Од прес-конференцијата на портпаролот на Владата Душко Арсовски и соработникот за енергетика Виктор Андонов: Промовирани информативно-едукативни активности за штедење на енергенси и презентиран последниот дневен биланс за претходното деноноќие

Портпаролот на Владата на Република Северна Македонија, Душко Арсовски заедно со соработникот за енергетика во Канцеларијата на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Виктор Андонов на денешната прес-конференција информираа за последните информации во енергетиката, промовираа информативно-едукативни активности коишто имаат за цел штедење на енергенси и одговараа на прашања од интерес на јавноста и медиумите.

На прес-конференцијата соработникот за енергетика Виктор Андонов, информираше за тековната енергетска состојба во земјава и најави дека од денеска Владата започнува со реализација на информативно-едукативни активности, со кои како што рече сакаме да ја подигнеме јавната свест за тоа колку е важно штедењето на електричната енергија во услови на светска енергетска криза.

„Целта е овие пораки за важноста на штедењето на електрична енергија да бидат слушнати и прифатени од што е можно повеќе граѓани. На тој начин очекуваме овие пораки да имаат позитивен ефект, да влијаат на сите нас да смениме нешто во секојдневните навики што ќе ни донесе бенефит веднаш и сега. Граѓаните, институциите и компаниите се многу важни во овој процес! Секој од нас треба да се вклучи и да направи мала промена во домот и на работното место, која ќе значи многу за енергетскиот систем. За да имаме утре, штедиме денес! Ова кризно време бара од секој од нас домаќинско и рационално однесување“, истакна Андонов.

При промовирањето на информативно-едукативни активности под слоганот „Штедиме заедно денес за да имаме утре“, портпаролот Душко Арсовски, наведе примери за заштеда на електрична енергија и упати апел за рационално користење на ресурсите, со што ќе се овозможи намалување на сметките како и зголемување на конкуренцијата на претпријатијата.

„Во овие информативни материјали содржани се корисни информации за граѓаните како поефикасно да ја користат електричната енергија и на тој начин да ја штедат.

Ќе наведеме неколку корисни примери:

Енергетски ефикасните сијалици заштедуваат и до 90% електрична енергија.

Одржување на температурата на 22 C наместо на 25 C заштедува до 10% електрична енергија.

Краткото туширање заштедува вода, струја и пари на вашата сметка.

Ова се неколку навидум мали промени, меѓутоа ако ги применуваме сите ќе имаат големо значење за енергетскиот систем.

Според некои експертски анализи, доколку се почитуваат овие и други препораки може да се заштеди електрична енергија и до 50%“, посочи Арсовски.

Во услови на тешка состојба на глобалниот пазар за енергенси, Владата донесе план за штедење со конкретни насоки за сите органи во состав на државната управа. Како што претходно информиравме, заштедата на државните институции кои почнаа да го применуваат овој план изнесува околу 20 проценти.

На прес-конференцијата соработникот за енергетика го соопшти дневниот енергетски биланс за претходното деноноќие и за покривањето на потребите од електрична енергија на регулираниот пазар. Тој информираше дека вкупното производство на електрична енергија од ЕСМ, за вчерашниот ден изнесува, 10.786 MWh електрична енергија со 3.110 MWh набавена електрична енергија. Во термоелектраните произведени се 7.834 MWh електрична енергија, а во ветерниот парк Богданци 2.952 MWh.

„Најважното за овој период од годината, во овие кризни услови во кои живееме заради воените случувања во Украина кои предизвикаа нестабилност на енергетските пазари, е дека за граѓаните обезбедивме електрична и топлинска енергија по најповолни можни услови.

Состојбата со електро-енергетскиот систем е стабилна, продолжуваме да ја следиме секојдневно и да ве информираме навремено“, рече Андонов.

На новинарско прашање за ставот на Владата во врска со студентските протести портпаролот на Владата Душко Арсовски одговори дека студентите се иднината на Северна Македонија и тие мора се вклучени во процесите кои ги засегаат. Затоа подвлече тој, оваа Влада им е сојузник и тоа досега во многу наврати се потврди, преку заеднички дискусии за изнаоѓање на решенија за предизвиците.

За едно од нив – студентскиот оброк низ дијалог завчера се дојде до решение да продолжи да се користи по старите критериуми до изнаоѓање системско решение.

Оваа Влада не е позната по укинување на студентски права и можности, туку напротив континуирано го унапредува студентскиот стандард преку воведување на нови системски или периодични/интервентни мерки со кои се олеснува студентскиот живот и студирањето. Ќе потсетиме дека во време на пандемијата доделивме ваучери за покривање на дел од трошоците за партиципација и сместување во студентски домови. Потоа, воведовме субвенциониран студентски оброк, студентските стипендии значително ги зголемивме и тоа некои категории за над 80%, воведовме нови видови на стипендии кои во минатото не постоеја, изградивме нови студентски сместувачки капацитети.

Оваа заложба подвлече Арсовски, ќе продолжи и понатаму и на сите прашања заради кои се повикува на протести, се работи и наскоро ќе има конкретни решенија.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Ковачевски од Штип: Големината на СДСМ е во државничките политики насочени кон иднината

Вистинската големина на СДСМ не се само полните сали на трибините кои ги организираме големината на СДСМ е во државничките политики и во се’ она што оваа партија го има направено за нашата татковина, од независноста до денеска, СДСМ е државотворниот стожер на македонската современа држава и СДСМ е печатот... Прочитај повеќе...

Ковачевски: Имам одржлив економски план, 2023 е година на економски пресврт

Имам план за иднината, за нова економска пресвртница, со сето мое менаџерско и економско искуство, градено 22 години во приватниот сектор, подготвен сум да одговорам на сите предизвици пред мојата земја, за да обезбедам сигурна иднина, да живееме подобро, да бидеме побогати, понапредни и да им оставиме на следните генерации... Прочитај повеќе...

Ковачевски од Штип: Во македонскиот исток речиси и да нема пат кој не е обновен во време на СДСМ

Штип и македонскиот исток многу добро знаат колку е значајно инвестирањето во патната инфраструктура, речиси и да нема патна врска која не е обновена во источниот регион благодарение на развојните политики на СДСМ, изјави претседателот Ковачевски вечерва на трибината „Силно и одлучно кон иднината“ во Штип. -Автопатот Штип-Скопје го довршивме,... Прочитај повеќе...

Миланов: Локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ ја води општина Штип во финансиски амбис

Kога во редовите на политичарите најмногу треба да владее единство ние имаме опозиција предводена од ВМРО ДПМНЕ, која секој успех на Mакедонија го доживува како свој неуспех, истакна на граѓанската трибина на СДСМ во Штип, претседателот на ОО СДСМ Штип Јане Миланов. Миланов нагласи дека единствена агенда и цел на... Прочитај повеќе...

Ковачевски: Мицкоски нема план, нема идеја, затоа Левица го зема во заложништво

Ние имаме обврска да го држиме кормилото на земјата во вистинскиот, европски правец и да ги спречиме сите обиди за негово попречување, затоа што постојат закани на европскиот пат на земјава. Левица и Димитар Апасиев, со опасниот популизам, со својата анти-НАТО и анти-ЕУ потпалувачка реторика е фактор кој работи на... Прочитај повеќе...

Спасовски: И во Пробиштип СДСМ е силно и одлучно

Фејсбук статус на Оливер Спасовски, потпретседател на СДСМ: И во Пробиштип #СДСМ е силно и одлучно – заедно со граѓаните на трибина ги потврдивме заедничките заложби што како Влада ги исполнуваме во континуитет. Ветив реконструкција на Одделение за внатрешни работи Пробиштип, денес тоа е реалност. Од 2021 полицијата во Пробиштип... Прочитај повеќе...

Ковачевски од Штип: Текстилците знаат што значи двојно зголемена минимална плата

„Минималната плата ја покачивме двојно, од 8.000 денари во време на ВМРО-ДПМНЕ, на 18.000 денари. Штип е работнички град. Ние парите ги насочуваме кон работниците, а ВМРО-ДПМНЕ ги смешате за евтина работна рака која треба да се искористи. Знам дека работниците по македонските конфекции најдобро знаат што значи оваа разлика,... Прочитај повеќе...

Ковачевски од Штип: Владата на СДСМ ги обнови речиси сите патни врски во источниот регион

„Штип и македонскиот исток многу добро знаат колку е значајно инвестирањето во патната инфраструктура. Речиси и да нема патна врска која не е обновена во источниот регион благодарение на развојните политики на СДСМ“ изјави премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски на граѓанската трибина во Штип. Тој додаде дека е... Прочитај повеќе...

Ковачевски од Штип: По 10 месеци ја спасивме економијата и ги поддржавме граѓаните и компаниите

„Резултатот од изминатите 10 месеци ми дава полно право да ви кажам дека следната година ќе биде подобро. По само 10 месеци можеме да кажеме дека ја спасивме македонската економија со антикризни мерки вредни 760 милиони евра и економски политики. Го поддржавме стандардот на граѓаните, компаниите, ранливите граѓани кога беше... Прочитај повеќе...

Ковачевски дочекан спектакуларно во Штип: Премиер – 2024-2028 (ФОТО)

– Димитар Ковачевски во Штип дочекан спектакуларно, со преполна сала. А и транспарентот е погоден!, објавува фан страницата “Криминалите на ВМРО ДПМНЕ”: Прочитај повеќе...

Илон Маск: Ако Apple го отстрани Twitter од App Store, ќе изградам нов телефон

Илон Маск одговори на шпекулациите дека Твитер би можел да биде отстранет од Apple Store поради „безбедносни“ грижи, сугерирајќи дека може да направи „алтернативен паметен телефон“ доколку тоа се случи. Како и секогаш со најбогатиот човек на светот, не е јасно дали се шегува или е сериозен. На крајот на краиштата, ова е човекот кој […] The post Илон Маск: Ако Apple го отстрани Twitter од App Store, ќе изградам нов телефон appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Германските компании очајно бараат ИТ експерти, платите високи

Криминалците сè повеќе ги напаѓаат компјутерските системи на германските компании, а тие се очајни да ангажираат експерти и да се заштитат. Мнозинството не успева, соопшти во петокот Федералното биро за статистика, како што пренесе агенцијата ДПА. Имено, минатата година се интензивираа проблемите со регрутирањето на специјалисти. Повеќе од три четвртини од компаниите кои барале таканаречени […] The post Германските компании очајно бараат ИТ експерти, платите високи appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

СЛЕДУВА ЦЕНОВЕН ШОК: Германија ја поскапува струјата до 130% од 1 јануари

Германската влада донесе одлука за ограничување на цената на струјата и гасот, која ќе важи од јануари 2023 година до април 2024 година, пишува Дојче Веле. Претходно над 7 милиони домаќинства беа информирани за огромни поскапувања на струјата од Нова година. Германците и онака имаат најскапа струја во ЕУ. А деновиве милиони домаќинства добија известување […] The post СЛЕДУВА ЦЕНОВЕН ШОК: Германија ја поскапува струјата до 130% од 1 јануари appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Новини во платежната сфера од 01 јануари – Советот на Народната банка донесе 12 подзаконски акти

Народната банка ги усвои подзаконските акти кои овозможуваат ефикасна примена на новините во платежната сфера Советот на Народната банка усвои сет подзаконски акти со кои се операционализира новата правна рамка во платежната сфера која ја поставува Законот за платежни услуги и платни системи, чија примена ќе започне од 1 јануари 2023 година. Примената на новата […] The post Новини во платежната сфера од 01 јануари – Советот на Народната банка донесе 12 подзаконски акти appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Изминатите 24 часа произведени 10.489 MWh електрична енергија

А.Д. ЕСМ на 25.11.2022 година произведе 10.489 MWh електрична енергија. Во Термоелектраните произведени се 7.881 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 2.608 MWh. Во изминатото деноноќие ЕСМ набави 4.580 MWh електрична енергија. * Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 25.11.2022 година. The post Изминатите 24 часа произведени 10.489 MWh електрична енергија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy