Нов студен бран, интензивни врнежи и опаѓање на температурите – еве од кога

Нов студен бран, интензивни врнежи и опаѓање на температурите – еве од кога!

Утре се уште ќе биде топло, но ќе има повремен слаб локален дожд, а во попладневните часови на места врнежите ќе бидат поројни проследени со грмежи.

Врнежите ќе продолжат во текот на ноќта, во петок и во сабота претпладне.

Поинтензивни врнежи се очекуват во северните и источните делови, ноќта четврток кон петок и во петок.

Во петок ќе дува умерен до засилен северен ветер кој ќе предизвика значително опаѓање на дневните температури.

За време на Велигденските празници времето ќе биде стабилно, суво и релативно топло.