Нови проблеми со јавниот превоз во главниот град, состојбата се посложена

Oткако пред неколку недели Скопје за првпат беше без јавен превоз поради доцнењето на плата за вработените во Јавното Сообраќајно Претпријатие ЈСП , денеска не сообраќаат автобусите на приватниот превозник „Слобода превоз“ на дел од линиите бидејќи немаат пари за нафта, оти ЈСП „Скопје“, односно Град Скопј,е не им го исплатил долгот.

Денеска не беше постигнат никаков договор за плаќање на долгот на средбата на приватните превозници со претставници на Град Скопје па во јавноста засега останува и натаму неизвесно дали приватните превозници ќе продолжат да возат на линиите договорени со Град Скопје или Градот ќе се обиде јавниот превоз да го организира само преку ЈСП и ќе ги раскине договорите со приватните превозници.

Изутрината дел од скопјани кои имаат секојдневни обвски не го криеја нездоволството дека зачестиле проблемите со јавниот превоз, а во јавноста имаше реакции од жители на главниот град дека по еден час доцнеле на работа поради метежот на улиците.

„Чудно е што не само што не се остварува бесплатниот превоз кој што го ветуваше градоначалничката на Скопје Данела Арсовска туку состојбите во Скопје се уште полоши и посложени. Беше нaјавено дека граѓаните ќе имаат бесплатен превоз а сега излегува дека немаат никаков… мора да чекаат по еден саат”, коментира за „Локално“ Аце Коцевски, поранешен градоначалник кој има и искуство како консултанат за локална самоуправа.

Во меѓувреме дека проблемот со јавниот превоз кој го имааше денеска Скопје може да остане присутен и во наредните денови, навестува и епилогот од денешните средби.

Ленин Јовановски од „Слобода превоз“ по состанокот со претставници на Градот за медиумите изјави дека нема никаков договор за начинот на исплата на долгот и најверојатно ќе се чека новиот буџет на Градот за да се реши проблемот.

Тој наведе дека градот им должи над 1,36 милиони евра, што е голема сума и нема објаснување зошто ЈСП не ги плаќа парите иако само од ученичките слободни карти има сигурна наплата од државата.

Според реакацијата на Љубица Јанчева советник на СДСМ во Советот на Градот состојбата со јавниот превоз во Скопје станува алармантна . Таа за проблемите со долгот на ЈСП кон „Слобода превоз“ прстот го вперува директно кај градоначалничката Данела Арсовска.

„Долгот на ЈСП кон „Слобода превоз“ е еден милион евра. Проблемот со парите за плати на вработените во ЈСП пред некој месец беа врвот, но сега ситуацијата е алармантна. „Слобода“ си бараат пари по основ на договор. Тие знаат колку потрошиле за гориво за превоз. Тука Советот на Градот нема врска со проблемот, Градот треба да ги реализира обврските. Не е прва година во која се исплаќаат парите, тоа го правеле и претходниците на Арсовска”, вели Јанчева за „Локално“.

За новиот проблем во јавниот превоз „Локално“ побара коментар и од советничката Жаклина Шопов од ВМРО-ДПМНЕ но до овој момент не добиваме одговор.

Имајќи ја предвид новонастаната состојба и согледувајќи ги проблемите на скопјани кои за да отидат на работа на училиште или за да се лекуваат денеска требаа да чекаат поради метежот и ускратениот превоз, Коцевски вели дека Градот е должен да им обзебеди квалитетени услуги на граѓаните

Коментирајќи го објаснувањето на Градот дека тие немаат ништо со приватните превозници зашто долговите кон Слобода превоз се на ЈСП кој ги ангажирал, Коцевски вели дека Градот е основач на ЈСП и не може да се изема од наоѓање решение за долгот.

„ЈСП е посебен правен субјет и тој ги има ангажирано и има долгови кон приватните превозници. Но ако има проблеми со долгови на ЈСП кон приватните превзоници треба градоначалничката и претседателот на Советот да го викнат директорот на ЈСП да разговараат и да најдат решение. Скопје е најбогата единица на локалната самоуправа, што да речат другите општини кое се во многу лоша финансиска состојба? Градот мора да има решение, само треба да престане со игрите што ги имаат меѓу себе и да се сконцентрираат на решавање на проблемите што ги имат граѓаните“, вели Коцевски

Градот да дојде до скопјани, а не тие да трчаат по него

Пред само две недели, Градот Скопје го поништи договорот со другиот приватен превозник во Скопје – „Макекспрес“, кој важеше до крајот на 2023 година, затоа што според нив, автобусите на линиите број 19, 20, 22, 52 и 54 не ги испочитувале предвидените услови за квалитетни услуги. Во меѓувреме ЈСП Скопје наместо автобусите на „Макекспрес“ се одлучија да пуштат нивни автобуси и возачи за одржување на овие линии.

Од Град Скопје денеска соопштија дека автобуси на ЈСП Скопје на линиите 9, 12, 22, 23 и 45 кои ги заменуваат автобусите на „Слобода превоз“ сообраќаат редовно и без задоцнување. Од таму порачаа и дека приватниот превозник „Слобода Превоз“ има обврска да ги почитува договорените обврски од јавен интерес

Но како и да е скопјани имаа проблеми.

„Немам пари да плаќам за такси по 200 денари во еден правец, мислам дека оваa не е во ред“, ни кажа изутрината жителка на Скопје која беше нервозна поради метежот на улиците. „Градот треба да дојде до нас граѓаните овозможувајки ни брзи услуги, а не ние да трчаме низ улиците на Скопје за да не задоцниме да стигнеме на работа“, коментира незадоволно таа.

Проблемите во Скопје се таложат

Инаку пред два месеци Скопјани се соочија со метеж низ градските улици зашто возачите на јавното сообраќајно претпријатие штрајкуваа поради неисплатена плата за септември.Сите автобуси на ЈСП се вратија на улиците низ главниот град, откако Град Скопје скрати од други проекти и најде пари за да им исплати плати на вработените во ова претпријатие.

Тогаш освен штрајкот на возачите на ЈСП јавнсота беше сведок дека протестираше и градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска која нареди неколку автобуси да ја блокираат “Илинденска“ како притисок врз Владата за, како што обвини Арсовска, долг кон јавното претпријатие за превозот на ученици.

Од други причини, во изминатиот период протест најавувуваа и вработените во ЈП „Водовод и канализација“. кои го обвинија директорот, поставен од скопската градоначалничка Данела Арсовска, дека вршел притисоци за напуштање на работните позиции.

М.С.М.

извор Локално

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Ковачевски од Штип: Големината на СДСМ е во државничките политики насочени кон иднината

Вистинската големина на СДСМ не се само полните сали на трибините кои ги организираме големината на СДСМ е во државничките политики и во се’ она што оваа партија го има направено за нашата татковина, од независноста до денеска, СДСМ е државотворниот стожер на македонската современа држава и СДСМ е печатот... Прочитај повеќе...

Ковачевски: Имам одржлив економски план, 2023 е година на економски пресврт

Имам план за иднината, за нова економска пресвртница, со сето мое менаџерско и економско искуство, градено 22 години во приватниот сектор, подготвен сум да одговорам на сите предизвици пред мојата земја, за да обезбедам сигурна иднина, да живееме подобро, да бидеме побогати, понапредни и да им оставиме на следните генерации... Прочитај повеќе...

Ковачевски од Штип: Во македонскиот исток речиси и да нема пат кој не е обновен во време на СДСМ

Штип и македонскиот исток многу добро знаат колку е значајно инвестирањето во патната инфраструктура, речиси и да нема патна врска која не е обновена во источниот регион благодарение на развојните политики на СДСМ, изјави претседателот Ковачевски вечерва на трибината „Силно и одлучно кон иднината“ во Штип. -Автопатот Штип-Скопје го довршивме,... Прочитај повеќе...

Миланов: Локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ ја води општина Штип во финансиски амбис

Kога во редовите на политичарите најмногу треба да владее единство ние имаме опозиција предводена од ВМРО ДПМНЕ, која секој успех на Mакедонија го доживува како свој неуспех, истакна на граѓанската трибина на СДСМ во Штип, претседателот на ОО СДСМ Штип Јане Миланов. Миланов нагласи дека единствена агенда и цел на... Прочитај повеќе...

Ковачевски: Мицкоски нема план, нема идеја, затоа Левица го зема во заложништво

Ние имаме обврска да го држиме кормилото на земјата во вистинскиот, европски правец и да ги спречиме сите обиди за негово попречување, затоа што постојат закани на европскиот пат на земјава. Левица и Димитар Апасиев, со опасниот популизам, со својата анти-НАТО и анти-ЕУ потпалувачка реторика е фактор кој работи на... Прочитај повеќе...

Спасовски: И во Пробиштип СДСМ е силно и одлучно

Фејсбук статус на Оливер Спасовски, потпретседател на СДСМ: И во Пробиштип #СДСМ е силно и одлучно – заедно со граѓаните на трибина ги потврдивме заедничките заложби што како Влада ги исполнуваме во континуитет. Ветив реконструкција на Одделение за внатрешни работи Пробиштип, денес тоа е реалност. Од 2021 полицијата во Пробиштип... Прочитај повеќе...

Ковачевски од Штип: Текстилците знаат што значи двојно зголемена минимална плата

„Минималната плата ја покачивме двојно, од 8.000 денари во време на ВМРО-ДПМНЕ, на 18.000 денари. Штип е работнички град. Ние парите ги насочуваме кон работниците, а ВМРО-ДПМНЕ ги смешате за евтина работна рака која треба да се искористи. Знам дека работниците по македонските конфекции најдобро знаат што значи оваа разлика,... Прочитај повеќе...

Ковачевски од Штип: Владата на СДСМ ги обнови речиси сите патни врски во источниот регион

„Штип и македонскиот исток многу добро знаат колку е значајно инвестирањето во патната инфраструктура. Речиси и да нема патна врска која не е обновена во источниот регион благодарение на развојните политики на СДСМ“ изјави премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски на граѓанската трибина во Штип. Тој додаде дека е... Прочитај повеќе...

Ковачевски од Штип: По 10 месеци ја спасивме економијата и ги поддржавме граѓаните и компаниите

„Резултатот од изминатите 10 месеци ми дава полно право да ви кажам дека следната година ќе биде подобро. По само 10 месеци можеме да кажеме дека ја спасивме македонската економија со антикризни мерки вредни 760 милиони евра и економски политики. Го поддржавме стандардот на граѓаните, компаниите, ранливите граѓани кога беше... Прочитај повеќе...

Ковачевски дочекан спектакуларно во Штип: Премиер – 2024-2028 (ФОТО)

– Димитар Ковачевски во Штип дочекан спектакуларно, со преполна сала. А и транспарентот е погоден!, објавува фан страницата “Криминалите на ВМРО ДПМНЕ”: Прочитај повеќе...

Илон Маск: Ако Apple го отстрани Twitter од App Store, ќе изградам нов телефон

Илон Маск одговори на шпекулациите дека Твитер би можел да биде отстранет од Apple Store поради „безбедносни“ грижи, сугерирајќи дека може да направи „алтернативен паметен телефон“ доколку тоа се случи. Како и секогаш со најбогатиот човек на светот, не е јасно дали се шегува или е сериозен. На крајот на краиштата, ова е човекот кој […] The post Илон Маск: Ако Apple го отстрани Twitter од App Store, ќе изградам нов телефон appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Германските компании очајно бараат ИТ експерти, платите високи

Криминалците сè повеќе ги напаѓаат компјутерските системи на германските компании, а тие се очајни да ангажираат експерти и да се заштитат. Мнозинството не успева, соопшти во петокот Федералното биро за статистика, како што пренесе агенцијата ДПА. Имено, минатата година се интензивираа проблемите со регрутирањето на специјалисти. Повеќе од три четвртини од компаниите кои барале таканаречени […] The post Германските компании очајно бараат ИТ експерти, платите високи appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

СЛЕДУВА ЦЕНОВЕН ШОК: Германија ја поскапува струјата до 130% од 1 јануари

Германската влада донесе одлука за ограничување на цената на струјата и гасот, која ќе важи од јануари 2023 година до април 2024 година, пишува Дојче Веле. Претходно над 7 милиони домаќинства беа информирани за огромни поскапувања на струјата од Нова година. Германците и онака имаат најскапа струја во ЕУ. А деновиве милиони домаќинства добија известување […] The post СЛЕДУВА ЦЕНОВЕН ШОК: Германија ја поскапува струјата до 130% од 1 јануари appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Новини во платежната сфера од 01 јануари – Советот на Народната банка донесе 12 подзаконски акти

Народната банка ги усвои подзаконските акти кои овозможуваат ефикасна примена на новините во платежната сфера Советот на Народната банка усвои сет подзаконски акти со кои се операционализира новата правна рамка во платежната сфера која ја поставува Законот за платежни услуги и платни системи, чија примена ќе започне од 1 јануари 2023 година. Примената на новата […] The post Новини во платежната сфера од 01 јануари – Советот на Народната банка донесе 12 подзаконски акти appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Изминатите 24 часа произведени 10.489 MWh електрична енергија

А.Д. ЕСМ на 25.11.2022 година произведе 10.489 MWh електрична енергија. Во Термоелектраните произведени се 7.881 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 2.608 MWh. Во изминатото деноноќие ЕСМ набави 4.580 MWh електрична енергија. * Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 25.11.2022 година. The post Изминатите 24 часа произведени 10.489 MWh електрична енергија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy