Неодолива Велигденска погача со јајца, поубава нема (Видео)

Едноставна плетена, Велигденска погача која се декорира со јајца, тревки и патлика. Вистинска декорација на трпезата!

Состојки: 1,2 кг брашно, 2 јајца, 40 гр свеж квасец, 200 гр растопен путер или маргарин, 1 лажичка шеќер, 2 лажички сол, 3 дл вода, 1,5 дл млеко, малку масло, алу фолија, бојадисани јајца

Состојки за премачкување: 1 јајце, сусам, ленено семе, мак…

Начинот на подготовка погледнете го во видео рецептот на „Шерпица“:

Неодолива Велигденска погача со јајца, поубава нема (Видео)