Подобра организација, слободно време и платен труд се дел од придобивките со Законот за недела неработен ден, велат работниците

Законот за недела неработен ден бележи две години од својата примена. Од Владата е оценет како норма која има позитивен ефект врз економијата и е во интерес како на работниците така и на компаниите. За нив тое е добра политика за работниците, кои со неделата добиваат време да се посветат на семејствата, пријателите и имаат повеќе време за одмор.

Од Здружението за заштита на работничките права „Гласен Текстилец“ како кои за себе велат дека се иницијатор на ова законско решение се среќни што трудот на работниците конечно соодветно се вреднува и почитува. Но сметаат дека под притисок на стопанствениците наведени се над 40 дејности кои можат да работат во недела а нема автентично толкување кои се тие.

-Всушност Гласен Текстилец е иницијатор на ова законско решение поради тоа што низ годините имаме воочено дека системот за евиденција на работно време е предмет на манипулација од страна на работодавачите и истата работа на ден на неделен одмор(недела), ден на државен или верски празник или прекувремена работа не се евидентираат (или се бришат од електронската евиденција) и истата работа не е платена. Баш поради тоа и беше инициран законот, бидејќи немаме реален систем за евиденција ни за плаќање на таквата работа. Среќни сме што ова решение придонесе забрана за работа во маркетите и конфекциите, но сепак под притисок на капиталот беа наведени над 40 дејности кои можат да работат во недела, дополнително има наведено и помошно- придружни дејности а нема автентично толкување кои се тие. Исто особено беше погубен моментот дека направија измени и во Законот за трговија каде додадоа дека и вработените во трговските центри и сите оние дејности, продавници, маркети кои се во склоп на трговските центри можат да работат во недела. Пробавме да направиме притисок но за жал не успеавме“, вели Кристина Ампева, претседател на Гласен Текстилец.

Ампева вели дека има дискриминација на исплатата за недла за оние кои работат во трговските центри со останатите дејности.

Она што постои и како проблем кој ниеден синдикат ниту организација на работодавачи го говори јавно, е дискриминацијата во исплаќањето на дневницата за вработените кои работат во трговските центри согласно измените во Законот за трговија каде е 100 % зголемена дневницата за работа во недела наспроти 50% зголемена дневница за сите останати дејности. Значи има очигледна дискриминација но еве нема никаков глас од ниедна страна освен од нас како здружение за оваа нееднаквост во плаќањето на работниците за работа во недела. Но сепак да речеме дека сум задоволна како иницијатор од тоа како се почитува законот, односно забраната за работа во недела во конкретните дејности за кои ние сме правеле истражувања, дека се злоупотребува работењето на празник и за кои го инициравме ова законско решение. Сега е лесно применливо, стриктна забрана има за работа во недела и казните се навистина строги. Очигледно нема друг начин да биде почитуван еден закон освен ако нема строги насоки и казни, за жал“, додава Ампева.

Што велат граѓаните?

Подобра организација, слободно време и платен труд се само дел од бенефитите со Законот за недела неработен дел, велат работниците. Треба да се работи уште на менталитот дека правата од работен однос секој работодавач треба да ги почитува, велат анкетираните.

-Во маркет работам скоро десет години. Претходно бев во производство. Секоја недела ни беше работна. Паметам децата сакаа да одиме на викенд а јас постојано бев зафатена. Ако имав слободна некоја недела ја користев за спиење, чистење, перење. Откако недела е неработен ден законски знам дека секоја недела можам да си ја планирам за себе, за семејството. Секоја втора сабота ја работиме па добиваме така и викенд кој ни е важен како работници“.

Јас сум дипломиран новинар и во оваа област работам скоро 20 години. Иско многумина велат дека е професија која ти отвора многу можности, комуникација, престиж има и своја друга одговорна но и тешка страна. Имено, паметам низ годините дека викендите ни беа работни, вклучувајќи ја и недела. Особено кога се летни одмори или изборен процес, дополнително некоја криза(политичка, корона, економска) тоа значи дополнителен ангажман. Откако се усвоија законските измени и недела е неработен ден, а секако и казнената политика почна да функционира бенефит почна да гледа работникот. Дополнително работодавачите мора даја плаќаат неделната дневница во законските рамки. Оттука секој работник не ја гледа неделата како товар туку како можност да има дополнителен приход. На смеа со колегите имавме интерна шега дека во недела работат само семафорите и ние новинарите, а сега правиме распоред кој кога ќе биде дежурен на овој ден“.

Што се случува во Регионот

Црна Гора

Во Црна Гора недела е неработен ден, но се бара да се укине за време на туристичката сезона

Мерката за недела неработен ден важи и во Црна Гора, и тоа уште од 2019 година. Работат само аптеки, продавници за леб и бели печива, цвеќарници, сувенирници, бензински станици и маркетите во нив. Може да се купува и на пазари или во киоск. Работат и штандови и киосци на јавни манифестации и фестивали, како и објекти за трговија на големо.

Босна и Херцеговина

Не се работи само во некои градови во БиХ. Во Босна и Херцеговина (БиХ) имало иницијатива недела да биде прифатен како неработен ден, но измените на законот не бил прифатени во Парламентот. Сепак, одредени градови и општини одлучија дека недела ќе биде неработен ден за вработените во трговијата, како Бијелина, Ливно, Сански мост, Зворник, Кисељак, Мостар, Нови Травник.

Србија

Во Србија и во Косово нема неработна недела. Причината поради која ваквите иницијативи не успеаја во Србија и Косово е тоа што нема договор меѓу власта, работодавачите и синдикатите.

Бугарија

Работната недела е од понеделник до петок, осум часа дневно, четириесет часа неделно. Повеќето аптеки, продавници, барови, кафулиња и ресторани работат во сабота и во недела.

Грција

Стандардна работна недела е од понеделник до петок. Продавниците обично се отворени од понеделник до петок од 09:00 до 21:00 часот, а во сабота обично од 09:00 до 20:00 часот. Многу ретко се случува продавница да се отвори во недела, но од мај до октомври продавниците во туристичките места можат да отворат од 11:00 до 20:00 часот.

Хрватска

Работната недела е од понеделник до петок. Повеќето аптеки, продавници, барови, кафулиња и ресторани се отворени во сабота и недела. Во Хрватска нема унифициран став меѓу трговците за регулирање на работата во продавниците во недела, дел од нив се за рестрикции додека други се против какви било ограничувања, но се согласуваат дека е потребна поголема грижа за работниците и дека работата во недела мора да биде соодветно платена.

Извор: 24info.mk

Топ вести – powered by Centar.mk

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Детали за земјотресот кој вечерва е почуствуван во Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, на сеизмолошките станици инсталирани ширум нашата територија, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва 27.02.2024 година во 23 часот и 37 минути регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа 127 km југозападно од Скопје, во соседна Република Албанија, со Рихтерова локална Прочитај повеќе...

Земјотрес почуствуван вечерва во Македонија

Нешто пред 23 часот и 40 минути земјотресо со јачина од 3,2 степени според рихтер е почуствуван во западниот дел на Македонија. Земјотресот бил со епицентар во Елбасан, Албанија. Прочитај повеќе...

НЕ МОЖАТ ДА ГИ ПОДНЕСАТ: Змиите нема да ви се приближат на дворот ако имате 3 растенија во него

Змиите често се непожелни гости на нашите имоти. Уредувањето на самиот терен, односно живеалиштето е релативно едноставен начин да ја намалите можноста за населување во вашата градина. Повеќето змии избираат ладни, влажни и темни живеалишта, како што се купишта дрва, даски или густа четка или висока трева. Имено, глувците и Прочитај повеќе...

Цената на оваа намирница вртоглаво расте

Цената на маслиновото масло во Европската унија се зголеми за 50 отсто во јануари во однос на истиот месец лани, објави денеска Евростат на својата веб-страница. Маслиновото масло во Европската унија нагло порасна во втората половина на 2023 година, а цените во август 2023 година беа за 37 отсто повисоки Прочитај повеќе...

Се буди вулканот Попокатепетл, жителите на Мексико Сити предупредени да носат маски

Интензивната активност на вулканот Попокатепетл, во централно Мексико, ја загрижува мексиканската влада, а локалните власти издадоа предупредување. Издадено е предупредување поради континуираното исфрлање на пепел и водена пареа од кратерот и на жителите на Мексико Сити им е препорачано да носат маски. Препораката е да се остане дома и да Прочитај повеќе...

Детали за земјотресот кој вечерва е почуствуван во Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, на сеизмолошките станици инсталирани ширум нашата територија, одржувани од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва 27.02.2024 година во 23 часот и 37 минути регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа 127 km југозападно од Скопје, во соседна Република Албанија, со Рихтерова локална магнитуда ML3.2. Според досегашните податоци […] Прочитај повеќе...

Земјотрес почуствуван во Македонија: Еве со колкава јачина и каде беше епицентарот

Нешто пред 23 часот и 37 минути земјотресо со јачина од 3,2 степени според рихтер е почуствуван во западниот дел на Македонија. Земјотресот бил со епицентар во Елбасан, Албанија. Прочитај повеќе...

Пари ќе “паѓаат од небо”: Најдобриот руски астролог вели дека овие два знака во март ќе пливаат ВО ПАРИ

Познатиот руски астролог Павел Глоба тврди дека двата знака од Зодијакот во март ќе имаат повеќе среќа од сите други кога се во прашање финансиите и парите. Имено, тој истакнува дека материјалниот аспект од нивниот живот ќе биде многу нагласен, а во позитивна смисла, во текот на првиот пролетен месец и дека може да очекуваат […] Прочитај повеќе...

Генијален трик за одбивање стршлени и оси: Нема да ги видите оваа сезона ако направите една работа

Иако температурите во моментов не се високи, многу брзо ќе се појават проблеми со инсектите. Ова е генијален трик за одбивање стршлени. Ти треба: 2 лимони 2 лимети неколку гранчиња рузмарин 8 до 10 капки есенцијално масло од еукалиптус малку вода лебдечка свеќа Подготовка Во мала чаша ставете вода, лимон, лимета и рузмарин. Додадете еукалиптус […] Прочитај повеќе...

ОГАН ВО КРЕВЕТ: Топ 10 работи кои откриваат голем љубовник

Можеби мислите дека ви е жешко во кревет, но можеби не ви оди баш најдобро. Што го прави добар љубовник? 10 карактеристики на личност која може самоуверено да каже дека е добра во кревет. Доколку се пронајдете во овие 10 работи, немате причина за грижа, пишува Крстарица. 1. Сакате да учите нови работи 2. Разигран […] Прочитај повеќе...

Хрватска повлекува популарно чоколадо

Како мерка на претпазливост, компанијата „Mondelēz International“ го повлекува својот производ Milka Oreo Bar (37g) од хрватскиот пазар поради можно присуство на мало парче пластика. Како што се наведува понатаму, ниту еден друг производ на споменатата компанија, ниту некој друг производ од палетата на брендовите Милка и ОРЕО, не бил... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Дали треба да побрзате во менувачница? – Курсна листа за 28.02.2024

Курсна листа на Народната банка на Република Северна Македонија формирана на 27.02.2024 која се применува од 00:00 часот на 28.02.2024 година до почетокот на важење на новата Курсна листа Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Биткоинот достигна највисоко ниво во последните две години: Неверојатен пораст на пазарот на криптовалути

Биткоинот, најголемата светска криптовалута по пазарна капитализација, денеска достигна највисоко ниво во последните две години од 56.000 долари, подигајќи го поширокиот крипто пазар. Цената на биткоинот порасна за повеќе од 10 отсто за два дена, според податоците на CoinMarketCap, откако фирмата за крипто инвестиции и софтвер MicroStrategy објави дека во... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Куќите ќе поскапат на глобално ниво

Распространетиот пад на глобалните цени на куќите што ги погоди развиените економии во голема мера се ублажува, според анализата на податоците на ОЕЦД, што ги поттикна економистите да предвидат дека најдлабокиот пад на станбените објекти во последните 10 години достигнал точка на превртување. Во 37 индустриски развиени земји на ОЕЦД,... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Контејнерите се трипати поскапи поради Хутите

Британските фирми рекоа дека се соочуваат со повисоки трошоци за испорака и одложувања до четири недели поради нападите на Хутите врз транспортните бродови во Црвеното Море. Повеќе од една третина од компаниите анкетирани од Британските стопански комори (BCC) изјавија дека се погодени од споменатиот развој, а таа бројка се зголеми... Извор: BiznisPRO.com Прочитај повеќе...

Подгответе се: Доаѓаат пари за ЧЕТИРИ ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ во декември! Дали сте еден од нив?

Бик (20 април – 20 мај): Поединците Бикови често се поврзуваат со финансиска стабилност и практичност. Вашиот фокус и одлучност може да доведат до поволни финансиски резултати или можности за зголемен приход. Јарец (22 декември – 19 јануари): Јарците се познати по силната работна етика и амбициозност. Во декември, вашата напорна работа и стратешки пристап... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

ИЗБЕГНЕТЕ ЛОША СРЕЌА: Откриено потеклото на традицијата на бакнување на полноќ на новогодишната ноќ

Иако точното потекло на прославувањето на вториот почеток на новата година е непознато, обичајот често се следи на два зимски фестивали: Сатурналија во антички Рим и Хогманај, викиншка традиција која сè уште се слави на Нова година во Шкотска. Сатурналија се одржуваше секоја година за време на зимската краткоденица, а бидејќи беше најголемата забава во... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Задолжително на лекар – 6 знаци на недостаток на железо

Ниското ниво на железо е најчестото и најраспространето нарушување во исхраната во светот, особено во западните земји, соопшти Светската здравствена организација. Тие веруваат дека дури две милијарди луѓе, што е над 30 отсто од светската популација, страдаат од одреден степен на недостаток на железо, што е особено честа појава кај жените. Ова се најчестите знаци:... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Ова се сите придобивки од кефирот: од протеини до пробиотици

Кефирот е култивиран, ферментиран пијалок кој потсетува на јогурт. Одредени извори наведуваат дека овој пијалок е стар повеќе од 1000 години и потекнува од Кавказ. Наводно, локалните мештани, познати по своето здравје и долговечност, случајно го откриле додека носеле свежо млеко во нивните кожени чанти. Некогаш малку познат надвор од Кавказ, денес кефирот е особено... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...

Домашна купка за испукани пети, поефикасна од крема – Потребни се само 2 состојки

Испуканите пети се проблем со кој многумина од нас се соочуваат секојдневно. Отстранетиот калузен епидермис се враќа како бумеранг, а нашите стапала постојано не изгледаат како што би сакале. Оваа купка за потпетици со домашни состојки може да ви помогне да ги трансформирате стапалата пред да влезете во пролетни чевли. Што ви е потребно за... Прочитај повеќе Извор Zena.mk. Прочитај повеќе...