Науката за масакрот во Белград: Животот во имагинација ја изместува сликата за реалноста

И по 24 часа од масакрот во Белград во кој 13 годишник застрела осум деца и еден чувар, а рани шест деца и еден наставник се уште јавноста е во неверување и шок. На социјалните мрежи се споделуват фотографии од местото на злосторот кои ја раскажуваат траорната ситуација. Реки народ се собираат пред основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар, Белград палејќи свеќи за настраданите.

Социјалните мрежи се преплавени со коментари и шпекулации за тоа што и како го мотивирало ученикот Коста Кецмановиќ цел месец детално да планира и на крај да го направи злочинот. Експертите во Скопје се децидни дека ова е изолиран случај и не смее да се остава простор за шпекулирање се додека надлежните не го утврдат вистинскиот мотив и психичката состојба на 13 годишникот. Појаснуваат дека динамичното и брзо живеење, желбата на родителите нивните деца да се на пиедестал со успеси иако можеби немаат капацитети за тоа, како и се помалата комуникација очи в очи го наплатуваат денокот.

Според социологот Илија Ацевски живеењето во ера кога технологијата е главно средство за комуникација, надминувајќи го реалниот разговор помеѓу луѓето, создава простор да се живее со нереална слика на животот. Истакнува колку намалената емпатија, отсуството на желба некој да се сослуша и да му се помогне може да остави сериозни последици по развојот на еден човек, особено во неговите т.н „бунтовни“ години во периодот на адолесценцијата.

„Долгорочната изложеност на имагинарна реалност го попречува јасното согледување на имликациите од дејствувањата во реалниот живот. Тоа може да се сфати како отсуство на свест за тоа што е дозволено во светот на технологијата, а што во секојдневниот реален живот. Новите дигитални технологии за комуникација се толку многу моќни, но некако како да не се работи на нивни прилагодување на секојдневието. Морам да нагласам дека одамна се изгубени и авторитетите во училиштата, што исто така влијае на согледувањето и правењето разлика на лошото од доброто. За жал, многумина од наставниците и стручните лица во училиштата не можат да го следат темпото со кое децата влегуваат во светот на технологијата. Од тука доаѓа и не можноста рано да се детектираат можните симптоми кои укажуваат на нешто страшно, како што е актуелниот случај во Белград“, додава Ацевски.

Од друга страна пак комуниколозите се на ставот дека врз технологијата можеме да фрлиме црна дамка, но поентата е да разбереме дека возрасните се тие кои треба да им го пренесат своето искуство на помладите. Односно да не се оставаат децата сами да градат свој свет само преку тоа што го следат на социјалните мрежи и воопшто што им го нуди технологијата. Според комуникологот Бојан Кордалов без разлика за какви цели се користи технологијата мора да е ограничено времето кое е резервирано за таквата комуникација и едукација.

„Најлесно е да кажеме дека технологијата е крива или времето во кое живееме. Но, дали е тоа така и дали со ваквиот пристап нешто ќе се смени? Не, очигледно нема и веќе 15 години го тераме ваквиот пристап и еве до каде не води. Што уште треба да се случи за да прифатиме дека не е времето лошо, туку ние одбиваме да се менуваме и адаптираме, а со тоа и ги влечеме децата и младите наназад, не дозволувајќи им, заедно со нас, да изградат ново општество, модерно општество кое ќе ги ползува придобивките на новата ера во која живееме. Ова што се случи во соседна Србија е голема трагедија. Нема оправдување за масакрот кој се случи. Но, во исто време ова е конкретен случај, па кога ја комуницираме оваа тема мора да внимаваме да не ги ставаме сите врсници или сите млади во истиот кош, односно во купот наречен генерации кои се девијантни или склони кон вакви дејствија. Тоа не е добро ниту за младите, ниту за општеството“, објаснува Кордалов.

Принтскрин од видео со кое средношколци со мобилни вчера се исмевале со масакрот
По неколку часа од објавувањето фотографии од 13 годишниот Кецмановиќ на социјалните мрежи се забележуваат и објави на кои некои тинејџери го величаат како него така и злосторот. Веќе кружат и видео снимки каде ученици, во своите училишта, го имитираат нападот и таквите видео снимки ги споделуваат на интернет. За ваквиот потег социологот Ацевски посочува дека е резултат на слободата која ја даваат социјалните мрежи. Истакнува дека многумина таму имаат голема храброст, но во реалноста се свесни за опасностите и немаат толку висок праг на храброст. И комуникологот Кордалов укажува на потребата луѓето да се свртат кон себе, односно возрасните да се запрашаат што прават во комуникацијата со децата и младите.

„Дали напред ги ставаме нивните барања, потреби, очекувања или, пак, само нашите потреби, желби, стравови и потрага секогаш по уште поматеријално“, вели Кордалов

За едни вакви специфични ситуации важно е да се земе предвид целокупната слика, вели м-р Фики Гаспар, лиценциран психолог. Тој истакнува дека без да се утврди што довело до ваквиот масакр најпрво мора сите надлежни да го дадат одговорот. Но несомнено дека за да се случи ваква трагедија влијаеле повеќе фактори.

„Треба да знаеме дека повеќе фактори се вмешуваат овде и нормално дека одговорност секако имаат и родителите и системот, како и тие кои се дел од самиот училишен систем. За жал, не можеле да утврдат за колку сериозна работа станува збор која има ваков исход. Сведоци сме на информации од медиумите во Србија дека детето баралао да го смени одделението, бидејќи било жртва на булинг и чести задевања кои биле и поради пелтечење. Сите овие работи мора да се проценат многу убаво. Тоа што ние треба да го кажеме и да го дадеме како совет е дека апелираме до родителите и надлежните многу будно да ги следат децата со цел превенција од вакви трагични несреќи како овој“, истакнува Гаспар.

Момчето кое вчера во основно училиште во Белград уби осум свои соученици и еден член на обезбедувањето ќе биде сместено на Клиниката за невропсихијатрија.

извор Трн.мк

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Уапсен надри лекар, пронајдени пари, лекови, медицинска документација и еден предмет

На 08.06.2023 во гостиварско Врапчиште, полициски службеници од ОВР Гостивар го лишиле од слобода М.Ч.(33) од Република Турција. При претрес во куќа во содејство со Државен санитарен и здравствен инспекторат, која ја користел како ординација за надрилекарство, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени поголема количина на таблети, медицинска... Прочитај повеќе...

Вонредна седница во Делчево: се очекува советниците да прогласат елементарна непогода

На пладне е закажана вонредна седница поради големите штети предизвикани од невремето, кое вчера го зафати Делчево. На седницата ќе биде предложена одлука за прогласување елементарна непогода од поплави во Делчево, а ќе биде донесена и одлука за формирање комисија за процена на штети по што ќе се објави и... Прочитај повеќе...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Еве каква е сликата во Делчево по силното невреме

Градоначалникот на Делчево Горан Трајковски објави фотографии од тоа како изгледа Делчево по вчерашната природна катастрофа. Најавена е вонредна седница на советот. Прочитај повеќе...

Вонредна седница во Делчево: се очекува советниците да прогласат елементарна непогода

На пладне е закажана вонредна седница поради големите штети предизвикани од невремето, кое вчера го зафати Делчево. На седницата ќе биде предложена одлука за прогласување елементарна непогода од поплави во Делчево, а ќе биде донесена и одлука за формирање комисија за процена на штети по што ќе се објави и... Прочитај повеќе...

Водата во Делчево може да се пие, дефектот саниран

Дефектите на водоснабидителниот систем во Делчево што настанаа по синоќешното невреме се санирани. Градоначалникот Горан Трајковски рече дека граѓаните може да ја користат водата за пиење. Во невремето поплавени беа десетици објекти, граѓаните пријавуваа поплавени подруми, уништени беа улици. И денес се работи на санирање на штетите. Во моментот советниците... Прочитај повеќе...

Познат идентитетот на загинатата жена – Страотна сообраќајка во тунелот на делницата Гевгелија – Неготино

Денеска (09.06.2023) во 08.40 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на автопатот А1, кај тунелот Т1 на делницата Гевгелија – Неготино, патничко возило „фолксваген“ со неготински регистарски ознаки, управувано од Т.П.П.(47) од Неготино, изгубило контрола и се превртело. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила Т.П.П. и била... Прочитај повеќе...

Трагедија: Утрово загина вработен во Макстил

Денеска во утринските часови се случи несреќа во производствениот погон на Макстил каде животот го загуби вработен во компанијата. Според информациите на Макстил веднаш биле алармирани сите надлежни служби кои направиле записник од настанот и е започната истрага за причините за несреќата.     Прочитај повеќе...

Трамп: Корумпираната администрација на Бајден ме обвини

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп (Трамп) вчера преку социјалните мрежи соопшти дека против него е покренато обвинение, за што неговите адвокати биле информирани од администрацијата на актуелниот претседател Џо Бајден (Џо Бајден). – Корумпираната администрација на Бајден ги извести моите адвокати дека е покренато обвинение против мене – напиша Трамп... Прочитај повеќе...

СДСМ: Нема потреба од нервоза во ВМРО-ДПМНЕ затоа што го променија ставот за уставни измени, да го продолжиме дијалогот

СДСМ: Нема никаква потреба ВМРО-ДПМНЕ да манифестира толку голема нервоза затоа што променија став и прифатија уставни измени, како и учество во широка Влада за европска интеграција. Разбираме дека промената на ставот можеби дојде наеднаш, дека паднаа во вода сите изјави за францускиот предлог и за договорот. Разбираме и тоа... Прочитај повеќе...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, билe пронајдени и одземени пиштол „зораки“, две рамки за пиштол и 48 куршуми. Тој бил задржан во полициска станица и по целосно... Прочитај повеќе...

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 104,14 поени, додека во петокот навечер изнесуваше 104,04 поени. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута […] The post Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при што сајбер криминалците успеале да подигнат кредит во нивно име. Изминатиот период речиси секојдневно полицискиот билтен изобилува и со случаи каде измамници со туѓи лични […] The post Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се случува и кај некои дилери на автомобили кои не ја прикажуваат реалната цена на производите. Нема веќе лажни попусти, а сезонско намалување ќе има само […] The post Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските ризици. Процесот на деглобализација може особено неповолно да делува на малите економии коишто по својата природа се повеќе зависни од надворешна трговија и пристап до […] The post Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите кои ги спроведовме во повеќе од 300 компании и разговорите што ги имавме со повеќе од 100тина значајни личности од бизнисот и науката недвосмислено потврдуваат […] The post Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy