Николовски: Започнува со работа новиот градски пазар во Делчево, капитална инвестиција поддржана преку програмата за рурален развој, со која решаваме деценски проблем на граѓаните

Интегрален текст од обраќањето на министерот Љупчо Николовски, од отворањето на новиот градски пазар во општина Делчево.

Секогаш се радувам кога започнуваме или завршуваме некој капитален проект во мојот исток.

Како Влада и министерство, во дело сме докажале дека водиме грижа и вложуваме во развојот на македонскиот исток. И не е само истокот, посветено градиме и вложуваме во секоја општина, секој град и село, еднакво развивајќи госекој дел на државата.

Развиени општини значат силна економија. Значат подобар живот за граѓаните. Во таа насока како министерство континуирано вложуваме во поддршка на рамномерниот регионален развој, преку конкретни мерки за поддршка на општините во зајакнување на инфраструктурата и вложување во развој на руралните средини.

Креираме мерки што даваат резултати. Денес за прв пат во историјата на градот, граѓаните на општина Делчево добиваат модерен и современ градски пазар, токму како резултат на поддршката од министерството преку мерката 123 од Програмата за финасиска поддршка на руралниот развој за 2018 година.

Иградбата на овој капитален проект беше децениска желба и реална потреба на граѓаните во општина Делчево.

Новиот модерен градски пазар се протега на површина од 2.408 м2, располага со 18 дуќани и 192 продажни пунктови. Вкупната вредноста на овој капитален проект изнесува 45 милиони денари, заеднички реализиран со средбата од буџетот на општина Делчево и министерството за земјоделство, преку Агенцијата за финасиска поддршка во земјоделството и руралниот развој и Центарот за развој на Источно-планскиот регион.

Сакам во оваа прилика да изразам благодарност и признание до градоначаникот на општина Делчево, Горан Трајковски, за неговата посветеност и вложеност во реализацијата на овој голем капитален проект, решавајќи еден голем проблем на своите сограѓни.

Овој градски пазар, драги пазарџии, е изграден и наменет за вас. За да можете потеркот на другите големи и современи пазари, на модерни тезги, со обезбедени квалитетни санитарни услови и поголема хигиена и по сите стандарди, без проблем да ја вршите продажбата на вашите земјоделски производи или производи од текстил и облека. Модерен пазар изграден за вас и за сите делчевци.

Изградбата на овој пазар ќе го направи Делчево, како погранично место, економски центар, не само за градот, туку и регионот.

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопантво преку Програмата за рурален развој поддржува проекти кои се насочени конкретно кон развој на општините, развој на руралните средини, проекти кои го подобруваат животот на граѓаните.

И токму овде во општина Делчево преку Програмата за рурален развој, покрај изградбата на градскиот пазар, сме обезбедиле поддршка за реконструкција на локалениот пат Л3 (Делчево-Очипала-Драмче-Вратиславци). Потоа поддршка на проект за изградба на фекална канализација во населба Бесарица и во дел во населба покрај локалниот пат од с. Киселица до с.Вратиславци, како и изградба на улици во населба Басарица. Поддржани проекти на општина Делчево за периодот од 2017 до 2022 година, во вредност од 44,7 милиони денари.

Преку мерките, 112, 113 и 115 на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, за Далчево како земјоделска општина, сме дале поддршка на дваесет апликации за поддршка на млади земјоделци со грант од 10.000 и 20.000 евра и поддршка за активен женски член во земјоделско домаќинство со грант од 3.000 евра.

Оваа 2023 година ја нарековме година на нови можности во земјоделството. Година во која стартува новиот модел за субвенционирање, модел што на земјоделците им гарантира ефикаснот и навремена исплата на субвенциите.

Модел кој на сите земјоделци им дава основна директна субвенција, која за прв пат авансно ќе биде исплатена, како и дополнителна субвенција за оние земјоделци кои произведуваат значајни култури за државата. Аплицирањето за субвенциите за 2023 година е во тек, а крајниот рок е до 30 јуни 2023 година. Ги повикувам сите земјоделци навремено да аплицираат во подрачните единици или електронски преку веб страната на Платежната Агенција.

Креиравме многу нови програми за поддршка на секој еден земјоделец. Програми со кои за прв пат даваме поддршка на малите производители на храна, со грант до 10.000 евра за набавка на опрема за производство. Поддршка за развој на малите семејни винарии и малите дестилерии, со грантови до 10.000 и 5.000 евра за набавка на опрема за производство.

Нова мерка бизнис план во земјоделството, со која даваме поддршка на индивидуалните земјоделци за модернизација на производството, преку отворен повик, сами да одберат кака опрема ќе набават и да аплицираат тогаш кога тие ќе бидат подготвени.

Нема населено место каде немаме табла со реализиран ИПАРД проект, за што сме лидери во регионот по искористенот на средства од ИПАРД 2 програмата. Токму во Делчево, преку ИПАРД 2 програмата потпишани се 41 договор, од кои 29 договори за мерката 1, потоа 4 договори за мерката 3 и за мерката 7 потпишани се 8 договори.

Вкупната вредност на потпишаните договори преку ИПАРД 2 програмата овде во Делчево изнесува 2.551.508 евра, од кои 1.094.965 евра средства од ЕУ, 364.988 евра Национални средства и 1.091.554 евра приватно учество на апликантите.

Како земја лидер со новата ИПАРД 3 програма имаме за 62% зголемен европски буџет за уште поголема поддршка и модернизација на македонското земјоделство.

Посветено работејќи во интерес на граѓаните, како министерство и Влада, креираме мерки за секој граѓанин. Затоа и од тука ги повикувам земјоделците активно да не следат и максимално да ја искористат секоја мерка која им се става на располагање. Општините пак, да работат и подготвуваат проекти со кои би можеле да ја искористат поддршката од Програмата за рурален развој.

Нека е со среќа и со добро да ве служи новиот градски пазар.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Русија се обиде да спречи обраќање на Османи пред Советот за безбедност, Рама не дозволи

„На која основа го поканивте министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи во својство на Претседавач со ОБСЕ да се обрати на денешниот состанок на Советот на безбедност (СБ) на Обединетите нации (ОН)? Вакво прашање му упати рускиот амбасадор во ОН, Василиј Небензи, на премиерот на Албанија, Еди Рама... Прочитај повеќе...

ДУИ: Средбите со Заев и Груевски беа за помирување во Пржино, а со Мицкоски за Кривичниот Законик

Демократската унија за интеграција будно ја следи големата загриженост во редовите на ВМРО- ДПМНЕ и длабоките поделби што се појавуваат во битката меѓу интеграција и изолација. Оваа внатрешна битка меѓу силите во ВМРО кои се залагаат за интеграција на земјата во Европската Унија и оние кои претпочитаат изолација се одвива... Прочитај повеќе...

Мицковски со „машинеријата“ што му ја остави Груевски во наследство, го растури единството во ВМРО-ДПМНЕ

„Партиската машинерија што му ја оставив ја стави во функција против мене и за создавање раскол…“, вели Никола Груевски во одговорот до Христијан Мицкоски. Малку од целото писмо што Никола Груевски му го испрати на Христијан Мицкоски беше објавено на мејнстрим медиумите, оние истите кои една деценија беа дел од... Прочитај повеќе...

Европската комисија донесе одлука – Скопје е избран за „Европска престолнина на културата за 2028 година

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска на Фејсбук:   Европската комисија донесе одлука – Скопје е избран за „Европска престолнина на културата за 2028 година“. Македонската култура успеа, Скопје заслужено ја доби престижната титула „Европска престолнина на културата за 2028 година“ и денес сите заедно треба да сме горди на... Прочитај повеќе...

ОКТА донираше фотоволтаична централа и за средното економско училиште во Охрид

Во рамки на одбележувањето на својот 45-ти роденден, ОКТА донираше уште една фотоволтаична централа, овој пат на средното општинско економско училиште „Св. Кирил и Методиј“ во Охрид. Донацијата е во согласност со стратегијата на компанијата за поддршка на иницијативи поврзани со обновливите извори на енергија, што се одразува и на... Прочитај повеќе...

Николова: Поевтинуваат над 500 производи од 25 категории, го штитиме стандардот на граѓаните

Интегрален текст од прес-конференцијата на Даниела Николова, пратеник на СДСМ: СДСМ го штити стандардот на граѓаните, со новите мерки и одлуки на Владата се намалуваат цените на над 500 прехранбени производи во 25 категории. Со оваа одлука се намалуваат цените на лебот, оризот, месото, млекото, јогуртот, сирењето, кашкавалот, брашното, јајцата, овошјето, зеленчукот. Граѓаните до 30 […] Прочитај повеќе...

Сончево со умерена облачност, наместа услови за краткотраен дожд

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, а наместа повремено облачноста ќе се зголемува и ќе има услови за краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 17, а максималната ќе достигне од 26 до 33 степени. Во Скопје сончево […] Прочитај повеќе...

Мицкоски треба да одговори за диловите со Груевски, дали ги прикрива барањата за амнестија, велат од СДСМ

-Христијан Мицкоски треба да одговори за диловите со Груевски, соопшти СДСМ. „Дали на овој начин Мицкоски ги прикрива барањата за амнестија на негови сопартијци, заради незадоволство токму од него? За Никола Груевски нема да има амнестија и ќе биде уапсен во истиот моментот кога ќе стапне во земјава. Но, нема дилема дека Груевски сепак е […] Прочитај повеќе...

СДСМ: ДПМНЕ е за изолација, СДСМ за членство во ЕУ и поголеми плати и пензии

-На политичката сцена во земјата има два спротивни концепти – на ДПМНЕ, кој е за изолација и на СДСМ, кој е за членство во ЕУ, соопшти СДСМ. „Интеграцијата носи економски напредок и подобар животен стандард на граѓаните, а изолацијата економско уназадување. Позитивните ефекти врз економијата во првите години од членството во ЕУ на земјите кои […] Прочитај повеќе...

ДПМНЕ масовно ги прислушуваше граѓаните и ги прекрши нивните права, сега е цинична и ја навредува интелигенцијата на народот, велат од СДСМ

-Лажните и неосновани се обвинувањата коишто доаѓаат од ДПМНЕ, партијата којашто масовно ги пислушуваше граѓаните, ги кршеше нивните основни човекови права, соопшти СДСМ. „Ниту некој ги следи претставниците на ДПМНЕ ниту пак постои нелегално следење на комуникациите, тоа заврши со рушење на режимот. Од партијата на Груевски ови лажни обивнувања звучат апсолутно цинично и ја […] Прочитај повеќе...

Мексико ја престигна Кина

Кина повеќе не е најважниот надворешно трговски партнер на Америка, туку Мексико е, според американските статистичари. Трговската размена меѓу двете земји достигна 263 милијарди долари во првите четири месеци од оваа година, што претставува 15,4 отсто од надворешната трговија на САД. Кога Кина се приклучи на Светската трговска организација во... The post Мексико ја престигна Кина appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 14.09.2023 година и со тоа малопродажната цена ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 92,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР... The post Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за барел. Меѓународната агенција за енергија (МААЕ) објави дека доброволното продолжување на дневните ограничувања за производство на нафта од страна на Саудиска Арабија и Русија ќе... The post Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании

Руските граѓани имаат основано 6.976 компании во Србија од почетокот на војната во Украина. И покрај оваа бројка, под знак прашалник е дали сите овие компании ќе придонесат за растот на српската економија или се само начин руските граѓани да добијат дозвола за постојан престој во Србија со која дополнително... The post Го преплавија српскиот пазар: Русите основаа околу 7.000 компании appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка

Европската централна банка (ЕЦБ) денеска ја зголеми каматната стапка 10-ти пат по ред во борбата против постојаната и висока инфлација која ги мачи потрошувачите, иако расте стравот дека повисоките трошоци за задолжување можат да придонесат економијата да влезе во рецесија . Зголемувањето на стапката за четврт процентен поен доаѓа додека... The post Борба против инфлацијата: Европската централна банка по 10-ти пат ја зголеми каматната стапка appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy