Од прес-конференцијата на портпаролот на Владата Душко Арсовски и соработникот за енергетика Виктор Андонов: Промовирани информативно-едукативни активности за штедење на енергенси и презентиран последниот дневен биланс за претходното деноноќие

Портпаролот на Владата на Република Северна Македонија, Душко Арсовски заедно со соработникот за енергетика во Канцеларијата на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Виктор Андонов на денешната прес-конференција информираа за последните информации во енергетиката, промовираа информативно-едукативни активности коишто имаат за цел штедење на енергенси и одговараа на прашања од интерес на јавноста и медиумите.

На прес-конференцијата соработникот за енергетика Виктор Андонов, информираше за тековната енергетска состојба во земјава и најави дека од денеска Владата започнува со реализација на информативно-едукативни активности, со кои како што рече сакаме да ја подигнеме јавната свест за тоа колку е важно штедењето на електричната енергија во услови на светска енергетска криза.

„Целта е овие пораки за важноста на штедењето на електрична енергија да бидат слушнати и прифатени од што е можно повеќе граѓани. На тој начин очекуваме овие пораки да имаат позитивен ефект, да влијаат на сите нас да смениме нешто во секојдневните навики што ќе ни донесе бенефит веднаш и сега. Граѓаните, институциите и компаниите се многу важни во овој процес! Секој од нас треба да се вклучи и да направи мала промена во домот и на работното место, која ќе значи многу за енергетскиот систем. За да имаме утре, штедиме денес! Ова кризно време бара од секој од нас домаќинско и рационално однесување“, истакна Андонов.

При промовирањето на информативно-едукативни активности под слоганот „Штедиме заедно денес за да имаме утре“, портпаролот Душко Арсовски, наведе примери за заштеда на електрична енергија и упати апел за рационално користење на ресурсите, со што ќе се овозможи намалување на сметките како и зголемување на конкуренцијата на претпријатијата.

„Во овие информативни материјали содржани се корисни информации за граѓаните како поефикасно да ја користат електричната енергија и на тој начин да ја штедат.

Ќе наведеме неколку корисни примери:

Енергетски ефикасните сијалици заштедуваат и до 90% електрична енергија.

Одржување на температурата на 22 C наместо на 25 C заштедува до 10% електрична енергија.

Краткото туширање заштедува вода, струја и пари на вашата сметка.

Ова се неколку навидум мали промени, меѓутоа ако ги применуваме сите ќе имаат големо значење за енергетскиот систем.

Според некои експертски анализи, доколку се почитуваат овие и други препораки може да се заштеди електрична енергија и до 50%“, посочи Арсовски.

Во услови на тешка состојба на глобалниот пазар за енергенси, Владата донесе план за штедење со конкретни насоки за сите органи во состав на државната управа. Како што претходно информиравме, заштедата на државните институции кои почнаа да го применуваат овој план изнесува околу 20 проценти.

На прес-конференцијата соработникот за енергетика го соопшти дневниот енергетски биланс за претходното деноноќие и за покривањето на потребите од електрична енергија на регулираниот пазар. Тој информираше дека вкупното производство на електрична енергија од ЕСМ, за вчерашниот ден изнесува, 10.786 MWh електрична енергија со 3.110 MWh набавена електрична енергија. Во термоелектраните произведени се 7.834 MWh електрична енергија, а во ветерниот парк Богданци 2.952 MWh.

„Најважното за овој период од годината, во овие кризни услови во кои живееме заради воените случувања во Украина кои предизвикаа нестабилност на енергетските пазари, е дека за граѓаните обезбедивме електрична и топлинска енергија по најповолни можни услови.

Состојбата со електро-енергетскиот систем е стабилна, продолжуваме да ја следиме секојдневно и да ве информираме навремено“, рече Андонов.

На новинарско прашање за ставот на Владата во врска со студентските протести портпаролот на Владата Душко Арсовски одговори дека студентите се иднината на Северна Македонија и тие мора се вклучени во процесите кои ги засегаат. Затоа подвлече тој, оваа Влада им е сојузник и тоа досега во многу наврати се потврди, преку заеднички дискусии за изнаоѓање на решенија за предизвиците.

За едно од нив – студентскиот оброк низ дијалог завчера се дојде до решение да продолжи да се користи по старите критериуми до изнаоѓање системско решение.

Оваа Влада не е позната по укинување на студентски права и можности, туку напротив континуирано го унапредува студентскиот стандард преку воведување на нови системски или периодични/интервентни мерки со кои се олеснува студентскиот живот и студирањето. Ќе потсетиме дека во време на пандемијата доделивме ваучери за покривање на дел од трошоците за партиципација и сместување во студентски домови. Потоа, воведовме субвенциониран студентски оброк, студентските стипендии значително ги зголемивме и тоа некои категории за над 80%, воведовме нови видови на стипендии кои во минатото не постоеја, изградивме нови студентски сместувачки капацитети.

Оваа заложба подвлече Арсовски, ќе продолжи и понатаму и на сите прашања заради кои се повикува на протести, се работи и наскоро ќе има конкретни решенија.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Блинкен: Договорот меѓу Косово и Србија го отвора патот за признавање од страна на другите пет членки на ЕУ

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен очекува дека спроведувањето на предложениот европски договор за Косово прифатен од Белград и Приштина ќе ги охрабри петте преостанати членки на ЕУ да ја признаат независноста на Косово. – Факт е дека двете земји го постигнаа овој договор и под претпоставка дека ќе го спроведат,... Прочитај повеќе...

Ердоган и даде „зелено светло“ на Финска за НАТО

Комисијата за надворешни работи на турскиот парламент денеска го одобри предлог-законот за членство на Финска во НАТО. Сега таа треба да биде одобрена од собранието до 26 март, објави турската телевизија ТРТ. Протоколот до парламентот го испрати претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, пренесе Тас. На 17 март тој ја... Прочитај повеќе...

Драма во Бордо: Запалена зградата на Градското собрание за време на протести ВИДЕО

Зградата на градското собрание во Бордо беше запалена вечерва за време на протестите што се одржуваат ширум Франција поради планираните реформи во пензискиот систем и зголемувањето на старосната граница за пензионирање. Влезот на градското собрание во овој град на југозападот на Франција изгоре по цел ден протести и судири, јавува... Прочитај повеќе...

Апсења на повеќе локации низ Македонија

На 22.03.2023 во 17.40 часот во Куманово, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Куманово го лишиле од слобода лице (27) од Куманово. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени марихуана, дигитална вага и предмети со остатоци од... Прочитај повеќе...

Спасовски: Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје ечи за нашите најдобри фудбалери!

Фејсбук статус на министерот за внатрешни Оливер Спасовски: Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје ечи за нашите најдобри фудбалери! Прв предизвик на македонската репрезентација против Малта на патот кон Еевропското Првенство 2024! Со нов дрес и нова енергија, НАПРЕД! 🇲🇰 Прочитај повеќе...

Астролозите тврдат: Овие пет хороскопски знаци ќе се збогатат до крајот на годината

Оваа година ќе биде одлична за пет знаци на финансиски план, бидејќи ќе им донесе можност добро да заработат или да ги подмират долговите. Близнаци Близнаците секогаш се отворени за нови идеи и искуства, а тоа може да доведе до финансиски успех. Доколку се фокусираат на продажба или маркетинг, можно... Прочитај повеќе...

Работите тргнаа на подобро: Повисоки пензии за 8,4%, минималната плата достигна рекордни 20.170 денари

Усвоено е усогласување на мартовските пензии, односно покачување за 8,4%. Историски високо зголемување, нешто што за време на 11 годишниот режим на Груевски беше мисловна именка. Ако за време на режимот на ВМРО ДПМНЕ зголемувањето на пензиите од 400-500 денари им го прикажуваше како вселински успех на пензионерите, сето ова... Прочитај повеќе...

Спасовски: Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје ечи за нашите најдобри фудбалери!

Фејсбук статус на министерот за внатрешни Оливер Спасовски: Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје ечи за нашите најдобри фудбалери! Прв предизвик на македонската репрезентација против Малта на патот кон Еевропското Првенство 2024! Со нов дрес и нова енергија, НАПРЕД! Прочитај повеќе...

Женскиот оргазам трае 3 пати подолго од машкиот

Овие факти за сексот сигурно не сте ги знаеле. За време на оргазам, луѓето се помалку чувствителни на болка бидејќи центарот за оргазам и центарот за болка се наоѓаат во истиот дел од мозокот. Еве уште неколку интересни факти за сексот: – Според некои истражувања, машкиот и женскиот оргазам можат... Прочитај повеќе...

Како да направите омлет за четири лица од 1 јајце

Не грижете се, тоа не е смеса за палачинки Омлетот е исклучително згоден, и за појадок и за вечера. Меѓутоа, што ако го отворите фрижидерот и сфатите дека имате само едно јајце? Ништо, ќе го прескокнете ова јадење и ќе мислите на нешто друго, додека не тргнете во шопинг. Ова... Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите според определен редослед. Со одлуката се определуваат највисоките цени во трговијата на мало на свежи јајца од кокошка и ориз […] The post Замрзнати цените на јајцата и оризот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година (понеделник) започнува етапната исплата на пензиите за месец февруари, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата: • За пензии […] The post МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy