Пецкање или слабо ракување: 10 проблеми со рацете и можни болести

Лекарите не мора да бидат читатели на дланки за да добијат неверојатни здравствени предвидувања. Вашите раце кажуваат многу, особено кога нешто не работи како што треба.

Нивната форма, функција и изглед можат да понудат важни прогнози и дијагнози за вашата здравствена состојба.

Еве 10 работи што вашите раце можат да ги откријат за вашето здравје.

Слабо ракување
Во деловниот свет, слабото ракување кажува нешто за вашата личност, додека во медицината тоа може да биде знак за влошување на здравјето. Намалената сила на стисокот во комбинација со бавното одење всушност може да претставува поголем ризик од смрт од срцеви заболувања кај постарите лица, според прегледот од 2016 година во Меѓународниот весник за кардиологија. Студијата PLOS One кај возрасни на возраст од 40 до 69 години покажа дека посилното ракување може да биде знак за здрава функција и структура на срцето.

Врз основа на овие наоди, истражувачите веруваат дека ракувањето еден ден може да стане корисна мерка за идентификување на луѓето со висок ризик за развој на срцеви заболувања.

Ситни црвени испакнатини или плускавци
Црвениот осип на раката или зглобот, кој понекогаш се претвора во плускавци, може да биде знак за алергија на никел. Чувствителноста на никел е една од најчестите причини за алергиски контактен дерматитис, според Американската академија за дерматологија.

Многу предмети што ја допираат вашата кожа содржат никел како нараквици, часовници, прстени, дури и мобилни телефони. Осип на рацете може да се развие и од јадење храна која содржи никел како грав, чоколадо, кикирики, соја, овесна каша и гранола.

Вкочанетост или пецкање во рацете
Многу луѓе доживуваат ноќно трнење или вкочанетост бидејќи спијат со свиткани зглобови. Затоа е компримиран средниот нерв кој води од зглобот до раката, објаснува Американската академија на ортопедски хирурзи. Вашиот лекар може да нареди ЕМГ или електромиограм за да се побара дали има оштетување на нервите или мускулите.

Третманот на карпален тунел варира од поедноставни решенија до операција. Но, постојат многу други причини за вкочанетост на рацете и пецкање. На пример, може да почувствувате привремено пецкање во прстите ако хипервентилирате затоа што се чувствувате вознемирени.

„Секое ненадејно појавување на вкочанетост или слабост на раката или раката може да биде знак на загриженост за можен мозочен удар“, изјави асистент-професорот за невротерапевтски третман Метју Барет.

Активирање на прст
Активирањето на прстот или стенотичниот теносиновитис значи дека имате прст што може да излезе или да се заглави кога се обидувате да го свиткате и исправите. Активирањето е почесто кај жените отколку кај мажите и најчесто го зафаќа прстенот или палецот.

Она што се случува е дека тетивата или тунелот низ кој поминува се воспалува, што го отежнува движењето на тетивата. На секој може да му се случи ова, но тоа е почеста кај луѓето со воспалителни форми на артритис, болест на тироидната жлезда и дијабетес, како и кај луѓе кои често ги користат рацете.

Црвени лушпи или испакнатини исполнети со гној

Псоријазата е хронична автоимуна состојба која предизвикува лупење на површината на кожата и може да се појави на рацете или ноктите. „Псоријазата на рацете може да изгледа како црвени, лушпести, подигнати плаки и понекогаш може да вклучи бели гнојни грутки на дланките“, изјави д-р Салма де ла Фелд.

Може да се појават и промени на ноктите, како што се вдлабнатини, жолтеникави дамки под ноктот или одвојување на ноктот. Ако мислите дека имате псоријаза, важно е да се постави дијагноза бидејќи може да биде поврзана и со артритис и со кардиоваскуларни болести.

Бели, сини или црвени прсти

Ако вашите прсти избледуваат или губат боја и стануваат сини, виолетови или црни кога сте ладни и под стрес, можеби имате Рејноова болест. Ненадејна промена на температурата или емоционалната состојба може да ја предизвика оваа состојба, што резултира со привремено губење на протокот на крв во прстите на рацете или нозете.

Како резултат на тоа, вашите прсти стануваат вкочанети, ладни или болат, според Националниот институт за срце, бели дробови и крв. Како што продолжува протокот на крв, вашите прсти може да пулсираат или да се вкочанат и да станат црвени. Рејноовата болест можеби не е опасна, но може да биде поврзана со автоимуна болест, најчесто лупус или склеродерма.

Тремор на рацете

Некогаш треперењето на рацете не е голема работа, а друг пат може да биде знак за невролошка болест. Рацете на сите понекогаш треперат малку, а тоа се нарекува физиолошки тремор. Најчесто се јавува кога сте лишени од сон, прекумерно консумирате кофеин, земате одредени лекови или поминувате низ одвикнување од алкохол.

Друг тип на тремор, наречен есенцијален тремор, предизвикува треперење на шаките и рацете. Често е семејно наследна и е присутна за време на акција, секогаш кога некој извршува рачна задача како што е јадењето. Исто така, постојат различни потреси поврзани со болеста. Паркинсонов тремор, на пример, обично ја погодува едната рака или е поизразен на едната рака. Тремор се јавува кога рацете се во мирување. Доколку се комбинира со забавеност на движењето и вкочанетост на екстремитетот погоден од тремор, тоа може да биде симптом на Паркинсонова болест.

Виолетови чворови на прстите

Црвени или виолетови испакнатини на врвовите на прстите, наречени Ослерови чворови, може да бидат знак за ендокардитис или бактериска инфекција на срцевите залистоци.

Ендокардитисот може да предизвика и крварење под кожата на дланките, оставајќи виолетови или кафени дамки, како и крварење под ноктот или во кожата во близина на ноктот. Симптомите на кожата може да доаѓаат и да си одат, но тие обично доаѓаат со знаци на инфекција, како што се треска и потење.

Болка во раката, вкочанетост и оток

Болните и воспалени раце може да бидат симптом на разни воспалителни болести. Можни виновници се ревматоиден артритис, псоријатичен артритис, лупус, васкулитис или васкуларно воспаление, склеродермија или болест на сврзното ткиво и дерматомиозитис или заболувања на кожата и мускулите. Отечените раце дури може да укажуваат на воспалителна болест на цревата, иако почесто ги зафаќа колената и глуждовите.

Долг прстен

Должината на показалецот и прстенот може да открие дали има зголемено изложување на тестостерон во матката. Кај жените, овие два прста обично се со иста должина, додека мажите имаат подолг прстен од показалецот, што укажува на помал однос на показалецот и прстенот.

Односот меѓу прстенот и показалецот може да ја одреди и нечија атлетска способност. Иако не може со сигурност да се потврди, нискиот сооднос на показалецот и прстенот е поврзан со подобри перформанси во спортови како што се рагби, сурфање, веслање и спринт. Еден британски истражувачки тим открил дека луѓето со АЛС (амиотрофична латерална склероза) имаат помал однос на показалецот и прстенот од контролната група. Норвешка студија покажа дека жените со повисоки нивоа на пренатална изложеност на тестостерон подобро се справуваат со просторните задачи од жените со ниски нивоа.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Град Скопје со демант за лажната вест за пропаѓање на камион на плоштадот

Соопштение на Град Скопје: Жалиме што на овој начин мораме да реагираме, но мораме да ја констатираме неподготвеноста на одредени медиуми соодветно да ги проверат информациите кои се пласираат на социјалните мрежи, креирани во партиски кујни, и ги претставуваат како кредибилни. Вистината, доколку медиумите кои објавија за наводно пропаднат камион... Прочитај повеќе...

Ковачевски-Руе: Со поддршка од ЕБОР се реализираат клучни капитални проекти за забрзан развој на државата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска, оствари средба со директорката на Европската банка за обнова и развој за Централна и Источна Европа, Шарлот Руе и шефот на Канцеларијата на ЕБОР во земјава, Анди Аранитаси. На средбата присуствуваа заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на... Прочитај повеќе...

Уште една трагедија со смртни последици на македонските патишта – Загина маж

На 21.03.2023 во 15.20 часот во Полициската станица Кичево било пријавено дека на регионалниот пат Кичево-Македонски Брод, патничко моторно возило „југо“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од С.Т.(40) од с.Вранештица, кичевско, излетало од коловозот. На местото на несреќата починал сопатникот Б.Б.(56) од Кичево, а смрт констатирал лекар од Итната медицинска... Прочитај повеќе...

Пратеничката Марија Георгиевска на Панел-диксусија во Виена

Пратеничката Марија Георгиевска, заменик-членка на Комисијата за одбрана и безбедност на Собранието на Република Северна Македонија, учествува на Панел-диксусија на тема „Зајакнување на регионалната соработка за парламентарниот надзор за одбрана и безбедност во Југоисточна Европа“. Панел-дискусијата се одржува во Виена, Австрија, во рамките на 1039-тиот пленарен состанок на FSC Безбедносен... Прочитај повеќе...

Пречек со македонската химна за министерката Петровска во врховната сојузничка команда на НАТО во Монс

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Монс, Белгија ја посети Врховната сојузничка команда на НАТО и се сретна со нејзиниот командант, генералот Кристофер Каволи и старешините од Армијата на Република Северна Македонија позиционирани во оваа команда. „Северна Македонија ќе го продолжи своето активно учество во мултинационалните сили на НАТО... Прочитај повеќе...

Уште двајца искасани од кучиња скитници

На 21.03.2022 во СВР Битола, Ј.И.(70) од Битола пријавил дека на ул.„Широк Сокак“ во Битола неговиот малолетен внук бил каснат од куче скитник. На 21.03.2023 во Полициската станица Велес, Г.Н.(74) од Велес пријавил дека на ул.„11 Октомври“ бил каснат од куче скитник. Прочитај повеќе...

Апсења на повеќе локации низ Македонија

На 21.03.2023 во 16.00 часот, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода A.С.(43) од Струмица. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени опиум, екстази и амфетамин. За настанот бил запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица, а по целосно документирање... Прочитај повеќе...

Излета југо: Загина едно лице, има повредени – МВР со детали за трагедијата

Вчера попладне нешто по 15 часот во полиција било пријавено дека на патот Кичево-Македонски Брод, патничко моторно возило „југо“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од С.Т.(40) од селото Вранештица, кичевско, излетало од патот, информира МВР. Според полицискиот билтен на местото на несреќата починал сопатникот Б.Б.(56) од Кичево, а смрт констатирал... Прочитај повеќе...

215 санкционирани возачи во Скопје: 74 за брзо возење

На територијата на град Скопје биле изречени вкупно 215 казни, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 74 санкции, 10 мерки за возење без возачка дозвола, 14 санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила. Изречени биле и осум мерки за користење мобилен телефон при возење, 13 санкции за непрописно... Прочитај повеќе...

Пречек со македонската химна за министерката Петровска во врховната сојузничка команда на НАТО во Монс

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Монс, Белгија ја посети Врховната сојузничка команда на НАТО и се сретна со нејзиниот командант, генералот Кристофер Каволи и старешините од Армијата на Република Северна Македонија позиционирани во оваа команда. „Северна Македонија ќе го продолжи своето активно учество во мултинационалните сили на НАТО... Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите според определен редослед. Со одлуката се определуваат највисоките цени во трговијата на мало на свежи јајца од кокошка и ориз […] The post Замрзнати цените на јајцата и оризот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 27.02.2023 година (понеделник) започнува етапната исплата на пензиите за месец февруари, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата: • За пензии […] The post МТСП: Во тек е етапната исплата на февруарските пензии appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy