Одбележување на Светскиот ден на дијабетесот – 14 Ноември

Во рамки на годинешните програмски активности на Асоцијацијата за детски дијабетес на Македонија – БАЛАНС МК, посебно место завзема одбележувањето на 14ти Ноември – Светскиот ден на дијабетесот, што овој пат ќе се реализира под глобалното мото препорачано од Меѓународната федерација за дијабетес (IDF): “Едукација за заштита на иднината“ со основна порака насочена кон интензивирање и сеопфатност на едукацијата и информираноста во поглед на дијабетесот. И тоа подеднакво, и како самосвесна цел на секој што се соочува и живее со оваа состојба, и како цел на здравствените и други институции.

БАЛАНС МК насочувајќи го фокусот кон неопходноста од исцрпна но и континуирана едукација на сите лица со дијабетeс, што впрочем е една од примарните заложби на Асоцијацијата изразена преку мноштвото едукативни проекти и работилници во изминативе години, по повод Светскиот ден на дијабетесот, 14ти Ноември ќе реализираме настан на кој што ќе се реафирмира потребата од квалитетна едукација на децата со дијабетес тип 1, на нивните родители и блиски, но и на сите лица со дијабетес, независно дали станува збор за дијабетес тип 1 или тип 2. Дополнително, со оглед дека во изминативе две години поради состојбите со ковид-пандемијата децата на кои всушност примарно им е наменето делувањето на БАЛАНС МК, беа под своевидна изолација, овој пат и тие со свои активности не само што ќе бидат вклучени во настанот, туку нивните активности ќе завземат централно место на настанот.

Имено, тргнувајќи од основната премиса декларирана на светско ниво – дека постојаната едукација и веродостојните информации се суштински во квалитетното справување и превенција на дијабетесот, идејата е да се нагласи есенцијата во едукативно инвестирање на секој поединец засегнат од дијабетесот но и во отвореноста и подготвеноста на институциите – пред се здравствените, но и воспитно образовните – да бидат дел од еден заеднички механизам насочен кон образование на лицата со дијабетес. И секако, кон широкиот јавен аудиториум – со оглед на епидемиските размери што ги поприма состојбата дијабетес во последнава декада.

Настанот ќе се одржи во галерискиот простор на Мала Станица. На настанот децата ќе имаат креативна работилница, каде што со двајца тренери психолози по Гешталт Арт терапија користејќи разни техники (колаж, боја, мозаик и слично) тие ќе изработат голем постер токму на темата за потреба и пристап до едукација и преку нивната креативна работа ќе испратат порака на јавноста. И, простор каде што во условно кажано официјалниот дел пред јавноста ќе се аргументира и испрати порака за оправданоста и бездруго нужноста од постојана едукација, за достапност до релевантни информации, за потребата од институционална кооперативност. Воедно, ќе биде промовиран и почетокот на работата на веб порталот  “Инсулинска Порта“ креиран од страна на БАЛАНС МК – како медиум кој што потпирајќи се на сите современи стандарди за функционирање на јавен сајбер сервис најголемиот простор во своето работење ќе го посвети токму на едукацијата и информирањето за дијабетесот на сите читатели.

На самиот настан покрај членови на БАЛАНС МК, се поканети г-ѓа Елизабета Ѓоргиевска, сопруга на Претседателот на РСМ, во својство на промотор на јавната свест за детскиот дијабетес во Македонија, претставници на Министерството за здравство и ФЗОМ, потоа претставници на медицинската фела инволвирани во третманот со дијабетесот, претставници на фармацевтски компании од областа на дијабетесот, подржувачи на Асоцијацијата за детски дијабетес на Македонија – БАЛАНС МК, како и претставници на медиумите.

Инаку, целиот настан следствено планираната агенда и траење (во периодот од 18,30 часот до 20,00 часот) е замислен според следната програма:

 

18,30 часот – Креативна детска работилница

19,00 часот – Отварање и поздравно обраќање на г-ѓа Елизабета Ѓоргиевска, сопруга на Претседателот на РСМ, Стево Пендаровски

19,05 часот – Обраќање по повод одбележувањето на Светескиот ден на дијабетесот, 14 Ноември, на Министерот за здравство на РС Македонија, г-динот Беким Сали

19,10 часот – обраќање на Проф. Д-р  Зоран Гучев,  почесен претседател на Баланс МК

19,15 часот – Проф. Д-р Елена Шукарова – Ангеловска, Клиника за детски болести -Ендокринологија и член на Националната Комисија за дијабетес

19,20 часот – кусо обраќање на Наташа Деспотовска Димитриевска, претседател на БАЛАНС МК – Асоцијација за детски дијабетес на Македонија

19,25 часот – промотивно претставување на едукативно–информативниот портал Инсулинска Порта, д-р Стојан Николиќ

19,30 – формален крај на настанот

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
УЖАС ВО БИХ: Во БиХ момче било силувано од врсници поради предизвик на ТикТок?

Во приватна зграда во Грачаница, во областа на Тузланскиот кантон, неколку момчиња наводно силувале свои врсници. Овој страшен случај бил пријавен и во полиција. – Во врска со вашето барање, ве известуваме дека службениците на Полициското одделение на МУП ТК, во соработка со Обвинителството на кантонот Тузла, ги преземаат потребните... Прочитај повеќе...

Сите што беа денеска во Германија ја добија истата порака на мобилен во 11 часот – еве за што се работи

Во рамките на националниот ден на предупредување, денеска, 8 декември, точно во 11 часот во Германија се огласија сирените, а жителите предупредуваа добиваа преку своите мобилни телефони. Станува збор за тоа како федералната влада, државите, општините и окрузите ги тестираа уредите за предупредување за катастрофи во четвртокот. Жителите на Германија... Прочитај повеќе...

ВЕЧЕРВА ТЕНЗИИ ВО КОСОВО: Повеќе од 200 вооружени специјалци на косовската полиција, придружувани од оклопни возила, вечерва од југ влегоа во северна Косовска Митровица

Повеќе од 200 вооружени специјалци на косовската полиција, придружувани од оклопни возила, вечерва од југ влегоа во северна Косовска Митровица. Косовската полициска служба во Приштина соопшти дека полициски службеници биле распоредени на приодите кон северниот дел на Косовска Митровица и дека немало никакви инциденти. Косовскиот онлајн портал наведува дека специјалните... Прочитај повеќе...

УТРЕ Е СВЕТИ ЃОРЃИЈА- ЗАШТИТНИК НА ВЕРАТА: За многу години слава и именден

Православните верници утре го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Овој ден, освен како семејна слава, се празнува и како именден и како слава на цели села и градови. Свети Великомаченик Георгиј Победоносец ( во народот познат како Свети Ѓорѓија) живеел и пострадал за време на безбожниот римски цар и идолопоклоник Диоклецијан... Прочитај повеќе...

Големо апсење вечерва во Скопје: Падна познат криминалец осуден на 15 години затвор

Денеска (08.12.2022) во 17.20 часот во скопската населба Хиподром, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода Е.Л.(31) од Скопје. Тој бил осуден на 15 години казна затвор за сторени кривични дела по член 236 и член 242 од Кривичниот законик, а бил баран по... Прочитај повеќе...

За многу години слава и именден: Утре е Свети Ѓоргија

На утрешен ден верниците со православна вероисповед го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Освен како семејна слава, овој голем ден се празнува и како именден и како слава на цели села и градови. „Како ослободител на плениците и заштитник на сиромашните, лекар на немоќните, помошник на владетелите, победоносецу, великомаченику Георгие, моли... Прочитај повеќе...

Фрчат казни од полицијата за несовесните возачи: Напишани 863 глоби за несовесни возачи кои брзо возат

Денеска (08.12.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 863 возачи. Од нив 75 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното,... Прочитај повеќе...

Големо апсење предмалку во Скопје – Падна познат криминалец осуден на 15 години затвор

Вечерва во 17.20 часот во скопската населба Хиподром, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода лицето со иницијали Е.Л.(31) од Скопје, соопшти полицијата. Уапсениот бил осуден на 15 години казна затвор за сторени кривични дела по член 236 и член 242 од Кривичниот законик,... Прочитај повеќе...

Киднапирана 21-годишна девојка од скопјанец

Рано утрово во 1 часот и 30 минути во полициската станица во Матејче, шеесет годишник од кумановското село пријавил дека на 7.12.2022 нешто по 21 часот и 30 минути, додека бил во куќата со сопругата и нивната 21 годишна ќерка во домот упаднал неговиот поранешен зет. Се работи за лице... Прочитај повеќе...

Кумановчанец заработи кривична пријава затоа што не ги почитувал мерките за време на епидемијата

СВР Куманово поднесе кривична пријава против маж од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“. Пријавената, за време на епидемија на заразна болест прогласена на територијата на Република Северна Македонија, постапила спротивно на одлуката за превентивни препораки, времени мерки... Прочитај повеќе...

Падна одлука: Ново поевтинување на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,95 % во однос на одлуката од 5.12.2022 година. Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините […] The post Падна одлука: Ново поевтинување на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

ТЕЦ Неготино е синхронизиран на мрежа во 12:20ч и ја засилува својата снага на производство до постигнување 90MW по котел. Во моментот произведува електрична енергија со еден котел, додека согласно протоколот за работа на термоелектраната, активирање на вториот котел за постигнување максимален капацитет е планирано за следната недела, по стабилизирање на системот. Вкупниот капацитет за […] The post ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) посочува дека уште во април 2022 година ги има информирано Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за труд, Управата за јавни приходи и Управата за финансиска полиција во врска со добиени информации, кои будат сомнеж дека одреден број потрошувачи на електрична енергија не го исполнуваат условот да бидат […] The post РКЕ: Пред осум месеци побаравме да се испита дали има злоупотреба кај правните субјекти за потрошувачката на струја appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите

Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите, којашто ќе се одржи на 23 декември 2022 година (петок), со почеток во 14:00 часот, во просториите на Народната банка. Заинтересираните истражувачи може да се пријават со доставување на материјалот на е-адресата: info@nbrm.mk, најдоцна до 14 декември 2022 година (среда). Трудовите […] The post Народната банка објави повик за пријавување трудови за 45. сесија на Клубот на истражувачите appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за  справување со климатски промени

Вкупно пет домашни компании се добитници на финансиска поддршка во рамките на Предизвикот за „Справување со климатски промени 2022” кој го спроведе Фондот за иновации и технолошки развој во соработка со Кабинетот на Заменик на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, задолжен за економски прашања, координација со економски сектори и инвестиции. Добитници се: проектот […] The post ФИТР инвестира во пет компании за развој на решенија за справување со климатски промени appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy