Почина Кралицата Елизабета Втора

Кралицата Елизабета Втора, најдолготрајниот монарх во британската историја, почина на 96-годишна возраст.

Принцот Чарлс (73), наследник на тронот од тригодишна возраст, сега е крал и официјално ќе биде прогласен за тоа во палатата Сент Џејмс во Лондон што е можно поскоро.

Во соопштението, Бакингемската палата рече: „Кралицата почина мирно во Балморал попладнево. Консортот на кралот и кралицата ќе останат во Балморал оваа вечер и ќе се вратат во Лондон утре“.

Како кралица на Обединетото Кралство и 14 други кралства и шеф на Комонвелтот од 54 нации, Елизабета Втора беше лесно најпрепознатливиот шеф на државата во светот за време на невообичаено долго владеење. Кралицата Елизабета Втора беше монархот со најдолго владеење во британската историја и најстариот шеф на држава во светот.

Кралицата Елизабета Втора се соочуваше со здравствени проблеми откако помина една ноќ во болница минатиот октомври – 96-годишниот монарх оттогаш откажа серија јавни ангажмани по медицински совет.

Кралицата беше видена како користи стап за одење во службата во Вестминстерската опатија на 12 октомври, што беше првпат да го стори тоа на голем јавен настан. Таа се повлече од дводневното патување во Северна Ирска, советувана да се одмори поради медицински причини, објави Бакингемската палата на 20 октомври. Следниот ден, палатата соопшти дека кралицата отишла во приватна лондонска болница за „прелиминарни истраги” и останала во неа преку ноќ.

На 26 октомври, Палатата соопшти дека таа продолжила со „лесни должности”. Кралицата е видена како вози автомобил во нејзиниот дом во замокот Виндзор западно од Лондон на 1 ноември. Но, таа се повлече од самитот на ОН за климатските промени во Глазгов, Шкотска поради „советите за одмор” на лекарите во ноември.

Кралицата беше позитивна на „Ковид-19″ откако продолжи со активности во замокот Виндзор. Бакингемската палата тогаш информираше дека таа имала „благи симптоми слични на настинка”. Кралицата се повлече од службата за Денот на Комонвелтот во Вестминстерската опатија. Но, таа присуствуваше на комеморацијата на 29 март таму за нејзиниот покоен сопруг принцот Филип, кој почина минатата година на 99-годишна возраст.

Кралицата ја пропушти традиционалната верска служба на Велики четврток. Таа го пропушти церемонијалното државно отворање на парламентот на 10 мај поради „проблеми со движењето” – трет пат од 1952 година. Нејзината улога ја презеде нејзиниот наследник, принцот Чарлс.

Кралицата пропушти значајни настани на платинестиот јубилеј за нејзината 70-та година на тронот, вклучително и службата за благодарност во катедралата Свети Павле на 3 јуни, со само два јавни настапи. Таа исто така пропушти настан во Епсом на 4 јуни.

Кралицата го пропушти традиционалниот настан на „Braemar Gathering Highland Games” во близина на Балморал на првиот викенд од септември.

Таа формално ја назначи Лиз Трас за 15-ти премиер од нејзиното владеење на 6 септември и е фотографирана како стои за да се ракува со неа. Кралицата Елизабета по првпат ја изведе церемонијата во Балморал во Шкотска, наместо во Бакингемската палата.

На 7 септември таа се повлече од планираниот состанок со високи политички советници, откако и било кажано да одмори.

На 8 септември, утрово, Бакингемската палата издаде многу необичен билтен за здравјето на монархот во кој беше наведено дека лекарите се загрижени и препорачале таа „да остане под медицински надзор”.

Елизабета е родена на 21 април 1926 година во Лондон.
– Таа стана наследничка кога нејзиниот вујко, Едвард Осми, абдицирал на 11 декември 1936 година, а нејзиниот татко станал крал Џорџ Шести. Таа имаше 10 години.

– Таа се омажи за морнаричкиот поручник Филип Маунтбатен, грчки принц, во лондонската Вестминстерска опатија на 20 ноември 1947 година. Тие имаат четири деца: принцот Чарлс (роден во 1948 година), принцезата Ана (1950), принцот Ендру (1960) и принцот Едвард. (1964). Филип почина во април 2021 година, на 99-годишна возраст.

– Се искачи на тронот по смртта на нејзиниот татко на 6 февруари 1952 година, додека беше во Кенија на кралска турнеја. Таа беше крунисана на 2 јуни 1953 година во Вестминстерската опатија, првото крунисување кое било емитувано на телевизија.

– Кога го зазеде престолот, Јозеф Сталин, Мао Це Тунг и Хари Труман ги водеа Советскиот Сојуз, Кина и САД, додека Винстон Черчил беше британски премиер.

– Ја опслужувале 15 премиери. За време на нејзиното владеење, имало 14 претседатели на САД. Нејзиното Височество се сретна и со 13 од 14-те американски претседатели, од Хари Труман (1945-1953) до Џо Бајден. Исклучок е Линдон Џонсон (1963-1969).

– Елизабета останува кралица на 15 држави – Велика Британија, Австралија, Канада, Нов Зеланд, Јамајка, Антигва и Барбуда, Бахамите, Белизе, Гренада, Папуа Нова Гвинеја, Соломонските Острови, Свети Китс и Невис, Света Луција, Свети Винсент и Гренадините и Тувалу.

– Таа го прослави својот платинест јубилеј – 70-годишнина од нејзиното доаѓање на тронот – на 6 февруари 2022 година.

– На 96 години, кралицата Елизабета Втора е и најстариот жив монарх во светот. Само еден крал во историјата владеел подолго од неа – Луј Четиринаесетти (над 72 години помеѓу 1643 и 1715 година)

– Во улога на кралица, Елизабета Втора посетила над 100 земји – уште еден рекорд за британски монарх – и остварила над 150 посети на земјите од Комонвелтот. Нејзиното Височество во Канада беше 22 пати – повеќе од која било друга земја – и во Франција, чиј јазик го зборува, 13 пати – повеќе од која било друга европска земја. Дејли Телеграф проценува дека таа го обиколила светот 42 пати пред да ги прекине патувањата во странство во ноември 2015 година на 89-годишна возраст.

– За време на нејзиното владеење, Нејзиното Височество изврши околу 21.000 ангажмани, даде „кралска согласност” на околу 4.000 банкноти и беше домаќин на голем број достоинственици на 112 државни посети. Меѓу нив се императорот Хаиле Селасие (Етиопија, 1954), јапонскиот император Хирохито (1971), полскиот претседател Лех Валенса (1991) и американскиот претседател Барак Обама (2011).

– Кралицата Елизабета Втора беше првиот британски монарх што ја посети Кина во 1996 година и се обрати пред Претставничкиот дом во Вашингтон на 16 мај 1991 година.

– Кралицата Елизабета го прати првиот емејл на 26 март 1976 година, за време на посетата на истражувачки објект на Министерството за одбрана.

– Во 1997 година, таа ја отвори првата официјална веб-страница на Бакингемската палата.

– Во 2014 година, кралицата Елизабета Втора го објави својот прв твит, а во 2019 година ја сподели својата прва објава на Инстаграм.

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Изгледа како настинка, но може да биде смртоносна: Сè за новата болест која се пренесува преку крлежи

Бабезиозата е многу лесно да се помеша со летната настинка и често е асимптоматска. Експертите предупредуваат дека случаите на инфекција се значително зголемени во САД и дека бабезиозата може да биде опасна по живот. Први на удар се оние со послаб имунитет. Некои пациенти развиваат компликации како што се тромбоцитопенија... Прочитај повеќе...

Viber ги претстави новите долгоочекувани опции: Една особено ќе ги воодушеви корисниците

Сигурно случајно сте испратиле нецелосна или погрешна порака на социјалната мрежа Вибер, но сега има решение. Имено, Viber воведе нови опции кои секако ќе ги израдуваат корисниците. Сега можете да ги уредувате пораките испратени по грешка. Кога сакате да уредите порака, долго допирање на неа ќе ви даде опција да... Прочитај повеќе...

Спасовски: Заедно со претставници на македонската дијаспора и мојот драг босански колега, министерот Ненад Нешиќ, сме на прошетка низ сараевска Башчаршија

Фејсбук статус на Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи: Заедно со претставници на македонската дијаспора и мојот драг босански колега, министерот Ненад Нешиќ, сме на прошетка низ сараевска Башчаршија. Го слушаме гласот на секој еден наш граѓанин во странство! Време е да кажеме дека регионот на Западен Балкан станува двигател... Прочитај повеќе...

Ковачевски: Голема земја-членка на ЕУ во Собранието ќе донесе резолуција за недвосмислена потврда на македонскиот јазик и идентитет

Граѓаните дале доверба, мандат на пратениците да одлучуваат за нивно добро, нивен просперитет, а не дале глас да гледаат негативен натпревар меѓу политичарите, или ловење на политички поени токму на теми кои значат подобра иднина за истите тие граѓани, потенцира премиерот Димитар Ковачевски по одржанаата лидерска средба. -Денес можам да... Прочитај повеќе...

Земјотрес почуствуван и во Македонија – Еве во кои делови

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, на сеизмолошките станици инсталирани ширум нашата територија, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес на 7.6.2023 година во 14 часот и 26 минути регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа 280 km источно од Скопје, Република Бугарија и е со Рихтерова... Прочитај повеќе...

Прилично силен земјотрес почуствуван во Македонија, епицентарот во Бугарија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, на сеизмолошките станици инсталирани ширум нашата територија, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес на 7.6.2023 година во 14 часот и 26 минути регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа 280 km источно од Скопје, Република Бугарија и е со Рихтерова... Прочитај повеќе...

Ковачевски: Добро е што опозицијата не е против уставни измени, нам ни треба обединета Влада за европска интеграција, не за изолација

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска имаше средба со претседателот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На средбата се разговараше за важноста сите политички партии во државата да го поддржат европскиот пат на државата, со цел да се осигура европски квалитет на живот за граѓаните дома... Прочитај повеќе...

Тешка сообраќајка во Велес, има повредени

На 06.06.2023 во 16.45 часот во СВР Велес било пријавено дека на ул.„Андон Шурков” во Велес се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „опел” со велешки регистарски ознаки, управувано од Н.С.(28) од Велес и мопед „априлија” со велешки регистарски ознаки, управуван од малолетник од Велес. Во несреќата со тешки... Прочитај повеќе...

Прегазено дете итно пренесено во болница

На 06.06.2023 во 12.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека на ул.„Вук Караџиќ“ во Куманово, патничко моторно возило „фолксваген голф“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од лице(77) од с.Долно Којнаре, кумановско, удрило во малолетен пешак. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил пешакот констатирани во Општата болница Куманово.... Прочитај повеќе...

Излета фиат пунто со скопски таблички, млади лица итно пренесени во болница

На 06.06.2023 во 05.50 часот во СВР Скопје било пријавено дека на локалниот пат с.Количани-с.Драчево, скопско, патничко моторно возило „фиат пунто“ со скопски регистарски ознаки, управувано од М.С.(19) од Скопје, излетало од коловозот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила сопатничката С.М.(18) од Скопје, а со телесни повреди се... Прочитај повеќе...

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 104,14 поени, додека во петокот навечер изнесуваше 104,04 поени. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута […] The post Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при што сајбер криминалците успеале да подигнат кредит во нивно име. Изминатиот период речиси секојдневно полицискиот билтен изобилува и со случаи каде измамници со туѓи лични […] The post Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се случува и кај некои дилери на автомобили кои не ја прикажуваат реалната цена на производите. Нема веќе лажни попусти, а сезонско намалување ќе има само […] The post Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските ризици. Процесот на деглобализација може особено неповолно да делува на малите економии коишто по својата природа се повеќе зависни од надворешна трговија и пристап до […] The post Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите кои ги спроведовме во повеќе од 300 компании и разговорите што ги имавме со повеќе од 100тина значајни личности од бизнисот и науката недвосмислено потврдуваат […] The post Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ

Според истражувањето на експертите од Универзитетот Лунд во Шведска, три шолји кафе дневно и тоа како влијае на здравјето на жените. Беа анкетирани 300 жени и таа студија покажа дека три шолји кафе можат да ги намалат женските гради, а процентот на намалување би се зголемил со секоја консумирана доза. Тие рекоа дека постои јасна... Прочитај повеќе Чланак ШОК истражување: Еве дали КАФЕТО ГИ НАМАЛУВА ГРАДИТЕ се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика

Осаменоста е вообичаено чувство, но има чекори што можете да ги преземете за да се чувствувате подобро. Слушањето музика, викањето пријатели, шетањето надвор и други активности може да го намалат ова непријатно чувство. Долгорочната осаменост може да ве исцрпи емоционално, правејќи го животот да изгледа потежок отколку што навистина е. Запомнете дека осаменоста не е... Прочитај повеќе Чланак 5 работи што треба да ги правите кога се чувствувате осамено: Започнете со пуштање музика се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Generated by Feedzy