Османи: Мора да дејствуваме овде и сега за доброто на луѓето

ОБСЕ се наоѓа пред исклучителен предизвик за враќање на функционалноста на самата организација, дополнителна сложеност е активната воена агресија на една земја членка врз друга земја членка, како и сложени меѓународни односи. Северна Македонија има тешка и амбициозна мисија како претседавач со Организацијата во 2023 година. Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи, денеска во Виена, ги афирмираше клучните заложби за приоритетите врз кои ќе се фокусира претседателството на Северна Македонија во 2023 година.

„Најголемиот предизвик во имплементацијата на нашата агенда ќе биде во контекст на тешките околности, но единството околу принципите и заложбите на ОБСЕ се изворот на надеж и охрабрување. Руската воена агресија врз Украина, која ги урива самите основи и заложби на Организацијата, го зајакнува ова единство. Денес, се чини дека нашите вредности се поважни од кога било. Актуелните предизвици не се причина за дефетизам, туку поттик за засилување на нашите напори и ангажман“, истакна Османи.

Главен приоритет на ОБСЕ под претседателство на нашата земја, останува Украина, како и другите долготрајни конфликти во регионот на ОБСЕ, кои се извор на тензии и човечки страдања. Османи рече дека ОБСЕ останува релевантен, бидејќи има механизми кои нудат конкретна поддршка за луѓето од сите земји учеснички.

„Како секогаш, ОБСЕ останува релевантна бидејќи располага со единствени алатки и механизми за поддршка, кои им се достапни за сите земји учеснички. Во минатото многу пати сме биле сведоци на нејзиниот потенцијал. Сега е многу важно Организацијата да го достигне својот целосен потенцијал. ОБСЕ во минатото докажа дека може да ги намали тензиите, да ја зајакне довербата и да обезбеди предвидливост. Ова е од витално значење во денешно време. Мора да дејствуваме овде и сега. За доброто на луѓето“, рече претседавачот Османи.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Времето драстично се менува: Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

Во текот на работната седмица времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во четврток попладне и во петок ќе има повремени врнежи од дожд, кои ќе бидат пообилни во западните делови. Во текот на целиот период ќе дува умерен, а во четврток засилен југоисточен ветер. Прогноза за 28.02.2024 Минимална Прочитај повеќе...

Маричиќ: Стево Пендаровски е кандидатот со најдобри шанси да победи и да ја носи државата во правец на европските интеграции

„Во овој момент е одговорно да биде избран претседател за да имаме една стабилна институција која ќе го гарантира патот на државата во вистински правец. Би било одговорно во вториот круг да се поддржи оној кандидат кој има најдобри шанси да победи и да ја носи државата во правецот на Прочитај повеќе...

Бојмацалиев: Освен лажните вести кои се пласираат со обрасците, нема никакви поместувања и нарушувања на јавната безбедност на граѓаните

„Освен лажните вести кои се пласираат со обрасците, во делот на БЈБ кој е под директорот Сашо Тасевски, таму нема никакви поместувања, освен 14 законски промени, законот за Пржинска влада, нема никакви поместувања и нарушувања на јавната безбедност на граѓаните бидејќи овој партизиран систем е демонтиран, тука работат професионалци кои Прочитај повеќе...

Бојмацалиев: Го растуривме системот ВМРО-МВРО, сега има систем на професионалници кои си ја сакаат државата и работат само во интерес на граѓаните

„Граѓаните како изминатите години и овие наредни месеци и во техничка влада можат да очекуваат организираност, посветеност во работата од страна на македонската полиција и службениците во управните служби. Тоа не го говорам само за политички маркетинг, туку дека бројките и фактите се на наша страна. Ниту јас, ниту партијата Прочитај повеќе...

Бојмацалиев: Им ја поништив лажната вест дека некој опструира во МВР

„Колку и да сакаат да продаваат приказна, реалноста е таа. Може да ме критикуваат колку сакаат дека сум бил на ГП Богородица да ги пречекам обрасците. Сакав да им ја поништам тезата дека нема обрасци и дека некој ги опструира. Тоа беше главната причина. Јас сум среќен што успеав во Прочитај повеќе...

Бојмацалиев: Им ја поништив лажната вест дека некој опструира во МВР

„Колку и да сакаат да продаваат приказна, реалноста е таа. Може да ме критикуваат колку сакаат дека сум бил на ГП Богородица да ги пречекам обрасците. Сакав да им ја поништам тезата дека нема обрасци и дека некој ги опструира. Тоа беше главната причина. Јас сум среќен што успеав во тоа, таа лажна вест повеќе […] Прочитај повеќе...

Бојмацалиев: Го растуривме системот ВМРО-МВРО, сега има систем на професионалници кои си ја сакаат државата и работат само во интерес на граѓаните

„Граѓаните како изминатите години и овие наредни месеци и во техничка влада можат да очекуваат организираност, посветеност во работата од страна на македонската полиција и службениците во управните служби. Тоа не го говорам само за политички маркетинг, туку дека бројките и фактите се на наша страна. Ниту јас, ниту партијата од која доаѓам се занимава […] Прочитај повеќе...

Маричиќ: Стево Пендаровски е кандидатот со најдобри шанси да победи и да ја носи државата во правец на европските интеграции

„Во овој момент е одговорно да биде избран претседател за да имаме една стабилна институција која ќе го гарантира патот на државата во вистински правец. Би било одговорно во вториот круг да се поддржи оној кандидат кој има најдобри шанси да победи и да ја носи државата во правецот на европските интеграции, а тоа е […] Прочитај повеќе...

Бојмацалиев: Освен лажните вести кои се пласираат со обрасците, нема никакви поместувања и нарушувања на јавната безбедност на граѓаните

„Освен лажните вести кои се пласираат со обрасците, во делот на БЈБ кој е под директорот Сашо Тасевски, таму нема никакви поместувања, освен 14 законски промени, законот за Пржинска влада, нема никакви поместувања и нарушувања на јавната безбедност на граѓаните бидејќи овој партизиран систем е демонтиран, тука работат професионалци кои тешко некој може да ги […] Прочитај повеќе...

Џафери: Геополитичката позиција и економските политики нè прават атрактивен избор за инвестиции

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, учествува на Инвестицискиот самит за Западен Балкан на Европската банка за обнова и развој, придружуван од вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи и министерот за финансии, Фатмир Бесими. На Самитот, премиерот Џафери учествуваше во дискусијата на премиерскиот панел на кој учествуваа премиери од Западен Балкан, […] Прочитај повеќе...

Саем на мебел во Скопје од 20ти до 24ти март во комплексот „Борис Трајковски под мотото „Освежи го својот дом“

Во тек се последните подготовки за уште една успешна саемска приказна. На 20ти март започнува Саемот на мебел со целосна понуда за сите вкусови. За Саемот на мебел резервирани се пет дена во комплексот „Борис Трајковски“ и сите посетители ќе имаат можност да ги слушнат најдобрите совети и да ги... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Нова фриленсерска дружба оваа среда во Стартап Клуб Скопје

Желбата за кариера која не е локациски (а понекогаш и временски) ограничена, станува доминантна кај помладата популација која сè повеќе се решава на чекор да „заплива“ во фриленсерските води. Успешното „пливање“ е секогаш условено од стекнато знаење преку дообразба и следење на достапните искуства. Голем придонес во овој напор даваат... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Започна пријавувањето за „Халк Еко Скопје Трча 10КМ“

Денеска започна пријавувањето за осмото издание на трката „Халк Еко Скопје Трча 10км“ кое ќе се одржи на 12.05.2024 година. Сите кои сакаат да бидат учесници, ќе може да се пријават најдоцна до 30.04.2024 година. Доколку се пополни предвидениот број на учесници, пријавувањето ќе биде затворено и порано. Право на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Добра вест: Поевтинуваат и дизелот и бензинот – еве за колку

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалува за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 23.02.2024 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 84,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Исплатените директните плаќања за амортизирани несилки и приплодни грла маторици

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денеска ги реализираше исплатите за секторите живинарство и свињарство. 36 земјоделски стопанства кои одгледале или продале/заклале амортизирани несилки во период од 1 октомври 2022 до 30 септември 2023 добија финансиска поддршка од 82 милиони денари. Висината на финансиската поддршка е 120... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...