Подгответе се за невреме, студен бран ќе ја погоди Македонија – еве и кога

Утре преку денот ќе се задржи претежно сончево и топло време со засилен, а особено во западните делови до силен јужен ветер (над 80 км/ч).

Кон крајот на денот и во вечерните часови облачноста ќе се зголеми, во западните и северните делови ќе има локални врнежи од дожд, проследени со ретки грмежи.

Во ноќта кон недела и во недела претпладне врнежите ќе се интензивираат и на места ќе бидат поројни (локално над 20л/м2).

На највисоките планини ќе има и врнежи од снег. Ќе дува засилен ветер од западен правец (над 70 км/час). Дневната температура ќе опадне зa околу 5 степени.

Од понеделник ќе настапи стабилизирање на времето.