Панел-дискусија: Европскиот План за раст на Западен Балкан е за подобрување на економската и деловната состојба во државата

Планот за раст на ЕУ за Западен Балкан, е финансиски и политички влог на Унијата во регионот и е охрабрувачка порака за европската перспектива на Северна Македонија. Во рамки на панел-дискусијата на тема: „Економските придобивки од интеграцијата во ЕУ за компаниите и граѓаните“, премиерот Димитар Ковачевски, заедно со Фатмир Битиќи, заменик на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Бојан Маричиќ, заменик на претседателот на Владата за европски прашања, Фатмир Бесими, министер за финансии, како и Горан Антевски, генерален директор на Раде Кончар – ТЕП, говореа за Планот за раст за Западен Балкан.

Претседателот на Владата, Ковачевски истакна дека земјите од регионот преку Планот за раст од ЕУ добија можност Западен Балкан да се доближи до европските стандарди и до стандардите на европско живеење. Како што истакна премиерот, ова е можност да се почувствуваат придобивките од ЕУ, уште пред да станеме нејзина членка.

„Ако го земеме бројот на жители на Западен Балкан сме 17 милиони, а пазарот на ЕУ е половина милијарда. БДП вкупен на Западен Балкан е некаде околу 100 милиони евра, додека на ЕУ е 100тици трилиони евра, бидејќи таа е втората најголема светска економија после САД, а заедно со САД прави околу 60% од Светската економија. И затоа нашата желба и она што ЕУ го овозможи е побрза интеграција пред пристапување кон европскиот заеднички пазар. Подобра интеграција на државите помеѓу себе, пред се тука мислам на инфраструктурно поврзување.

Укинување на голем број на нецарински бариери, укинување на бариери во делот на признавање на професионални квалификации на стручните кадри за што веќе се потпишани дел од договорите и секако финансирање на реформите, бидејќи сега за прв пат ќе имаме финансирање кое што ќе зависи од спроведените реформи“, рече премиерот Ковачевски.

Вицепремиерот Маричиќ, Планот за раст за Западен Балкан, го поздрави како позитивна практика од страна на ЕУ, реформскиот процес го врзува со фискалната политика, што создава можност за развој и напредок на земјите.

„Во регионот, од оние што преговараат сме помеѓу државите кои подобро котираат во однос на усогласеноста на правните механизми. Да не заборавиме дека ние веќе имаме и функционална комисија за заштита на конкуренцијата и сите оние инструменти коишто ги нуди и коишто се неопходни во текот на преговорите, а врзани за слободниот пазар.

Планот за раст е една добра вежба, односно подготовка за она што следува кога ќе влеземе на големиот европски пазар. Ова е важно заради тоа што ние долго време сме тропале на оваа врата во Брисел и сме барале процесот на проширување, да не биде прашање на – „или се или ништо“, да не биде ситуација во којашто државите-членки ги имаат сите можни придобивки а државите кандидатки и државите кои преговараат немаат ништо, односно имаат ист третман како било која друга трета држава“, рече вицепремиерот Маричиќ.

Европскиот План за раст за Западен Балкан има за цел да ја забрза севкупната конвергенција кон ЕУ, смета министерот за финансии Фатмир Бесими. Тој истакна дека придобивките од Планот за раст се повеќекратни како за граѓаните, така и за економијата.

„За економските придобивки ќе значат отворање на нови работни места, понатаму раст на платите како резултат на забрзување на економската активност, подобрување на јавните услуги преку реализација на јавните инвестиции, поголем просперитет и европска иднина; за компаниите: преку новите можности кои се отвораат на пазарите во регионот и ЕУ, засилениот инвестициски циклус и забрзување на реформите; за економијата придобивките ќе се реализираат преку структурни промени кои ќе обезбедат забрзан економски раст и за процесот на евроинтеграција преку забрзано усвојување на реформската агенда. Земјите од регионот на Западен Балкан можат да гледаат на Планот за Западен Балкан како брза лента во процесот на евроинтеграцијата, со тоа што им се дава можност да користат дел од придобивките на ЕУ уште пред да станат членки, а со цел да се поттикне економскиот раст и да се забрза социо-економската конвергенција“, истакна министерот за финансии Бесими.

Вицепремиерот Фатмир Битиќи рече дека ЕУ носи предизвик, конкурентноста на компаниите налага регионално вмрежување и затоа како што рече Планот за раст кој е насочен на регионалната интеграција и регионалниот пазар е само увертира кон заедничкиот пазар на ЕУ.

„Со Стратегијата за паметна специјализација дефиниравме пет клучни сектори кои што треба да станат поконкурентни наспроти ЕУ. Не се само во прашање стратегиите, туку и тоа дека домашните компании веќе зборуваат за тоа да станат дел од вредносните ланци во регионот, но и понатаму, во ЕУ. Моментот на трансформација на нашата економија е започнат. Фактот дека имаме 919 компании кои што се во производството, во преработката, кои што се дел од вредносниот ланец во различни сектори, во различни индустрии, а потпомогнати од страна на Владата да направат сопствени инвестиции од половина милијарда евра за период од пет до шест години, за да станат по продуктивни и по конкурентни, за да може лесно да излезат на европскиот пазар, е клучот на успехот кој што го имаме трасирано овие шест години. Кога ќе ги завршат нивните инвестиции, тие ќе изнесуваат скоро една милијарда евра“, рече Битиќи.

Колку подолго чекаме надвор од границите на ЕУ, ние само губиме, смета Горан Антевски, генерален директор на Раде Кончар-ТЕП. Антевски во излагањето направи споредба за условите и можностите за раст и развој на компаниите од земјите членки на ЕУ дури и во време на пристапните преговори.

„Нашата компанија соработува со Полска, Словенија и останатите земји. При моето прво патување во Полска 2007-2008 година тогаш ја видов компанијата со која соработуваме, и ја видов минатата година и не можам да ви објаснам која е разликата, светлосни години. Присуствував на годишнина од основањето на друга полска компанија која пред пристапувањето во ЕУ била гола ледина прво работеле во гаража, а сега е најголемата полска компанија во електро секторот со над 250-300 милиони годишен обрт, со околу 4,5 илјади вработени, а кога почнале со работа почнале тројца членови на потесното семејство. Нашата компанија постои 17 години. Кога почнавме 2008 година, немавме никаква помош од државата и тука ја видовме разликата. Ние сами моравме да инвестираме во овие 17 години, сами се бориме. Од друга страна полските и словенските фирми имаа голема помош. Полските фирми имаа од 50- 75% грантови од ЕУ и тоа беше земја која најмногу искористи од пристапните фондови во Европа и Словенија од 30 до 50 % им даваа за инвестирање. Ние купуваме сами машини и кредитите ги вративме 100%, а во Полска, Словенија добиваа грантови и со тоа ја зголемија продуктивноста и нивната економичност“, рече Антевски.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Дожд и ветер во најава – Метеоцентар со детална прогноза за следните неколку дена

За време на викендов ќе има зголемена облачност со локален слаб дожд и ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец (над 60 km/h), особено утре. Потоа во следните денови ќе преовладува променливо облачно и релативно топло време со умерен јужен ветер. Прогноза за 25.02.2024 Минимална температура: 4°C до Прочитај повеќе...

Дневен хороскоп за 24 февруари 2024

Овен (21 март – 19 април): Денес, Овен, вашата енергија е висока и подготвени сте да се справите со секој предизвик што ќе ви се појави! Прифатете го вашиот авантуристички дух и побарајте нови искуства. Верувајте им на вашите инстинкти и преземете храбра акција кон вашите цели. Вашиот ентузијазам е Прочитај повеќе...

Центарот за одржлив развој „Алка“ спроведува едукативна кампања во рамки на проектот „Зелен раст за одржлив развој“

Центарот за одржлив развој „Алка“ со цел зголемување на свеста на населението за потребата од правилно одлагање и рециклирање на отпадот, како еден од најважните сегменти за зачувување на животната средина, во рамки на проектот „Зелен раст за одржлив развој“, спроведува едукативна кампања. Препознавајќи ја потребата за едукација уште од Прочитај повеќе...

Ковачевски: Најдовме уставно издржано решение со кое нема да пораснат платите на функционерите

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски денеска изјави дека е најдено уставно издржано решение со кое нема да пораснат платите на функционерите. „Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе измена на сите закони со кои се регулираат платите на сите функционери“, потенцираше Ковачевски. Тој појасни дека со ова решение постоечките коефициенти ќе Прочитај повеќе...

Почна постапката за собирање потписи за листи на кандидат за Претседател на државата

Денеска, започна постапката за собирање на потписи за листи на кандидат за Претседател на Република Северна Македонија. Како што соопшти Државната изборна комисија, потписите на избирачите во постапката на кандидирање се собираат во подрачните одделенија и канцеларии на ДИК низ целата територија на Република Северна Македонија. Работното време на подрачните Прочитај повеќе...

Центарот за одржлив развој „Алка“ спроведува едукативна кампања во рамки на проектот „Зелен раст за одржлив развој“

Центарот за одржлив развој „Алка“ со цел зголемување на свеста на населението за потребата од правилно одлагање и рециклирање на отпадот, како еден од најважните сегменти за зачувување на животната средина, во рамки на проектот „Зелен раст за одржлив развој“, спроведува едукативна кампања. Препознавајќи ја потребата за едукација уште од најрана возраст, како и за […] Прочитај повеќе...

Ковачевски: Најдовме уставно издржано решение со кое нема да пораснат платите на функционерите

Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски денеска изјави дека е најдено уставно издржано решение со кое нема да пораснат платите на функционерите. „Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе измена на сите закони со кои се регулираат платите на сите функционери“, потенцираше Ковачевски. Тој појасни дека со ова решение постоечките коефициенти ќе бидат намалени со што платите […] Прочитај повеќе...

Наместо аматерски скечеви, пратениците на ДПМНЕ да ги вратат дипломатските пасоши, велат од СДСМ

Додека ДПМНЕ сее лаги и ги манипулира граѓаните, нивните пратеници со дипломатски пасош со новото уставно име им се посмеваат на граѓаните, велат од СДСМ. „Токму оние што прават шоу по границите, како пратеникот Миле Лефков од ДПМНЕ имаат дипломатски пасош со новото уставно име, изваден пред нешто повеќе од еден месец. Антонијо Милошоски исто […] Прочитај повеќе...

Тренчевска: Горда сум што броиме само позитивни промени

Дополнителната заменичка министерка за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се вклучи на теренски активности на територијата на Општина Тетово. Тренчевска го посети Дневниот центар за лица со ментална и телесна попреченост, канцелариите на „Имаго Плус“ кои ја испорачуваат услугата индивидуален третман за лица со попреченост и двајца корисници на услугата помош и нега […] Прочитај повеќе...

Ковачевски: Нема да пораснат платите на функционерите, пратениците на СДСМ ќе поднесат законски измени за намалување на коефициентите

„Сакам да посочам дека најдовме и уставно издржано решение со кое нема да пораснат и платите на функционерите со новото ниво на просечната плата. Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе измена на сите закони со кои се регулираат платите на сите функционери, со ова решение постоечките коефициенти ќе бидат намалени со што платите на сите […] Прочитај повеќе...

ПАДНА ОДЛУКА ВО РКЕ: Поевтинува дизелот, еве за колку

Дизелот поевтинува за 2 денари и сега ќе чини 78,5 денари за литар. Другите цени на горивата остануваат исти и се продаваат по овие цени: ЕУРОСУПЕР БС – 95 83 ден/л ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 78.5 ден/л ЕУРОСУПЕР БС – 98 85.5 ден/л Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Како да го изберете Вашиот идеален протеински бар?

Протеинот игра витална улога во нашето целокупно здравје, од обновување на мускулите и одржување на ситост до зајакнување на имунитет, па дури и  подобрување на расположението. Одличен и вкусен начин да обезбедите доволно протеини во текот на денот е да изберете протеински бар за ужина или како замена за оброк.... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

ИСОС препорача усогласување на цените на услугите и платите на сметководителите со инфлацијата и растот на останатите плати

Разгледувајќи ги барањата од членовите и тековните економски движења во земјата и во секторот, управниот одбор на Институтот на сметководители и овластени сметководители (ИСОС) донесе одлука да им препорача на сметководствените друштва и самостојните сметководители да ги усогласат цените на услугите што ги даваат кон правните лица, како и на... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Ангеловска-Бежоска: Инфлациските трендови во регионот и во земјата се позитивни, но потребна е претпазливост

Инфлациските трендови се позитивни. Инфлацијата во регионот на Централна и Источна Европа, како и во земјава, се намали на едноцифрени стапки, како резултат на водењето затегната монетарна политика од страна на централните банки и стабилизирање на светските цени на примарните производи. Исто така, инфлациските очекувања и натаму се релативно закотвени,... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

ЕЦБ во минус за прв пат по 20 години

Европската централна банка ја забележа својата прва годишна загуба по 20 години во 2023 година, бидејќи за минатата година пријави загуба од 1,3 милијарди евра. Банката забележа значителен трошок од камати на клучните обврски, додека приходите од камати од активата не го задржаа темпото, бидејќи многу каматни стапки имаат фиксни... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...