Нов снег ќе ја прекрие Македонија – еве од кога

Под влијание на серија влажни бранови во наредните денови ќе се задржи претежно облачно време со повремени локални врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег.

Врнежите ќе бидат со слаб до умерен интензитет и повеќе застапени во западните делови од земјава.

Утре во овие делови локално се очекува да наврнат над 20л/м2, а снежната покривка на планините значително ќе се зголеми.

Ќе дува умерен, долж Повардарието и во источните подрачја до засилен југоисточен ветер.