Отворен патот за американските тенкови Абрамс кон Украина

Тенковите играат важна улога во модерното војување со комбинирано вооружување давајќи им на силите маневрирачка оклопна огнена моќ.

Обезбедувањето на западните држави со главни борбени тенкови за Украина ќе и помогне на украинската војска да спроведе механизирана војна за да ја порази руската војска и да ја ослободи украинската територија

Украина постојано бара од своите сојузници повеќе тенкови. Некои, како Полска, обезбедија вишок опрема од советската ера како што се Т-72, во јануари, Британија испрати 14 тенкови „Челинџер 2“ – системи од сегашната генерација што британската војска ги распоредува во својата армија, а Германија и другите сојузници испорачаат модерни тенкови Леопард 2 од германско производство.

Северна Македонија, како членка на Алијансата, на Украина и ги донираше своите тенкови Т-72 како дел од трите одлуки за донација на воена помош и вооружување за Украина.

Соединетите Држави официјално ја одобрија испораката на првата серија тенкови Абрамс во Украина, тие ќе пристигнат до почетокот на есента.
„Тие (тенковите) се готови. Сега тие треба да стигнат до Европа, а потоа и во Украина, заедно со сите работи што ги носат. Муниција, резервни делови, опрема за гориво, капацитети за поправка. Значи знаете, не се само тенковите, туку и целосниот пакет што оди со него. Тоа е сè уште на вистинскиот пат“, изјави началникот за набавка на американската армија Даг Буш за новинарите во понеделникот, пренесува CNN.

САД почнаа да ги обучуваат Украинците на тенкови во мај во Германија. 31 тенк наменети за Украина беа подложени на реновирање и подготовка за испорака за неколку месеци.

Како што предходно објави Политико, според шест лица – функционери на Министерството за одбрана, официјален претставник на САД, функционер во индустријата, помошник на Конгресот и уште двајца запознаени со дискусиите кои добија анонимност за да разговараат за чувствителните планови кои допрва треба да се објават, американските тенкови „Абрамс“ најверојатно ќе пристигнат на украинското бојно поле во септември, бидејќи силите на Кијив вршат притисок да ја вратат територијата во контраофанзива што зајакнува.

Планот е да се испратат неколку тенкови Абрамс во Германија во август, каде што ќе бидат подложени на финална обнова. Откако ќе заврши тој процес, првата серија Абрамс ќе биде испорачана во Украина следниот месец.

Потенцијалните испораки во август и септември ја означуваат најконкретната временска рамка предвидена кога се очекува главниот борбен тенк на Америка да се тркала на бојното поле. Претставници на Пентагон претходно изјавија дека Абрамс ќе биде во рацете на Украина некаде наесен.

Соединетите Американски Држави испраќаат постари модели M1A1 наместо помодерната верзија A2, на која би требало една година да стигне до Украина.

Администрацијата на Бајден рече дека сака да и достави повеќе оружје на Украина што е можно побрзо, и за да помогне во контраофанзивата и да ја зајакне одбраната на нацијата на долг рок. Покрај тенковите, САД сакаат да започнат со обука на украински пилоти на борбени авиони Ф-16 пред да бидат испорачани воените авиони, можеби до крајот на годината.

Пристигнувањето на тенковите во наредните недели ќе додаде нова, смртоносна димензија на инвентарот на Украина додека нејзините сили се борат да ја пробијат вградената руска одбрана долж линијата на фронтот што се протега на стотици милји. Иако украинските трупи постигнаа одреден напредок на едната оска на напад во последните денови, тие преземаат тешки удари од артилерија и авиони додека полека се движат низ густите мински полиња и непријателските лисици.

Првичната серија ќе вклучува шест до осум тенкови, рече претставникот на индустријата и помошникот на Конгресот. Севкупно, САД планираат да испратат 31 тенк, во вредност од еден украински баталјон.

„Дефинитивно работиме да ги однесеме во Украина што е можно побрзо“, рече портпаролот на Пентагон, полковник Мартин О’Донел, одбивајќи да разговара за спецификите за временската линија.

