирани од Британските стопански комори (BCC) изјавија дека се погодени од споменатиот развој, а таа бројка се зголеми... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...