М1 Абрамс е американски главен борбен тенк од трета генерација дизајниран од Крајслер Дифенс (сега General Dynamics Land Systems), именуван по генералот Крејтон Абрамс. Замислен за модерно оклопно копнено војување и сега еден од најтешките тенкови во служба со речиси 68 кратки тони (62 метрички тони), воведе неколку модерни технологии на американските оклопни сили, вклучувајќи турбински мотор со повеќе гориво, софистициран композитен оклоп Chobham, компјутерски оган систем за контрола, посебно складирање муниција во одделот за издувување и NBC заштита за безбедност на екипажот. Првичните модели на М1 беа вооружени со пиштол М68 од 105 мм, додека подоцнежните варијанти имаат лиценца произведен Rheinmetall 120 mm L/44 означен како M256.

Постојат три главни оперативни верзии на Абрамс, М1, М1А1 и М1А2, при што секоја нова итерација гледа подобрувања во вооружувањето, заштитата и електрониката.

Абрамс требаше да биде заменет во службата на американската армија со монтиран борбен систем XM1202, но откако тој проект беше откажан, Армијата одлучи да продолжи да ја одржува и оперира серијата М1 во догледна иднина со надградба со подобрена оптика, оклоп и огнена моќ. .

М1 Абрамс стапи во служба во 1980 година и служи како главен борбен тенк на Армијата на Соединетите Американски Држави и порано на Маринскиот корпус на Соединетите Држави (USMC). Извозната верзија ја користат армиите на Египет, Кувајт, Саудиска Арабија, Австралија, Полска и Ирак. Абрамс првпат беше користен во борбите во Заливската војна и имаше борби и во војната во Авганистан и војната во Ирак под служба на САД, додека ирачките тенкови Абрамс забележаа акција во војната против Исламската држава и забележаа употреба од страна на Саудиска Арабија за време на јеменската граѓанска војна. На Украина ќе и биде испорашана верзијата М1А1.

Драган Мишев

извор: Civilmedia.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Стабилно до четврток, потоа промена – Детална прогноза за времето

Продолжува периодот на стабилно и релативно топло време со свежи утра. Во четврток и петок во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста и услови за појава на краткотраен локален дожд претежно во западните делови од земјата. Во петок се очекува и засилен северен ветер претежно вдолж Повардарието. Прогноза за... Прочитај повеќе...

Костадиновска-Стојчевска: Би помогнале на секоја иницијатива за реконструкција на спомен куќи кои се во приватна сопственост

„За спомен куќите кои се во приватна сопственост мене би ме радувала секоја иницијатива којашто ние како Министерство за култура можеме да помогнеме. Меѓутоа, тоа е прашање на приватна сопственост“ истакна Костадиновска-Стојчевска на прес-конференцијата во Владата. Таа додаде дека имало таков случај пред извесен период кога фамилијата на еден наш... Прочитај повеќе...

Костадиновска-Стојчевска: Зголемен интересот за детска литература на македонски јазик

„Искуството од минатите годишни конкурси покажа зголемен интерес за детската литература на македонски јазик. Сакам и во оваа пригода да ги охрабрам авторите и илустраторите да го зголемат својот придонес во квалитетот на овој конкурс. Сакам да ги охрабрам и младите автори кои натаму остануваат во фокусот на нашето внимание“... Прочитај повеќе...

Министерката за култура Костадиновска-Стојчевска ги презентираше новините од конкурот за поддршка на проекти од национален интерес во културата за 2024 година

Од денес 3 октомври од 12 часот ќе биде отворен системот за електронско пријавување на конкурот за поддршка на проекти од национален интерес во културата за 2024 година. Системот за пријавување ќе биде затворен на 6 ноември во 12 часот. И оваа година електронското пријавување целосно ќе се спроведува преку... Прочитај повеќе...

Костадиновска-Стојчевска: Зголемен интересот за детска литература на македонски јазик

„Искуството од минатите годишни конкурси покажа зголемен интерес за детската литература на македонски јазик. Сакам и во оваа пригода да ги охрабрам авторите и илустраторите да го зголемат својот придонес во квалитетот на овој конкурс. Сакам да ги охрабрам и младите автори кои натаму остануваат во фокусот на нашето внимание“... Прочитај повеќе...

Запленети околу 35 метри кубни бесправно исечени дрва

Денеска (03.10.2023) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, ОСПО-ЕБР и СВР Скопје во близина на местото Рамно, Скопска Црна Гора, запленија три камиони натоварени со околу 35 метри кубни бесправно исечени дрва. Дрвата ќе бидат предадени на ЈП „Национални шуми“ и се преземаат мерки за расчистување на случајот. Прочитај повеќе...

Костадиновска-Стојчевска: Зголемен интересот за детска литература на македонски јазик

„Искуството од минатите годишни конкурси покажа зголемен интерес за детската литература на македонски јазик. Сакам и во оваа пригода да ги охрабрам авторите и илустраторите да го зголемат својот придонес во квалитетот на овој конкурс. Сакам да ги охрабрам и младите автори кои натаму остануваат во фокусот на нашето внимание“ потенцираше министерката за култура, Бисера […] Прочитај повеќе...

Костадиновска-Стојчевска: Зголемен интересот за детска литература на македонски јазик

„Искуството од минатите годишни конкурси покажа зголемен интерес за детската литература на македонски јазик. Сакам и во оваа пригода да ги охрабрам авторите и илустраторите да го зголемат својот придонес во квалитетот на овој конкурс. Сакам да ги охрабрам и младите автори кои натаму остануваат во фокусот на нашето внимание“ потенцираше министерката за култура, Бисера […] Прочитај повеќе...

Костадиновска-Стојчевска: Би помогнале на секоја иницијатива за реконструкција на спомен куќи кои се во приватна сопственост

„За спомен куќите кои се во приватна сопственост мене би ме радувала секоја иницијатива којашто ние како Министерство за култура можеме да помогнеме. Меѓутоа, тоа е прашање на приватна сопственост“ истакна Костадиновска-Стојчевска на прес-конференцијата во Владата. Таа додаде дека имало таков случај пред извесен период кога фамилијата на еден наш добро познат уметник, посакал куќата […] Прочитај повеќе...

Костадиновска-Стојчевска ги претстави новините во Конкурсот за проекти од национален интерес за 2024 година: Ги охрабрувам авторите и младите да го зголемат својот придонес во квалитетот на овој конкурс

Од денес 3 октомври од 12 часот ќе биде отворен системот за електронско пријавување на конкурот за поддршка на проекти од национален интерес во културата за 2024 година. Системот за пријавување ќе биде затворен на 6 ноември во 12 часот. И оваа година електронското пријавување целосно ќе се спроведува преку националниот портал за Е-услуги. Техничките […] Прочитај повеќе...

5,8 отсто повисоки пензии – Парите легнаа на сметките на пензионерите

Повисоката септемвриска пензија беше исплатена во редовниот рок. Некои банки веќе ја ставија пензијата на располагање и предвремено. Начинот на исплата на пензијата се врати редовниот начин на исплата наместо предвремената исплата на пензијата воведена поради прогласувањето на пандемија во државата и донесените мерки за заштита од корона вирусот. The post 5,8 отсто повисоки пензии – Парите легнаа на сметките на пензионерите appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нови цени на горивата во Македонија

Од денес горивата се точат по следните цени: моторен бензин „евросупер БС-95“ – 86,00 (денари/литар) моторен бензин „евросупер БС-98“ – 88,50 (денари/литар) дизел-гориво „евродизел БС (Д-Е V)“ – 86,00 (денари/литар) масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 85,00 (денари/литар) „мазут М-1 НС“ – 48,660 (денари/килограм) The post Нови цени на горивата во Македонија appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Мексико ја престигна Кина

Кина повеќе не е најважниот надворешно трговски партнер на Америка, туку Мексико е, според американските статистичари. Трговската размена меѓу двете земји достигна 263 милијарди долари во првите четири месеци од оваа година, што претставува 15,4 отсто од надворешната трговија на САД. Кога Кина се приклучи на Светската трговска организација во... The post Мексико ја престигна Кина appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемува за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 14.09.2023 година и со тоа малопродажната цена ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 92,50 ден/лит. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР... The post Ново значително поскапување на дел од горивата и денеска во Македонија – Цената на нафтата на светските берзи “беснее” и е на највисока точка оваа година appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст

Цените на нафтата на светскиот пазар денеска се во пораст и суровата нафта „брент“ првпат од почетокот на годинава достигна цена од 93 долари за барел. Меѓународната агенција за енергија (МААЕ) објави дека доброволното продолжување на дневните ограничувања за производство на нафта од страна на Саудиска Арабија и Русија ќе... The post Пазарот на црно злато флуктуира: Цените на нафтата во пораст appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy